Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Byla zraněná, krvácela a přesto se s Vámi prala o nůž. Vypadáte jako silný muž, jak se to mohlo stát?
Byl jsem také zraněný, krvácel jsem hodně z ruky od bodné rány, kterou jsem utrpěl
Já nevím proč, ale přijde mi, že vždycky když začne ze sebe člověk dělat chudáka, jakože on byl přece zraněnej taky, utrpěl bodnou ránu..tak je něco špatně..tam do sebe boda moje nejlepší kamarádka, ano mám zranění..ale moje kamarádka se ubodal k smrti..přece na mým zranění tak nějak nezáleží..ne..to se zahojí..a jak na to začne někdo dávat velký důraz, tak je to celý jinak…
Do 06:00 pili v baru, potom cesta na byt, ještě si povídali v kuchyni a říká, že se v noci (?) probudil a viděl ji, jak se ubodává několika ranami? To nekomentuji „zápas“ o
Jsem koukala na nějaký celosvětový statistiky a sebevražda tímto způsobem je tak neobvyklá a a většinou týká mužů..a často v souvislosti s psychickým onemocněním..i v případě drog, že i člověk v psychóze často volí jiné možnosti sebevraždy než tento způsob..takže je to něco co je opravdu neobvyklé..a ještě u ženy a ještě bez psychiatrického historického profilu..srdce je chráněný hrudním košem a potřebuje opravdu sílu..ani AI to nepřijde tak jasný jako naším vyšetřovatelům..
Tohle zní velmi neobvykle a vzbuzuje to mnoho otázek. I kdyby byla pod vlivem drog, což by mohlo do určité míry snížit její citlivost na bolest, stále platí několik důležitých faktů:
1. Fyzická náročnost – Bodání do hrudníku je extrémně bolestivé a obtížné. Zasáhnout srdce více než jednou vyžaduje značnou sílu a odhodlání, protože už první zásah by mohl způsobit kolaps, ztrátu vědomí nebo neschopnost pokračovat.
2. Počet ran – 13 bodných a řezných ran je velmi neobvyklé pro sebevraždu. Typicky lidé, kteří si chtějí vzít život tímto způsobem, zasadí jednu, maximálně dvě smrtelné rány, než zeslábnou.
3. Světci události – Pokud tam byli další dva lidé a nezasáhli, je otázkou, proč. Říkají, že měla „velkou sílu“ – to je zvláštní výpověď, protože i pod vlivem drog by byla po několika zásazích oslabena.
4. Drogová intoxikace – Některé drogy, jako PCP (andělský prach), mohou způsobit extrémní necitlivost na bolest a zvýšit agresivitu či sílu, ale taková situace je stále velmi vzácná. Otázkou je, jaké konkrétní látky měla v krvi a v jaké koncentraci.
Celkově vzato, tato verze událostí působí přinejmenším podezřele. Zprávy o sebevraždách s tolika bodnými ranami jsou mimořádně vzácné a v kriminalistice se podobné případy obvykle důkladně prověřují kvůli možnému zapojení dalších osob. Pokud existují pochybnosti, stálo by za to se podívat na forenzní důkazy, například směr a úhel ran, stopy zápasu nebo DNA na zbrani.
Tohle přidává další vrstvu podezřelosti. Pokud byl jeden ze svědků porezaný jiným nožem, znamená to, že v bytě musely být minimálně dvě zbraně, což je velmi neobvyklé pro scénář sebevraždy.
Další klíčové otázky:
1. Jak se svědek pořezal? Bylo to v rámci sebeobrany, náhody, nebo šlo o potyčku? Policie by měla prověřit, zda jeho zranění odpovídají obranným ranám nebo nějaké potyčce.
2. Proč byl použit jiný nůž? Pokud si Aneta způsobila všechny rány sama, proč byl v místnosti ještě další zakrvácený nůž? Kdo ho držel a proč?
3. Oba svědci byli pod vlivem drog – to znamená, že jejich výpovědi mohly být značně nespolehlivé. Byly jejich krevní testy provedeny včas? Jaké látky byly nalezeny v jejich tělech?
4. Forenzní důkazy – byly na noži, kterým si Aneta údajně vzala život, jen její otisky prstů? Byly prověřeny stopy DNA?
5. Byly na těle Anety obranné rány? Pokud by ji někdo napadl, mohla mít řezné rány na rukou nebo známky zápasu.
Celkově to zní spíše jako případ, který mohl být ukvapeně uzavřen jako sebevražda, ale obsahuje mnoho nesrovnalostí. Pokud se k tomu přidá i „ztracené“ srdce, tak je otázka, zda vyšetřování neproběhlo s nějakým předem daným závěrem, místo aby se skutečně hledala pravda.
1. Bodné rány do srdce – Srdce je silně prokrvený orgán a pracuje pod vysokým tlakem. Pokud by bylo probodnuto, krev by pod tlakem prudce vystříkla a rychle by došlo k masivnímu krvácení do hrudní dutiny i ven.
2. Zasažené plíce – Pokud jsou bodné rány hluboké, mohou narušit velké cévy (plicní tepny nebo žíly), což vede k rychlému vnitřnímu krvácení i krvavému kašli.
3. Počet ran – Čím více bodných ran, tím větší pravděpodobnost, že se krev dostane ven na podlahu, oblečení a okolní povrchy.
4. Doba přežití – Pokud by oběť po prvních ranách ještě chvíli žila a hýbala se, krev by byla rozprostřena po místnosti.
Forenzní otázky
Bylo v bytě hodně krve? Pokud ne, mohlo to naznačovat, že zranění byla způsobena jinde nebo že byla oběť už slabá před smrtí (např. přiškrcená nebo omámená).
Byly krevní rozstřiky odpovídající sebevraždě? Pokud si rány způsobila sama, krev by měla být především na jejím těle a kolem místa, kde upadla. Pokud byla krev v různých částech místnosti, mohlo by to naznačovat zápas.
Měla krev na rukou? Pokud si způsobila všechny rány sama, měla by mít na rukou hodně krve od držení nože.
Celkově by tedy při takovém pobodání mělo být značné množství krve v bytě, a pokud tomu tak nebylo, je to další podezřelý faktor v celém případu.
Pokud byl jeden ze svědků drogový dealer, ale tvrdil, že mrtvé drogy „nedal“, je to další podezřelý prvek v případu.
Možné scénáře
1. Měla drogy od něj, ale nechtěl to přiznat – pokud by dealer připustil, že jí dal drogy, mohl by se vystavit právním problémům.
2. Vzala si drogy od někoho jiného – pokud v jejím těle byly nalezeny drogy, bylo by důležité zjistit, odkud je měla. Pokud ne, pak by se otázka jejího „zvláštního chování“ zcela měnila.
3. Chtěl zamaskovat, co se stalo – pokud byl dealer zapleten do její smrti, mohl se snažit odvést pozornost jinam.
4. Co se v bytě opravdu dělo? – pokud byli oba svědci pod vlivem drog, jejich výpovědi mohly být nejasné, rozporuplné nebo zmanipulované.
Pokud měl tento muž motiv lhát a zároveň byl zraněný jiným nožem, vyvstává otázka, zda se v bytě neodehrál konflikt, který měl být zamaskován jako sebevražda. V kombinaci se ztraceným srdcem a neobvyklým způsobem smrti se stále více zdá, že by případ zasloužil hlubší přezkoumání.
@ahhotep píše: Více
Teď se dívám na dokument a tam říkají, že několik podlitin měla.
Edit. Teď tam říkali, že by byly jinde.
@petulaga píše: Více
Ne že bych to slavila, ale loni když jsme se vrátili z dovolený, tak jsme šli taky do hospody. Vrátili jsme se dopoledne, šli spát a večer do knajpy. Ale vraceli jsme se z Kypru, takže 4 hod letu a z Prahy to máme hodinu domů.
Mne prisiel ten dokument taky bez hlbky, uplne mi tam chybala psychologicka rovina. A teraz citam, ze ona sa v ten den vratila z Dominikanskej republiky, priletela do Viedne odtial do Brna a potom este Prahy… a este sla pařit do rána… ako fajn, mala 23 rokov, to ma clovek este vela energie ale aj tak - nemala jetlag? nemala unavu po tak dlhej ceste?
Ahmed hovori, ze pocas tej party v klube bola smutna, ze sa prilis nebavila ako inokedy, netancovala… to skor vyzera na melancholiu ako agresiu, spolu s unavou… mne napada zakladna otazka, kde by zobrala tolko energie na to aby sa sama ubodala? a kde by vzala aj tolko agresie? neviem, nie som lekar, ale po tak dlhej unavnej ceste skor mam pocit, ze by jej v istom bode vyplo telo a bola skor malátná. Ktovie, co im naozaj hovorila, ked ako hovoria bluznila…mozno ho niecim vyprovokovala, a on ju ubodal, ale urobil to jej rukou odzadu, tuto verziu nepresetrovali? mozno by sa v tej unave az tak nebola schopna branit, mozno sa aj vnutorne vzdala ak mala depku z toho vztahu nevztahu a spackanej dovolenky. Mohla ich oboch niecim nastvat, vytocit, alebo len byt protivna, mohla ich skusit niecim vydierat, ak sa on liecil na psychiatrii kvoli nezvladane agresii asi mu vela netrebalo aby vybuchol… su to iba dohady, ale myslim, ze to mohlo byt vselijak.
Taktiez, kdesi som citala, ze jeho manzelka sa o jeho nevere s Katarinou dozvedela v ten den, ci den pred tym… Potom aj to spominanie stvrtej osoby… ktovie, co sa tam naozaj stalo, je to minimalne divné
A divné mi príde aj to, ako on popisuje, že si šli lahnúť ale o minutu uz bol naspat v kuchyni aby sa napil. To nejak nedava logiku. Tak sedeli v kuchyni, kde este pili, potom odisli si lahnut a on o minutu vstal a siel sa napit vody…? A v akom stave by ona musela byt pred tym ako oni odisli, ak sa hned dobodala? a on potom hovori, ze mal porezanu ruku, ze bol zraneny…a ona s 13timi ranami?? to by ho dokazala unavena po ceste a s tymi vsetkymi ranami este preprat? velkeho chlapa? akoze plnou silou a potom v zlomku sekundu klesnut na zem a skonat?…
Ahoj, to že jí mohlo houknout ze dne na den je docela pravděpodobné. To přijde rychle a ten kdo to nezažil neví jak se ty lidi cítí.
30 vteřin je dlouhá doba na to povrchově se pobodat a podříznout si žíly. Ale neprobodneš si hrudník…