Máma je pořád smutná, co dělat?

Anonymní
25.4.21 10:37

Máma je pořád smutná, co dělat?

Dobrý den všem, mám na vás dotaz, možná si spíš chci vylít srdce.. Jen pro představu, je mi 18, mám mladšího bráchu (15) a rodiče jsou spolu. Jenže u nás doma je to teďka hodně na nic, bydlíme s rodiči mojí mamky, ale z nějakých důvodů jsme teď rozhádaní. Vina se hodila na moji mamku, takže teď žijeme dvě rodiny v baráku a snažíme se moc nepotkávat. Před tím měla ale moje mamka s babičkou (svojí mamkou) hodně blízký vztah a tak ji tyhle hádky hodně zasáhly. Odjakživa byla hodně citlivá a kdeco ji naštvalo nebo rozhodilo. Posledních pár měsíců se to ale opravdu nedá vydržet. Nejen, že se nebavíme s prarodiči, začínáme se hádat už i mezi sebou, jelikož nám všem ta situace v baráku leze na mozek. Mamka jezdí z práce naštvaná, což vždycky vytočí tátu. Já letos maturuju a jsem jeden velkej uzel nervů, takže s tou labilitou taky nic moc, to si musím přiznat a mladší brácha je flegmatik jak má být, navíc je v pubertě, takže jemu je tohle jedno, ale taky nedokáže odhadnout situaci a má někdy dost nevhodné “fórky”, což mamku ještě víc rozohní. A moje otázka je následující: co mám dělat? Mamka je pořád smutná nebo naštvaná a já ani nevím proč a když už vím, tak je to z mého pohledu úplná blbost. Co byste na mém místě dělali? Už je to k nevydržení..

 • Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reakce:

Velikost písma:
11
25.4.21 10:59

Ahojky, nemůže být mamka prostě a jednoduše unavená.? Práce, děti, domácnost, manželství,… A bydlení s rodiči. No já znám své. Např. Když se mi narodil syn, moje mamka mi do všeho kecala, radila až přehnaně, furt mi nevědomky říkala, že něco dělám špatně.. Není to tak i u vás.? Že hádky jsou o tom, že se prarodičům většinou něco nelíbí.? 😏 A co třeba mamce zkusit nějak ulehčit.? Uvarit, uklidit, říct ji.. na mami tady se najez a jdi si lehnout.? 🤷🏼‍♀️

 • Nahlásit
21
25.4.21 11:21

@Dzejny.m Děkuji! Ale s čistým svědomím mohu říci, že já osobně mamce pomáhám jak jen to jde. Během týdne vařím já, o víkendech ona. Uklízím každý druhý den. O zvířata je též postaráno. Řekla bych, že se v těhle věcech pěkně vystřídáme. Jeden týden dělá více ona, někdy já. Jde o to, že ne každý den se poštěstí a někdy je holt v kuchyni bordel, jelikož mám každý den školu a spoustu učení. A to ji právě většinou naštve. Situace s prarodiči je opravdu na nic, ale od každého z rodiny se jí dostalo jen pochopení, nikdo na ni není “zlý”. Jak říkám, nevhodné komentáře má jen mladší brácha, ale když už ta situace nastane, vždy zakročím a zastanu se jí. Jsme podobné povahy, mě taky leccos vynervuje a rozesmutní. Ale poslední dobou už ji nechápu ani já..

 • Nahlásit
413
25.4.21 11:32

Zkus se domluvit s bráchou na dvou věcech: odpustí si fórky a komentáře -předpokládám, že to nedělá nějak záměrně ze zlého úmyslu, aby přilil olej do ohně, ale prostě neodhadne situaci, takže pro něj bude platit, že mlčeti zlato; a taky doma přiloží ruku k dílu (třeba už přikládá, nic o tom nepíšeš, ale tak prostě přiloží víc, no).
S mámou si promluvte, co přesně ji štve, a na těch konkrétních věcech pak pracujte.

 • Nahlásit
1089
25.4.21 11:36

@NatálieN1 Přijde mi, že takhle se projevuje začínající deprese. Jako skutečné onemocnění zvané DEPRESE. Člověka nic nebaví, je unavený, podrážděný, smutný a vytočí ho každá blbina. Možná bych zkusila mamce navrhnout, ať skočí za lékařem, aby jí s tím pomohl. Jde to řešit.

 • Nahlásit
21
25.4.21 11:54

@Bafonek ano, to mě taky napadlo a už hodněkrát jsem se s ní na to téma i bavila. Ale nepřipouští si to a přijde ji, že ji tím zrazuji, takže se se mnou baví ještě méně. Já sama se od doby, co jsem na gymplu, trápím a vždy jsem si to nechávala pro sebe. Před pár měsíci jsem jí chtěla ukázat, že k sobě můžeme být navzájem upřímné a svěřila jsem se jí s tím, že ona za mnou taky kdykoliv může přijít. Přece jen, už jsem taky dospělá. Ale nic.. zkusim to tedy znovu, ale moc si od toho neslibuji..

 • Nahlásit
21
25.4.21 11:56

@Karamba2020 s bráchou je těžké pořízení. Určitě to nemyslí zle, to máte pravdu, ale s tou pomocí doma je to opravdu na bodě mrazu. Má problémy ve škole, učení nezvládá a já jsem malý pán na to, abych mu dávala rozkazy. Zkoušela jsem to s ním i po dobrém, ale marně. Neříkám, že nikdy nepřiloží ruku k dílu, spíš je to až opravdu na poslední chvíli, když mu to člověk zopakuje po padesáté..

 • Nahlásit
1089
25.4.21 12:05

@NatálieN1 Ona si nepřipustí, že má psychický problém. Má pocit, že ji tím zrazuješ.
To je stejné, jako si alkoholici nepřipustí, že mají problém a mají pocit, že okolí je to špatné, když je na to upozorňuje.
Zkusila bych promluvit i s prarodiči i s taťkou.
Bráchovi bych především řekla, aby otevřel oči a podíval se co ty jeho kecy způsobují. Jestli není retard, tak to snad pochopí.

 • Nahlásit
21
25.4.21 12:21

@Bafonek s prarodiči to teďka probrat nemůžu, jsou totiž jedním z důvodů, proč je tak smutná. Brácha samozřejmě retard není a nepochopte mě špatně, ale on ani nic ošklivého neříká. Jen já vidím, že ji ty řeči vytáčí. Stejně jako ji dokáže urazit, když se jí zeptám, jestli neví, kde je mouka, protože vím, že den předtim předělávala špajz.. jsou to věci podobného charakteru
Odpoledne bychom měly být samy doma, tak to zkusim nějak nadhodit

 • Nahlásit
1089
25.4.21 12:33
@NatálieN1 píše:
@Bafonek prarodiči to teďka probrat nemůžu, jsou totiž jedním z důvodů, proč je tak smutná.** Brácha samozřejmě retard není a nepochopte mě špatně, ale on ani nic ošklivého neříká. Jen já vidím, že ji ty řeči vytáčí. Stejně jako ji dokáže urazit, když se jí zeptám, jestli neví, kde je mouka,protože vím, že den předtim předělávala špajz.. jsou to věci podobného charakteru
Odpoledne bychom měly být samy doma, tak to zkusim nějak nadhodit

Právě proto, že oni jsou tím důvodem, tak tím spíš bych o tom s nimi promluvila. :nevim:
A urazit se kvůli otázce na mouku - to už opravdu vypadá na skutečnou duševní poruchu… Opravdu se ji snaž přesvědčit, aby si za tím lékařem došla, to není nic zač by bylo potřeba se stydět.
Zkusila bych možná ještě jednu věc. Za jejím lékařem bych došla sama, řekla bych mu co se s mamkou děje a on by si ji třeba pozval sám. :think:

 • Nahlásit
5786
25.4.21 12:55

Ty se s prarodičů taky nebaviš? Mají o tebe zájem?

 • Nahlásit
21
25.4.21 12:57

@Bafonek Vím, že to bude znít možná hrozně, ale babička je pro mě člověk bez hodnot. To, co mamce řekla, je to nejodpornější, co jsem kdy slyšela a pochybuji, že by měla zájem jakkoliv pomoct a upřímně o její pomoc ani nestojím..

 • Nahlásit
21
25.4.21 12:57

@Uslava Také ne, je to opravdu komplikovaná situace, prarodiče s námi nechtějí mít nic společného.

 • Nahlásit
1089
25.4.21 13:05
@NatálieN1 píše:
@Bafonek Vím, že to bude znít možná hrozně, ale babička je pro mě člověk bez hodnot. To, co mamce řekla, je to nejodpornější, co jsem kdy slyšela a pochybuji, že by měla zájem jakkoliv pomoct a upřímně o její pomoc ani nestojím..

Pak ale nechápu, jak k ní mamka mohla mít blízký vtah o kterém píšeš v úvodu.
S mamkou si sedni o samotě a v klidu se jí zeptej co ji vlastně trápí a co by chtěla změnit.
Ale asi ten doktor bude účinnější řešení. :think:

 • Nahlásit
21
25.4.21 13:38

@Bafonek nikdy se vám nestalo, že by se člověk, o kterém jste si myslela, jak je skvělý, změnil? Bohužel, to se stalo s naší babičkou. Byla nemocná a od té doby je to někdo úplně jiný :nevim:

 • Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat