Hypotéka 2020

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
13.3.20 18:47

Hypotéka 2020

Anonymní-uvádím příjmy.
Chtěla bych požádat o radu ohledně hypotéky.
Když jsem si brali před lety úvěr na dům, tak situace byla naprosto odlišná. Nynější „trh“ s hypotékami zatím nemáme moc prozkoumaný.
Dcera s manželem si chce koupit byt. Finanční poradce jim poradil-ale zdá se mě vše divně jednoduché a bezproblémové, tak jak jim to on vysvětluje. Byli jsem s manželem na jejich schůzce také.
Dcera příjem 32 hrubého, její manžel „ofiko“ 22.500,–Bohužel v jeho oboru-gastronomie-je složité sehnat práci, kde bude vše oficiálně. I ve velkých, zaběhnutých hotelech, kde bych to nikdy nečekala. Oba hodně chodí na brigády, ale to samozřejmě do příjmu nepočítám, to se v žádosti o hypotéku neuvádí.
Vlastní úspory cca 500 tisíc.
Poradce jim radí, že nemají vůbec používat svoje peníze na koupi nemovitosti. Že je lepší si všechny půjčit a to co zbyde, tak investovat do fondů, kde je vysoké zhodnocení. Což se mě nelíbí-tam kde je dnes vysoké zhodnocení, tak i riziko. Které on samozřejmě popírá s úsměvem, že se tomu musí rozumnět a on jim poradí.
Prý existuje 100 % hypotéka. On jim radil, že se při jejich příjmech vejdou do hypotéky na 6 milionů, ale že by on vzal zatím 4,5 mil, koupil byt pro sebe na bydlení a druhý hned jako investici.Jim by primárně stačilo cca 2 -2,5 milionu. Když by do toho nevkládali svoje peníze. Ale zalíbilo se jim, jak jim říká, že dnes jde všechno cenově nahoru a že mají začít investovat do nemovitosti. I za cenu, že nájem jim nepokryje výši hypotéky.
Opravdu existuje 100 % hypotéka, když se všude uvádí, že už banky nesmějí dávat 100 % prostředků na koupi.On se usmívá a říká, že dávají i 120% a dá se tím koupit třeba i auto. Prý stačí, když se bance dá větší zajištění, než je hodnota půjčených peněz.
Příklad-vezmou si hypotéku na 2 mil. Zastaví bance byt, který budou kupovat. A my jim poskytneme zástavu další nemovistot, takže banka bude mít do zástavy nemovitosti v hodnotě třeba 4 milionů. Tak potom není potřeba mít žádné svoje peníze a i když byt stojí 2 miliony, tak banka klidně vyplatí i 2,4 mil s tím, že se nemusí dokládat účelovost na těch 400 tis..
Dcera se ptala, zda je jistota, že hypotéku dostanou-když se jim bude líbit byt, tak zda mohou složit jistinu, aby peníze opravdu dostali.On vše dával do PC, kde měl program MONETA Money Bank a říkal, že když mu program ukáže, že jsou bonitní, tak je vlastně předschválený. A pokud nemají nikde žádné dluhy, nejsou v registru dlužníků, tak je hypotéka bez problémů. Že nemůže nastat žádný zádrhel.
Co mě ještě překvapilo-že sjednání hypotéky je zdarma, odhad dvou nemovistostí ohledně zástavy je zdarma. Taktéž vedení hypotéky je zdarma.

Byla bych ráda za každý postřeh. Zda je to opravdu tak jednoduché-což mě přijde divné. Zda je opravdu vše zadarmo?
Prý když obejdou sami banky, že se chtějí poptat na hypotéku, tak si je zavedou do systému, dají jako že mají zažádáno a potom když v jedné z těch bank chtějí začít vyřizovat hypotéku, tak jim nedají s tím, že všude mají záznam, že žádali…A vše se zdrží tím, že se musí oslovit všechny banky, aby si zrušili jejich poptávku.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
54710
13.3.20 18:51

Hlavne si rozmyslete zastavu vlastni nemovitosti, to se vas tyka. Zbytek uz je na dceri

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1684
13.3.20 19:14

Tak v zásadě má ten poradce pravdu, ale spíš bych to doporučovala lidem, co jsou příjmově souhrnem tak kolem 100 000 Kč, případně už nemovitost mají a mají i zkušenosti s hypotékou… Jinak je to trošinku risk. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4412
13.3.20 19:26

S takovým příjmem bych nějaké nesmysly nevymyslela. Lidi si berou úvěry protože 100% hypo nejsou to je divné… Ať necpou vsechno ale minimum do té hypotéky. Budou mít další výdaje a je lepší mít rezervu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.3.20 19:35

Ja bych vymenila financniho poradce. Tlaci, abyste si vzali co mozno nejvyssi hypo, i kdyz to uplne Vase dcera nepotrebuje. Cim vetsi hypo tim vic preplatite, vetsi mesicni platka atd. Takze neni lepsi mit pravy opak - preplatit co nejmene, mit nizsi splatky (kdyz neco usetrej behem par let, tk muzou jednorazove splatit aspon nejakou cast hypo, zkrati se jim doba splaceni atd.).
A k tomu zastavu Vaseho domu??? Omg jen to ne. Nikdy nevite, jak to bude s financnim trhem, uz ted jde videt, ze trh sel rapidne dolu a kdo vi, jak dlouho tahle situace potrva a hlavne nasledky se budou jeste dlouho resit (muze se zacit propoustet, mzdy klesne, Vase dcera bude mit dite atd.). Jo a kdyz uplne nerozumite investovanim, tk ted bych nedoporucila nic kupovat ohledne investic (jako akcie, fondy, dluhopisy atd.). Ted to jde hodne dolu, mozna kdybyste se zacli l tom trosku zajimat, tk mozna chvili jeste pockat az to vice klesne a pak neco koupit, ale bez jakekoliv znalisti bych se do toho nepoustela.
Ano, vedeni hypo i vyrizeni muze byt zdarma, kdyz ma banka akce nebo kdyz splnite nejakou jijech podminku. A odhady na dalku uz jsou taky zdarma (zalezi na lokalite).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Koroptev12
13.3.20 19:44

Monetu nebrat, šílený úroky… 8o

• Citovat
  • Nahlásit
647
13.3.20 20:05

Není možné aby s takovými prijm dostali hypo až na 6 milionů. To vím že zkušeností od opravdu solidního finančního poradce. Což tento zřejmě není 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 20:39

Ono teoreticky si můžeš vzít i 120 % pokud máš hodnotnou zástavu. Ale zase pořád banka musí řešit, aby splátka nepřesáhla určitá procenta z příjmů. Myslím že 40%.

Jinak ano my si na investiční byt taky půjčili víc než stál a za zbytek ho opravime. Při dnešní inflaci a úrokových sazbach. A ano část peněz jsme uložili. A pořád máme rezervu na sporicim účtu a tam, kde je to trochu kryté. Stavebko, konzervativní fondy, zlato stříbro. Ale třeba v akciích máme ani ne 5% úspor a spíš to beru jako spekulaci. Zrovna se chystám něco málo nakoupit. A splátku máme tak, aby v prvních 5 letech byla pro nás v pohodě, i když nebudou nájemníci a s najmem je v podstatě stejná. Ono ať si taky projdou reálné ceny nájemného. Oni ti sice spočítají tržní, ale ne vždy ten byt za tolik pronajmes.

A jinak, já bych jim svůj dům na 6m zástavu nedala ani náhodou.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 20:55
@Danielss píše:
Není možné aby s takovými prijm dostali hypo až na 6 milionů. To vím že zkušeností od opravdu solidního finančního poradce. Což tento zřejmě není 8)

To je to-nepřišel mě solidní. Dříve jsem dělala finančního poradce, před mnoha lety. A vím, že někteří kolegové „jeli“ hlavně na provize, zájmy klienta nebyly důležité.
Mě přišlo, že vidí zisk-uvažují nad hypo 2 miliony.On jim vnucuje 6,když se cukají, tak alespoň 4,5 mil. A vidí jejich hotové peníze a chce jim je dát do fondů.
A je s jejich příjmy reálná hypo 2-2,5 mil?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 20:56

Celé mi to přijde jako nepovedená reklama na Monetu…
Radit mladým lidem, kteří mají společný příjem oficiálně 40-45tis. čistého, aby si vzali hypo na 2 nemovitosti 4,5-6mil. a zastavili nemovitost svých rodičů? To je pěkná pitomost.

• Citovat
  • Nahlásit
12576
13.3.20 20:58

Výše odkliklý anonym omylem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 21:01
@Anonymní píše:
Ono teoreticky si můžeš vzít i 120 % pokud máš hodnotnou zástavu. Ale zase pořád banka musí řešit, aby splátka nepřesáhla určitá procenta z příjmů. Myslím že 40%.

Jinak ano my si na investiční byt taky půjčili víc než stál a za zbytek ho opravime. Při dnešní inflaci a úrokových sazbach. A ano část peněz jsme uložili. A pořád máme rezervu na sporicim účtu a tam, kde je to trochu kryté. Stavebko, konzervativní fondy, zlato stříbro. Ale třeba v akciích máme ani ne 5% úspor a spíš to beru jako spekulaci. Zrovna se chystám něco málo nakoupit. A splátku máme tak, aby v prvních 5 letech byla pro nás v pohodě, i když nebudou nájemníci a s najmem je v podstatě stejná. Ono ať si taky projdou reálné ceny nájemného. Oni ti sice spočítají tržní, ale ne vždy ten byt za tolik pronajmes.

A jinak, já bych jim svůj dům na 6m zástavu nedala ani náhodou.

Také máme dva investiční byty-než mít peníze v hotovosti, tak jsem koupili dva byty, které pronajímáme. Takže poradce radil zastavit jeden z bytů-že vlastně nejde o nic takového, že nebude mít někdo z nás střechu nad hlavou. Mě se to nelíbí. Na byty jsme šetřili, nechci o byt jen tak přijít. Na druhou stranu chci dceři pomoci.
Když jsem kupovali dům, tak nám rodina pomohla a dala do zástavy dva domy-tenkrát měla ČMSS tvrdé podmínky na zástavu. Brala jen zlomek hodnoty nemovitosti. Když syn kupoval byt, tak měl přednost prodej za hotové. Byt jsem zaplatili v hotovosti, do roka nám syn peníze dal-měl vesměs všechno již na stavebním spoření, zbytek došetřil. Takže dceři také chceme pomoci.Jen se bojím rizika.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 21:09
@Anonymní píše:
Celé mi to přijde jako nepovedená reklama na Monetu…
Radit mladým lidem, kteří mají společný příjem oficiálně 40-45tis. čistého, aby si vzali hypo na 2 nemovitosti 4,5-6mil. a zastavili nemovitost svých rodičů? To je pěkná pitomost.

To je to, co mě přijde divné. Čistého jim to vychází 40 tisíc. Co mohou doložit. Jinak on dostává něco bokem +oba brigády. Ale to banka neuzná. A hlavně jim říkám, že při nemoci či úrazu z těchto peněz nejde nemocenská. Že s penezi okolo nemůžou vůbec kalkulovat.Jsou to peníze jako přilepšení a nedá se na ně spolehnout, jako na stálý přjem. A zrovna situace okolo koronaviru je tím příkladem-chodí na různé akce, kde jsou v gastronomii. Teď akce nejsou, nebudou. Dcera má občasnou brigádu na letišti-což je nyní také pasé. Splátka na 4,5 mil vychází 19 tisíc, což mě přijde šílený.30 let platit tak vysokou částku. Ano, jeho grafy jsou masáž na klienty-nemovitost roste o 3 % ročně, platy také, za 30 let bude tak vysoký plat, že splátka bude vlastně jen pakatel.
Oni se nadchly tím, že budou mít rovnou i investici, že ceny lezou hodně nahoru.
Já jim chci pomoci, ale nemám z těch jeho rad dobrý pocit. A ráda bych měla argumenty, že není dobré si brát hypo na dva byty.Oni jsou nadšený návrhem, my s manželem méně. Moc bych si přála, aby na tak nesmysnou hypotéku nedosáhli. Aby měli klidnější život.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.20 21:12
@Anonymní píše:
Také máme dva investiční byty-než mít peníze v hotovosti, tak jsem koupili dva byty, které pronajímáme. Takže poradce radil zastavit jeden z bytů-že vlastně nejde o nic takového, že nebude mít někdo z nás střechu nad hlavou. Mě se to nelíbí. Na byty jsme šetřili, nechci o byt jen tak přijít. Na druhou stranu chci dceři pomoci.
Když jsem kupovali dům, tak nám rodina pomohla a dala do zástavy dva domy-tenkrát měla ČMSS tvrdé podmínky na zástavu. Brala jen zlomek hodnoty nemovitosti. Když syn kupoval byt, tak měl přednost prodej za hotové. Byt jsem zaplatili v hotovosti, do roka nám syn peníze dal-měl vesměs všechno již na stavebním spoření, zbytek došetřil. Takže dceři také chceme pomoci.Jen se bojím rizika.

Jenomže tímhle si pomůžete tak max do dluhů.

Píšeš, že zeť pracuje v gastronomii. Teď si vem, že nějakou dobu nemusí být práce. A budou v pytli a vy taky. Já bych to nedělala. Vždyť ano, domluvte se, že jim na hypo budete spořit třeba část z nájmu toho bytu, aby mohli před koncem fixace něco splatit. A nebo jste jim mohli pomoci. To mně přijde rozumnější.

• Citovat
  • Nahlásit
647
13.3.20 21:14
@Anonymní píše:
To je to-nepřišel mě solidní. Dříve jsem dělala finančního poradce, před mnoha lety. A vím, že někteří kolegové „jeli“ hlavně na provize, zájmy klienta nebyly důležité.
Mě přišlo, že vidí zisk-uvažují nad hypo 2 miliony.On jim vnucuje 6,když se cukají, tak alespoň 4,5 mil. A vidí jejich hotové peníze a chce jim je dát do fondů.
A je s jejich příjmy reálná hypo 2-2,5 mil?

Fondy schvalují, sami máme hypotéku a zároveň fond s výnosem 6% ročně. Pořád se nám to vyplatí i s placením hypotéky, i kdyby byl úrok 3%

Ale jejich příjmy rozhodně nejsou na hypotéku na 6 mil. A dle mého laického názoru, ani na 4.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat