Jak fungují antidepresiva

Anonymní
3.4.16 08:25

jak fungují antidepresiva

Ahoj cetla jsem zde spoustu prispevku na tema antidepresiva…ani bzch necekala ze nas je tolik s problemem co mam ja a tak zakladam tema a prosim o informace zkusenosti…a tak jak vam pomohly ci nepomohly antidepresiva…???

Muj problem je v tom ze mam problem kamkoliv jit…kdyz jdu s manzelem jsem klidnejsi a takova jako normalni ale sama mam problem do prace ted nechodim proroze mam pocit ze tam tak dlouho nevydrzzim…divny co???Kdyz nekam mam jit nebo jet tak se na to pripravuju jak ja nevim na co a stejne se pak rozklepu zvedne se mi tlak a padne na me silena unava!!!Jsem z toho hotova nejbezpecneji se ted citim doma nebo s rodinou…doktorka mi napsala neurol…na noc abych se vyspala protoze samo ani posledni dobou nespim…vim ze potrebuju pomoc jdu k psychologovi…a uvidim co mi rekne…ze zkusenosti co myslite ze mi je a jaka je VASE ZKUSENOST S ANTIDEPRESIVY???Jsou u me potreba ???Obcas si myslim ze jo ale obcas si myslim ze ne…take se lecim s vysokym tlakem a beru leky a bojim se ze kdyz toho budu cpat do sebe tolik tak se bojim treba infarktu jaky maji vliv antidepresiva na telo nikde jsem to nenasla a pomohou mi nebo je nepotrebuju…???Vim ze musim chtit sama neco delat ja chci ale kdyz prijde na vec tak couvnu…POMOC OMLOUVAM SE ZA ANONYMITU ALE MOC SE STYDIM
  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
452
3.4.16 08:40

No antidepresiva ti pomohou asi tak, že ty tvé pocity před cestou někde „pryč“ značně potlačí a tobě to začne být jedno. Nástup tedy trvá nějakou dobu, není to ze dne na den.

Nicméně asi by bylo dobré nejdříve pátrat po problému, spíše nějaká psychoterapie - najít hlavní příčinu tvých problému a s tou pracovat. Předtím jsi takové pocity neměla? Stalo se něco zvláštního ve tvém životě, že máš nyní takové obavy?

Jinak na tvé problémy by seděla agorafobie (úzkostná porucha) - https://cs.wikipedia.org/wiki/Agorafobie

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
452
3.4.16 08:46

Tam se i dočteš, že antidepresiva potlačí úzkost a tělesné příznaky, ale pro samotné vyřešení agorafobie je potřeba nácvik. To znamená postupně si zvyšovat náročnost situací a zvykat si na ní. Takže by jsi se měla vystavovat obávaným situacím, postupně.. „Začíná se u situace působící nejmenší úzkost. Tato terapie je založena na faktu, že úzkost nemůže růst do nekonečna a pokud je pacient v kontaktu s obávanou situací po dostatečně dlouhou dobu, začne úzkost klesat.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4329
3.4.16 08:54

Ahoj, nemáš se za co stydět. problémy s psychikou mám od svých cca 20 let. Myslím, že je moc dobře, že jdeš k psychologovi a s ním bych se po pár návštěvách domluvila, zda vidí potřebu AD.
Problémy, které popisuješ Ty jsem řešila pmocí psychologa a následně na šestitýdenním pobytu v PL. Pokud by ses rozhodla, že hospitalizace v PL není pro Tebe schůdná, myslím, že i pomocí ambulantní péče u psychologa by se dalo udělat mnoho např. v nácviku chození ven sama.
I v PL probíhala „léčba“ intenzivní psychoterapií, ale hlavně nácvikem, kdy jsme byli nuceni ven prostě chodit.
Probíhalo to tak, že prvních pár dní jsem musela dojít do nejbližšího obchodu a jenom vejít dovnitř, vyjít ven a vrátit se do léčebny. Po zvládnutí tohoto jsem musela vždy dojít do prodejny, vejít dovnitř, něco malého si koupit a vrátit se do léčebny. po zvládnutí následovala návštěva prodejny a cílený kontakt s prodavačkou (dotaz na nějaké zboží).
Vše to probíhalo postupně, každý den byl jiný, ovšem nakonec jsme to zvládli všichni.
Osobně pro mne zazněla diagnoza agorafobie a víš jak to dopadlo? Vrátila jsem se z PL, šla do tehdejšího zaměstnání dát výpověď a našla jsem si práci jako prodavačka - cíleně jsem pokračovala v práci sama na sobě.

Zdravotní problémy, které na sobě popisuješ mohou velmi souviset právě s Tvým psychickým stavem. já mívala tak vysoké hodnoty sedimentace, že jsem prošla několika hospitalizacema v nemocnici na komplexních vyšetřeních, dokonce jsem jednu dobu začala zakopávat a padat, což pak způsobilo poplach, zda nemám roztroušenou sklerozu a musela jsem na MRI. Doma na PN jsem byla více jak rok a nikam to nevedlo. moje stížnosti u lékaře byli, že jakmile mám před sebou u pokladny více jak 3 lidi, tak omdlívám. Velmi dlouho trvalo, než všem došlo, že nešlo o žádný fyzický problém. moje psychika se rozhodla, že nemám být mezi lidma a proto mne uváděla do stavu bezvědomí. Vypadalo to hodně dramaticky a přitom šlo o problém ve mně.

Držím ti moc palce, radím vyčkat do návštěvy u psychologa, a před tou návštěvou si sepsat co se děje a hlavně, pokus se zanalyzovat, v jakých situacích nastávají problémy - chápu, že se bojíš, ale věř, že jakmile opravdu začneš něco dělat, tak se výsledky dostaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.16 09:09

@aquawoman prosím tě nechápu tvůj první příspěvek… Pomohou mi nebo mě oblbnou…? Už jednou jsem to měla a pomohl mi psycholog ale teď jsem nějak bezradnejsi nejhorší pro mě je jít do práce a vydržet tam osm hodin @nonina to je nejhorší o práci přijít nechci mám ji pět minut od baráku s jednu směnu super takže potřebuju poradit co s tím nemůžu každý druhý den zůstat doma nebo odejít z práce že mi.neni dobře zatím jsem na neschopnosti a po návštěvě psychologa uvidím co dál

• Citovat
  • Nahlásit
452
3.4.16 09:50

Osobní zkušenost s antidepresivy nemám, nicméně lidé, kteří je berou na mě působí jako kdyby byli lehce „oblbnutí“. Jinak jak jsem psala v druhém příspěvku - konkrétně u toho tvého problému dokážou odstranit úzkost a fyzické příznaky (tlak, tep, únavu). Nicméně aby jsi se zbavila té agorafobie, bude třeba nácviku - postupného zvykání. Krásný příklad uvedla @nonina Myslím, že nejlepší bude, když si popovídáš s psychologem, probereš s ním podrobně co vše ti dělá problémy a možná se pokusíte najít příčinu tvých problému, nějaký šikovný psychoterapeut by možná pomohl i s odblokováním, nebo zbavením úzkosti… Nechala bych na odbornících, zda si myslí, že jsou vhodná antidepresiva, nebo to jde zvládnout bez nich. Osobně si myslím, že by to mohlo jít zvládnou bez, ale antidepresiva by to mohla urychlit. Takže kombinace antidepresiv a nácviku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50375
3.4.16 10:16

@aquawoman lidi pod antidepresivy prostě nepoznáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.16 10:20

Prosím nedohadujte se mi tady a radši poraďte… Oblbnou nebo neoblbujou a co v kombinaci s lékama na tlak…? @matkabagristy berete je podělte se prosím o zkušenost myslíte že jsou v mém případě nutné…

• Citovat
  • Nahlásit
50375
3.4.16 10:22
@Anonymní píše:
Prosím nedohadujte se mi tady a radši poraďte… Oblbnou nebo neoblbujou a co v kombinaci s lékama na tlak…? @matkabagristy berete je podělte se prosím o zkušenost myslíte že jsou v mém případě nutné…

kombinaci s léky na tlak prober se svým lékařem i to, jestli jsou pro tebe nutné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ellusa
3.4.16 10:43
@aquawoman píše:
Osobní zkušenost s antidepresivy nemám, nicméně lidé, kteří je berou na mě působí jako kdyby byli lehce „oblbnutí“. Jinak jak jsem psala v druhém příspěvku - konkrétně u toho tvého problému dokážou odstranit úzkost a fyzické příznaky (tlak, tep, únavu). Nicméně aby jsi se zbavila té agorafobie, bude třeba nácviku - postupného zvykání. Krásný příklad uvedla @nonina Myslím, že nejlepší bude, když si popovídáš s psychologem, probereš s ním podrobně co vše ti dělá problémy a možná se pokusíte najít příčinu tvých problému, nějaký šikovný psychoterapeut by možná pomohl i s odblokováním, nebo zbavením úzkosti… Nechala bych na odbornících, zda si myslí, že jsou vhodná antidepresiva, nebo to jde zvládnout bez nich. Osobně si myslím, že by to mohlo jít zvládnou bez, ale antidepresiva by to mohla urychlit. Takže kombinace antidepresiv a nácviku.

Otázka je, zda to není jen tvůj subjektivní pocit, protože pochybuji, že víš o všech lidech ve svém okolí, kteří berou AD :)

Zakladatelko, AD by ti měla pomoci, ale jak je to v kombinaci s léky na tlak, ti tu těžko někdo odpoví, když nevíme, jaké léky konkrétně bereš, ani neznáme tvůj přesný zdravotní stav… Taky je otázka, zda ti ten tlak nelítá právě v důsledku tvých psychických problémů, docela často se to stává. Samozřejmě to chce i psychologa. A klasická SSRI AD neoblbují, oblbují léky typu Neurol apod.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
4329
3.4.16 10:44
@Anonymní píše:
@aquawoman prosím tě nechápu tvůj první příspěvek… Pomohou mi nebo mě oblbnou…? Už jednou jsem to měla a pomohl mi psycholog ale teď jsem nějak bezradnejsi nejhorší pro mě je jít do práce a vydržet tam osm hodin @nonina to je nejhorší o práci přijít nechci mám ji pět minut od baráku s jednu směnu super takže potřebuju poradit co s tím nemůžu každý druhý den zůstat doma nebo odejít z práce že mi.neni dobře zatím jsem na neschopnosti a po návštěvě psychologa uvidím co dál

Nikde jsem nepsala, že o práci příjdeš. Už proto, co píšeš, že o právci nechceš přijít, tak musíš prostě Ty sama něco pro to dělat. Tím však neříkám, že to musíš dělat zcela bez pomoci. Podívej, já to celé zvládla i bez AD, jenom jsem se prostě musela dokopat do toho opravdu popřemýšlet, co mi vlastně tolik vadilo, co bylo příčinou mých úzkostí, protože to úzkost prostě je. Psala jsi, že jdeš k psychologovi, snad co nejdříve a buď k němu úpřímná a hlavně k sobě.
Já o té práci psala proto, že jsem se tak rozhodla sama, nedávala jsem výpověď proto, že mi to někdo řekl, prostě jsem cítila, že to tak bude správně a bylo.

Mám v životě horší a lepší období, nicméně agorafobie je u mne už 20 let pod takovou kontrolou, že by mi to nikdo nevěřil.

A stran AD - momentálně je vždy půl roku v roce užívám (cca 3 rokem). Není to o tom, že by ses na svět dívala radostněji, je to o tom, že to co se Ti zdá jako nezvládnutelné, tak dostává po AD obrysy něčeho, co zvládnout dokážu. Nicméně jejich užívání nemá nic společného s agorafobií, důvod je jiný.
Jsou různá Ad, pokud jsou na bázi SSRI, tak jejich užívání na člověku zřejmě nepoznáš, rozhodně neoblbují a dokonce ti je může napsat i obvoďák.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
452
3.4.16 10:47

@Anonymni To je opravdu na posouzení odborníků. My ti tady nedokážeme říct, zda jsou ve tvém případě nutné. Taky určitě existuje více druhů antidepresiv. Antidepresiva mohou zvyšovat tlak, takže tam bude třeba určitě zvážit kombinaci léku, ale to oni odborníci ví, to se neboj. Možná si budeš muset pravidelně tlak kontrolovat a kdyby byl problém, tak vyhledat lékaře.

@Ellusa Je to můj subjektivní pocit. Takto jsem ty lidi vnímala, pokud jsem věděla, že začali brát antidepresiva. Ale nemění, ani neovlivňují osobnost člověka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.16 11:53

Sakra dneska si říkám že bych zítra klidně šla do práce… A vím že zítra vstanu a budu totálně v pr…a budu ráda že, jsem doma…jak se tomu postavit abych to zvládla…?

• Citovat
  • Nahlásit
50375
3.4.16 11:58

@aquawoman antidepresiva netlumí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.16 12:55

Ještě nějaké jiné zkušenosti s antidepresivy prosím…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat