Hypotéka - má to smysl?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
SarinkaSar1
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 20.05.19 11:32
Hypotéka-má to smysl?

Ahoj všem,

čeká nás výpověď z nájmu a tak přemýšlíme, zda nejít do hypotéky. Já mám plat cca 22 čistého, přítel 35, našetřeno máme tak 700 000,–. Oba jsme z Prahy, byt ale plánujeme koupit mimo Prahu v dojezdové vzdálenosti, máme vyhlídnutý v novostavbě 2KK za 3,8 mil. Jo a já mám ještě byt v celkové hodnotě 1 mil. korun ale s věcným břemenem. Nemáme děti, dluhy.
Byly jsme za finančním poradcem, ten mě úplně vyškrtnul, hypotéku bych si nemohla vzít s přítelem, neboť jsem teď ve výpovědní době, ale nastupuji do nové práce, tam mě čeká zkušebka na 3 měsíce, ale je to na dobu určitou s tím, že snad pak bych měla být přeřazena na dobu neurčitou (teď jsem prostě zástup). A tak přemýšlíme, jestli to má s timhle příjmem vůbec smysl, docela mě štve, že bych nemohla žádat taky a společně (ale logicky to chápu), na druhou stranu pokud bychom museli mít 20 procent, jakože museli, tak bysme všechny peníze dali do hypotéky a neměli bychom si to čím vybavit, což je docela blbý. Netušíte, jak by se to dalo ještě řešit? ten finanční poradce nám toho moc neřekl, spíše mi přišlo, že se mě snaží vyšachovat- možná asi oprávněně kvůli té pracovní smlouvě. Přemýšlíme, že bychom si došli obejít i jednotlivé banky.Nebo to vidíte úplně zbytečné?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineTeSudička
Zasloužilá kecalka 502 příspěvků 20.05.19 11:37

No, ja uprimne bych jeste pockala a naseteila jeste vic, jelikoz budete pak muset zaplatit dan z nabyti nemovitosti a taky se vydate komplet uplne ze vseho a budete bez rezervy. :mavam:

unuděná
Echt Kelišová 7834 příspěvků 20.05.19 11:41

Počkala bych na jistotu zaměstnání a zauvažovala o svatbě :mavam:

Synekdoche7
Kecalka 243 příspěvků 20.05.19 11:52

Mě teda přijde našetřená částka adekvátní, příjmy taky ok. Nevím už, kolik by jako měl mít mladý pár našetřeno, zvláště když bydlí v nájmu :roll:. My jsme teď v podobné situaci, nejsem teda ve výpovědní lhůtě a příjmy máme oba cca těch 35 čistého, ale stejně to během mateřské bude muset táhnout chlap. Jen teda nevím, jestli je rozumné jít do 2kk, pokud plánujete rodinu.

lany2
Kecalka 175 příspěvků 20.05.19 11:52

Minimalne bych pockala do konce zkusebky. Vsechno si to propocitala. Dan z nabyti, provize RK, rekonstrukce, vybaveni… Uvidite k cemu se doberete. Az budes mit po ni tak kdyztak obejit banky. Mohla bys byt spoludluznik (zapocital by se ti nejspis prijem do vyse 1/2 pritelova prijmu),mela bys 50% podil na bytu a zbytek si osetrite smlouvou. Hlavne to chce si všechno dobre propocitat a popremyslet jak velky byt pokud plánujete treba deti

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2211 příspěvků 20.05.19 11:55

Fakt někdo dá mimo Prahu za 2kk 3,8 mega 8o jako je fakt, že žiju od Prahy 25km, ale za to se tady dá koupit v pohodě barák :think:

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2211 příspěvků 20.05.19 11:57

@SarinkaSar1 jinak k tématu, jestli plánujete v brzké době rodinu, není 2kk malé? A nešla bych do toho určitě v případě, že se vydáte že všech peněz a nebudete mít ani za co ten byt vybavit.

Synekdoche7
Kecalka 243 příspěvků 20.05.19 12:03

My do toho jdeme i za podmínky, že nám nezbývá na vybavení. Taky z toho nejsem nadšená, ale počítám, že nejpozději do dvou let to vybavíme a do té doby máme kde bydlet.

zelfka
Kecalka 171 příspěvků 20.05.19 12:38

Ahoj zakladatelko, to, ze si ve vypovedni dobe a nasledne zkusebni, je opravdu komplikace. Myslim, ze mate moznosti dve. Bud pritel ted zazada sam a ty do toho vstoupis pozdeji, pokud budes mit dostatecne prijmy, tak to nebude problem a budete to vlastnit 50/50.

Nebo vyckat az ti ubehne zkusebka a zadat pak rovnou spolecne, coz by pro vas asi znamenalo hledat zatim jiny najem a pote jiny byt ke koupi.

Pokud vlastnis i jinou nemovitost, da se s ni take rucit a tim ziskat vyssi hypoteku. Tj napriklad kdyz byste kupovali byt v hodnote 3,8 milionu a k tomu rucili jeste dalsim bytem v hodnote milionu, mohli byste si vzit hypo (3,8+1)x0,8 = cca 3,84 milionu a z vlastnich zdroju byste pak zaplatili dan z nabyti a v pohode vybavili byt. Otazka ale je co je to vecne bremeno, o kterem pises, to muze hodnotu bytu snizit az na nulu.

Navic pokud byste byli prvnim vlastnikem v novostabe, dan z nabyti by se na vas nevztahovala.

Take bych se zamyslela nad velikosti toho bytu, 2+kk je pro rodinu celkem natesno…

Lalelale
Závislačka 4784 příspěvků 20.05.19 12:49

A opravdu tak spěcháte? Co počkat necelý rok, až za sebou budeš mít zkušební dobu a jisté zaměstnání? Možná i za víc?

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 53282 příspěvků 20.05.19 12:59
@Jitul.kaaa9 píše:
Fakt někdo dá mimo Prahu za 2kk 3,8 mega 8o jako je fakt, že žiju od Prahy 25km, ale za to se tady dá koupit v pohodě barák :think:

mi sim tě napiš kde… :think:

@Synekdoche7 píše:
Mě teda přijde našetřená částka adekvátní, příjmy taky ok. Nevím už, kolik by jako měl mít mladý pár našetřeno, zvláště když bydlí v nájmu :roll:. My jsme teď v podobné situaci, nejsem teda ve výpovědní lhůtě a příjmy máme oba cca těch 35 čistého, ale stejně to během mateřské bude muset táhnout chlap. Jen teda nevím, jestli je rozumné jít do 2kk, pokud plánujete rodinu.

Přijde adekvátní? Když musíš dát 20-30% z vlastních prostředků, do toho dan z nemovistosti, vybavení + finanční rezerva? :think:

lany2
Kecalka 175 příspěvků 20.05.19 13:10

Je sice hezky ze muze rucit svym bytem. I kdyby to slo, tak ale splatku pak bude platit o tu castku vetsi, to nevim jestli je vyhra. Pokud pocita s tim ze pujde na materskou a budou v podstate nejakou dobu zit z jednoho platu…

SarinkaSar1
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 20.05.19 13:19

@TeSudička chceme hypotéku na novostavbu, tam se daň neodvádí.

SarinkaSar1
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 20.05.19 13:20

@Synekdoche7 neplánujeme a pokud ano, tak bychom si koupili domek v jižních čechách a ještě by nám zbylo, tady ty ceny nemají smysl…

SarinkaSar1
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 20.05.19 13:21

@Jitul.kaaa9 je to novostavba, a neviděla jsem domy v novostavbě za tuto cenu. Nechceme starou stavbu a zároveň dojíždět dlouho do Prahy, tohle je pár kilometrů od Prahy. Barák pro dva lidi je nesmysl, navíc pro dva lidi co jsou od nevidim do nevidim v práci, oba pohotovosti atd.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama