Reklama

kdy čistit zoubky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 18.01.10 10:21
kdy čistit zoubky?

Ahoj holky, mám dotaz:
Ondra má 8 zubů, čistíme prsťáčkem, ale večer máme problém…
Dáváme kaši, pak koupeme a před spaním UM. A pokud mu chci zuby vyčistit po UM, úplně se tím probere a strašně ho naštvu, takže následuje řev a nechce usnout, jinak večer usíná krásně. Takže zatím zbaběle ustupujeme a čistíme zuby po koupání před mlíčkem, ale určitě to není dobře. :(
Máte nějaké fígle, jak to zvládnout? nebo od kdy lpět na čištění těsně před spaním?
 Díky.

Reklama

Reakce:

thea
Ukecaná baba ;) 1019 příspěvků 18.01.10 10:31

ahojky,určitě to neva,já to dělala taky tak :-D jinak to nešlo :-) a jejich zoubky tím nijak neutrpěly-valinka neměla ještě žádný kaz,viki jeden malinký zaplombovaný,ale na to mají vliv i geny :think:
Takže žádný fígel Ti neporadím :nevim: bo mě to netrápilo,tak jsem zvědavá na ostatní maminy,jak to řešit-pokud je to nutné 8-) :mavam:

hailliejade
Zasloužilá kecalka 892 příspěvků 18.01.10 10:43

děláme to taky tak, teda my místo UM stále kojíme, ale taky vyčistíme po koupání a pak je ještě mlíčko, ale myslím, že brzy s mlíčkem před spaním skončíme (malému to nechybí, když někdy nedostane) takže o starost méně :-)

janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 18.01.10 10:46

Mládě má jen dva dolní a teď se mu vyklubali 4 horní naráz, ale ještě nedorostli, normal čistím jen ráno zubním kartáčkem se štětinkami proo nejmenší z DM a perličkou.

Co se týče zubního kazu je to dědičné, takže naše mládě bude chudák ikdyby si zuby drhnul celej den :roll:

katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 18.01.10 10:48

Jj, kdybychom mlíko odbourali, tak by to určitě šlo, ale on se u toho tak hezky uklidní… navíc si myslím, že ho ještě potřebuje a v noci by se mi asi budil, protože je docela prcek a myslím, že by pak měl hlad, má ve skoro roce 8kg :think: . Tak to asi zatím nechám tak, budeme čistit zuby před mlíkem a časem to nějak přeorganizujeme :).

thea
Ukecaná baba ;) 1019 příspěvků 18.01.10 10:58
janinkacumacek píše:
Co se týče zubního kazu je to dědičné, takže naše mládě bude chudák ikdyby si zuby drhnul celej den :roll:

Tak pokud holky budou po mně-budou taky chudáci :-? ,ale manžel měl do loňska jen 2 kazy=2plomby za celý život-to jsem vždy čučela 8-o ,ale pak dostal další 2,ale pořád je oproti mně dobrej :palec: Doufám,že obě podědí po něm :-D

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 18.01.10 11:28

Tak já tedy nejsem zastánce teorie o vlivu genetiky na kazivost zubů. Vždy jde o správnou techniku čištění a dodržování ústní hygieny vůbec (nedávat přeslazené nápoje, atd.)takže nezoufejte, pokud rodiče trpí na kazy, u dítěte máte šanci to ovlivnit :wink:
U takhle malých dětí jde spíše jen o vytvoření návyku na pravidelné čištění, takže mlíko na noc bych neřešila. Když někdo kojí v noci, taky přece nepoletí hned čistit zuby.
Mmch zubnímu plaku trvá údajně 48 hodin než se začne v puse škodit, takže čistit po každém jídle je blbost, dvakrát denně stačí.

nattallia
Kelišová 5140 příspěvků 18.01.10 12:46
Gina108 píše:
Tak já tedy nejsem zastánce teorie o vlivu genetiky na kazivost zubů. Vždy jde o správnou techniku čištění a dodržování ústní hygieny vůbec (nedávat přeslazené nápoje, atd.)takže nezoufejte, pokud rodiče trpí na kazy, u dítěte máte šanci to ovlivnit :wink:

Tak moje mamka má strašné problémy se zubama a já to mám po ní.Celý život si pravidelně čistím zuby i třikrát denně, sladké moc nejím atd a problémy mám stejně.Každé tři měsíce mi něco odpadne nebo začne bolet :zed: :zed: :zed: :zed: a to mám 25 let :zed: :zed: :zed: takže vliv genetiky bych tak nezatracovala :think:

A k tomu čištění, taky bych to nechala tak.čistit kdy se vám to hodí.Je fakt že my začali čistit hodně pozdě protože první zub jsme měli až skoro v roce a všechny nám pomalu lezli.

Tak jak to vyhovuje malému a hotovo.Přece kvuli tomu nebudeš mít rozhozený celý režim :kytka:

dominka
Kecalka 173 příspěvků 18.01.10 12:46

Nám doktorka i zubařka nezávisle na sobě doporučily po každém nočním kojení vypláchnout pusu vodou, tzn. dát malýmu napít vody. Neříkám, že jsem to dodržovala, malý mi usínal u prsa, tak proč ho budit, ale v hlavě jsem to řešila, jestli mu tím nezadělávám na problém - já mám pusu samou plombu.

Ale když to vezmu vcelku - zubařka mě upozorňovala, že se kaz přenáší slinami, takže nemám ochutnávat jídlo, co dávám malýmu, neolizovat mu lžičku, neměly by si děti půjčovat hrnečky s pitím, kartáčky na zuby, dávat pusinky přímo na pusu, sladkosti máme dávat po jídle, ne mezi jídly, zoubky čistit před každým spaním, protože při spánu se míň sliní… tohle podle mě není reálné uhlídat, tak bych řekla „všeho s mírou“. My čistíme zoubky 2× denně, nepřeslazujeme… snad kluci nebudou po mně.

katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 18.01.10 12:54
dominka píše:
Nám doktorka i zubařka nezávisle na sobě doporučily po každém nočním kojení vypláchnout pusu vodou, tzn. dát malýmu napít vody. Neříkám, že jsem to dodržovala, malý mi usínal u prsa, tak proč ho budit, ale v hlavě jsem to řešila, jestli mu tím nezadělávám na problém - já mám pusu samou plombu.Ale když to vezmu vcelku - zubařka mě upozorňovala, že se kaz přenáší slinami, takže nemám ochutnávat jídlo, co dávám malýmu, neolizovat mu lžičku, neměly by si děti půjčovat hrnečky s pitím, kartáčky na zuby, dávat pusinky přímo na pusu, sladkosti máme dávat po jídle, ne mezi jídly, zoubky čistit před každým spaním, protože při spánu se míň sliní… tohle podle mě není reálné uhlídat, tak bych řekla „všeho s mírou“. My čistíme zoubky 2× denně, nepřeslazujeme… snad kluci nebudou po mně.

Tak my to máme stejně, snažíém se nic neolizovat a podobně, rozhodně nic nesladíme a ani to ještě dlouho nemám v úmyslu. Mléko je ale sladké samo o sobě, takže nějaký cukr mu na noc v puse určitě zůstává, docela si to v hlavně řeším, ale zase asi nejsme schopní a ochotní mu kvůli tomu rozhodit celý režim,který jsme tak pracně vybudovali… Asi to zatím nechám tak, já to budu občas řešit a časem se nám třeba povede přejít na ten lepší systém, kdy bude nejdřív jíslo+pití a pak až čištění zoubků.

Jinak si myslím, že genetika není všechno, ale vliv určitě má. Já mám kazů spoustu, přestože si zuby čistím poctivě, stejně jako máma. Náš táta nemá ve svých 65 letech jedinou plombu, můj bratr si zuby čistí tak na Vánoce, a je taky bez kazu :evil: . Tak snad bude Ondra po tatínkovi, a když se navíc budeme snažit dodržovat správnou hyghienu, tak bude v pohodě :).

Taky mě přkvapilo, že je kaz vlastně nakažlivý, ale už jsem to četla víckrát, tak na tom asi něco bude.

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 18.01.10 13:00

Nat, to je mi líto, že máš takovýhle problémy. Jestli je to zubním kazem, zkus si koupit Elmex gel http://www.docsimon.cz/…lmex-gel-25g a používat jednou týdně, snad to zabere i tobě.

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 18.01.10 13:22

Já myslím, že můžeš být v klidu. U obou kluků jsem jim po večeři vyčistila zuby a oba měli před spaním a v noci mlíko. Nijak jsem to neřešila. Starší přestal pít mlíko v noci až ve 3 letech, zoubky má krásné.

Martina

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 18.01.10 14:55

Holky už napsaly všechno, co bych napsala i já, snad jen doplním, že preventivně se dětem, u kterých se předpokládá zvýšená kazivost či mají nízký příjem flouridu v potravě dávají fluoridové tablety, prý jim celkem chutnají.
předepisuje obvykle pediatr či zubař.

ta dědičnost - něco na tom určitě bude, ale jak už se tu zmínilo- taky hodně záleží, jak maminky a tatínkové olizují dětem lžičky a dudlíky - kromě bakterií způsobujících kaz se přenáší i horší věci, jako kupříkladu infekční mononukleoza, resp. EB virus a cytomegalovirus, neboli herpetické - oparové viry. a to i tehdy, pokud zrovna nemáte problém!
a předevčím správné čištění - to, že si někdo drhne zuby
3× denně ještě neznamená, že si je drhne správně…
Nejčastější kazy v dospělosti jsou mezizubní kazy a pokud se člověk mezi zubama nečistí, tak si může zuby drhnout od rána do večera a je to k prdu… :wink:

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

„Co je to Řeporyje?“ Venkov s výhodami města, kde se občas střílí. A Novotným

Nejstarší písemná zpráva o Řeporyjích je z roku 1277, kdy je Přemysl Otakar... číst dále >

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >