Dovednosti 17ti měsíčního dítěte

29
9.5.21 17:13

Dovednosti 17ti měsíčního dítěte

Zdravím všechny. Chtěla bych se zeptat jak sou na tom vaše dětičky například s mluvením, atd.? Dcera má čerstvých 17 měsíců. Umí zvuky asi deseti zvířátek, a aktivně používá asi 15 slov. Ráda si prohlíží knížky a snaží se popisovat věci které zná. Ukazuje prstem když se jí ptám kde je např. Dům, kočka, atd. Zatím slova ale nespojuje. Dále umí navlékat kroužky na kužel, umí stavět stavět komín z těch kostek od nejmenší po největší a naopak :). Ví jak se jmenuje. Ukáže všechny členy rodiny, umí ukázat říkanku jak se kutálí brambora, dále jak se má, jak je velká,🤗.Ale na nočník se nám zatím nedaří a lžičkou taky nemá snahu se krmit. Nechci srovnávat, jen mě zajímá jak sou na tom dětičky v jejím věku. Děkuji :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6622
9.5.21 17:57

Zvuky zvířat říkat nechce, nocnik se snaží, lžíci i vidličkou se naji sama. Kostky a kužel zvládala chvíli po roce. Kdo je kdo ukáže. A skládáme dětský puzzle… :mavam: každý dítě je prostě jiný…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11554
9.5.21 18:55

Na nocnik mi prijde strasne brzo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26374
9.5.21 19:12

Já mám z těhle srovnávaček vždycky akorát deprese :roll:
Včera 18m. Neříká žádný zvířata, říká kde je, hop, ham, Ahoj a někdy táta. Ale přijde mi, že umí počítat do tří, vlastně počítá tak nějak všude, dneska díry v kanálu :mrgreen: ukazuje a říká cosi
Z kostek staví docela zdárně komíny i z těch malých. Nočník se chystám ještě později, to má čas. Umi zametat, hazet věci do koše, najíst se vidličkou a i celý jogurt lžičkou i když pak ho musím převlékat a umýt vše tak metr kolem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
9.5.21 19:42

@pikola máte pravdu. Někdy opravdu je člověk v depresi z toho když vidí že ostatní děti ve stejném věku umí to, nebo oni. A naše dítě to ještě neumí. A pak přemýšlíme co je špatně. Je pravda že každé dítě je jiné. A má své tempo. Srovnávat by se nemělo, já vím. Jen sem zvědavá jak sou na tom ostatní děti :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8623
9.5.21 20:13

@Kikisa311 můj syn byl v tomto věku přes den odplenkovaný, samostatně lžící jedl od 11 měsíců, zato mluvit začal až po druhém roce. Do dvou let řekl jen máma a pár jednoslabičných „slov“, spíš zvuků.
K čemu ti to bude? Máš normální dítě, které něco umí a něco ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
203
9.5.21 20:17

S prvním jsem to strašně řešila. S druhým jsem si uvědomila, že tohle není soutěž. A jsem mnohem víc v klidu. Takže umí dát dvě kostky na sebe, umí kroužky když se mu chce. Řekne něco jako “etěk” když vidí pejska. Ukazuje, když něco chce a říká “Nanananana” řekne Mama, Tata, Dede.
A úplně mi to stačí. 8)
S prvním jsem trenovala, cvičila, hrotila, edukativni hračky, aktivity, režim. A akorát jsem z toho byla na nerva, když jsem sledovala, co umí ostatní géniové v jeho věku. S mladším pohoda. Taky je úplně klidný batole.
A nocnik? Tak na ten mi už u prvního přišlo furt brzo, až nakonec někdy ve 3 letech chtěl chodit wc sám od sebe. :mrgreen: A u druhého mi stále připadá brzo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
9.5.21 20:28

:mrgreen: no přiznám se že dcera je druhé dítě. Mám ještě syna. A ten právě začal mluvit opravdu pozdě. Někdy až okolo třetího roku. A čtyři roky sme navštěvovali logopedii. Byla to opravdu dřina. Ale teď skoro v deseti myslím že to normálně dohnal. Dokonce vyhrál druhé místo v recitační soutěži. :mrgreen: :mrgreen:. To by mě před těmi lety ani ve snu nenapadlo. Takže možná proto dcerku tak sleduju. A u syna nočník taky až někdx ve třetím roce. Dřív to nešlo za nic na světě :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61
9.5.21 20:47

To srovnávání dovedností je fakt dobrý na to aby člověk byl ve stresu. Mám 20 měsíční dvojčata narozena o měsíc dřív. Co umí? Asi 15 slov plus si do toho jedou různé zkomoleniny. Umí ukázat části těla (když se jim chce), zvuky zvířat moc neumí, ukazují v knížce, umí trochu jíst lžičkou, umí si učesat vlásky, pomáhají při oblékání, mají rádi vkládačky, dávají kroužky na tyč, i kostky zvládnou, dávají magnetky na lednici, mají rádi zatloukačky, hlavně rádi běhají a honí se s bráchou a tančí na písničky. Dle dr. na 18měs kontrole ok:) Ale přiznám se, že taky jsem občas nesvá když k nám přijede kámoška s 16měs holčičkou, která snad umí všechno možný i nemožný, tak si pak přijdu, že mám opožděné děti..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
9.5.21 20:53

@Blueangel111 :mrgreen: no to chápu že když vidíte dokonce mladší dítě že je šikovnější tak je opravdu na nervy :mrgreen: :jazyk:. Dcerka taky neposedí. Celý den lítá, vyšplhá na gauč :mrgreen:. A to teda hlavně když se na sekundu vzdálím. Jdu si jen vedle do kuchyně pro kafe a ona šup na gauč a ještě se na mě tak směje :mrgreen:. Na kontrolu v roku a půl jdeme v červenci. Tak uvidíme. Jen sem zvědavá co se bude ptát. Jak sem slyšela tak někde se dává nějaký test na vyloučení autismu, a dále by prý děti v tomhle věku měli spojovat slova. Tak tedy nevím no :think: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.5.21 22:43

Děti jsou jako houba, co jim dáte nasajou!

:srdce:

Příspěvek upraven 11.05.21 v 15:04

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11554
10.5.21 23:36
@Tatanenimama píše:
Děti si poradí a vše se časem dorovná, ale nemohl jsem si nevšimout, že to co umí nějak odráží to jak na ně rodiče kašlou a není náhodou, že dítě kterému se rodiče věnují aktivně toho prostě přirozeně umí víc. Když vidím ty rodiče na hřišti co jen čučí do mobilu a jejich dítě umí jen nějaké zvuky, jako nějaké zvířátko, tak je mě i trochu těch dětí líto. Často bývám jediný rodič, který si s dítětem hraje, ostatní tak nějak dohlíží a čekají až padne. Přesto první dcera vyrůstala tak nějak sama, na základně intuitivního rodičovství, měli jsme málo peněz, hodně práce a nebyl čas se jí věnovat výhradně, prostě se tak motala kolem, když jsme pracovali doma nebo na zahradě. Byla pořád s námi a vše se naučila tak nějak sama, ale pod dozorem a jen usměrněním. Nebudu unavovat výčtem co uměla, ale byla napřed a už v roce neměla pleny a chodila na nočník atd. Je pravda, že ve školce chodila na logo. Ale dnes je opravdu samostatná a talent. Druhá dcera se už narodila do komfortu a finanční zajištěnosti, když jsem po patnácti letech opět sjížděl inernet nestačil jsem se divit, co vše děti dnes mají. Plně jsme si jí věnovali a všechno ostatní odložili stranou, práci i koníčky a i díky covidu, opravdu 24h ve dvou lidech a maximální péči. V 8 měsících chodila každé ráno na nočník a v 9/10 případu se i vykadila a přes den už jen sem tam čurla do plenky. Když jsme jeli autem, nebo šli venku, nosili jsme sebou nočník a když řekla aAA, tak jsme ji dali na nočník (trochu extrém). V roce a půl bez plen a nočník si donese sama, venku vydrží i tři hodiny než přijdem domů a tam jde teprve na nočník. Ale tohle se stane až potom co jako rodič to dítě na ten nočník dáte asi tak 1000×, klidně i 20× za den, nestane se to genialitou :D ale prací a trpělivostí :srdce: To samé s lezením, chozením a mluvením. Po každodením skládání, cvičení, čtení, kdy dítě je schopné přečíst klidně 3-4 knižky najednou a pořád ještě nosí dál z knihovny. Zvířátka pasivně v roce cca 40-50, včetně chobotnice, tchoře, zebry, mrože atd…Tím, že doma mluvíme třemi jazyky tak dítě nerozlišuje kterým mluví, ale přirozeně říká slova ve všech třech atd. A další nepopulární věc, žádná TV, ani nevíte jak hrající TV děti ničí, jsou jako houba a všechny ty silné podněty jejich citlivou vnímavost zlikvidují a pak jsou jen pasivní a čučí :pocitac: Když tady čtu jak rodiče své děti často podceňují a dělají z nich uplné demety a nechají je kadit do plen až do školky místo toho aby jim nabídli nočník…Chápu, je to těžké, ale trochu se hecnout aspoň těch prvním pár let a to dítě vám to potom vrátí. Ano, člověk toho musí hodně „obětovat“, ale já to beru spíš jako investici, která se vrátí až budu já starý. Tak hodně zdaru a berte to jen jako můj osobní názor, nikomu to nenutím :kytka: :andel:

No, doufam, ze se timhle nebude nikdo ridit :lol:. Ulet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
543
11.5.21 14:46
@Tatanenimama píše:
Děti si poradí a vše se časem dorovná, ale nemohl jsem si nevšimout, že to co umí nějak odráží to jak na ně rodiče kašlou a není náhodou, že dítě kterému se rodiče věnují aktivně toho prostě přirozeně umí víc. Když vidím ty rodiče na hřišti co jen čučí do mobilu a jejich dítě umí jen nějaké zvuky, jako nějaké zvířátko, tak je mě i trochu těch dětí líto. Často bývám jediný rodič, který si s dítětem hraje, ostatní tak nějak dohlíží a čekají až padne. Přesto první dcera vyrůstala tak nějak sama, na základně intuitivního rodičovství, měli jsme málo peněz, hodně práce a nebyl čas se jí věnovat výhradně, prostě se tak motala kolem, když jsme pracovali doma nebo na zahradě. Byla pořád s námi a vše se naučila tak nějak sama, ale pod dozorem a jen usměrněním. Nebudu unavovat výčtem co uměla, ale byla napřed a už v roce neměla pleny a chodila na nočník atd. Je pravda, že ve školce chodila na logo. Ale dnes je opravdu samostatná a talent. Druhá dcera se už narodila do komfortu a finanční zajištěnosti, když jsem po patnácti letech opět sjížděl inernet nestačil jsem se divit, co vše děti dnes mají. Plně jsme si jí věnovali a všechno ostatní odložili stranou, práci i koníčky a i díky covidu, opravdu 24h ve dvou lidech a maximální péči. V 8 měsících chodila každé ráno na nočník a v 9/10 případu se i vykadila a přes den už jen sem tam čurla do plenky. Když jsme jeli autem, nebo šli venku, nosili jsme sebou nočník a když řekla aAA, tak jsme ji dali na nočník.

Aha, takže kdybych se dítěti věnovala, tak by v roce dávno chodilo na záchod a samo četlo knihy. To jsem měla vědět dřív. A ten nápad s taháním nočníku všude, kam jdeme, ten se určitě uchytí. :lol:

Teď vážně, příspěvek celkem postrádá smysl. První dcera byla napřed i bez přičinění rodičů, druhé dceři pořád někdo stojí za zadkem a je taky napřed. Tak máte šikovné děti, no, poplácejte se doma po ramenou. Jinak celý ten sloh o ničem nevypovídá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.5.21 18:24

Dcera v 16 m umi asi 13 slov, take nespojuje. Umi ukazat vsechny části tela ( oci, vlasy, nohy, pupik atd.). Rada ukazuje v knížkách, ale na vsechno se pta.. " co to je?" zviratka umi jen 3,vic se ji nechce. Umi jit vyhodit věci do kose, toaletak do záchoda, pradlo dát do pračky, utrit si pipinku a pusu ubrouskem ( ano, nekdy v tomto pořadí jedním ubrouskem 🤦‍♀️ 🤣). Kdyz se rekne, ze jdeme delat caky, caky.. Tak běží do koupelny a čeká u vany. Když ji reknu at udela miminku houpy, houpy, tak ho jde dat do houpacky, houpe a rika houpy, houpy, da mimi na nocnik, kdyz ji reknu, ale sama z neco zdrha, ale vi, ze se tam dela ččč.. Jak vždycky slavne „povi“. Kdyz reknu, jestli da panence napapat, tak vezme kelimek a lzicku a da ji ham, sama se o to take snazi, ale většinou ji to skonci na bryndaku a do pusy si da jen prazdnou lžičku :) krouzky take umi navlekat a s drobnou pomoci ( tim, ze ji otocim kostku se spravnym tvarem) dava vkladacku, to fakt ted dost dobre vypilovala. A pak takové ty klasické detske hříčky.. Jak je velika, udelej mala, paci, paci, berany duc, varila mysicka, meleme, meleme kavu, prosim, prosim. A vic me ted asi nenapada, nevim, jestli je to hodne nebo malo, ale přijde mi samo sikovna :srdce: :think:

• Citovat
  • Nahlásit
29
11.5.21 21:26
@Anonymní píše:
Dcera v 16 m umi asi 13 slov, take nespojuje. Umi ukazat vsechny části tela ( oci, vlasy, nohy, pupik atd.). Rada ukazuje v knížkách, ale na vsechno se pta.. " co to je?" zviratka umi jen 3,vic se ji nechce. Umi jit vyhodit věci do kose, toaletak do záchoda, pradlo dát do pračky, utrit si pipinku a pusu ubrouskem ( ano, nekdy v tomto pořadí jedním ubrouskem 🤦‍♀️ 🤣). Kdyz se rekne, ze jdeme delat caky, caky.. Tak běží do koupelny a čeká u vany. Když ji reknu at udela miminku houpy, houpy, tak ho jde dat do houpacky, houpe a rika houpy, houpy, da mimi na nocnik, kdyz ji reknu, ale sama z neco zdrha, ale vi, ze se tam dela ččč.. Jak vždycky slavne „povi“. Kdyz reknu, jestli da panence napapat, tak vezme kelimek a lzicku a da ji ham, sama se o to take snazi, ale většinou ji to skonci na bryndaku a do pusy si da jen prazdnou lžičku :) krouzky take umi navlekat a s drobnou pomoci ( tim, ze ji otocim kostku se spravnym tvarem) dava vkladacku, to fakt ted dost dobre vypilovala. A pak takové ty klasické detske hříčky.. Jak je velika, udelej mala, paci, paci, berany duc, varila mysicka, meleme, meleme kavu, prosim, prosim. A vic me ted asi nenapada, nevim, jestli je to hodne nebo malo, ale přijde mi samo sikovna :srdce: :think:
:mrgreen: ano v tom je vaše dcerka podobná té mojí :mrgreen:. Taky nosí plenky do koše, a když řeknu jdeme koupat tak hned běží do koupelny :mrgreen: m. Panence dává jenom čajík z lahvičky. A ještě sem zapomněla zmínit že velmi ráda vyhazuje návštěvy. Stačí pár minut a už všem nosí jejich boty a tím naznačuje že je čas odejít :mrgreen:..je pravda že každé dítě je jiné a má své tempo. Ale věřím že časem doženou vše. A za chvilku pusinky nezavřou a budeme rádi že jdou spinkat a my budeme mít chviličku ticho a klid. Ale na to se právě těším :dance:.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat