Jak zabavit děti - rozdíl 4 roky

254
15.2.16 10:13

Jak zabavit děti - rozdíl 4 roky

Ahoj holky, potrebovala bych se poradit, jak zabavit dvě děti - synovi je 4,5 roku a dceři 9 měsíců. Mám pořád pocit, že se ani jednomu nevěnuju dostatečně a moc ráda bych péči skloubila dohromady.
Bydlíme v bytě, hřiště daleko, jsme pojízdní. Syn chodí dopoledne do školky.
Syn - podezrení na ADHD a PAS, takže co nechce, to prostě dělat nebude. Nesnáší jakékoliv tvoření, malování, ale zato miluje knížky, vláčky, puzzle (což mu mimino pořád bere/bourá/ničí) Pokud není zabavený, uklidňuje se stereotypními pohyby a je schopný tak vydržet hodiny a hodiny, ale ráda bych se tomu vyhnula. Do péče o mimino se zapojit nenechá, ségra ho moc nezajímá.
Dcera - spí denně dost nepravidelně a jen v kočárku (naštěstí na balkóně), plazí se, všechno do pusy, čekám, kdy spolkne kostičku od Lega…
Nějaký nápad, co s nimi? Zatím se mi to zdá neslučitelné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2039
15.2.16 10:26

@napoleon Tak bohužel asi úplně neporadím, protože dítě s ADHD nebo PAS je holt trošku něco jiného. Náš tedy nic takového potvrzeného nemá, jen je to takový svéráz. Já mám mezi nimi rozdíl 2 a půl roku, kluk je taky takový typ, co miluje knížky, puzzle a malá mu taky vše ničí. Rád by si maloval, ale ona mu cumlá pastelky a fixy :cert: Mladá už spí jen jednou denně ve stejnou dobu jako on, takže si holt toho klidu bez ní moc neužije… Ona je fakt děsný éro, on takový spíš ťuňťa, ta mu ještě bude dávat kapky…
Nevydrží třeba malá v nějakém lehátku, že by si něco prohlížela a ty by ses chvilku zabavila s ním? Je to fakt náročné, drž se a třeba se inspiruju, když bude nějaká maminka mít dobrý nápad :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20223
15.2.16 10:29

@napoleon Proto říkám, že ideální věkový rozdíl je 2-3 roky. :lol:
Já malou zapojuju tak, že podává puzzle (ona teda pochopila, že se tam ty dílky nějak skládaj), k vláčkodráze dostane vlak, a´t si jezdí (většinou jen okusuje) nebo nám dělá godzilu, „podává“ duplo, tudle skládala zvířátka na náklaďák.
Nebo něco dělám se starším a holka se zabaví někde jinde sama. Nebo ji mám na ruce a bráním ničení.
S klukem se chodí na kroužek, malá si tambuď vytáhne nějakou hračku a hraje si po svém, nebo pozoruje, co dělají ostatní děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
254
15.2.16 10:42

@Svistice Rozdíl 2-3 roky byl v plánu, jen příroda rozhodla jinak :)

Koukám, že ty mladší jsou Godzily všude - bourá nám Lego domky, leží na vláčkové trati, minule vpadla na policejní stanici :mrgreen:
Jsem z nich už úplně šišatá, jak se snažím, abychom mohli něco dělat společně. Nám funguje jedna jediná věc a to je hudba - nakoupila jsem dřívka, tamburinu, rumba koule, činelky, chrastící vajíčka a společně zpíváme a hrajeme. Syn naštěstí hudbu miluje, zpívá moc rád, dcera kouká, jamuje a okusuje nám hudební nástroje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60301
15.2.16 10:45

J jsem v tomdle věku prostě mladší nacpala do šátku na záda a dělali jsme něco se starším - na kolo, na výlet vlakem, někam do lesa pěšky, na koloběžce, na zříceninu, hrad, hřiště´.. hlavně někam vypadnout ven, doma to byl masakr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24102
15.2.16 10:48

@napoleon Mám, rozdíl 5 let. Lego jsem donedávna řešila tak, že si s ním starší hrál na posteli, kam se mladší nedostal. Teď už má starší za úkol si kostky hlídat a koukat po očku na bráchu, aby je nejedl. Celkem začalo fungovat, že starší si vyndá lego a mladšímu se vyndá duplo. Co se týče zábavy, pokud se chci věnovat jenom staršímu, tak to dělám v době, kdy mladší spí. Asi mám kliku, že i přes větší věkový rozdíl, se kluci spolu zabaví.
Jo ještě, když mladší leze staršímu hodně na nervy, tak má dovoleno se v pokojíčku zavřít, aby měl klid, ale on to stejně dlouho nevydrží a za chvilku si bráchu bere k sobě. Taky jsem staršího naučila, že o co nechce přijít, musí sí uklízet do výšek, aby se na to mladší nedostal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5725
15.2.16 10:48

Přesně, ideální věkový rozdíl je menší. Za mě 1-3 roky. Ale to je passé.

My máme 26m, a od mala si hrají spolu. Lítaly tady spolu po čtyřech, teď už po dvou, staví si bunkr, hází polštáře.. :lol: Taky máme za sebou období, kdy dcerka synovi vše bourala, no tak holt jeden stavěl, druhej boural, a máma/táta opravovali. :lol: Syn si dcerky taky moc nevšímal, dokud se nehýbala. Jak začala, blbly spolu (dcerka naštěstí lezla od 6m). Syn taky nerad tvoří, kreslí, modeluje, tak to moc neděláme. :nevim:

Chce si to uvařit v době, kdy je syn ve školce, a pak se věnovat oběma, nenechat je bez dozoru.
A pokud máte Duplo, tak to by spolknout neměla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
254
15.2.16 10:55

Je to asi hodně způsobené synovou poruchou - ségra ho moc nezajímá, vždycky ho spíš zajímaly věci než lidi, neumí vyjadřovat emoce, nechápe je, máme problém i s mazlením, nevydrží ani chvilku v klidu.
Dcera nevydrží ani v šátku, ani v Manduce, takže třeba vyrazit v kombinaci kočárek/kolo je sebevražda. Syn je nesoustředěný, zapomíná šlapat, kouká, kde co lítá, špatně odhaduje nebezpečí, pokud se rozbije¨, taky mohu zůstat někde viset s jedním dítětem v afektu, desetikilovým kolem a miminem ječícím v kočárku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5725
15.2.16 11:03

Tak ať chodí pěšky. :nevim: Já jsem synovi taky moc nebrala koloodrážedlo, dokud jsem jezdila s kočárem. Taky je nesoustředěný, neposlechl, nic. Syn teda „diagnózu“ nemá, ale jednou jsem dělala nějaký rozsáhlý test otázek, a vyšlo mu to jako „zdravé dítě s mnoha příznaky autismu“. :roll: Teď má 4,5 roku, a vidím, že je úplně v pohodě.. i když nějaké „seky“ má občas taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
254
15.2.16 11:09

@WaIl Nám se ta diagnóza bohužel asi nevyhne… Pěšky samozřejmě chodíme, venku to ještě docela funguje. Nejvíc bojujeme doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20223
15.2.16 11:25

@napoleon U vás to bue asi komplikovanější tou diagnózou. Ae já prostě dítě, které se aktuálně zabavuje nějak bezpečn samo nechávám být a věnuji se tomu, které chce/vyžaduje pozornost.

Když nechci, aby nám lezla malá do hraní, tak to dám klukovi na jídelní stůl, nebo u něj dřepím na zemi a krotím malou dračici, aby neničila. Když i přes to zničí, snažím se to staršímu podat tak, že to od ní není hezký, ale je ještě malá, on taky boural a tátovi doted bourá. Docela zabírá sehrát divadlo, dělat na malou ty ty ty, to se nedělá, brat/bourat, když si bráška tak hezky hraje - u malýho to odvede pozornost a má pocit toho staršího šikovného ( a pak malou doma „drezúruje“ a poučuje, žebourat je ty ty ty :lol: ).

Puzzlemu bere, ale staršímu jsem vysvětlila, že mu to „podává“, takže jí to zase vezme ona a dává do obrázku. Teď občas dokoncesám vyžaduje, a´t mu jde ségra „podávat“, minule jí to sám nutil do ruky, aby jí to mol vzápetí hned vyrvat. malá z toho má prdku rozum, takže zdatně „asistuje“, hlavně když je v centru dění.
Podobně s duplem. Holce dám pár kostek, co si ožužlává, aby nám je pak mohla „podat“.

Knihy čtem, když je malá zralá na spaní, alespoň u toho dobře zabere. A nebo čtu v obýváku a ona se popelí okolo nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2039
15.2.16 11:34

@Svistice Teda to zní všechno bezvadně, taky jsem si početla, jak to u vás funguje :-) U nás je jediný problém, že malá je děsný ječák, takže neexistuje, že by jí něco sebral kluk z ruky, jako že mu to podává, to by se zjevila. Jakmile mu dám něco na stůl, aby na to nemohla, stojí pod ním a ječí a odtáhnout její pozornost je téměř nemožné, protože ona zrovna nutně chce to, co má kluk na stole. Na gauč chce za ním, sama tam ještě nevyleze, je trošku vyšší, takže jim tam dělám zábranu, aby si nerozbila kokos nebo aby jí kluk nesejmul, jak dělá brikule… Rostou jí teď zuby, takže je vše ještě umocněné..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24102
15.2.16 11:37

@Svistice koukám, že to máme nastavené hodně podobně. Třeba teď jeden sedí v pokojíku nad legem, druhý staví komín z kostek a já mám havaj, ani ve snu by mě nenapadlo jít jim nutit nějakou svojí pozornost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
254
15.2.16 11:38

@Svistice Ta PAS to celé hodně komplikuje - syn se, pokud se nudí, zabavuje stereotypními pohyby, bohužel, kulantně řečeno, značně nespolečenskými :D Snažím se toho trochu vyvarovat, protože, když se dobře baví, ani si na to nevzpomene. Naštěstí mu to nijak fyzicky neubližuje..

Jinak ty ty ty nám funguje výborně, malá sice občas dostane vynadáno i za nesmysly, ale alespoň spolu nějak komunikují, což je úspěch :)

Ráda bych naše aktivity ještě nějak rozšířila, ale dochází mi nápady :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5725
15.2.16 11:51

Ještě jsem kdysi někde četla, že je dobré každému dítěti vymezit prostor a hračky, a ta hranice nesmí být porušena. Např. každému na kus koberce dát kostky, a dodržovat prostor oběma z nich. Malé většinou nemá rozum, a plazí se všude, tak zabránit nějakou překážkou. U nás třeba stůl moc nefungoval, malá se vztekala, že tam nedosáhne a nevidí, a byl pořád řev. Bylo to něco na principu Montessori.

Stejně si myslím, že je to období, které proběhne všude, a musí se překonat. Tohle měla i kamarádka, která má dvě dcery rok a půl od sebe. Teď jsou fajn parťačky.

Každá matka jedná intuitivně a snaží se vyhovět na obě/všechny strany. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama