Formulář S2, pojištění v cizině, porod v ČR

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hamina9
Povídálka 11 příspěvků 28.01.17 22:28
Formulář S2, pojištění v cizině, porod v ČR

Zdravím

založila jsem toto nové téma, protože podobná témata jsou již pár let stará a neaktuální.

Pracuju v UK, kde jsem otěhotněla a cca ve 30. týdnu těhotenství jsem plánovala přijet nadobro do Čech. Plán byl nechat si platit anglickou mateřskou, a porod s rodičákem v Čechách. Začínám ale narážet na úřední problémy.

Chtěla bych si zažádat o doc. S2. Víte jak to funguje? Český gynekolog mi napsal, že si zdravotní péči budu muset zaplatit v hotovosti sama a pak si to vyřídit se svojí zahraniční pojišťovnou, aby mi to proplatili. Nějak se mi to nezdá.

Máte někdo zkušenosti? Mám se se vším tím papírováním nechat zavalit nebo by jste mi doporučili se prostě odhlásit v UK, nahlásit na pojišťovně v Čechách, kde bych měla nárok na mateřskou taky, i když ne tak vysokou a ušetřit si všech těch starostí.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

pikola
Neúnavná pisatelka 19312 příspěvků 28.01.17 22:34

Ty to muzes brat ve dvou zemich? To si myslim, ze jako uplne nejde. :nevim: Tak nejde jako prijet s cizim pojistenim a planovane porodit.

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2328 příspěvků 28.01.17 22:36
@pikola píše:
Ty to muzes brat ve dvou zemich? To si myslim, ze jako uplne nejde. :nevim: Tak nejde jako prijet s cizim pojistenim a planovane porodit.

Chápu to tak, že by to nebrala souběžně… :nevim: ale vůbec nevím kdo má nebo nemá v její situaci na co nárok.

annaei
Extra třída :D 12929 příspěvků 28.01.17 22:51

@pikola proc by to neslo s ceskym zdravotni, pojistenim muzes treba porodit v nemecku.

annaei
Extra třída :D 12929 příspěvků 28.01.17 22:53

@Hamina9 dojdes si v uk na pojistovnu tak ti daji formular s kterym pak dojdes v cr na vzp. Pak si vzp a tvoje pojistovna to mezi sebou vyresi. Jinak z uk by jsi mela mit karticku zdravotni a na tu by te kazdy doktor v cr mel osetrit zdrarma. Bohuzel doktori jsou tohole neznali a casto to chteji zaplatit, pokid se jednalo o jednorazove vysetreni vyresila jsem si to sama pokid by to bylo meco drazsiho trvala jsem na tom.

rendes
Závislačka 4212 příspěvků 10 inzerátů 28.01.17 22:54

@Hamina9 hele a ono to jde úředně brát dvojí dávky, jo? Když žiješ a jsi vedená v UK?
Hlavně po tobě budou chtít doložit kde jsi v poslední době pracovala, jak dlouho nebo kde jsi byla vedena kvuli daním a kam se odváděly peníze, aby ti v případě uznání mohli vypočítat částku na kterou bys mohla mít nárok.
Tu hospitalizaci u nás budou po tobě pravděpodobně chtít zaplatit pojišťovny, protože i když přijedeš zpátky a nahlásiš se zpět na pojišťovnu, formálně to trvá strašně dlouho. A dr.se boji záměrně aby mu to pojišťovna vůbec proplatila kdyby tě měl v péči. Protože jsi mimo ČR.
Ale bohužel nepíšeš jak dlouho si žila a jestli jsi tam byla úředně vedena, atd…

pikola
Neúnavná pisatelka 19312 příspěvků 28.01.17 22:58

@annaei Ale to plati jen pro akutni peci, nejsem si jista ze pro porod. Ja to mela taky mezi dvema staty, ale nebyla to cr.

Hamina9
Povídálka 11 příspěvků 28.01.17 22:58

Nene nemůžu pobírat dávky ve dvou zemích. Formulář S2 ti vydá sociálka té země, pokud doložíš různé doklady a budeš mít důvod, proč rodit v jiné zemi, i když nepřerušíš pojištění u nich. Co jsem četla, ženský napíšou, že chtějí rodit v rodné zemi, protože k porodu a po něm potřebují podporu blízké rodiny. Jako důvod jim to stačí.

rendes
Závislačka 4212 příspěvků 10 inzerátů 28.01.17 23:02

@Hamina9 takže máš zdr.poj.placene v UK?

annaei
Extra třída :D 12929 příspěvků 28.01.17 23:02

@pikola kazdy obcan evropske unie ma karticku zdravotni pojistovny a z tou muzes cestovat kdekoliv po eu a v kazde zemi dostanes peci podle mostnich zvyklosti. V cr je to zadarmo tak ze te osetri zadarmo. Pokid se jedna o planovany vykon, ktery je drahy tak to potrebuje predbezne schvaleni pojistovny od toho je formular s2.
Proto nechapu, proc cesi jsou furt tak blby a plati si cestovni pojisteni treba do chorvatska kde je zdravotni pece zadarmo.

Hamina9
Povídálka 11 příspěvků 28.01.17 23:02
@annaei píše:
@Hamina9 dojdes si v uk na pojistovnu tak ti daji formular s kterym pak dojdes v cr na vzp. Pak si vzp a tvoje pojistovna to mezi sebou vyresi. Jinak z uk by jsi mela mit karticku zdravotni a na tu by te kazdy doktor v cr mel osetrit zdrarma. Bohuzel doktori jsou tohole neznali a casto to chteji zaplatit, pokid se jednalo o jednorazove vysetreni vyresila jsem si to sama pokid by to bylo meco drazsiho trvala jsem na tom.

Aha, díky za radu. Mám EHIC kartičku. Doufala jsem, že mezi tím 30. tt a porodem na mě ještě gynekolog v čechách koukne, jestli je všechno, jak má být. Pro tyhle kontroly ´by ta náhradní karta od VZP měla stačit myslíš?

annaei
Extra třída :D 12929 příspěvků 28.01.17 23:04

@Hamina9 ono jeste mimo formulare s2 existuje formular kdy jsi docasne v zahranici a vsechno se ti bude platit pres vzp. Na tohle bych se zeptala v uk na pojistovne a ty by to meli znat.

pikola
Neúnavná pisatelka 19312 příspěvků 28.01.17 23:05
@annaei píše:
@pikola kazdy obcan evropske unie ma karticku zdravotni pojistovny a z tou muzes cestovat kdekoliv po eu a v kazde zemi dostanes peci podle mostnich zvyklosti. V cr je to zadarmo tak ze te osetri zadarmo. Pokid se jedna o planovany vykon, ktery je drahy tak to potrebuje predbezne schvaleni pojistovny od toho je formular s2.
Proto nechapu, proc cesi jsou furt tak blby a plati si cestovni pojisteni treba do chorvatska kde je zdravotni pece zadarmo.

Ale to plati pro akutni peci, ne prohlidky u doktora.

Hamina9
Povídálka 11 příspěvků 28.01.17 23:05
@rendes píše:
@Hamina9 hele a ono to jde úředně brát dvojí dávky, jo? Když žiješ a jsi vedená v UK?
Hlavně po tobě budou chtít doložit kde jsi v poslední době pracovala, jak dlouho nebo kde jsi byla vedena kvuli daním a kam se odváděly peníze, aby ti v případě uznání mohli vypočítat částku na kterou bys mohla mít nárok.
Tu hospitalizaci u nás budou po tobě pravděpodobně chtít zaplatit pojišťovny, protože i když přijedeš zpátky a nahlásiš se zpět na pojišťovnu, formálně to trvá strašně dlouho. A dr.se boji záměrně aby mu to pojišťovna vůbec proplatila kdyby tě měl v péči. Protože jsi mimo ČR.
Ale bohužel nepíšeš jak dlouho si žila a jestli jsi tam byla úředně vedena, atd…

Už posledně jsem měla problém u doktorky, že mám jen provizorní kartu od české pojišťovny, protože jsem se zrovna nahlásila. Ale i tak mě ošetřila, karta jako karta.

V UK jsem byla 3 roky, celou dobu zaměstnaná. Do teďka pracuju, před odjezdem ale musím dát výpověď.

Hamina9
Povídálka 11 příspěvků 28.01.17 23:08
@annaei píše:
@Hamina9 ono jeste mimo formulare s2 existuje formular kdy jsi docasne v zahranici a vsechno se ti bude platit pres vzp. Na tohle bych se zeptala v uk na pojistovne a ty by to meli znat.

No, právě, že to není dočasně. Ale kouknu na to. Díky :)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Tahle kočka střeží zákon v Brně: Policisté se chlubí kolegyní, která válí v bikinách!

Pokud jednou v Brně spácháte trestný čin hospodářského rázu, možná padnete do... číst dále >

Cameron Diaz opustila svou kariéru a zmizela ze scény. Co teď dělá a s kým žije?

Když se řekne Cameron Diaz (46), každý si vybaví blonďatou krásku z 90. let,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když táta zemřel, neměl ani šedesát kilo, vzpomíná dcera Michala Tučného

Táta Michaely Tučné je dodnes ikonou české country music. Báječná ženská,... číst dále >

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali.... číst dále >