Jak dostat děti od monitorů?

16.4.17 21:08

Jak dostat děti od monitorů?

Krásný nedělní večer, milé dámy, možná i pánové :-)

V úterý po Velikonocích mám možnost natočit rozhovor s odborníkem na hry, jejich „návykovost“ a manipulaci herními principy. Je to téma v dnešní době nanejvýš aktuální.

Vezměme si například Minecraft, dost možná nejoblíbenější hru českých dětí. Téměř polovina hráčů (44%) ji hraje každý den, děti touto hrou stráví průměrně 11 až 16 hodin týdně - to je víc než dvě hodiny denně! Co dělá Minecraft tak neodolatelným?

Náš rozhovor se může dotknout i odpovědi na tuto otázku a přinést rady, jak děti odlepit alespoň na chvíli od obrazovky. Nechci se ale ptát na něco, co nebude nikoho zajímat - a nepoznám, co by Vás zajímalo, protože sám děti nemám. Takže… pomůžete mi? :-)

Napište mi prosím otázky, které by podle Vás určitě měly v rozhovoru zaznít. Mohou se týkat dětí a her, dospělých a her, hazardu, všeho, co aspoň trochu souvisí s nějakým hraním. :-)

Nejzajímavější otázky padnou v úterním rozhovoru, který Vám všem pak dám samozřejmě k dispozici. Jméno odborníka záměrně neuvádím, abych nikoho neovlivňoval.

Díky a mějte úžasné Velikonoce! :-)

Jarda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

21810
16.4.17 21:09

Vypnout wifi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.4.17 21:36
@pe-terka píše:
Vypnout wifi.

Obávám se, že tak jednoduché to není, pe-terko… Každopádně děkuji za reakci! :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8823
16.4.17 21:59

Udelat jim realnej zivot zajimavejsi nez ten virtualni ???? :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12774
16.4.17 22:01

Vyhodit pojistky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
16.4.17 22:18

Co tak vést je odmalička jinak a neodkládat je k počítači nebo tabletu, ale naučit je na jiné věci?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
16.4.17 22:29

@Neurazitelny tak pokud to bude pojato tak moc bulvárně, jak to zní v úvodu, tak těžko říct, jestli takový rozhovor přinese nějaký užitek. Ta problematika je o něco komplexnější a to, že je velmi snadné si vytvořit jakousi závislost na hrách typu Minecraft, DOTa a spol., ještě vůbec nic nevypovídá o hrách jako takových.

Za základ považuju prevenci - vést dítě ke smysluplným aktivitám a ukázat mu, jak vypadá skutečná zábava (a v praxi to neznamená vynechat hry, jen to neponechat náhodě). Ono totiž v dobách kdy jsme vyrůstali my, byly populární hry, které naopak v adekvátní míře velmi přispívali k vývoji. Dneska je éra „blbůstek“, které přináší tak maximálně závislost a většinou se to týká dětí, které jinak nemají dostatečně naplňující život.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
16.4.17 22:31
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2838
16.4.17 22:43

Vypnout wifi asi nepomůže, není moc problém hrát si tu hru u sebe na compu bez přístupu k internetu

v určitém věku prostě přijde doba, kdy člověk zjistí, že PC hry jsou zajímavé bez ohledu na pohlaví :)

nicméně, pár (přesně 2 :) )otázek přesto mám:

1. manžel tvrdí, že hraní her typu Soldat zrychluje reakce na podněty i v reálném světě - já to neposoudím, na tuhle hru jsem levá a nestíhám rychle reagovat. Byly provedeny nějaké studie, které by manželův závěr potvrzovaly/vyvracely?

2)co takhle vést dítě? Syna vedeme ke sportu, chceme ho i provést hrami, jako to udělal otec v níže uvedeném odkazu. Myslíte si, že pokud dítě bude hrát takhle náročné hry, že nebude mít potřebu sedět u nich denně, ale že si to např. nechá na víkend, kdy bude moci hrát déle, a zbytek týdne bude dělat něco užitečného? Bavíme se teď o dítěti věkem kolem 14 let, kterému už nemůžete jen tak nakázat, že může hrát na PC jen kodinu denně.
odkaz: http://bonusweb.idnes.cz/…Magazin.aspx?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
16.4.17 22:46

@Modesta 1) nevím jak přesně u hry Soldat, tu hru neznám, ale obecně ano; některé hry se dokonce používají v domově důchodců pro zlepšení kvality života a v rámci cvičení pro pacienty s Alzheimerem apod.

1. ten experiment je pecka a pokud mohu soudit ze svého nejbližšího okolí (a podle sebe), tak to funguje, zvlášť když obecně je rodina něčemu takovému nakloněná a netváří se, že počítač/konzole jsou všeobecné zlo.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47753
16.4.17 22:48

My to nastesti resit nemusime. Mam opacny problem, ja taham decka dom z venku, ze zahrady. Mamko jeste ne, jeste neni pozde ani zima nebo jeste ted maji argument jeste neni tma.
Ve tvem pripada bych vypla wifinu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2838
16.4.17 22:59

@Nimie

je to střílečka, máš postavu, vybereš si zbraň, kterou budeš střílet, a pak už jen záleží na tvé šikovnosti a rychlosti, s jakou ovládáš myš a klávesnici. Obvykle se hraje na „vlajky“ (snažíš se útokem sebrat vlajku nepřátelského družstva a zároveň ubránit tu svoji). V téhle hře neexistuje expení, nováček má stejné možnosti, jako ostřílený pařmen.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5900
16.4.17 23:05

Mě by spíš zajímala odpověd, co je ještě normální- kolik min, h, když si to dítě sedne k PC..
Musím napsat, že nejsem zse takový odrůrce, že bych kluka tahala od PC, ale určitě to neni, že mi přijde ze školy a sedí, sedí, ven nejde, a když se vypne tak ve vzteká.. Na to si dáváme pozor, toto prostě neděláme.. Žijeme n menším městečku od 7 let běhá sám s dětmi někdy celý den venku, tak neřeším třeba dny, kdy si sedne a ty Minecraftové kostky si tam staví..
Pohybu má dost, vyžití doma taky- myslím, že ano, hy spolu hrajem, různé deskové, beru ho třeba - teď k pečení prevníku, barvení vajec, neni to tak, že by byl odložen k PC. ale más svůj volný čas, kdy chce vypnout lehnout si a mít svůj klid podle sebe..
Tak by mě zajímalo, jak to teda je v mormě pro ty děti 8-9 let..No a na televizi se nedívá vůbec, takže zse má kamaráda co sedí i 3 hodiny na různých Spidermanech..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
16.4.17 23:12
@Modesta píše:
@Nimieje to střílečka, máš postavu, vybereš si zbraň, kterou budeš střílet, a pak už jen záleží na tvé šikovnosti a rychlosti, s jakou ovládáš myš a klávesnici. Obvykle se hraje na „vlajky“ (snažíš se útokem sebrat vlajku nepřátelského družstva a zároveň ubránit tu svoji). V téhle hře neexistuje expení, nováček má stejné možnosti, jako ostřílený pařmen.

V zásadě platí výše zmíněné :) hry tohoto typu mají i pozitivní přínosy, ale hodně záleží na konkrétním provedení apod. i střílečka se dá udělat „blbě“ ve smyslu, že naopak hráče spíš otupuje a celou hrou tak nějak provádí aniž by se musel pro výhru nějak extra namáhat. Co tak na to zběžně koukám, tak mi přijde, že je to spíš typ toho lepšího výběru her.

Reakce zrovna ale zlepšují i ty horší hry, tam skutečně stačí dost málo na to, aby to rozvíjelo tyhle schopnosti. Hry ale reálně mohou zlepšovat i prostorovou orientaci, schopnost dostatečně rychlého vyhodnocení situace a rozhodování, podporovat vytrvalost apod. spíš psychologický vývoj (teď samozřejmě beru statické hry, u kterých se člověk nehýbe).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5900
16.4.17 23:12

Ještě bych chtěla dodat, že kdykoliv nabídnu něco, kdy se klukovi budu věnovat- třeba něco si pustí je tam 10 min- nemá přístup na net, má jenom cenzurované věci, jako pohádky, kreslení, počítání, atd.. a nebídnu mu program, třeba, že si s ním něco zahraju, tak vždy si vybere hraní se mnou :mrgreen: neni ten typický závislák, že musí něco dohrát. což vidím u švagrové, že ta nemá šanci už snad od 6 let nic nabízet, prostě si kluk jede svoje střílečky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama