Křtiny-co a jak?

Anonymní
24.5.21 10:36

Křtiny-co a jak?

Omlouvám se předem za anonym, ale nechci aby z rodiny někdo věděl, že jsem si o křtinách něco zjišťovala.
Chtěla jsem se zeptat jaké jsou pro křest podmínky? Já nejsem pokřtěna ani věřící, ale přítel ano. Manželé nejsme. Do kolika věku dítěte jde pokřtít? Musíme být manželé? Nevadí, když je věřící a pokřtěný pouze jeden rodič?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5951
24.5.21 10:44

1.Na veku vůbec nezáleží. Od 0-do smrti. Věk vůbec řešit nemusíte.
2.Manželé být nemusíte. Záleží pak na konkrétním knězi, některým to vadit může.
3.Ne,stačí jeden rodič. Pokrteny musí být kmotr dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17409
24.5.21 10:50

No primárně musíte být ochotní vychovávat dítě jako křesťana a to ideálně v te církvi či sboru, kde bude pokřtěne.

Jinak nemusíte být manžele, věk dítěte je jedno (teda když už chodí do školy, tak ho bude čekat nějaká příprava na křest a musí samo být ochotne stát se křesťanem) a nemusíte být věřící, ale jestli to chcete jen jako roztomilý rituál, bez toho, aby pokřtěný partner nebyl součástí nějake farnosti či sboru, tak vás většina farářu pošle do háje.

Takže se zeptejte tam, kam přítel chodí na mše.

Pokud není součástí žádneho křesťanskeho společenství a nemá potřebu se do církve/sboru navrátit, tak křest je celkem zbytečný a možná bude lepší počkat, až dítě vyroste, aby o sve spiritualitě rozhodlo samo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1665
24.5.21 10:51

Záleží na konkrétním knězi. Co jsme tady měli starého, tak odmítl pokřtít dítě nesezdaného páru. Nový pokřtil dítě i bez otce (není ani uveden v RL).

Co se týče těch pokřtěných kmotrů tak také. Myslela jsem, že musí být pokřtění, ale známým šli za kmotry normálně nepokřtění.

Na věku nezáleží, ale lepší křtít malé dítě než dospělého. Manželovi kněz řekl, že pokud by chtěl pokřtít, tak musí chodit dva roky někam na přednášky na přípravu :lol:

Jinak taky budeme řešit. Nejjednoduší prostě zajít za konkrétním knězem a on vám řekne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5951
24.5.21 10:55

@Nicole 1234
Nevím, jak to mají např. protestantske církve, ale u římskokatolické musí být kmotr pokrteny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1665
24.5.21 10:57
@Alladina píše:
@Nicole 1234
Nevím, jak to mají např. protestantske církve, ale u římskokatolické musí být kmotr pokrteny.

Já mluvím teď o římskokatolické. U nás v rodině vždy kmotr byl pokřtený, ale známým šli za kmotry babička a děda dítěte a pokřtěný nejsou (schválně jsem se ptala). Ale taky mně přijde logičtější mít pokřtěné kmotry.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 11:14

Záleží na knězi. Jak u nás, tak u příbuzné dost lpěli na dost věcech. Nejen sezdaní, ale v kostele. Pokřtěný kmotr.. neteř chtěla nechat pokřtít a to byla na vesnici u starého kněze. Hned je prolustroval… proč nejsou sezdaní, proč chtějí pokřtít, když ani do kostela nechodí. Jak se mohou zaručit, že budou vést dítě k víře? Pak chtěl, aby přišli na mši a na jednu schůzku (katechismus), septat papíry. A to neteř řekla, že na to nemají čas, tak nemají děcka pokřtěný. ;) Já teda moc nepochopila, proč je chtěla pokřtít.

• Citovat
  • Nahlásit
5951
24.5.21 11:17
@Nicole 1234 píše:
Já mluvím teď o římskokatolické. U nás v rodině vždy kmotr byl pokřtený, ale známým šli za kmotry babička a děda dítěte a pokřtěný nejsou (schválně jsem se ptala). Ale taky mně přijde logičtější mít pokřtěné kmotry.

Podle kanonickeho práva být kmotr pokrteny musí. :nevim: Takže tomu moc nevěřím. Spíš (možná) knezi řekli, že jsou pokrteni a on jim to věřil. Ne každý si všechno ověřuje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
427
24.5.21 11:20

Tak u nás v Brně jsme to už řešili se 4mi faráři a všichni vyžadují u kmotra /kmotry i biřmování… Jsme manželé, oba pokrteni, svatba v kostele, kmotr pokrteny… A máme s tím problémy… Protože biřmovaný není v dnešní době snad nikdo. My jsme byli za kmotry známým a zase jsme museli několikrát na faru na posezení s farářem, kdy po nás chtěl, ať se ptáme na otázky víry. Byla to dost pruda, poslouchat několikrát 2 hodinové monology o tom, zda je nebo není člověk z opice. Podotýkám, že vše mladí faráři do 50 max.

Edit: těch schůzek s farářem od známých mělo být 10. Ale my taky nemohli jít 10 víkendů, takže museli chodit známí bez nás a u nás se spokojil s asi 4mi. Ale teda poznámky měl k tomu strašné a pořád se do mě navážel, že jsem neměla svaté přijímání. Bylo to hodně nepříjemné. Kdyby to nebyli naši svědci, komu jsme byli za kmotry, respektive jejich dětem, tak se na patě otočím a odcházím. Bylo mi to vše hodně proti srsti. Hlavně, jak do mě X krát hnusně rypal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22462
24.5.21 11:29

Když to vezmu podle nás, tak děti krtene, mladší byl Křtěný ve 2 měsících, starší společně s nim ve 4 letech, tehdy ještě přítel pokřtěný, já úplný neznaboh :D a úplně v pohodě. Akorat kmotr musel byt taky pokřtěný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26006
24.5.21 11:33

Věk dítěte je jedno.
Manželé být nemusíte, ale záleží na knězi (znám případy, kdy nestačilo být manželé, ale musel být platný církevní sňatek, u někoho stačilo být manžely civilně). Věřící může být jen jeden. Druhý přidává souhlas.
Kmotr býval i biřmovaný, ale dneska stačí, aby byl pokřtěný a neměl by žít v hříchu ( takže manželství církevní, neměl by být rozvedený atd).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26006
24.5.21 11:36
@Nicole 1234 píše:

No samozřejmě. Nelze být kmotrem, když sám nejsi členem církve. Nejspíš to není pravda nebo v tom mají nějaký guláš. Mně taky byla kmotrou babička, ale pokřtěná být musela ( vdaná sice byla několikrát, i rozvedená, ale v té době po všech chlapech vdova, tak to bylo jedno)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2405
24.5.21 11:44

U nás v rodině nedávno křtiny byly a farář kde obřad probíhal trval na tom že pár musí být manželé což byly a kmotr nebo kmotra museli být pokřtěny… Asi záleží na faráři. Je lepší se zeptat na faře..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2928
24.5.21 12:04

Mám děti křtěné v roce 2012 a 2016. Kmotři museli být křtěný, ale nic dalšího se nezjišťovalo. Sezdaní jsme s přítelem nebyli a dosud nejsme - svatbu chystáme. Tak tedy to se knězi moc nelíbilo, tak jsem mu musela slíbit, že tu svatbu nějak zařídíme, do budoucna :mrgreen: Na sezení jsem byla 3×, 2× ještě v těhotenství, 1× už s dítětem. Přítel, jako nevěřící jít nemusel. Před křtem syna jen kněz říkal, že tedy by bylo dobré, kdyby přítel na křtinách byl, ale přítel byl s křtinama smířený, nebylo to tak, že by vysloveně nechtěl. Nakonec byl sám při obřadu celej naměkko :mrgreen: :srdce: Jinak jsem se rovnou ptala na svatbu v kostele, a to bychom museli docházet oba, já i přítel, asi 7×. Tak to bohužel přítel prohlásil rezolutní ne, i když pak dodal, že na to fakt nemá čas :mrgreen: Takže bude jen civilní svatba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14546
24.5.21 12:12

My máme děti pokřtěné u husitů a ani jeden pokřtěný nejsme. Ale zařizovala to babička, která u nich pokřtěná je.
Děti k nim občas chodí na dětské akce, dílničky, mikulášské, věnce..a my jim ročně posíláme složenku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat