Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@Evelina31 nepřijde k nám ježíšek je blbost, nebo ty to dodržíš? týden bez telky taky blbost, ona nechápe jak dlouho trvá týden.
Dostala by na prde. a hotovo, v jejím věku moc dobře chápe že tohle nesmí, že se to nedělá. Až by se vyřvala nebo odrazila(můj syn se uráží) tak bych ji to vysvětlila a dál bych se k tomu nevracela.
Jinak samozřejmě netrestám když něco rozbije omylem, nebo v zápalu hry. třeba mobil, který nechám ležet na stole vedle prkna do kterýho on si kladívkem zatlouká hřebíčky
jasný že ten mobil lákal, bylo mu kolem tří. Moje blbost.
Jo dostala by na zadek! Klidně mě ukamenujte, ale tohle se nedělá a tříletá to už určitě musí chápat…Jinak jak tu psaly výše nade mnou: potrestala se sama-bude bez pohádek
@šílenámáma no hele ale ani jsem nestihla sebrat všechno zřejmě nečekala že to udělám(nikdy to nebylo potřeba) tak začala uklízet ale co jsem měla v pytli jsem si stejně odnesla a jí oznámila že když se bude hezky chovat tak budu přemýšlet a možná jí to vrátím
a minulý týden dostala od tchýně hračku doktorku a jak ječela že doktorku ne
![]()
Příspěvek upraven 16.12.14 v 21:59
@Blackova.K Simku jsi doufám zachránila…
Už mu nedávejte k narozeninám kladívko, furt ti to říkám a furt…
![]()
A když jste tam nebyli tak jak víš že to tam nalila schválně? vali už taky někdy něco rozbila ale spíš svojí nešikovností, zakopla nebo jí něco vypadlo z ruky. Trest by byl že pohádky nebudou a tohle pochopí rychle. Ježíškem bych nevyhrožovala
, ale jo v tu chvíli by na zadek dostala ale tim si člověk nepomůže jak říká náš nejstarší a má pravdu
![]()
Souhlas se všema, co by to řešily ručně stručně a samo, že bez pohádek.
Je to poprve, co vedome neco rozbila, ale zlobi ted priserne
To, ze nebudou jeji oblibene pohadky, je jasna vec. S Jeziskem sice vyhrozuju, ale je to spis ve smyslu, ze ji sleduje a pokud takhle bude dal zlobit, asi ji nic neprinese. To ale na vasi radu prestanu, protoze bych nemela to srdce, aby pod stromeckem jako jedina nic nenasla a ona si z toho stejne nic nedela. Tresty dodrzuji, proto ji netrestam tim, ze nebudeme delat cinnosti, ktere mam chut delat ja
Take ji netrestam fyzicky. Je to ted obdobi sakra tezke
Mela jsem predstavu, jak bych chtela malou vychovavat, ale iluze uz me davno presly
Kdyz prekroci limit tak, jako to udelala dnes, jsem naprosto bezradna. Nic na ni neplati…
@SIMONA1234 píše:
@Blackova.K Simku jsi doufám zachránila…![]()
![]()
Už mu nedávejte k narozeninám kladívko, furt ti to říkám a furt…
![]()
![]()
to bylo moje kladívko, mám ho i podepsaný. K narozeninám dostává encyklopedie a knihy.
@Evelina31 píše:
Dcera / 33m/ proziva priserne a me nervy drasajici obdobi vzdoru a prestoze tresty malych deti nijak extra neuznavam, tak dnes jdu k vam pro raduDcera dnes vedome rozbila svuj DVD prehravac. Moc dobre vedela, ze to delat nema a kdyz jsme s manzelem odesli do kuchyne, tak na nej z protestu vylila sklenici vody, tudiz nefunguje. Dostala vyhubovano, manzel ji placnul pres zadek / spis symbolicky/ a poslal ji do kouta, kde ji vysvetlil, proc se zlobime. Dcera mu rekla: Ja nic nerozbila, to ty jsi to rozbil!!! a vysmivala se mu. Holky, jake tresty v takove chvili volite vy? Je dite v tomto veku schopne porozumnet napr. cely tyden ti nepustim pohadku, neprijde k nam Jezisek, zitra si nepujdes hrat s kamaradkou apod.
hlavně se zklidni.. mluví z tebe afekt.. nepustím pohádku nepřijde ježíšek nebudeš si hrát s kamarádkou… není to trochu přehnané?
podle mě trest je že stála v koutě a dostala na zadek + vysvětleno proč… to že není dvd = žádná pohádka je přímý důsledek jejího činu na tom si uvědomí, že to byl nesmysl - ničit věc..ale vyhrožovat a sbírat inspiraci na tresty je podle mě hloupost
@zorkaV píše:
Ajajaj. Zkouší kam až může. Nevím, jestli je to tak dobře, ale pamatuju si, že ségra za trest přestala mluvit. Pokud děti něco provedly, tak mluvila a smála se na všechny a všemu, ale jak promluvil „hříšník“, byla ticho a koukala ven z okna. Chtěl jí vzít za ruku a ona se jak lekla ryba vysmekla a šla pryč z místnosti. Pak už to prostě děti nevydržely a přišly, že už to neudělají.
A když šlo o vztekani, tak jim dělala zrcadlo. Opakovala po nich pazvuky a řev se slovy, když můžeš ty, tak já taky. A byl klid.
Tak jestli ti to nějak pomůže…
Kdyz zlobi, tak nekdy take delam, ze neexistuje, ale asi nejsem tak dusledna jako tvoje segra. Budu to po jejim vzoru trenovat. To by na me dite mohlo zabrat ![]()
@Evelina31 píše:
Je to poprve, co vedome neco rozbila, ale zlobi ted priserneTo, ze nebudou jeji oblibene pohadky, je jasna vec. S Jeziskem sice vyhrozuju, ale je to spis ve smyslu, ze ji sleduje a pokud takhle bude dal zlobit, asi ji nic neprinese. To ale na vasi radu prestanu, protoze bych nemela to srdce, aby pod stromeckem jako jedina nic nenasla a ona si z toho stejne nic nedela. Tresty dodrzuji, proto ji netrestam tim, ze nebudeme delat cinnosti, ktere mam chut delat ja
Take ji netrestam fyzicky. Je to ted obdobi sakra tezke
Mela jsem predstavu, jak bych chtela malou vychovavat, ale iluze uz me davno presly
Kdyz prekroci limit tak, jako to udelala dnes, jsem naprosto bezradna. Nic na ni neplati…
jak víš že to rozbila vědomě…? ![]()
@zorkaV píše:
Ajajaj. Zkouší kam až může. Nevím, jestli je to tak dobře, ale pamatuju si, že ségra za trest přestala mluvit. Pokud děti něco provedly, tak mluvila a smála se na všechny a všemu, ale jak promluvil „hříšník“, byla ticho a koukala ven z okna. Chtěl jí vzít za ruku a ona se jak lekla ryba vysmekla a šla pryč z místnosti. Pak už to prostě děti nevydržely a přišly, že už to neudělají.
A když šlo o vztekani, tak jim dělala zrcadlo. Opakovala po nich pazvuky a řev se slovy, když můžeš ty, tak já taky. A byl klid.
Tak jestli ti to nějak pomůže…
Tohle je v podstatě psychické týrání, mnohem horší než dát na zadek.
Lidí, se kterými máma za trest nemluvila, jsou plné psychologické ordinace. Tohle opravdu nedoporučuji dělat.
@jenny.fields píše:
Tohle je v podstatě psychické týrání, mnohem horší než dát na zadek.
Lidí, se kterými máma za trest nemluvila, jsou plné psychologické ordinace. Tohle opravdu nedoporučuji dělat.
Take me to napadlo.
takovy trest mi prijde zvlastni.
@Evelina31 Největším trestem by pro ni měl být přímý důsledek jejího chování, tudíž žádné pohádky na DVD. Nekupujte hned nový přístroj a nechte ji v tom nějakou dobu vykoupat, aby věděla, že to pro ni má nepříjemné důsledky a že když něco rozbije, tak rodič neotevře peněženku a nekoupí nový. Pak si nebude vážit věcí a bude si myslet, že nevadí, když něco rozbije, protože se to hned nahradí něčím jiným.
Jinak bych tě chtěla varovat od planých výhrůžek typu „nepřijde ježíšek“, které pak stejně nesplníš. To strašně snižuje rodičovskou autoritu. Vím to z vlastní zkušenosti, mamka tohle dělala hodně, já to brzo prokoukla a pak mi byla k smíchu, vždycky jsem si v duchu říkala „jojo, jen si kecej, nejpozději do zítřka na to zapomeneš“. Než vyslovíš nějaký zákaz, dobře ho zvaž a pak na něm ale trvej.
@Mar__tanka1983 píše:
Tak základ je vyhrožovat tresty takovými, jaký si pak schopná opravdu vykonat.
Takže nevyhrožovat ježíškem, pokud opravdu nemáš sílu mít pod stromkem prázdno (nevím, co by musel malej udělat, abych dala takový trest).Jinak speciálně u toho DVD, né, že týden nepustíme pohádku. Prostě si rozbila přehrávač, takže žádné pohádky na přehrávači nebudou. Tím spíš, pokud je to už několikátá věc, kterou takhle schválně rozbila
Jinak to chce najít něco, co ji opravdu potrestá. U někoho je to nedostat sladkost po obědě, u někoho nejít ven, na našeho působí, že se před spaním nebude číst pohádka…
naprostý souhlas, nejlepší je přirozený důsledek, přehrávač je rozbitý, vylila is do něj vodu, nefunguje, nemáme na čem pouštět pohádky (ani na tv ani jinde) Jinak u nás funguje trest který je dán v tom čase, třeba když to udělá večer tak funguje že není pohádka. Starší pochopí i delší časový horizont (někdy přijde o večerní pohádku hned ráno po 10 minutách
) ale mladší rozhodně ne a nepochopil by druhej den že je trestaný za něco co bylo včera. Max to že je ten přehrávač rozbitý.
Jinak všeobecně na výchovu platí důslednost, nevyhrožovat ale plnit a vysvětlovat.