Kravské mléko a vápník, maso a železo

118
11.10.05 20:27

Kravské mléko a vápník, maso a železo

Co mám dávat dceři, která je alergická na KM, aby měla dostatek vápníku. Zatím ji kojím (je jí 1,5 roku), ale časem bych chtěla přestat, tak kolem dvou let. Mám mlhavou představu, že vápník je v luštěninách, mandlích apod., ale nedovedu si to moc přebrat do běžné stravy. Jak často dávat luštěniny, aby to pokrylo potřebu vápníku?

Stejný problém máme se železem. Má ho nedostatek, dávám jí Aktiferin. Podle doktorky máme dávat maso šestkrát týdně, naše rodina je zvyklá jíst maso jednou týdně a stejně ho holka jen zobne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1305
11.10.05 20:36

Ahojky,
ja KM malemu nedavam ne kvuli alergii ale kvuli tomu ze zahlenuje a taky proto ze me samotne nechutna. Davam sojove, ryzove, mandlove mliko ktere ma stejny obsah vapniku jako KM. Ve spouste zelene zeleniny je vapnik, brokolice, kapusta, zeli, lusteniny (davam 2× tydne), pak jak pises orisky, mandle, mak(kde je mimo jine nejvic vapniku ze vsech potravin tusim kolem 1400/100g..toje 10× vice nez v mlece.....atd.........Odkazala bych te na net at si najdes stranky kde pisou o vitaminech a mineralech (bohuzel ja to studovala uz davno takze nevim presne), protoze je toho mraky co by se dalo napsat o vapniku a potravinach jak casto ceho davat a kolik jeho v ruznych jidlech. Tam se dozvis i o zeleze. Ale cerstva zelenina je podle me zaklad vsech vitaminu a mineralu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
11.10.05 22:59

Zelezo

Ahoj,
ja bych ti poradila s tim zelezem. To asi vis.
Spenat se prodava mrazeny v kostkach, tak to davam temer do kazde polevky, casto ma zeleninove, ktere delam na husto.
Po porve jak jsem udelala spenat, tak ho maly vubec nejedl, tak jsem ho osidila tim, ze jsem ho pridala do zel. polevky(mozna mu to vizualne nesedelo:-))
Pa Kac

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
342
12.10.05 08:49

Tak pozor,špenát nijak železem neoplývá,tuhle pověst má na svědomí jedna chyba v desetiné čárce…kdysi dávno :lol:
Naopak,špenát docela slušně zabraňuje vstřebávání vápníku,takže malým dětem rozhodně neprospívá.

Taky máme alergii na KM,tak to řešíme Nutrilonem Pepti na pití a ovesným a mandlovým mlékem na vaření…jinak zeleninu,ovoce,maso,vejce…prostě vše ostatní v potřebné míře a ono si s tím tělíčko poradí :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
12.10.05 08:56

Jurino, u pediatrů by měl být k dostání letáček s obsahem železa v jednotlivých potravinách. Měla jsem ho doma a chtěla jsem to opsat do samostatného deníčku, ale nebyl o to zájem. Ten leták už nejspíš nemám. Jestli se mi podaří ho najít, okopíruju ti ho a pošlu.

• Nahlásit
  • Citovat
118
12.10.05 09:00

Radino

Zrovna na tebe jsem myslela, právě kvůli tomu mlíku. Četla jsem tvé deníčky, vím že ho nedáváš, ale nevím čím ho nahradit kvůli tomu vápníku. Nebo jsem si toho v deníčku nevšimla?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2617
12.10.05 09:02

Ahoj,
taky máme alergii na KM a ještě vaječný bílek. Na pití dávám Nutrilon 1 Pepti je na předpis a částečně ho hradí pojišťovna.
Sojové mléko a soja celkem se příliš nedoporučuje, jednak mléko má celkme málo vápníku (asi jen 4mg ve 100ml, pro příklad KM má 117-119 mg a mateřské 31-32 mg), ale může vyvolat i alerdii na soju, která se často vyskytuje s alergií na KM. :(
Hodně vápníku obsahuje, jak už psaly holky, mák, sezamová semínka, mandle, ryby (všechny druhy mají přes 100mg a i mnohem více), ale i rajčata, kapusta, špenát, rebarbora, pomeranč.
V 1,5 roce by měla malá mít asi 500-900 mg vápníku za den.
To jsem toho napsala nějak moc, ale nejsou to moje vědomosti je to sepsaný z jedné perfektí knížky a alergiích, kde je toho o alergii na KM fakt dost. Je od MUDr. Martina Fuchse a jmenuje se „Alergie číhá v jídle a pité …“ :wink:

Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama