Jak se hraje Autobus?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Špuntice1986
Kecalka 487 příspěvků 16.04.16 13:27
Jak se hraje Autobus?

Maminky, znáte některá karetní hru Autobus? hrávala jsme jí v dětství a mrně se snažím vzpomenout na pravidla. pamatuji si, že se rozdá 5 karet do ruky a pak 10 karet do balíčku - autobusu a vrchní se otočí lícem nahoru.

Pak vím, že se karty skládají k sobě jako postupka stejná hodnota na sebe…takže třeba 345 ( a na 5 další 5 apod.) Pamatuji si také že vedle svého balíčku - autobusu jsme měla vždy nějaké karty vyložené…jako sedadla…, ale to je vše…

Na internetu jsem hledala, a le nacházím pokaždé trochu jiný návod. Např. že hráči vyhazují karty doprostřed (a to si nevzpomínám, že bychom dělali). Můžete mi prosím někdo tu hru popsat…jak vypadá tah? Polopaticky prosím, děkuji :-)

Reakce:
JLP
Závislačka 4665 příspěvků 16.04.16 13:40

@Špuntice1986 mám pocit, že doprostřed jsme vyhazovali právě postupky od esa po krále - a kdo neměl na vyhození do těchto postupek, tak si vyložil právě karty vedle toho balíčku - např. mu zůstaly dvě dvojky, tak je dal na sebe a takto mohl vytvořit až 5 sedadel ;) A vyhrál ten, kdo se první zbavil toho hlavního balíčku s horní kartou otočenou ;)

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 16.04.16 14:32

Máš hlavní hromádku karet (libovolný počet podle toho, kolik máte na hru času) otočených obrázkem dolů, pouze ta vrchní je odkrytá. V ruce máš pět karet. Cílem je zbavit se hlavní hromádky tím, že se na hrací pole skládá postupka, do které logicky se snažíš nacpat hlavně karty z té hromádky. Každý tah musíš zakončit tím, že vyložíš jednu (nebo i více) karet na čtyři (nebo pět? to už přesně nevím) míst vedle hlavní hromádky - když zaplníš těch pět míst, skládáš při zakončování dalších tahů odpovídající karty na ně (musí odpovídat hodnota, nemusí barva). Z těchto míst můžeš kdykoliv během tahu nějakou z karet vzít a dosadit ji do postupky doprostřed. Můžeš dvě karty o stejné hodnotě vyměnit za jednu položenou. Pokud nemáš, jakou kartu bys na zakončení tahu položila, musíš vybrat nějakou z těch, co máš v ruce, a podložit ji naspod hlavní hromádky.

Ginuš
Hvězda diskuse 38092 příspěvků 16.04.16 14:42

@SlečnaDahlia jj přesně tak, my to hráli na 5 vyložených a nesměli se měnit, takže se víc strkalo pod hlavní balík. Měli jsme x balíků canastových karet :lol:. Jo a z ruky jsme vykládali klidně víc karet, bylo to pak napínavější :lol: :lol: :lol:

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 16.04.16 14:47

@Ginuš Kdyby se karty nesměly měnit, tak bychom to snad nikdy nedohráli :mrgreen: A jo, při jednom tahu se samozřejmě mohlo vyložit doprostřed i více karet, a co jsem nenapsala - když se vyložilo z ruky všech pět karet během jednoho tahu (doprostřed, bez ukončení), mohlo se do ruky pět dobrat a pokračovat. Prostě tah končil vyložením karty do chlívku vedle hlavní hromádky.

Ginuš
Hvězda diskuse 38092 příspěvků 16.04.16 14:49

@SlečnaDahlia jj to máš pravdu s tim vyložením všech pěti a dolízáváním :pankac:. No nás to bavilo a hrávali jsme to hodiny :oops:

Ginuš
Hvězda diskuse 38092 příspěvků 16.04.16 14:50

@SlečnaDahlia a za A jsme nesměli dávat žolíka :think:

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 16.04.16 14:50

@Ginuš My taky, byla to takové mezigenerační hra mého dětství, seděli jsme nad tím všichni od šesti let do šedesáti celý odpoledne :mrgreen:

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 16.04.16 14:52

@Ginuš Vidíš to, tam byl ještě žolík :roll: :D

Ginuš
Hvězda diskuse 38092 příspěvků 16.04.16 14:54
Špuntice1986
Kecalka 487 příspěvků 16.04.16 17:37

@SlečnaDahlia

mám rozdáno, 10 karet v balíku má každý hráč, vrchní je otočená lícem nahoru, každý má v ruce 5 karet

zbytek nerozdaných karet je v hlavním balíku a vedle něj eso

k němu jsem přiložila dvě karty z ruky a zbylé tři poskládám vedle svého balíku jako sedadla a líznu si dalších 5 karet, je to tak?

Co když nemám na sedadlech ani v ruce ani na vrchní kartě autobusu nic, co bych přiložila…nemám co dát? odkládám 5 karet z ruky na sedadla? na nich se má ale také tvořit postupka ne?

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 16.04.16 19:00

@Špuntice1986 Není to tak. My teda eso vedle hlavního balíku nepokládáme, prostě čekáme, pokud si ho někdo z nás nevytáhne, a do té doby jen odkládáme na sedadlo, ale to je detail. Každý tah ukončuješ tím, že jednu (nebo více, podle libosti a taktiky) kartu odložíš na sedadla. Z nich se ale postupka netvoří, tam pouze skládáš karty, které odpovídají hodnotou, barvou odpovídat nemusí - příklad: odložíš srdcovou královnu, v dalším tahu si vytáhneš pikovou královnu, tu můžeš položit na sedadlo na srdcovou. Položením karty na sedadlo ale tah ukončuješ, takže když dvě karty vyložíš doprostřed a tři na sedadlo, tak už nejsi na tahu, protože jsi svůj tah ukončila. Líznout si nových pět karet můžeš pouze v případě, že všechny karty z ruky vyložíš doprostřed. Vyložení karty na sedadlo signalizuje ostatním hráčům, že už jsi skončila a oni jsou na tahu, nezávisle na tom, kolik karet máš v ruce.

Když nemáš nikde nic, co bys přiložila, tak prostě tah ukončíš vyložením karty na sedadlo (nebo podložením do balíku, pokud nemáš co kam vyložit). Ty se nemusíš primárně zbavovat karet, co máš v ruce, klidně můžeš jít do dalšího tahu se čtyřmi kartami v ruce a jen jednu si dolízneš.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Koukalová myslí na návrat po vzoru Jágra. Nesaháš mu po kotníky, soptí fanoušci!

Do května se rozhodnu! To, o čem se už dlouho ve světě sportu mluví, se možná... číst dále >

Štiková podpořila Řepku a tvrdí, že měl Erbové naložit víc. Co na to Vlaďka?

Monika Štiková o sobě dala po delší době zase vědět. Tentokrát ale kupodivu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >