Jak vychovávat 14ti měsíční dítě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lucpucka
Povídálka 31 příspěvků 14.07.18 19:00
Jak vychovávat 14ti mesicni dite?

Ahoj..On uz se nas Samik zacina projevovat a s pritelem se na nekterych vecech neshodneme..na­priklad ja mu nechci davat fyzicke tresty, prijde mi to nesmyslne..je jasne, ze breci kdyz mu neco vezmu nebo kdyz potrebuju aby byl pri prebalovani vklidu, protoze mu sice rikam ze to je aua a tohle je fuj atd. aby si to pozdeji zapamatoval.. po 1000× nebo vic uz bude snad vedet co je aua, kdyz spadne tak mu rikam ze udelal bum- aua..ale davat mu na zadek za to, kdyz ani nevi proc..spis si myslim, ze nwbude chapat proc mu ublizujeme nebo proc mu to delame..pritel zase rika, ze je to nezbytne kdyz to porad nechape, ze jedine tak to bude vedet..a ne ze by mu dal fakt ranu, boze to ne..jen malicko aby vedel co nema delat aby nedostal na zadek…Pak je tu jeste jedna vec..Nas doktor rika, ze muze jist uz normalne co jime my..ale pritel to vzal skoro doslova a da mu obcas kousek pizzy, nebo mu koupi jablecny zavin, hranolky..jenze ja mu pak nadavam proc mu to dava, kdyz je potom hrozne vybiravej a nechce jist vubec zeleninu, obcas ani chleba ne..sni sunku, ale chleba s maslem malokdy..Obcas nema chut na brambory a chce jist jen maso..kdyz si sedneme a neco jime tak hned pribehne a chce to co mame my :D to jsme zvorali :( Dokonce mu koupi kakao..pak se ptam, jestli mu zalezi na jeho zdravi ale myslim, ze si jen mysli ze to prehanim a rika mi, ze doktor rika, ze je zdravy :think:…Jaky nazor mate vy na fyzicke tresty a toho, co se tyce stravovani v tomhle veku? Dekuju predem za nazory a rady ;) Take se s pritelem/manzelem v nekteryvh vecech co se tyka vychovy neshodnete? Nebo to tak mame jen my :D

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Jogrr
Závislačka 4326 příspěvků 14.07.18 19:05

Mam skoro 1,5 rocniho, kdyz po 156 zacne tahat za kytku, mirne placnuto pres ruku dostane.
Ji svoje jidlo a nase ochutnava k tomu, samozrejme ne typu smazeny rizek apod.
Ji hodne zeleniny, ovoce, bile jogurty, tvaroh, chleba.

Veru1987
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 14.07.18 19:13

Já kolem roku občas plácla po ruce, po dupě když už to nešlo. KDyž jsem řekla tisickrát nesahej na ´´to, neber to. Myslím že to pomohlo nyní má dcera 2roky a už ji řeknu nee, občas se sekne, začne řvát…pošlu vyřvat do pokoje, ona si lehne do postele a vezme si dudlík, má ho povolený jen na ležení :-). Ale myslím že hlavní je důslednost. Já chtěla od malička at něco málo uklidí a muselo to být i když nechtěla i hodinu jsme uklizeli jednu hračku. Ted už je to v pohodě, řeknu to a tam. a v pohodě…ale stejně je to prostě dvouleté dítě, má svoji hlavičku. a svoje dny.
A co se týče jídla já jsem příšná. Ve dvou letech dcera ještě hranolku nezkusila, ani chipsy, kakao taky nee, čokoládu nee. JEdiné občas gumový bonbon ze zdravé výživy. S námi začala jíst cca před půlrokem. Já začala přisolovat pozdějí ne hned jak utlo rok, do roku dítě nejí slané hlídá se to a nemyslím si že to je dobré hned začít se vším. Do ted ještě nejí uplně všechny jídla s námi. Semtam ji uvařím zvlášt. Ona má ráda lososa na zelenině, já to nemusím. Ale stále ji hlídám co jí. A budu hlídat co to půjde. Ono jak začnou děti do školy tak hranolek, chipsu atd se ještě nají pořádne.

Lucpucka
Povídálka 31 příspěvků 14.07.18 19:14

Pritel by mu dal i ten rizek :D …Takze ji i „vetsi namky“ a zeleninu a zdrave, prospesne jidla taky? Pak nechapu proc je ten nas prcek tak vybiravy :think:

Veru1987
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 14.07.18 19:17
@Lucpucka píše:
Pritel by mu dal i ten rizek :D …Takze ji i „vetsi namky“ a zeleninu a zdrave, prospesne jidla taky? Pak nechapu proc je ten nas prcek tak vybiravy :think:

Přítel by dal taky tohle jsme si ale ujasnili ještě v těhu, že jídlo hlídám já. On má už dvě děti z prvního vztahu a tam to byla hrůza. Jedli už knedl vepřo zelo před rokem. I v hospodě apod. Nechápal že do roku bez soli a pak pomalu přisolovat.

Lucpucka
Povídálka 31 příspěvků 14.07.18 19:33

Veru..ty jo tak to ses dobra, ja mu to reknu at to nekupuje a tak..ale pak kdyz vidim jak se uplne smeje jak mu to chutna tak roztaju a necham ho, jenze kdyz mu dam priste talir s nakrajenou zeleninou tak se ji ani nedotkne a to me stve, nevadi mi kdyz obcas ochutna neco jinyho..tucnyho nebo sladkyho kdyzjen trochu ale pak si to vycitam, ze nejsem vic duslednejsi..Ve dvou letech uklizi? To nechapu..jako po sobe si uklizi hracky nebo tak? Samik po me jen opakujeale spis proto, ze vidi ze to delam ja..kdyz potrebuju uklidit tak uklizim i pred nim a on si bud hraje nebo dela ze taky uklizi :D

Huk
Zasloužilá kecalka 614 příspěvků 14.07.18 19:34

Tak my máme mladší 16 měsíců, jídlo jí nesolím, vlastně teď nesolím nic, dospělí si dosolí na talíři. Takže dostane od všeho kousek, klidně i z toho řízku. Dostane i sušenku nebo kousek domácí buchty. S ovozelem není nejmenší problém. Když chce maso a ne brambory, neřeším. Starší je masožravka taky.
Ohledně „fyzických trestů“; vidím na ní, že mi rozumí, když říkám „nekopej“ (při kojení nebo přebalován) a ona se usměje a fakt naschvál kopne znova. Tak ji plesknu. Nebo jí plesknu přes ruku, když tahá starší za vlasy. Jako fakt si nemusíme nechat líbit všechno. Neříkám seřezat jako psa, ale musí vědět, že nesmí všechno. A když vím, že ví (ten úsměv je jasnější) tak nemůžu nechat bez reakce a z nějakého „tytyty“ má akorát srandu. Prostě malej satan.

Jogrr
Závislačka 4326 příspěvků 14.07.18 19:39

@Lucpucka nas taky uklizi hracky, ucili jsme cca od roku a ctvrt a uklizeli s nim. Ted uz jen rekneme, uklid si hracky a jde a dava do krabice. Nosi plenky do kose, dava pradlo do pracky, vyndava, pokynum rozumi a vykonava je, az na ty jeho napady typu hazeni hracek do wc, cloumani s kytkou apod.

chaela
Ukecaná baba ;) 1297 příspěvků 2 inzeráty 14.07.18 19:42

Tak já tohle neřeším. Nás mladší má teď rok a třičtvrtě. Cca od toho roku děti ji s námi, samozřejmě min slané. Řízky kluci milujou a ji je od roka a něco, na hranolky párkrát do roka taky zajdeme. Bonbóny a čokolády dostávají od babicek, tak postupně davkuju. Ale ji i zeleninu, ovoce, jogurty,… dobroty vždy až po normálním jídle nebo za odměnu.
Co se týče trestání, pro ty pecky je jedno plácnutí mnohem jasnější než půlhodinovej mámin monolog. Tisíckrát jsem mohla říct ne a reakce žádná. Pak stačilo jednou říct ne a placnout a od té doby stačí jen to „ne“. Samozřejmě neřeším děti bít, ale jedná pres ruku nebo na zadek má mnohdy větší efekt než dnes moderní vysvětlovací metody. Já to kombinuju a funguje to.

Sany80s
Kelišová 6572 příspěvků 14.07.18 19:46

Co se jídla týká, tak jsem toho názoru, že když jí celkově zdravě, tak mu občas nějaká ta pizza nebo sladkost neuškodí.
Pokud jde o výchovu, tak na fyzickém usměrnění nevidím nic špatného. Nemusí jít vždy o plácnutí, někdy stačí i ráznější odstavení od zakázané činnosti nebo aktivity.
Je to do určité míry jen silnější forma zákazu a děti v tomto věku prostě fyzické zabránění často chápou lépe než slovní. Lépe to chápou.

Kočičí duše
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 14.07.18 19:57

Ve 14 mesicich mala taky jeste nechapala kdyz dostala vyjimecne na zadek - smala se tomu. Pochopila to az nekdy kolem roku a pul. Na zadek dostane fakt vyjimecne, kdyz vidim ze dela naschvaly. Treba pokazde kdyz jsme prisly z venku, hned za dvermi zdrhla a skocila v botech z pisku do postele. Rekla jsem ji to nekolikrat, potom zase neposlechla, tak dostala na zadek a brecela - ale od te doby hned v chodbe zastavi, ceka a sama na me vola boty boty. Jinak se snazim spis nachazet kompromisy a domlouvat se s ni na vsem, ale nekdy to chce fakt trpelivost :lol: Jidlo jsem prestala resit nejak kolem toho 15 mesice - chtela vsechno co mame my a svoje specialni ne. Takze varim bez koreni a solim malo a ji vsechno s nama. Obcas klidne i kousek rizku nebo kousek pizzy. Ona je ale vzorna - sama od sebe ji syrovou zeleninu i ovoce hodne, treba cokoladu nevezme do pusy, radsi sahne po ovoci na stole. Kdyby si vynucovala jen to nezdrave, tak bych asi taky byla prisnejsi :think:

Veru1987
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 14.07.18 20:08
@Lucpucka píše:
Veru..ty jo tak to ses dobra, ja mu to reknu at to nekupuje a tak..ale pak kdyz vidim jak se uplne smeje jak mu to chutna tak roztaju a necham ho, jenze kdyz mu dam priste talir s nakrajenou zeleninou tak se ji ani nedotkne a to me stve, nevadi mi kdyz obcas ochutna neco jinyho..tucnyho nebo sladkyho kdyzjen trochu ale pak si to vycitam, ze nejsem vic duslednejsi..Ve dvou letech uklizi? To nechapu..jako po sobe si uklizi hracky nebo tak? Samik po me jen opakujeale spis proto, ze vidi ze to delam ja..kdyz potrebuju uklidit tak uklizim i pred nim a on si bud hraje nebo dela ze taky uklizi :D

Já udělala jediný kompromis zmrzka…jdeme se staršíma takže to nám neprošlo, ale dáváme ji od nás trošku na kornoutek. Jinak mi to vadí řízky, hranolky ve dvou letech takže neměla ještě ani doma. A když je vytáhnuté jedno lego je schopná to posbírat do krabice, pár hraček naházet do bedny…když je toho moc jdu uklízet s ní ale musí taky sbírat. Nebudu to dělat za ní. Plinu nosí automatický do koše po spaní, prádlo do pračky… dneska mi tam hodila od chlapa nové kratasy i s visačkou a já to tak vyprala…takže parááda papírky všude. Už spoustu věci má naučené a dělá to automaticky. To prádlo, plína, boty si odnese kam patří…

svycarka
Echt Kelišová 7602 příspěvků 14.07.18 20:09

Nase 16m reageje obcas na ne, ze nesmi. na pr.del nedavam, mas recht, jeste nema rozum z trestu. starsiho jsem placla na pr.del kolem 3. roku.to zu vedel za co. pokud mala vy.sira, tak ji odnesu od trouby, sroubovaku- ted jsme stehovali- od nuzek, co pohodil bracha. Jo rve, ale ma smulu.-toliko k placani. Jidlo - na Mela hlavne sklenky, pac jsem lina varit pul brambory a mrkve. ted zacala s nama a varim tak, ze kousek odlozim a nesolim, jak pro nas ostatni. ale kousek pizzy a dalsi lahudky :roll: ochutnala taky a myslim, ze je to ok. deti jsou zvedave a mam za to, ze pokud ji nedam sporadat cely parek a celou pizzu, neumre na selhani BIO organismu ;) Vseho s mirou.

Veru1987
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 14.07.18 20:16

Myslím že jak začne školka, tak už to nebude tak ok. Prostě ve třech už si dá hranolky, řízek, čokoládu…ale vše s mírou. Děti od chlapa jedli vše a hlavně blbosti na oběd byli schopné sníst řízek, nebo špagety s kečupem… a jinak pečivo pečivo, sladké, na pité slazený čaj a kubíky a džusy a teď trpí na obezitu, obzvlást ta starší. Maminka jejich řekne že je to dědičné a tím to končí.
Myslím že jde právě taky o ty návyky. že se naučí jíst zdravě jako dítě. Já začla s ní jíst taky zdravě. Kdysi čínské polévky atd.

svycarka
Echt Kelišová 7602 příspěvků 14.07.18 20:23

@Veru1987 co je spatneho a rizku? Pokud Doma delany?

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Nový fotbalový boss na obzoru? Zemanův kancléř Mynář si chce koupit Slovácko

Fotbalové Slovácko letos patří mezi nejhorší týmy v české nejvyšší soutěži.... číst dále >

Běsnění živlů na Tenerife: Jak jsou na tom s domy Bendová nebo David?

Bouřky, přívaly vody a několikametrové vlny změnily oblíbený prázdninový cíl... číst dále >

Články z Ona Dnes

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >