Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@Margery pri rozdilu mezi terminy vice nez 7dni se bere datum podle UZ…ale uprimne si myslim ze jim to bude v praci sumak
@Margery v práci jim to bude úplně jedno. Je bude jen zajímat jestli to je 6-8týdnů před termínem.
@Brouckova No zítra to podle MS bude 9 týdnů před porodem právě
podle UZ to bude 6,5 týdne. V papírech je napsaný jen termín podle MS, proto se ptám ![]()
@Margery stejně je pak skutečné datum porodu většinou jiné. Mateřská bude trvat 28 týdnů ať ji začneš čerpat teď nebo až týden nebo dva.
@Margery přesně tak, už to neřeš a užívej zbytek těhotenství ![]()
@Margery Neřeš to, doktor to tam napsal, on se pod to podepsal a všem ostatním je to šumák. Jedinné, kdy by to někdo řešil, kdyby to rozhodovalo o nároku či nenároku na PPM, ale jinak je to každému buřt.
@Margery No já bych to teda řešila. Pokud to dobře chápu, tak ti doktor do žádosti o PPM napsal datum podle MS, podle kterého kdybys zítra nastoupila na PPM, tak to bude 9 týdnů před porodem a tedy na ni nebudeš mít ještě nárok a stejně tak nebudeš mít nárok na MD v zaměstnání. A doktor se podepsal jen pod termín porodu, ale pojištěnka si vyplňuje datum nástupu na PPM a to má být v rozmezí 6-8 týdnů před porodem. Chtěla bych každopádně ať to doktor opraví nebo prodlouží tu neschopenku, tak aby vycházel nástup na MD/PPM aspoň těch 8 týdnů před porodem dle termínu, který uvedl.
@Lendeš píše:
@Margery No já bych to teda řešila. Pokud to dobře chápu, tak ti doktor do žádosti o PPM napsal datum podle MS, podle kterého kdybys zítra nastoupila na PPM, tak to bude 9 týdnů před porodem a tedy na ni nebudeš mít ještě nárok a stejně tak nebudeš mít nárok na MD v zaměstnání. A doktor se podepsal jen pod termín porodu, ale pojištěnka si vyplňuje datum nástupu na PPM a to má být v rozmezí 6-8 týdnů před porodem. Chtěla bych každopádně ať to doktor opraví nebo prodlouží tu neschopenku, tak aby vycházel nástup na MD/PPM aspoň těch 8 týdnů před porodem dle termínu, který uvedl.
Ale proč? Ona přece nastoupí na MD 8týdnů před termínem porodu který ji stanovil lékař.
@Lendeš jak to mám řešit? Mi řekl doktor, že v počítači má jen datum podle MS, že to stejně nikoho zajímat nebude a čau. V těhotenské průkazce mám uvedené oba dva termíny, v průkazce jede podle UZ.
@Margery ale ten datum nic neovlivní. MD budeš mít tak jako tak jen 28týdnů a pak předpokládám navážeš RD. Buď opravdu v klidu, papíry odevzdej tak jak jsi je dostala.
@Lendeš a co by se podle tebe stalo když by porodila předčasně? Nebo naopak až ve 42tt a tím by měla MD už 10týdnů před porodem? Ona přece nastoupí na MD dle zákona 8 týdnů před termínem porodu stanoveným jejím lékařem. Že se o pár dnů liší to co má v průkazce a to co má doktor v kartě nikdo řešit nebude.
@Brouckova Presne tak pokud to zrovna nerozhoduje o tom zda to jen 180 den ochranne lhuty nebo 185, tak je vsem fuk
Tak samozřejmě, že v každém případě bude mít PPM 28 týdnů i kdyby porodila předčasně, protože to by se bralo od dne porodu. Ale do té žádosti o PPM se to datum píše právě proto, aby si pojištěnka zvolila datum nástupu v rozmezí 6-8 týdnů před termínem. Nejsem tak přesvědčená o tom, že to na OSSZ nebude nikdo řešit (ale nepracuju tam, tak těžko říct, ale počítám, že se tam to datum porodu nepíše ze srandy). Ale klidně by to teoreticky mohl řešit i zaměstnavatel jako neomluvenou absenci, když neschopenka skončí a na MD nemá 9 týdnů před porodem nárok.
@Lendeš Nemohl, protože vše se vztanuje k pravděpodobnému termínu porodu určenému lékařem a lékař ho určil dle MS. Zaměstnavatel nemůže rozporovat podle čeho ho má lékař určit, na to nemá žádnou pravomoc, kor když je všude od začátku uváděný jako termín dle MS.