Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@papulka07 tedy ten můj nepije tak extrémně, ale v létě to klidně ty 3 -4 litry budou. Mě se osvědčilo dělat mu domácí zmrizlinu (zmrzlou štávu, džus) vydrží mu to dlouho, baví ho to jíst a pak tolik nepije. Když začal svého času odmítat i mléčné výrobky najela jsem na výrobu jogurtových zmrzlin ![]()
@Kaczenka : já dostala duphalac-lactulosum, je tam vyloženě napsáno při léčbě zácpy u dětí..ale měl pak průjem tak jsem myslela že to taky není dobře. A že y to nemělo být dlouhodobé…?! Ale nikdy jsem se s nikým neradila, koupila jsem jí v lékarně když mu to začalo. Jestli se to smí dlouhodobě tak to můžeme používat, jestli se to neupraví, aby mohl jíst všechno. Musím říct, že já tím trpím celý život, tak jsem mu asi nedala do vínku nic dobrého.
@Kaczenka já to tak nějak chápu, ale co s tím nevím. Jemu ta lactalusa fakt nedělá dobře má po ní hrozný průjem. Ta doktorka na proktologii mi právě říkala že nejen změkčit, ale v jeho případě ho i donutit se vykakat tím čípkem, aby si zvykl na režim že to bude denně. U nás to vždycky začně vypadat slibně a pak se to zase zhorší. Asi ten 14 denní režim zkusím co nadělám, ještě kouknu na to co si psala, na to jsem ještě nenarazila. Jinak mě pro něj nikdo nic nepíše všechno co máme je volně prodejné, ale asi bych pediatra ukacala, kdyby to mělo pomoct.
Papulko, vedle tebe sem teda ja ta priserna matka, protoze si nedovedu predstavit,ze takhle vyvarim detem a delam si vse sama. je pravda,ze chodim na 3 plny dny do prace,zijem trochu v jinym rytmu nez v CR (NL). Moje 2 leta dcera trpi zacpou od ledna. Pouzivame Fructolax, rakytnikovy olej, vicemene nic nezabira. Dcera chodi vetsinou po 3 dnech kakat. Davam normalni stravu,jen malo mrkve, zadnou coko, vic susenych svestek,dostatek piti apod. ji proste skoro normalne,obcas omacku z pytliku (jojo, a kecup v malym mnozstvi obcas). rada mudr tady: prejde to samo neb je to v problem v hlavne ditete. musim rict,ze se k tomu pomalu priklanim, neb stolice je vzdycky dost mekka,kdyz se vykaka.Snazit se kakani nedavat extra pozornost a snazit se jako rodic byt v klidu. je to tezky,vim z vlastni zkusenosti. obcas si dcera hraje a najednou bobik. Odmenim ji gumovym medvidkem (samozrejme bez barviv..hihi),aby se trauma z kakani zmirnilo…preju pevny nervy,snazte se to min resit a malej to mozna vyresi sam..
Duphalac (fructolax, apod), muze se dlouhodobe pouzivat, ptala jsem se extra na to 2 ruznych doktoru, neni na navykovy neboj
My jsme léčbu laktulosou taky vzdali, ale doktor v gastroporadně nám říkal, že je to velká škoda. Měla jsem pocit, že ho to nadýmá a bolí ho po ní bříško. Postupem času jsem zjistila, že se tak bránil tomu kakání a vyváděl. Asi to chce vychytat dávku. My potom najeli na ten Forlax (užíváme ho už rok). Musím říct, že začátky byly krušné. Skončili jsme na 14 dní na plínách a přesně jak píšeš, měl chvíli řidší stolici, kterou kakal i 15× denně. Po 14. dnech pochopil, že se musí vykakat pořádně a chodil jen jednou. Já vím, jaká je to bezmoc. Moc bych vám přála, ať se to vyřeší.
Jo jo taky mě tím lékaři ulidnovali nic z toho není návykové a ničemu to neškodí. Jinak fructolax u nás nefungoval vůbec. Ta lactalusa docela zabírá, ale minule jsem nějak špatně odměřila dávku a druhý den ve školce z něj vytekly asi tři litry tekutin, bylo mi líto učitelek i jeho. A teď nevím jestli ji dál dávat ale v nějaké menší dávce, k tomu ty čípky a holt vydržet.
@sicinka1 , no já jsem ho ze začátku léčby do školky dát rozhodně nemohla. Byla jsem úplně vyčerpaná. Opravdu jsem začala dávat plínky, on plakal a zadržoval. Na stolici byl i 15×, ale hodně to pomohlo a brzo se to zlepšilo. Dávku chce vychytat a je to hodně těžké.
I dnes, když mu stoličku nenaředím, tak tři dny nekaká ![]()
@Kaczenka kdyby si nechal nasedit plinu tak to neresim a necham mu ji ono mu to dojde. Ale on se umí svlékat oi oblékat sám a prostě si ji sundá. Další věc jak chodí na zvykání do školky, tak by plínu mezi dětmi mít nechtěl. Koukala jsem že ten forlax je volně prodejný tak ho zkusím a uvidíme nějak se to musí zlomit.
@kaczenka: chudatko, to teda my takovy prujmy nemame.ty lactulosy maji pevny davkovani sem myslela…mudr rikala dodrzovat,co je na obalu..
@holandanka : no určo jsem děsná v tom sledování, ale začalo to tím, že jsem četla studii že to může být spojené s tím, že mi přstal mluvit…což by mě v životě nenapadlo…spojovat to že trpí na zácpu s tím, že přestal komunikovat a vlastně proto jsem to začala řešit, aby byl zdráv. Kdyby nebylo toho dám mu lactulosu a projímavé věci a je to, ale chtěla jsem to zlepšit na vžd něco co pomůže na dobro, aby se tím netrápil on. Myslím, že nemá blok z vyprazdňování, ale jistě muže být bolestivé tlačit suchou tvrdou šišku…a pak se mu do toho nechce. Myslím, že u nás za to z velké míry mohou antibiotika, které to narušili a už se to vezlo. Probiotika bereme ale asi to nestačí, dokonce kupuji specál. AB Aktiv…no tak uvidíme
@holandanka , on to měl po tom Forlaxu. Doktor mu ze začátku naordinoval 3 sáčky denně než pochopí, že musí kakat.
Teď jsme skončili jen na jednom.
@sicinka1 , mně ho před rokem v lékárně neprodali. Chodím k dětské pro recept
Jo a pozor, jsou různé. My máme Forlax 4g. Doktor nám naordinoval ze začátku 3 sáčky.
Kaczenko,wauw, 3 denne!!!tak to se nedivim. My ted mame taky Forlax (sorry,micham ten nazev s Fructolax, ctu o detsky zacpe furt
)Pouzivam uz dlouho jen 1 denne.ale jak rikam,nic moc,mam pry pokracovat,pokud se to nevrati do normalu..dokonce sem tady slysela nazor,ze se to diteti upravilo,kdyz zacalo samo chodit na nocnik. dcera ted zacina bez plin, curani pres den docela jde, tak udivime,jestli se i to kakani zlomi..je to beh na dlouho trat.
No podle webu to volně prodejné je liší se obsahem té látky jestli je to 4g nebo 10g. Asi to zkusím koupit, vyzkoušet se má všechno. On je po te lactaluse taky plynatej pak jí ještě mín než normálně. Kdyby to bylo aspon v tomhle lepší. Jinak k dávkování mě říkali že to musím vyzkoušet co snese a klidne ji davat i nekolikrat denně. Jo a my jsme bez plín už více než rok, tím to nebude. Nejdřív chodil vzorně čůrat a kakal do kalhot a pak se to změnilo do toho že nechtěl kakat vůbec.