Zvládneme to! (?)

O životě

Už několik týdnů přemýšlím, jestli napsat tento deníček. Moje dcerka bude mít za měsíc dva roky a zatím ještě ani neobchází nábytek. Před čtyřmi měsíci bylo poprvé vysloveno podezření na autismus a já se teď potácím mezi euforií každého pokroku a depresí z možného potvrzení diagnozy. A přesto neustále věřím, že to zvládneme musíme!!!

Je to něco málo přes tři roky, co jsem objevila eMimino. Týden na to, jsem na testíku objevila své první // v životě, abych po pár týdnech celá zhroucená poznala, že život není jenom o radostech - missed abort. Byl srpen a já po revizi na oddělení šestinedělí slibovala, že do roka a do dne mne tam mají zpět a tentokráte veselejší!

Téměř mi to vyšlo - bylo to do roka a do týdne. Narodila se nám Michalka.
Prvního půl roku bylo o neustálém boji s prdíky - nepomáhalo nic, ani všemi vychvalované Probiotické kapičky, ale po uplynutí šesti měsíců jako by utlo - z nespokojeného, věčně vřeštícího dítka byla pohodová a veselá holčička.

Tou je naše Miška doteď - ale neustále se ji „opožďuje“ její vývoj.
Nějak jsem dala na zkušenosti naší pediatričky - a ač mne holky z naší domovské diskuze (0808 aneb srpen 2008) už dávno posílaly na neurologii, tak jsem své dcerce dávala čas. Hledala jsem na netu rady a zkušenosti všude se píše NEPOROVNÁVAT děti. Trošku mi to hlodalo hlavou a před rokem, když se Michalka v 10 měsících sotva obrátila na bříško a na záda, pokud jsme ji posadili tak seděla - jsem si domluvila konzultaci na fyzioterapii. Paní mne uklidnila, z jejího vyšetření nevyplynulo nic špatného, ukázala mi pár cviků, jak Michalku „donutit“ sednout si bočním sedem. Nicméně nám řekla, že máme být v klidu, že asi přeskočíme lezení a budem rovnou chodit. Zkoušela jsem cvičit - jenomže jsem nebyla dost tvrdá a prostě jsem po třech dnech ječení vyměkla a volala paní, že to asi nepůjde. No, zase mne uklidnila, že to není až tak nutné a že to Míša zvládne i bez cvíča - dnes vím, že to bylo mé obrovské selhání.

Nebudu to natahovat - Miška se ve 13 měsících naučila lozit po čtyřech, aby to po měsíci změnila na lození po třech a úplně se zastavila s psychickým vývojem - to už mi nedalo a zašla jsem za naší Mudrou - okamžitě a bez řečí jsme dostali žádanku na neurologii - ale neměli jsme štěstí - paní doktorka je laxní - až moc laxní - vyšetření i se sepsáním anamnézy trvalo 10 minut a vykopla nás ven s poukazem na rehabilitaci. Tak jsme poctivě začali s cvičením - naše fyzioterapeutka je skvělý človíček a po mém strachu z Vojtovky jsme začli raději Bobathem - na Vojtovku jsme přešli záhy.

Po třech měsících cvičení se vrátila Miška ke správnému stylu lezení po čtyřech.

Kontrola u neuroložky mne totálně dostala, když se mně zeptala, jestli jako chceme ještě pořád cvičit - koukala jsem na ni jako vyoraná myš - jistě, že chceme cvičit - dítko má rok a půl a nestojí ani s oporou :oO.

Po konzultaci s fyzioterapeutkou jsem se odhodlala zajít za naší doktorkou s prosíkem, jestli by nešlo jít ještě k jinému dětskému neurologovi - a tehdy jsem poprvé nahlas slyšela slovo AUTISMUS v jedné větě s mojí dcerkou.

Obrečela jsem to, brečela jsem několik dnů a doufala, že se brzo dostaneme na řadu u neuroložky. Nebylo to nakonec ani tak dlouho a taky hodně pomohla naše dětská doktorka, která nás v pořadovníku posunula dopředu - po 14 dnech jsme s Míšou jeli na natočení EEG - a za další dva dny na první vyšetření k „nové“ neuroložce.

Musím ji pochválit, první vyšetření trvalo hodinu (!) a dokáže všechno vysvětlit, dokáže podpořit a hlavně nad vším nemává rukou - napsala nám vitamíny, aby Mišce rychleji dozrál mozek. Z jejího vyšetření nevyplynul autismus, spíše celková hypotonie - tudíž cvičit, cvičit a cvičit - což děláme .

Michalka je ale neustále takové velké miminko - slovíček máme jenom pár, lozí po čtyřech, nejí sama - musím ji krmit, jsme na plenách, i když po posazení na nočník udělá co potřebuje. Nedělá takové ty dětské hříčky, jako Paci, paci ., Ták jsem veliká., Ani nevím co to je, aby mi zamávala na pozdrav.

Je hrozně šikovná, miluju ji nade vše, ale prostě není tam, kde její vrstevníci.

Vím, že mám obrovské štěstí, že mám dítě, ale neustále mám výčitky svědomí, že jsem nebyla důslednější už před rokem. Už jsem vysloveně alergická na soucitné pohledy maminek zdravých dětí ať už na hřišti, nebo i jenom při procházce. Ty otrlejší to dovádějí do dokonalosti „snahou“ mi poradit - jako: „Dejte ji do chodítka!“ „Obujte ji boty.“ " Musíte na ni mluvit a číst ji pohádky."
Jsem z toho už vysloveně podrážděná a opravdu mne nebaví, jak jsou všichni kolem dokonalí a já jsem ten blb,co neumí své dítě naučit ani chodit, chjo. Ono to na mně tak působí.

Moc bych si přála druhé dítě - vidím na malé, jak reaguje na menší dítka. Manžel se bojí, neustále říká, že už je starý (47) a dává si to za vinu - marně mu vysvětluju, že i pokud by se u nás potvrdil autismus, tak jsme se prostě „jenom“ vešli do nějakého promile pravděpodobnosti a neznamená to, že i druhé dítko by bylo stejné.

Moc se omlouvám, že je to takové rozskákané - nějak se mi nepodařilo utřídit si myšlenky líp. Taky pokud jsou zde nějaké pravopisné nebo stylistické chyby, tak se kaju - čeština není má mateřština.

Děkuju všem, kdo si to dočtou až sem a případně mne i nějak podpoří - šlo mi vážně o to se vypsat .

Hodnotilo 12 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
yweta
Závislačka 4113 příspěvků 03.08.10 20:29

Ahojky,
miminko nemám…ale kamarádka teď začíná řešit podobný problém…
Věřím, že všechno zvládnete. To že jsi před rokem nebyla přísnější si nevyčítej. Jsi máma,která svoje mimčo miluje a dělá co je jejích silách…prostě to nejlepší v dané situaci.
Miška je určitě šikovná holka a brzo všechno dožene. :hug:

 
LadyRebeka
Extra třída :D 12740 příspěvků 03.08.10 21:44

Moc držím pěstí a posílám obětí a sílu na dálku. Přeju ať se vše brzy spraví, určitě to není nic vážného a než půjde do školy, nepoznáš rozdí od jejich vrstevníků. :hug:

Příspěvek upraven 03.08.10 v 21:44

 
fellix  03.08.10 21:55

I já se připojuju a na dálku posílám obrovskou podporu a obětí. NEBOJTE SE… určitě to všechno zvládnete. Držím palce, ať se to všechno brzy srovná. Posílám moc moc síly ke cvičení. Znám to z rodiny, jakej je to záhul. Držte se a ať myšička všechno dožene!

 
BettyB.
Echt Kelišová 9027 příspěvků 5 inzerátů 03.08.10 22:17

Noni- přeju z celého srdce, ať rehabky pomůžou a Mišulka je zdravoučká!! Věřím, že to tak bude!

 
onionka
Ukecaná baba ;) 1797 příspěvků 03.08.10 22:28

Moc držíme palce, ono to půjde!!! neboj :srdce: :srdce:

 
JuliettaC
Povídálka 17 příspěvků 03.08.10 22:29

Holky držte se! Miška hlavně potřebuje Tebe a ty jí dáváš co můžeš a to je úplně nejvíc. Takže to zvládnete! Určitě! Některé dny budou možná horší, ale jiné zase lepší a na ty mysli především. Sama si nic nevyčítej, to se bohužel stává :( teď se koukej hlavně dopředu a všechno bude OK! Moc na vás myslím!!!

 
emocuc.polymorf  03.08.10 22:33

Ahoj, na deníčky téměř nereaguji, ale tady vím, jak se cítíš :hug: Ty kozy, co říkají: Naše už umí tuto a tamto, ta Vaše neee?? :think: se snaž ignorovat, i když je to těžký.. :hug: Taky to ve mně stejně vždycky hlodá a chtěla bych to jinak.. Je hrozně těžký se s tím vyrovnat a vlastně je na to každá máma tak trochu sama, protože nikdo se necítí úplně jako ona.. :hug: My máme jiný problém, ale potýkám se v jistém ohledu s tím samým, co ty.. Jsi určitě statečná holka, takže nakonec zvládneš každou diagnózu.. ono ani nic jiného nezbývá :zed: Přeji Vám ten nejlepší výsledek a hodně síly na další boj :palec: a na konci toho boje a dlouhé cesty vítězství! :kytka: Já vůbec nejsem odolná, ale taky bojuju.. Skoro mám pocit, že ty, co to nezažily, to nemohou pochopit. Takže Ti přeji hodně síly a berušce nakonec co nejlepší výsledek všech těch vyšetření.. My to vždy neseme psychicky hůř, než ty naše prďolky.. Tak hlavu vzhůru, bude líp :kytka: a hlavně neboj, nejsi v tom sama :kytka: :hug:

 
Taminka
Extra třída :D 13469 příspěvků 03.08.10 23:01

Noni ahoj,mrzi me,co tady ctu,ale drzte se holky,urcite bud brzy lip a vy to vsichni zvladnete.

 
Anonymni987  03.08.10 23:29

Dobry vecer,nikdy jsem nereagovala na denicek,ale ted musim.
Nedej na ty prechytrale keci jinych maminek,ja osobne bych je poslala nekam,ale to je vedlejsi…moje dcera zacala sedet v 8 mesicich,nikdy se neplazila,nikdy sama od sebe se v postylce nepostavila,jak to delaji jine deti,chodit zacala v 15 mesicich,dobre chodila nekdy az po 17 mesici.Nikdy nemluvila (zvatlala si jen tu svou rec)krom opravdu asi pro ni 5 potrebnych slov,jako mama,tata,piti,ham,ha­ji.
Mluvit zacala po 3 roce a to si nedelam srandu.
Dneska je to uplne normalni dite,naopak jak byla hodna jako mala,tak ted s ni sijou vsichni certi.Byla proste pohodova,lina a vystacila si s tim,co umela.
Tvoje mala to urcite s Tvoji a manzelou pomoci zvladne a uvidis,ze to nebude tak hrozne,jak se ted zda.
Preji jen to nej.

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 04.08.10 06:02

Moc Vám všem děkuju za slůvka povzbuzení. Jsem si tady po ránu poplakala a musím ještě jednou poděkovat, že existuje Emimi a že se zde našla taková skvělá „parta“ holek.

Nevzdávám to já a ani naše Mišulka - začíná lozit jako medvídek - každým dnem , nebo možná každou hodinou se zdokonaluje , já mám takovou velikou radost!!!!

Mám radost i z každé „prkotiny“, kterou by třeba jiná máma ( zdravého dítka) ani neřešila - třeba , že se naučila foukat :wink: .

Ještě jednou moooooooooc děkuji za povzbuzení :srdce: .

 
BohunkaP
Extra třída :D 14417 příspěvků 04.08.10 07:18

Je mi to moc líto, ale z Tvého deníčku je cítit, že přes to počáteční, jak píšeš, „selhání“ se cvičením jsi silná ženská, odhodlaná své holčičce pomoct… to je pro malou úžasný dar. I když to nemá zatím v životě tak jednoduché jako její vrstevníci, má Tebe a spolu to zvládnete!

Držím palce, aby to do budoucna šlo co nejlépe!!
:srdce:

Příspěvek upraven 04.08.10 v 07:19

 
ejm.petula
Nováček 4 příspěvky 04.08.10 08:39

Ahojda.. našenu kloučkoj je rok tak jsi ted zacal plazit…tak cvičim a už jse trochu o lepší musíme byt jen trpělivi a čekat :-(

 
ejm.petula
Nováček 4 příspěvky 04.08.10 08:39

Ahojda.. našenu kloučkoj je rok tak jsi ted zacal plazit…tak cvičim a už jse trochu o lepší musíme byt jen trpělivi a čekat :-(

 
Katy2
Hvězda diskuse 50274 příspěvků 04.08.10 10:52

nonino přišla jsem tě taky odpořit a pořát hodně štěstí určitě to zvládnete. :wink:
Jinak já mám doma hedikepované dítě, cvičit Vojtovku jsme kvůli operaci srdíčka začali až v roce a něco a to jen zlehka, po operaci srdíčka to prostě více ani nešlo.
Má rada zní požádat dr. na Neurologii o napsání lázní, nevím odkud jsi, já jsem ze Severní Moravy a jezdíme pravidelně do Klimkovic, specializují se na neurologické potíže, ať lehko (což bude zřejmě váš případ) tak těžké. Teprve tam uvidíš, že tvá malička je oproti jiným dětem na tom opravdu hooodně dobře a že je hodně šikovná. Bohužel se tam člověk setká opravdu s těžce postiženými dětmi, a pak jim to že je jejich dítě trošičku pozadu připadá jako banalita.
Pokud budeš mít nějaké dotazy tak klidně mi napiš SZ, ráda ti na vše odpovím, teda na to co bude vědět. :wink:

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 04.08.10 12:33

Holky, jste naprosto úžasné - všem moc děkuju. :srdce:
Katy - písnu Ti SZ

Naprostá pravda je, že i když je Miška proti vrstevníkům pozadu, tak vím, že jsou na tom děti daleko hůř, že jsou rodiče, co si procházejí horším peklem. I proto jsem pořád zvažovala, zda to napsat jako deníček - mám výčitky, zda nejsem sobec :-( .

 
Katy2
Hvězda diskuse 50274 příspěvků 04.08.10 14:08

nonina vůbec nejsi sobec, ba naopak jsi skvělá že jsi dokázala tento deníček napsat. :wink:

 
zandule
Kecalka 128 příspěvků 04.08.10 14:26

ahojky,
přeji Vám všem hodně síly a tleskám co všechno jste již dokázali. Nemůžete se obviňovat, protože jen tak by to nenapadlo nikoho. Mějte se co nejlíp a přeji hodně sil a zdraví :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 04.08.10 21:07

Ahoj Noni,
jsem ráda, že tě zase potkávám, i když deníček není veselý. Ale je důležitý, že spolu s Miškou bojujete. A vy to vybojujete, o tom nepochybuju.
Mám moc pozdravovat od tatoucha, on je skalním členem Miščina fanclubu :wink: (vždycky chtěl vidět nový fotky :lol: ) a vzkazuje tvému manželovi, že je v nejlepším věku. On měl Báru taky v 47. :wink:
A ty lázně, co tu někdo navrhoval mi připadají jako dobrej nápad.
Tak se holky držte a dej vědět, jak zdárně pokračujete.Držíme palce!!! :huban:

 
Judycum
Kelišová 5010 příspěvků 04.08.10 23:28

Nonino jak tu zaznělo, těžko tohle pochopí někdo, kdo něco podobného nezažil.
Ty máš přesně to, co Miška potřebuje..bez­podmínečnou lásku a odhodlání.
Vůbec nepochybuju, že všechno zvládnete, všechna ta energie se ti jednou vrátí..už jsem si na vás mockrát vzpoměla, jak se máte. Na jednu stranu je mi líto, že problémy trvají, ale někde uvnitř jsem si jistá, že to bude v pořádku. :wink:

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 05.08.10 05:56

yweto … díky za komentík a kamarádce přeju, aby se žádné zdravotní problémy u jejího dítka nepotvrdili a bylo jenom dobře :kytka:

LadyRebeko … díky za povzbuzení a kéž bys měla pravdu i v tom, že doženeme vrstevníky

Fellix … díky za podporu , máš pravdu v tom, že cvíčo zapojit do každodenních starostí je docela mazec, hlavně pokud člověk musí myslet i na to, že se nemá cvičit půl hodiny po jídle, nebo těsně před tím, než se jde ven - že po něm potřebuje dítko praávě ten pohyb :wink:

Betty B., Onionko , JuliettoC, Tami , Bohunko , zandule, mischni , Judycum … díky moc :kytka: :hug: :srdce:

Anonymní 987 - děkuju za Tvůj komentář,dodal mi trochu naděje v tom, že snad opravdu všechno doženeme … slyšela jsem už o tom, že jsou „líná“ dítka, která prostě i když něco umí (tam někde v hlavince), tak to prostě nepoužívají, protože - jak jsi trefně napsala - vystačí si i s tím málem co používají :roll: :wink:

emocuc.polym … popsala jsi to tvrději, ale dá se říct, že naprosto přesně tak, jak to cítím - je vidět, že prožíváš něco podobného / stejného , aspoň, co se týká vnímání toho, jak na nás a naše dítka nahlíží okolí … ano, každá máma chce, aby její dítko bylo to nej, nej, nej na celém světě - a strašně těžko si člověk- rodič připouští, že to tak není … nebo vlastně je - naše dítka jsou NEJ,NEJ , i když trochu jinak :hug: … taky přeju, aby všechno bylo brzo v pořádku :hug:

ejm.petula … přeju chlapečkovi, aby vše brzo dohnal a Tobě tolik síly, kolik budeš potřebovat … cvíčo není příjemné zpestření každého dne, ale je to nutnost, která se vyplácí a jsi skvělá máma, že tak poctivě cvičíte :kytka:

 
Laduša
Kelišová 6511 příspěvků 05.08.10 10:23

Nonino - myslím, že nemá cenu si nic vyčítat, pro svou dceru děláš maximum… Vlastní zkušeností nepřispěju, ale jestlis na něj ještě nenarazila, tak tě nasměruju na Žlababy blog - www.postizenedeti.cz, určitě se tam dá najít spousta rad ohledně diagnostiky, pomůcek, knížek a všeho kolem opožděného vývoje, hypotonie, autismu a dalších věcí a natrefíš tam na fajn lidi

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 05.08.10 10:24

Určitě to půjde, musí, řešíš to, cvičíte a za to, co děláš bude odměnou zlepšení a dobré výsledky, moc Vám to přeji…Znám a vím, jak některé maminy dokážou vše srovnávat a řešit…a věřím, že Vám to musí vadit a máte chuť je poslat do pr…
a tátovi vyřiď, že kolem mě jsou mnohem starší tatínci a řekla bych, že svým ženám pomáhají a věnují se dětem lépe a více, než třeba můj manžel nám…

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 05.08.10 10:24

A moc pozdravů Mišce a hodně síly při cvičení.j.

Příspěvek upraven 05.08.10 v 10:25

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 05.08.10 13:22

Ladušo … děkuju za odkaz na stránky - už jsem před asi 3 měsíci kontaktovala maminku jedné autistické holčičky a jsme ve spojení … rozhodně se tam podívám.

j.s. … moc děkuju za povzbuzení , máš pravdu starší tatínci se chovají k dětem lépe, než ti mladší - teda ale neházím všechny do jednoho pytle, samozřejmě jsou mezi nimi rozdíly.

Po pravdě i u nás není pořád veselo - manžel se s tím, že Michalka neodpovídá vrstevníkům , nesmiřuje vůbec snadno a kolikrát řekne i něco, co mne hodně, ale opravdu hodně raní.

Má totiž dvě dospělé děti z prvního manželství a obě byli od začátku jedničkáři a ve všem prostě „skvělí a dokonalí“ - aspoň mi to tak pokaždé příjde, když o nich mluví. A pak příjde moment, kdy se kouká na Míšu a řekne něco ve smyslu, ať je raději úplný debílek, než poloviční :cry: - nevíte, co to je, když se Vám hroutí to, co jste si celou dobu o manželovi myslela. Úplně se za to stydím (stydím se za něj) - i když mi to vysvětloval , že to myslel tak, aby prostě jednou nebyla nešťastná, když si začne uvědomovat, že je jiná.

Do toho jdu s malou na cvičení a fyzioterapeutka, která mi každý týden vlévá optimismus, pochválí naše cvíčo, to že Miška u něj nepláče( ale máme z toho hru, kdy si užijem i legraci) , naše pokroky (a když je nevidím, tak mne na ně upozorní) - tak tahle fyzioterapeutka se s námi díky zdravotnímu stavu rozloučila. Tak teď hledáme, kam budem chodit cvičit - nejspíš do vedlejšího města - vím, že bych mohla zavolat i do okresní nemocnice, ale tam dělají JENOM Vojtovku a my prostě potřebujeme toho Bobatha (i naše „stará“ fyziot. nám to radila), tak musím čekat skoro měsíc, než skončí dovolená ve spec. škole.

A aby toho nebylo málo, tak se mi opravdu pobláznili biologické hodiny a já po třech letech pocítila šílenou, ale vážně šílenou touhu po miminku.

Jsem na zabití - nebojte, to je jenom příměr. Lezu na nervy manželovi, Míše , sobě a teď i Vám, jak se tady tak vykecávám.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 05.08.10 16:27

Ahoj Noni, moc držím palce tobě i Míše, abyste to všechno zvládly. Ten tvůj deníček mi moc pomohl, takže díky za něj, přestože u něj řvu jak želva (no hormony :roll: ). Náš Míša je taky ve všem pozadu, tak nějak na hraně. Taky jsme museli cvičit Vojtovku, naštěstí se ten pohybový vývoj spravil, teď zas šílím z toho, že umí asi tak 5 slov, uvidíme co na to mudr na půlroční. Koukám, že Míši a Míšové budou asi tak trochu lenošní :wink: Taky mi je líto, když vidím mladší děti jak jsou ukecané, chodí na nočníček, běhají, takže radši všude dopředu hlásím, že Míša je prostě pozadu. Každý si asi myslí, chudáček postižený a taktně mlčí :mrgreen:
Jsi opravdu dobrá, žes protlačila vyšetření u nové neuroložky a že cvičíte, sama vím, jaká byla Vojtovka šichta. Věřím, že to vaše Míša všechno dohoní, když má tak skvělou mámu a na tu hnusnou diagnózu brzo zapomenete.

Příspěvek upraven 05.08.10 v 16:29

 
Liviettka
Stálice 81 příspěvků 05.08.10 17:12

Ahoj, naší sousedce Lucii je už 17 let a je to krásná, zdravá holka. Když měla rok a půl, zcela se jí zastavil vývoj. Její maminka s ní cvičila Vojtovu metodu atd.. a dnes je naprosto v pořádku… U vás to bude mít jistě stejně šťastný scénář, neboj. Manželovi vzkaž, že není vůbec starý a že opravdu není nerovnoměrný vývoj vaší holčičky jeho vina. Můj táta mě měl v 58 letech - u mužů „stáří“ vůbec nic neovlivňuje…na­tožtak autismus… Měj se krásně, držím pěsti přeji moc a moc radostí s vaší krásnou holčičkou… :kytka:

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 05.08.10 18:55

Nonina: ne to nechci házet všechny chlapy do jednoho pytle, jen mi příjde, že ti starší, jsou takoví, prostě spolehlivější, nevím no, aspoň kolem mě, mě manžel pomáhá, ale má miliónstopadesát řečí…
a k tomu, co řekl manžel, je to smutné, ale pro nás pro ženské, protože oni to berou jinak, pokud to není nějaká citlivá vyjímka…
a já se o Vás dneska bavila s manželem a víš co mi řekl? že einstein byl taky autista a třeba bude vaše malá v nečem zase abnormálně vynikat…tak vidíš, jak ti muži reagují…
a máš můj velký obdiv, musí to být šílené, tak cvičit a hlavně to dodržovat a vydržet :kytka: a určitě je malá moc šikovná a zlepšení příjde, víš co, prostě se jí věnuješ, neprdíš na to a to je to hlavní…
a že toužíš po miminku, to je jasné a myslím, že by to bylo těžké, ale byli by jste šťastní a miška by nebyla sama, měla by ségru nebo bráchu, někoho, kdo bude k ní blízko, blizoučko, ještě více, než ty…
Moc držím pěsti a budu se těšit na dobré zprávy :mavam: :srdce:

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 06.08.10 18:09

Liviettko … díky za komentík, i za popsání Tvé sousedky. To, že věk muže nehraje v diagnoze autista žádnou roli, vím, ale žádný argument to nedokáže vygumovat hlavy tomu mému manželovi.

j.s. … díky za přání miminka :oops: . To bude ta největší fuška, přesvědčit mého muže, že by to bylo dobré pro naši Mišku.

Gino … taky jsem si jako první všimla, že máme obě doma Míšu (i když odlišná pohlaví) :wink: .Co se týká mluvení, tak zatím zkus zachovat klid - nám při poslední kontrole na neuroloce (před 6 týdny) napsala doktorka do papírů, že odpovídáme širší věkové normě (a to jsme měli jenom HAM a NE - jako cílená slova) - vývoj řeči je až do 3 let, tak dej malému malinko času, on se rozkecá, stejně jako naše Míša a pak nezavřou pusinky :lol:

 
ADA76
Echt Kelišová 9645 příspěvků 09.08.10 23:13

Noni,
napsala jsi to pěkně a vy to zvládnete!!!! Je jedno jak a kdy......ale spolu to zmáknete :) :srdce:
Tobínek posílá pusinku :)

 
Caty  11.08.10 00:23

Moc držím palečky abyste vše zvádly a michalka byla hlavně zdravá holčička

 
asha
Nadpozemská drbna 29534 příspěvků 11.08.10 00:24

Noni,
mame doma neco hodne podobnyho ;) Tyne byla diagnostikovana celkova hypotonie nekdy kolem 8. mesice. V 8mi mesicich se zacla pretacet, ve 13ti si sedla, po 15. zacala lezt a v 19ti sama chodit. Cvicili jsme jen par mesicu a asi to chtelo vic a driv… nicmene ted je to normalni 3 a pul leta slecna, sice je trochu drevicko :D a zadna velka sportovkyne z ni podle neurologa zrejme nebude, ale to prezijem.

Byla vzdycky hadracek, rozmluvila se trochu az po druhym roce (a ted pusu nezavre), ve dvou letech se taky sama nenajedla, na podobny hratky jako paci-paci ji taky neuzilo, pliny u svych deti zacinam resit az ve dvou a ctvrt ;) a Tyna ma jeste ted plinu na noc… takze bud v klidu ;) urcite vsechno dozenete! Mne hodne pomohlo, ze jsem v kriticky dobe byla v zahranici a tak jsem se dovedela, ze treba v Nemecku neresi chuzi do dvou let…byt tady, asi bych mela ze vsech pripominek hlavu jak skopek.
Takze se na okoli vykasli, za par let uz si ani nevzpomenes, ci dite nejdriv chodilo, budes rada, ze si aspon radove zapamatujes to svoje :-)
A ty nase holky holt v telocvicne oslnovat nebudou, vsak si to urcite vynahradi jinde :wink:

Příspěvek upraven 11.08.10 v 00:29

 
Aladina
Echt Kelišová 7584 příspěvků 12.08.10 14:24

Noni, vím dobře o čem mluvíš, můj mladší syn je hypootonik. Výrazně pozadu oproti ostatním dětem. Pokroky dělá tak nějak skokem. Momentálně nemám čas psát. Jo hrabeme se z optimismu do depek a zpět. Chvíli si říkám, že bude všechno dobrý a chvíli, že určitě nebude mentálně v pořádku.
Máme staršího syna a ten je živější. Záměrně nepíšu, že hyperaktivní. Psycholog totiž říká že ne a dětská dr(je ale fakt dobrá) říká, že to bude chtít ještě jiného psychologa. :mrgreen: No ale vlastně tím chci říct, že mi kluci občas dávaj pěkně zabrat. Jeden živostí a druhej - holt nad ním přemýšlím a přemýšlím. A protože bych ráda měla 3 děti, tak si říkám, jestli by to třetí bylo ok, nebo jestli naše geny prostě nejdou dohromady. :-(
Mladší Jonáš chodí od 22 měsíců. Ale má z hyptonie špatný kotníky a tak moc vtáčí nožičky, že musí mít dlahy. Jinak by si nohy zničil. Jsou teda tak malé, že ani nejsou vidět v botičkách. O to nejde. ALe nejspíš bude muset jednou na operaci, protože na tom, co má , se fakt moc chodit nedá.
Paradox je, že jsem fyzioterapeutka a cvičila jsem s dětma Vojtovu metodu a jsem zapřísáhlý Vojtovec pláč nepláč. Jenže Jonáš tak často marodí, že prakticky necičíme. A všimla jsem si jednoho, že když cvičíme, sice je na něm vidět, že líp stojí, nebo sedí. Ale zas jde dolů hodně s řečí. Holt to dává zabrat jeho psychice.
No je to náročný. Jsou určitě i horší nemoci. Nedávno jsme potřetí odvolali vyšetření magnetickou rezonancí. Pro nemoc, jak jinak.
Jinak na neu jezdíme do Motola. Paní dr je odbornice. I když lidsky - bych jí nejradši šlápla. Ale tady v Mostě je to s neurologama zabitý, tak holt jezdíme tam. I proto, že jsem tam dřív pracovala.
Holka vydrž, cvičte. Na jednu stranu zas tak nevadí, že jste šli na neu později. Spíš toho cvičení je škoda. Ale je fajn, že sis našla fyzioterapeutku, se kterou jsi spokojená. Jo, ta první byla podezřelá. Jak se fyzioterapeutovi na první pohled dítě líbí, tak to není ok. :mrgreen: To byl vtip - z povolání.
Když budš chtít, napiš SZ. Odkud vlastně jste?
PS: Autismu je takových druhů. Kamarádka má autistickýho chlapečka a má vlastně jen takové zvláštní chování v některých situacích a jinak je to fajn kluk. I chodí do normální školy.
No a nakonec jsem napsala román. :lol:

 
Aladina
Echt Kelišová 7584 příspěvků 12.08.10 14:28

A upřímně - mě spíš deptá, když ostatní říkají, ať jsem v klidu, že přeháním atd. :-) Myslím takvé ty řeči kamarádek a babiček, který ví o věci prd.

Jo a dvakrát jsem zalahala o Jonášovo věku, abych měla klid. :-) On je pořád téměř plešatec, tak mate.

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 14.08.10 09:14

Noni, nic si nevyčítej, ne vždy je dobré dítě honit po všech čertech a dělat s ním psí kusy. A ty jsi máma a nejlíp ze všech cítíš, co tvoje holčička potřebuje. A pokud by jsi tehdy cítila, že by bylo něco hodně špatně, určitě by jsi se zachovala jinak. Takže se neobviňuj. Jen mámy vědí, co je pro jejich děti nejlepší. Držím palečky a neboj…bude líp…

PS: Asi se to nedá moc srovnávat, ale…my si v r.2006 vzali z děcáku dvě děti, roční holčičku a 2,5 letího kluka. Ten až do 3 let neřekl ani slovo!!! Pak jen MA (znamenalo mama), TA (jako táta), BA (jako Kuba), apod. Slova začal používat někdy ve 4, dostal odklad školní docházky a dali jsme ho do přípravky. Nyní už mluví a v září jde do 1.třídy. Prostě…potřeboval víc času… :wink:

 
lena.kaja  17.08.10 19:41

až se mi chce brečet. :-( Musí to byt tezke. Ja mam 4 mesicní Karolinku, je narozena o mesic driv a to jsem lezela od 33 tydne na udrzovani, dost mi hrozil drivejsi porod a to jsem se opravdu bala, nastesti to dopadlo dobre. Je hodne cila a tak doufam, ze je vse v poradku a jen casem dohoni sve vrstevniky, i kdyz podle Dr. neni pozadu. Tím bych chtela jen rict, ze materska laska je to nejvetsi co muzeme diteti dat a doufam, ze ti to Michalka bude moci dat najevo stejne krasne jako to uz ted dela Karolinka, kdyz se na me nadherne rehta. Preji mooooc stestí a dej vedet jak to dopadlo.

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 29.08.10 19:01

Holkyyyyyyyyy­yyyyyyy, Míša se začala v pátek zase stavět - teda sporadicky, ale ode dneška už celkem často a všude, kde to jenom jde!!!!!!!!!!!!! :pankac: :wink: :pankac:

Já se snad zblázním radostí !!! Taky asi týden dělá jak se má, jak je veliká a taky jak dělá ptáček, koníček, rybička.

Moc mi pomohlo to, že jste nám držely palečky.

V pátek jsme byli na kontrole na neurologii a dostali jsme velikou pochvalu za pokroky. Jak motorické, tak psychické - máme už 12 slovíček a první větičku (Dej tam.) Zatím jsme zažehnali možná vyšetření v celkové narkoze, které se u Míši moc bojím . Máme čas do ledna, kdy pokud nebudem chodit (ale já vím, že budem) tak by už museli proběhnout.

Já bych dneska objímala celý svět, tak jsem se s tím chtěla podělit s Váma.

Díky, že tu jste!!!!! :hug:

 
verunnka
Kecalka 344 příspěvků 29.08.10 22:31

:-P Ale no tákk.. pročetla jsem se touto diskuzí až na konec a myslím si že ženský např před 50 lety by takovýhle věci vůbec ale vůbec neřešily páč všude platí to stený.. čím více informací tím větší depky.Každopádně náký to cvičení příjde v hod každýmu..at už je to handicopovaný a nebo bežný dítko:) Neporovnávat Neporovnávat a znova Neporovnávat.. to jest vše co můžu doporučit… je prostě ůplně jedno kdy naše ratolesti začnou chodit,plazit se, přetáčet se jak knihy praví… je to jen na psychice matky…jak moc je uplná na ?? příručky o vývoji dítěte.My jsme měli podle příruček?? :mrgreen: silně zaostalé dítko..a to naše mimi nikdy nic neudělalo tak jak knihy říkají,,, 8-o :lol: … pak se něco stalo,,, a dokrůrci by to mohli nazvat zázrak…a naše malá ženská ze dne na den začaůa chodit, žvatlat jak o závod a její temperament nezná síly. ..Ne! nedělám chytrou :pankac: … Jen si myslím že moje přecitlivělost udělala u první dcerky svoje…a opravdu…!!!!!!!KAŽ­DÝ ČLOVEK A TO JE I DÍTĚ MÁ NÁROK.. UDĚLAT RŮZNÝ VĚCI… KDYKOLIV A TAKY KDY CHCE…!! Mimo to miška dítě pisatelky viditelně dělá pěkný pokroky což mě jen usvědčuje v tom že je vše v naprostým pořádku :potlesk:

 
verunnka
Kecalka 344 příspěvků 29.08.10 22:50

:wink: :oops: …ehmmm a za ty chyby se sice omlouvám ale šly ty emoce ze mě až moc rychle:).. :pankac:

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 30.08.10 06:52

Verunko .. díky za komentík a postřehy, ale budu Ti malinko oponovat - s tím, že by to ve dvou letech nikdo neřešil před padesáti roky - měla bys slyšet naše rodinné příslušnice - myslím ty starší - tchýně mi řekla, že jsem Mišku už dávno měla „vodit“ pověšenou na ručníku (ručník pod paží a nutit ji chodit) , zrovna včera jsem ji pracně vysvětlovala (už asi po desáté) že lozícímu dítku botičky nepatří - že by potom mohlo chodit jako „Chaplin“ , že chodítko by ji mohlo zničit zádíčka, když ještě nemá dost silné svalíky a neudrží se rovně…

Máš pravdu v tom, že se prckové nemají porovnávat a hlavně v tom, že je to hodně o psychice matky - ovšem po dvou letech, kdy má člověk doma „miminko“ , které dělá pokroky velice pomalu , navíc první a vymodlené dítě - je to s mou psychikou značně rozkolísané, snad jako tento deníček . I proto jsem to popsala, jak si člověk stokrát nebo tisíckrát řekne, že nesmí porovnávat a pak kouká, že dítka, která se narodila ve stejnou dobu už rok chodí a mluví a ukazují na vše, že si to maminky užívají a čeká je rok rodičovské dovolené, kdy už mají z dětí parťáky, se kterými mohou podnikat spoustu věcí.
A tak nějak mi příjde líto, že nás čeká rok, kdy bude ještě více práce než doteď - prostě o to hezké „jako příjdu“ - je to jenom o pocitu, vím, že je to tak nějak mimo mísu. Možná by se to dalo napsat, jako, že si to mateřství neužívám tak, jako mamči, které mají „tabulkové“ dítko.Nechci aby to vyznělo, že snad nemám Mišidlo ráda, ale prostě je to jiné, než jsem čekala a tak se v mých pocitech odráží i menší zklamání z toho, že ne vše mám pod kontrolou :oops: .

 
Katy2
Hvězda diskuse 50274 příspěvků 30.08.10 17:26

nonino jsem moc ráda, že jste udělali takový pokrok, super jen tak dál. :dance: :dance: :dance:
Jo a co ty lázně, ptala jsi se té dr.?

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 30.08.10 17:42

Katy … jsem trdlo, já se tak moc snažila hrnout novinky, že mne i manžel musel korigovat :oops: a ve finále jsem na to úplně zapoměla , tož tak teď nevím, ode dneška chodíme k nové fyzioterapeutce a dala nám jeden nový cvik z Vojty, Michalka je ale po cvíču tak unavená, že se ji už pak moc vstávat nechce - jsem taková celá zmatená.
I jsem uvažovala, že bych té doktorce zavolala, ale nakonec to asi pořeším s naší pediatričkou, jdu tam s papíry.Uvidím, co mi řekne - obvykle je docela rozumná a jde se s ní domluvit.

Jéééééé, jak Ti to tu píšu, tak kouknu na malou a právě vystřihla ukázkové postavení s nákrokem u křesla :hug: .

 
Katy2
Hvězda diskuse 50274 příspěvků 06.09.10 07:18

Nonino malá je šikulka, krásně to dohání.
Klidně bych dr. zavolala a na lázně se zeptala, opravdu tam jezdí i jen opožděné děti, jako že jim jdou věci pomaleji než vrstveníků. Klidně se zeptej i fizioterapeutky co si o lázních myslí, zda by byly pro vás vhodné.

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 07.10.10 06:50

Tak nevím, jsem vážně až tak divná? Už jsem si říkala, že nebudu oživovat tuhle diskuzi, ale zase jsem tak nějak v depce a tak jsem si to tady celé znovu pročetla.

Začala jsem s Miškou chodit do MC (konečně na nás přišla v pořadovníku řada) , ale po domluvě s paní, co to celé vede, tak jsme ve skupince s dětma 15-16 měsíců . A i tak to byl pro mne šok :-( . Děti tam dokáží věci, o kterých se mně jenom zdává ve snech - a to nemluvím o chození (Miška totiž už ukázkově obchází nábytek) - ukazují na věci, snaží se mluvit, opakovat vše co vidí . Je fakt, že je tam skvělá parta a měla jsem štěstí na pohodové mamči, které se nevyptávají. Jenomže prostě je něco jiného sedět doma a říkat si, jak vím, že je mé dítko pozadu - a pak jít mei jiné děti a dostat doslova „facku“ od reality.

Vím, že to bude lepší a lepší - Miška má moc ráda společnost menších dětí , i když ne vždy se chce zapojit do společných aktivit - jenom teď prostě dělám přesně to, co nemám - srovnávám nesrovnatelné - a tím se jakoby sama srážím.

Mišku už viděla speciální pedagožka a za necelé dva týdny k ní začnem docházet - trošku si namlouvám, že třeba příjdem na to, že to s Míšou prostě neumím a paní mi ukáže, jak s ní pracovat správně a stane se zázrak a my všechno doženeme :roll: :oops: .

Mám takové pocity, jako že kdyby měla malá jinou mámu, tak bude na tom lépe. :cry: (a zároveň se nenávidím za tyhle pocity, i mně samotné to zní jako sebelítost - SAKRA :cert: )

 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 01.12.10 14:07

NONINO - narazila jsem na tvuj prispevek v diskuzi Muz nechce druhe dite. V tomto jsme na tom uplne stejne a vekove jsme na tom jeste hur. Precetla jsem si denicek a diskuzi pod nim. Prijde mi, ze Miska byla uplne v pohode, ale najednou se ve vyvoji zastavila nebo hodne zpomalila. Hodne mi to pripomina podobne pripady, kdy se dite takhle zastavilo ve vyvoji PO OCKOVANI! Myslis, ze by to tak mohlo byt i u vas?

Kazdopadne ti moc drzim palce! S Miskou, at dela pokroky, pomaloucku, ale jiste. A taky s manzelem, at se umoudri a zmeni nazor.

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 30.12.10 23:03

Noni - četla jsem tvou výbornou zprávu ve Snažilkách.
Tak moc gratuluju k Miščinýmu chození a přeju ti, abys měla na jaře co dělat, abys ji dohonila! :hug: :kytka:

 
Ditta77
Závislačka 4186 příspěvků 31.12.10 20:06

Noni…tak se přiznám, že mám slzy v očích :hug: :hug: :hug: a není to kvůli tomu, že bych si myslela-že Vás potkala ta nejhorší tragedie, co mohla…ne to vůbec ne-já vím a jsem si jistá, že to zvládnete :hug: :hug: :hug:
Nějak nemůžu najít ta správná slova-ty si člověk, kterého si moc vážím-znám tě od počátku, co chodím na Emimi a jsi přesně typ člověka, kterého bych chtěla mít ve své blízkosti…jako kamarádku, sestru, švagrovou…jsi člověk ryzího charakteru a maminka, která už být lepší ani nemůže :srdce: :hug:
tvá slova o tom, že máš výčitky, že bys něco zanedbala :nevim: okamžitě vypusť z hlavy…Všechno jak píšeš-je přesně důkaz toho, že si prostě brala ohled na Mišku-ne na sebe, ale právě na ní-nechtělas jí stresovat, chtělas jí dát čas-já to tak cítím, protože vím, jaká jsi.....
Tuhle si reagovala na můj příspěvek a já si všimla u Miščina metříku-poznámky o tom chození-měla jsem z toho brouka v hlavě a říkala jsem si, že Ti po svátcích napíšu SZ.........Tímto Ti díky za Tvůj deníček, že jsem konečně v obraze-jak to s Vámi je :srdce:

A nezapomeň napsat pokračování Vašeho deníčku :palec:

 
nonina
Závislačka 3832 příspěvků 13.01.11 05:47

Holky, jsem nějak přestala nakukovat a koukám, že tady mám tři komentíky, na které jsem neodpověděla.

Za prvé hlásím, že je už další deníček - stejný název, tak která budete chtít, pročtěte si to.

zanet … pročítala jsem tady asi před dvěma - třemi měsíci diskuzi o tom, že má být povinné očkování cestou k tomu, jak omezit plodnost a rozmnožování lidstva (hodně laicky řečeno) … vrtá mi to od té doby v hlavě … Michalka nemá všechna očkování - teda Hexu dostala celou, ale Priorix dostala pouze jednou a snad její „zastavení“ s tím nemělo co dělat - ptala se mne na to i naše neuroložka (kdy byla očkování a kdy došlo k zamrznutí) … nicméně jsem se ji na poslední kontrole ptala na názor ohledně vlivu očkování na vznik nemocí typu Autismus a taky na to, zda náhodou taky nečetla zmiňovaný článek… myslím si, že za vše hovoří to, že mi jenom odpověděla otázkou : „Však jste si všimla, jak jsem ohledně očkování opatrná?“ - ano všimla, doočkování máme prozatím „odsunuto“ a posouvá se další a další kontrolou…

Mischni … díky moc za reakci a gratulku!

Dittuš … děkuju za milá a hřejivá slůvka … jestli chceš, tak se mrkni na pokračování - případně mi klidně napiš SZ , já Ti odpovím. :hug:

 
R82
Ukecaná baba ;) 2396 příspěvků 22.12.11 10:44

já teda smekám, klobouk dolů, já bych to nedala asi.jinak moc držím palce,aby se všechno dalo dokupy.těším se na pokračování.preji pěkné svátky :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Zvládneme to III.

Zvládneme to ? (!) II.


Reklama