Děti bez dozoru - oficiálně?

Anonymní
6.3.21 14:10

Děti bez dozoru - oficiálně?

Ahoj ženy. Tak jsem zjistila, že holka 17 let a její bratr 5 let spolu nesmí sami na hřiště u nás před domem. Máme tam teď nově od obce ceduli, že dítě do 6 let pouze s doprovodem osoby starší 18 let. Včera jsme o tom vedly debatu se dvěma kamarádkami, která přešla do obecné roviny, od kdy, kde a jak dlouho nechávat děti samotné a ačkoliv jsme na to měly každá trochu jiný názor a určitě i vy tady budete mít každá svůj názor, mě by zajímalo, jak je to oficiálně.
Všechny víme, že pro dítě nad 10 let pediatr ošetřovačku nevypíše. Kamarádka mi tvrdí, že dítě do 15 let nesmím ale přesto nechat doma samotné. To si trochu odporuje. Příklad z úvodu mi připadá taky absurdní. Dvě šestileté děti smějí samy na hřiště, ale sedmnáctileté a pětileté ne. S kamarádkami jsme se taky hodně lišily v názoru na pohyb dětí venku bez dozoru, jedna z nich už dva roky (teď tedy samozřejmě ne, ale před covidem) posílá svoje děti samotné do školy, to znamená od první třídy. Jedou jednu zastávku autobusem a jdou do školy a stejně zpět domů. Druhá čekává na dcery na zastávce, ale taky jezdí samy od jejich první a druhé třídy. Mám ale i kamarádku, která vyzvedává ze školy děti ze čtvrté a páté třídy. U nás třeba družina nefunguje všude až do páté třídy, ale někde jenom do třetí a končí v 16hod. Spousta dětí tak chodí domů od čtvrté třídy sama. Když jsem ale byla v září na třídní schůzce, tak se učitelka pohoršovala nad tím, že dvě z dětí (předškolák a páťák) jsou doma samy (schůzka trvala 30minut, zvířata nemáme).
Tak mi připadá, že ošetřovné mi nikdo nedá, volno z práce taky ne, družina končí brzo, funguje jen pro malé děti a na druhou stranu to vypadá, že do 15 let si mám dítě vyzvedávat ze školy a nesmí zůstat doma ani venku samo. A to ho v tom všem mám ještě naučit soběstačnosti a samostatnosti a zásadně tak, aby se mu zároveň nic nestalo.
Zajímá mě, jak to je oficiálně. Od kolika let může dítě být samo doma podle zákona, od kolika let může podle zákona samo ze školy a do školy, samo ven. Pokud je to skutečně od 15 let, tak proč s tím systém absolutně nepočítá, pokud je to dřív, tak od kolika roků a jak to je pak se zodpovědností, pokud se něco semele. A jestli je případně rodič odpovědný za to, když se třeba 14 letému dítěti něco stane samotnému venku, čistě teda za to, že se mu něco stalo, nebo dítě něco někomu provedlo/způsobilo, nebo by rodič měl postih i za to, že bylo to dítě samo venku bez dozoru (tvrdí kamarádka) a jestli teda oficiálně máme opravdu vodit ze školy i deváťáky za ruku a chodit s nimi na procházky s dohledem, protože to ty děti moc neosamostatníme a přelomem 15 narozenin, kdy začnou souložit, pracovat na brigádách a bydlet na kolejích se asi zázrakem všechno naučí (to píši v nadsázce, jen k porovnání s tím, jakoby se jedním dnem všechno zlomilo a z dítěte, které nesmělo být doma 30 minut samo je člověk, který si může legálně pořídit vlastní dítě) :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9544
6.3.21 14:16

Oficiálně máš za dítě zodpovědnost do 18.
Nic jiného, pokud vím, dané není.
Hele kamarádka nenechala dítě v 16 ani umít okno nebo žehlit, aby se jí nic nestalo a milá dcera jí v 17 porodila vnouče.
V podstatě jako důsledek toho, že po ní nikdy nechtěla nějakou samozodpovědnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1091
6.3.21 14:22

Já chodila do druhé třídy a vodila jsem bráchu do školky. Kdyz měli oba rodiče ranní tak jsme sami vstávali do skoly. :) sami doma jsme bývalí maximálně třeba dopoledne nebo odpoledne v závislosti na směnách rodicu myslím do 14let. Potom to neřešili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33954
6.3.21 14:24

Žádný právní předpis neurcuje věk. Platí, že do 15 let za, dítě zodpovídá plně rodič, do 18 let jen v určitém rozsahu. To ale neznamená, že povedes devataky do školy. Vždy se posuzuje, jestli dítě bylo v situaci přiměřené jeho tělesné a duševní vyspělosti a jestli mu rodič nesvěřil úkony nad jeho síly v tomto směru.

Požadavek, aby děti do 6 let byly na hřištích s dospělým dozorem, je oprávněný. Protože dvě děti spolu můžeš pustit opravdu až v době, kdy i to mladší má určitou odpovědnost samo k sobě a k okolí. A ten, kdo tam to hřiště postavil plus obec se nějak chranit musí, kdyby nějaké dítě spadlo z herního prvku a zranilo se. Zákon ale věk myslím přímo neurcuje. Věkové omezení je při samostatném pohybu na kole od 10let, do tohoto věku dozor osoby starší 15 let.

Toto je výklad práva přesahující diskuzi na emiminu. Absolutní pravdu nemáte ani jedna. Za dítě odpovídáš až do jeho plnoletosti, to ale neznamená, že nemůže chodit samo do školy, ven, na zájmové aktivity jezdit samo na kole nebo být samo doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14192
6.3.21 14:28

Doktor ti samozrejme OCR vystavi i na dite starsi 10 let :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
6.3.21 14:36

Na tohle se běžně píšou diplomové práce ;)
složitá problematika
https://www.law.muni.cz/…___1582_.pdf
https://www.podnikatel.cz/…ik/f4581671/

třeba trestného činu Ohrožování výchovy dítěte se můžeš klidně jako rodič dopustit tím, že 17letého potomka nebudeš posílat do školy-resp. nebudeš řešit jeho abcence,
ale přitom už od 15let je dítě trestně odpovědné podle zákona 218/2003 Sb.
(ten rozlišuje dítě do 15 let a mladistvého 15-18) a může souložit :lol:

a ještě k tomu očr na 14letého ti nikdo nenapíše a přitom bys ho neměla nechat doma samotného (dřív dokonce jen do 10let, v souvislosti s koronou do 13..)
takže český kocourkov!!
Prostě ten systém nemá vůbec logiku, prakticky máš do těch 18let určitou rodičovskou odpovědnost pořád..

obecně platí, kde není žalobce, není soudce
ale kdyby se něco stalo 11letému dítěti, na kterého jsi před koronou nedostala očr a doma ti umřelo, tak máš obrovský problém…
v českých zákonech nikdy logiku nehledej, snažím se o to marně už skoro 30 let… :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 14:38

@cecetka který prosím tě? náš teda ne, zrovna předloni jsem to řešili a nevystavil teda

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 14:40
@Lucy75 píše:
Na tohle se běžně píšou diplomové práce ;)
složitá problematika
https://www.law.muni.cz/…___1582_.pdf
https://www.podnikatel.cz/…ik/f4581671/

třeba trestného činu Ohrožování výchovy dítěte se můžeš klidně jako rodič dopustit tím, že 17letého potomka nebudeš posílat do školy-resp. nebudeš řešit jeho abcence,
ale přitom už od 15let je dítě trestně odpovědné podle zákona 218/2003 Sb.
(ten rozlišuje dítě do 15 let a mladistvého 15-18) a může souložit :lol:

a ještě k tomu očr na 14letého ti nikdo nenapíše a přitom bys ho neměla nechat doma samotného (dřív dokonce jen do 10let, v souvislosti s koronou do 13..)
takže český kocourkov!!
Prostě ten systém nemá vůbec logiku, prakticky máš do těch 18let určitou rodičovskou odpovědnost pořád..

obecně platí, kde není žalobce, není soudce
ale kdyby se něco stalo 11letému dítěti, na kterého jsi před koronou nedostala očr a doma ti umřelo, tak máš obrovský problém…
v českých zákonech nikdy logiku nehledej, snažím se o to marně už skoro 30 let… :lol:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ach, tak to jsem chtěla přesně slyšet :zed: :mrgreen: :lol:
  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 14:41

@cecetka tak výše někdo píše, že ta změna je teď od covidu, to 13, to jsem nevěděla, ale dřív to bylo opravdu do 10 let

• Citovat
  • Nahlásit
1688
6.3.21 14:41

Vzpomínám si, že ve výtahu jsme měli napsáno, že děti pod deset let ho můžou používat jen v doprovodu osoby nad 18 a že dopravovat ve výtahu dětské kočárky a břemena je dovoleno taky jen osobám dospělým.

Tak když jsem šla ven, holt jsem jela výtahem, i když mi ještě nebylo deset, nebudu chodit sedm pater po schodech :nevim: Nějaké to břemeno jsem možná před 18. narozeninami taky odvezla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14192
6.3.21 14:44
@Anonymní píše:
@cecetka který prosím tě? náš teda ne, zrovna předloni jsem to řešili a nevystavil teda

Pred rokem na syna, to mel uz 13. Staci, ze ma dite horecky. Nas pediatr s tim problem fakt nema.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14192
6.3.21 14:46
@Anonymní píše:
@cecetka tak výše někdo píše, že ta změna je teď od covidu, to 13, to jsem nevěděla, ale dřív to bylo opravdu do 10 let

To byla vyjimka pri uzavreni skol, ale platila jen na jare. Bylo to do 12,99. Od podzimu uz zase jen do 9,99. To je ale jiny typ OCR.
Ono OCR muzes cerpat na kterehokoli clena domacnosti (nejen dite), pokud to lekar uzna za vhodne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
6.3.21 14:53
@Anonymní píše: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ach, tak to jsem chtěla přesně slyšet :zed: :mrgreen: :lol:
:mrgreen: :mrgreen: jj

jinak tady ti třeba přesně v intencích toho, co píšu, odpovídá přímo advokát..
http://www.azrodina.cz/…te-samo-doma

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1022
6.3.21 15:00
@Pears206 píše:Požadavek, aby děti do 6 let byly na hřištích s dospělým dozorem, je oprávněný. Protože dvě děti spolu můžeš pustit opravdu až v době, kdy i to mladší má určitou odpovědnost samo k sobě a k okolí. A ten, kdo tam to hřiště postavil plus obec se nějak chranit musí, kdyby nějaké dítě spadlo z herního prvku a zranilo se.

Takže dítě třeba 5,5 roku nemůže být na hřišti se 17letou téměř dospělou osobou, ale úderem 6. narozenin tam už může být samo nebo se stejně starým kamarádem. Protože po 6. narozeninách už má tu odpověnost samo k sobě i okolí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
303
6.3.21 15:02
@Anonymní píše:
@cecetka který prosím tě? náš teda ne, zrovna předloni jsem to řešili a nevystavil teda

Záleží na tom, jak je doktor ochotný a co tomu dítěti je. Já jsem dostala OČR na dítě nad 10 let po úrazu páteře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat