Muž na mateřské?

Alenusiska
24.3.10 07:14

Muž na mateřské?

Dobrý den, již třetím rokem podnikám (OSVČ) a platím si zdravotní a sociální pojištění. A ted bych si ráda pořídila miminko,ale nevím, zda mám vůbec nárok na mateřskou a podle mě by to bylo jen miminum a zda je možné,aby mateřskou pobíral manžel, jelikož pracuje na HPP a dále by přitom chodil do práce. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

429
24.3.10 07:37

Ahoj, nevím, jestli to jde. Ale co se týče tebe a mateřské, jako OSVČ se můžeš dobrovolně přihlásit k platbě nemocenského a začít si platit před plánovaným otěhotněním maximální částku měsíčně cca 1tis Kč. Z toho je mateřská momentálně cca 24tis. Můžeš platit i méně a tím se snižuje i mateřská. Jestli už platíš nemocenské ( platí se sociálce ale není to to důchodové, je to zvlášť) pak stačí si částku navýšit. Podrobnosti si zjisti na své sociálce. Každý člověk to má trošku jinak. A já nechci nikomu nic slibovat, když neznám všechny podrobnosti. V případě, že to tak uděláš, máš nárok i na dávky nemocenské, tutíž budeš li potřebovat zůstat na rizikovém, máš stejné částku. VŠE DLE SOUČASNÉ LEGISLATIVY, TA SE MŮŽEŠ SAMOZŘEJMĚ ZMĚNIT.
Snad jsem ti alespoň trochu pomohla. Pěkný den. Lenka :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
892
24.3.10 08:13

Alenusisko, já mám dojem, že chlap být na mateřské nemůže, maximálně na rodičovské ale to až od porodu, k tomu si může přivydělat libovolně, pokud nebude dítě ve školce, takže on může dál chodit do práce a ty se budeš starat o prcka
ale pokud těhotenství teprv plánuješ, asi by bylo opravdu nejlepší si teď nějakou dobu platit aby si měla nárok na mateřskou jak psala lenkaky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70763
24.3.10 08:29

Jen upřesním tu mateřskou, na mateřské může být i otec, ale ne od porodu, ale až po ukončení šestinedělí, tj od 7. týdne po porodu. Ale pokud bude na mateřské, tak nesmí chodit do práce, ze které tu mateřskou čerpá, to je možné až při rodičáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
921
24.3.10 09:00

myslím, že na mateřské otec opravdu být může, ale jak říkal někdo přede mnou - za prvé až po šestinedělí a hlavně z vážných důvodů. A nevím, jestli je vážný důvod to, že byste měli lepší podmínky pro získání dávek - tedy pro úřad to podle mně vážný důvod není, pro rodinu samozřejmě ano 8-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
NumLock
24.3.10 09:00
j.a.n.i1 píše:
Jen upřesním tu mateřskou, na mateřské může být i otec, ale ne od porodu, ale až po ukončení šestinedělí, tj od 7. týdne po porodu. Ale pokud bude na mateřské, tak nesmí chodit do práce, ze které tu mateřskou čerpá, to je možné až při rodičáku.

Ano,tak to přesně je,můj manžel je momentálně na mateřské.

• Nahlásit
  • Citovat
4623
24.3.10 09:38

ahojda…
ja jsem ted na rodicaku a mam Zivnostak na vedlejsi cinnost, platim si asi mesic nemocenskou 1100 a kdybych otehotnela mam narok na materskou 24 000 a i nemocenskou. na socialce mi tez rekli ze muz na materskou nesmi ale jak vidim jde to… jinak na rodicak muze, to byl i nas pripad, byla jsem sudetnka VS a dostala bych rodicak 4 roky, coz jsme nechteli :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
NumLock
24.3.10 09:41
Akinom píše:
ahojda…
ja jsem ted na rodicaku a mam Zivnostak na vedlejsi cinnost, platim si asi mesic nemocenskou 1100 a kdybych otehotnela mam narok na materskou 24 000 a i nemocenskou. na socialce mi tez rekli ze muz na materskou nesmi ale jak vidim jde to… jinak na rodicak muze, to byl i nas pripad, byla jsem sudetnka VS a dostala bych rodicak 4 roky, coz jsme nechteli :(

No mě taky tvrdily že to nejde,muž na mateřské,tak sem si nachala zavolat vedoucí,že to tak prostě chci a ať si to zjistí jak se to dělá,oni tam jsou od toho a ne já!!A šlo to :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
598
24.3.10 10:03

ahoj jako osvč můžeš na mateřskou , dá se nemocenské doplatit i rok zpětně. ale teď zase z jiného soudku přijde mi to dost nefér, když jako osvč platí měsíčně jenom 1000kč na nemocenskou a mají pak 24000kč mateřskou, jako zaměstnanec mám odvody 4000 já z platu a dalších 8000kč zaměstnavatel a mateřskou jenom 13500kč ...... takže opět tento stát nahrává všem co mu do kasy moc nedají a tem co ji štědře zásobí dá veliké kulové :mrgreen: někdy si říkám že škoda, že nemám trošku tmavší pleť to bych se měla daleko líp :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5579
24.3.10 10:35
Miriamm píše:
Akinom píše:
ahojda…
ja jsem ted na rodicaku a mam Zivnostak na vedlejsi cinnost, platim si asi mesic nemocenskou 1100 a kdybych otehotnela mam narok na materskou 24 000 a i nemocenskou. na socialce mi tez rekli ze muz na materskou nesmi ale jak vidim jde to… jinak na rodicak muze, to byl i nas pripad, byla jsem sudetnka VS a dostala bych rodicak 4 roky, coz jsme nechteli :(
No mě taky tvrdily že to nejde,muž na mateřské,tak sem si nachala zavolat vedoucí,že to tak prostě chci a ať si to zjistí jak se to dělá,oni tam jsou od toho a ne já!!A šlo to :wink:

To s tim rodicakem na 4 roky jsme uz resili jednou a ceka nas to ted znova… Chlap na materske byt muze… musis to vypapirovat, on taky, kazdej v miste sveho trvaleho bydliste. Muze jit na materskou po skonceni sestinedeli. Vypapirujete materskou chlapovi, on zvoli rodicak na 3 roky(napriklad), a pak se kdykoli muze ten rodicak ci materska zase prevest na tebe. Volba delky rodicaku je nemenna a nikoho uz nezajima, jestlis byla pred ditetem studentka, zamestnana nebo na pracaku.
Momentalne staci, aby byl chlap na MD jeden den, provedl volbu a hned dalsi den se to da znova prevest na tebe a on muze zas hned do prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70763
24.3.10 10:46
zdenkak píše:
myslím, že na mateřské otec opravdu být může, ale jak říkal někdo přede mnou - za prvé až po šestinedělí a hlavně z vážných důvodů. A nevím, jestli je vážný důvod to, že byste měli lepší podmínky pro získání dávek - tedy pro úřad to podle mně vážný důvod není, pro rodinu samozřejmě ano 8-)

Mateřská pro muže není omezená na žádné důvody, prostě pokud oba chtějí, tak prostě podepíší na CSSZ papír (přesně nevím jak se to jmenuje, ale je o tom, že bude o dítě pečovat otec místo matky) a otec prostě nastoupí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70763
24.3.10 11:00
cinkxa píše:
ahoj jako osvč můžeš na mateřskou , dá se nemocenské doplatit i rok zpětně. ale teď zase z jiného soudku přijde mi to dost nefér, když jako osvč platí měsíčně jenom 1000kč na nemocenskou a mají pak 24000kč mateřskou, jako zaměstnanec mám odvody 4000 já z platu a dalších 8000kč zaměstnavatel a mateřskou jenom 13500kč ...... takže opět tento stát nahrává všem co mu do kasy moc nedají a tem co ji štědře zásobí dá veliké kulové :mrgreen: někdy si říkám že škoda, že nemám trošku tmavší pleť to bych se měla daleko líp :mrgreen:

No, tohle je taky trochu zkreslené… jednak nemocenská zpětně doplatit nejde, jde zvýšit částka, ale pokud si nemocenské neplatíš, tak to už zpětně dořešit nejde. A s těmi odvody - musíš i u OSVČ počítat celé odvody, ne jen odvod na nemocenskou, ale i sociální a zdravotní. Ano, určité výhody v odvodech má (a to že se odvod na nemocenské neurčuje podle příjmu, ale lze si ho zvolit považuju za hodně slušnou výhodu), ale zase na druhou stranu má i nevýhody… nemá nárok na dovolenou, prvních 14 dní nemoci mu nikdo nic nedá, nedostane žádné odstupné, u dalšího dítěte nemá nárok na mateřskou, pokud mezitím odvody neplatí, nemá nárok na OČR…
A faktem je, že nás nikdo nenutí zůstat zaměstnanci…
Ale se závěrem rozhodně souhlasím, o tom žádná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4623
24.3.10 11:49

o tom ze rodicak jde prevest na matku vim, resili jsme to kdyz jsem dostudovala, asi rok od narozeni… doporucuji vsak pockat alespon mesic a ne jeden den.nemocenskou u OSVC doplatit lze, nevim presne za jakych podminek ale lze.

Miriam: vsude okolo jsem slysela ze nejde, a kdyz i oni mi rekli ze nejde neresila jsem to :) byla jsem rada ze aspon ten rodicak od narozeni jde na manzela, prece jen penize na roky nic moc :( a manzel na materskou by stejne nemohl musi chodit do prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2344
26.3.15 07:44

Žena není s dětmi doma

Holky, co si myslíte o ženách, co nejsou s dětmi na rodičovské? Manžel má spolupracovníka, co je na rodičovské, protože jeho žena vydělává 80 000. Chápu, že je to pro ně lepší, kor když on je zedník, ale co je to za matku, když dá přednost penězům před dětmi? Porodí dítě a řekne, že se o něj nebude starat, ať se stará on? Mají peníze, ale dranými kroužky a hračkami jim přece nenahradí čas, který s nimi netráví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4621
26.3.15 07:49

Otec je stejně tak rodič jako matka. Víc se k tobě nebudu vyjadřovat :pocitac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu