Propadnutí v 1.třídě

Napsat příspěvek
Velikost písma:
2326
18.4.23 09:19
@Kasandra159 píše:
No ale není základním požadavkem na Pepíčka, aby se naučil číst? Tím, že mu bude zadání číst asistentka se nic nevyřeší.

A tím, že bude číst ve stresu před celou třídou se to naučí?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
53190
18.4.23 09:19

@Stonyllka Jenže tady se nebavíme o slabších dětech, ale o dětech s diagnózou a vážnějšími nedostatky již v 1. třídě. Jen „slabšímu“ dítěti by opakování 1. třídy nikdo nedoporučoval.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:20
@boricmytu píše:
A kolik takových paní asistentek budeme na školách mít a nebylo by lepší, kdyby se taková asistentka věnovala všem dětem a pomohla tím třídní učitelce.

A co je zápis do školy, kde dítě musí prokázat zralost pro nástup do první třídy. musí prostě ukázat jestli už to tam zvládne. Pokud si myslíš, že tohle nejsou „přijímačky“, tak pak nevím, ale děti musí umět tohle:

Říci svoje jméno, příjmení a adresu.
Správně vyslovovat všechny hlásky.
Správně držet tužku (mezi palcem a ukazováčkem tak, aby prostředník tužku podpíral zespod a konec tužky směřoval k rameni).
Dokázat se soustředit alespoň čtvrt hodiny a zvládnout dokončit práci.
Pracovat samostatně v kolektivu ostatních dětí.
Zvládnout vystřihovat jednoduché obrázky, tvary.
Mít číselnou představu do pěti.
Sluchem rozlišovat první a poslední hlásku ve slově.
Samostatně se oblékat.
Umět pozdravit, poděkovat, požádat o něco, vykat dospělým osobám.
Dodržovat základní hygienu.
Umět se najíst lžící a příborem.
Dokázat vyprávět pohádku, říci básničku, zazpívat písničku, převyprávět slyšený příběh.

Chápu, že ti to asi nikdo neřekl, ale dítě k zápisu vůbec nemusí chodit :hug:

  • Citovat
  • Upravit
Pitaya1
18.4.23 09:22
@sagina píše:
nejsem v problematice příliš orientovaná, ale pokud vím, tak asistentka učitele nebývá pro jedno dítě, ale pomáhá učiteli. ve třídě může být i víc dětí, kvůli kterým ve třídě asistent je. pro jedno dítě bývá osobní asistent, ale ten zas není od učení, ale aby pomáhal dítěti, které nezvládá sebeobsluhu :nevim: a tedy mmch přijde mi jako zvrhlost předpokládat, že dítě, které by potřebovalo péči speciálního pedagoga (tedy vzdělaného odborníka se specializací na děti s poruchami učí) se prostě předhodí asistentovi učitele (který má nezřídka jenom nějaký kurz bez řádného pedagogického vzdělání) a předpokládá se, že ono to nějak dopadne :nevim:

Znovu, přečti si, co psala zakladatelka… dítě má svého asistenta

  • Citovat
  • Upravit
5141
18.4.23 09:22
@Pitaya1 píše:
A proč by měl Pepíček chodit do speciální školy, když může s pomocí zvládnout normální školu?

Očividně nezvládá :think:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:23
@unuděná píše:
Když bude mít Pepíček problém se čtením, tak tím, že mu asistentka přečte zadání, problém nezmizí, že? Naopak.

Pepíček může natrénovat čtení a naučí se plynule číst později. Je to naprosto normální, pokud má dítě nějakou poruchu učení.

  • Citovat
  • Upravit
2326
18.4.23 09:24
@unuděná píše:
@Stonyllka Jenže tady se nebavíme o slabších dětech, ale o dětech s diagnózou a vážnějšími nedostatky již v 1. třídě. Jen „slabšímu“ dítěti by opakování 1. třídy nikdo nedoporučoval.

Ale my to vše splnujeme. Taky bylo u nás ve hře opakování. Ale někdy to dítěti nejde, ikdyz je inteligencne v pořádku a SPU ti v první třídě jjeste neurči, co pak? Kam dát takové dítě? Do speciální ti ho nevezmou

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:25
@Stonyllka píše:
@Pitaya1 já s tebou souhlasím. Mám deti, které patří k těm slabším. Jsou v obyčejné české škole ve 2 třídě. Mají skvělou učitelku, která přistupuje k dětem individuálně a všechny děti nedělají to stejne. Ty, kterým to jde lépe a snaz mají složitější úkoly a rozhodně se nenudí. Děti nemusí číst nahlas, mají tzv. dilnicky, každý si čte svoji knihu. A jde to i bez špatných známek.

Skvělý, ať se dětem daří a mají dal takovéhle skvělé učitelky :palec: :potlesk: jak je vidět, když učitel chce, tak se dokáže věnovat všem dětem.

  • Citovat
  • Upravit
41209
18.4.23 09:25
@Stonyllka píše:
A tím, že bude číst ve stresu před celou třídou se to naučí?

a tím, že za něj bude číst asistentka, tak ano? nebo když si bude číst jen v duchu pro sebe? :think: to asi ne, že?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:27
@unuděná píše:
A toho dosáhne tak, že ho asistentka protlačí běžným školním systémem, ju? To jsou mi věci.

Tohle tomu dítěti pomůže překonat nejhorší roky na začátku. A pak už to bude na něm, jestli za éře a zvládne vystudovat nějakou další školu. Ono i nějakou dobu trvá, než se člověk naučí pracovat se svou poruchou učení

  • Citovat
  • Upravit
53190
18.4.23 09:28

@Stonyllka Proto říkám, že opakování třídy nevnímám jako velký problém nebo nějakého strašáka. Dítě zkrátka dostane rok navíc na dozrání, ukotví si ty základy a může pak třeba pokračovat úplně normálně, nemusí mít vážnější problém v dalších ročnících. Podobně se totiž dřív nahlíželo na odklady: za našich mladých let je měli fakt jen „blbečci“, když to napíšu ošklivě. Dnes ho má pomalu každý druhý a bere se to jako samozřejmé.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:32
@ibis píše:
Očividně nezvládá :think:

Třeba má jen pomalejší rozjezd a až se naučí pracovat s asistentkou, přijdou na metody, které u něj budou fungovat, tak školu začne zvládat.

  • Citovat
  • Upravit
5141
18.4.23 09:34
@Pitaya1 píše:
Třeba má jen pomalejší rozjezd a až se naučí pracovat s asistentkou, přijdou na metody, které u něj budou fungovat, tak školu začne zvládat.

Tomu sama nevěříš :think:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Pitaya1
18.4.23 09:34
@Keyllah píše:
a tím, že za něj bude číst asistentka, tak ano? nebo když si bude číst jen v duchu pro sebe? :think: to asi ne, že?

Moje dítě začalo plynule číst dobře po několika letech. I teď mu zadání testů musí číst asistentka (má to tak napsané v papírech). Měla jsem ho kvůli tomu dát do zvláštní školy, když dle vyšetření je velice inteligentní, jen má poruchy učení? :think:

  • Citovat
  • Upravit
15814
18.4.23 09:35
@Pitaya1 píše:
Znovu, přečti si, co psala zakladatelka… dítě má svého asistenta

říká zakladatelka. otázka je, jak to vidí ve škole. protože dcera taky měla ve třídě dítě, které „mělo asistenta“, ale ve skutečnosti ten asistent byl i pro další děti. v podstatě tím, že ve třídě už byl asistent, se do ní přiřadily i další děti, které ho potřebovaly. a samozřejmě to dává logiku, protože dítě s poruchou učení potřebuje specifický přístup. nestačí, když mu učivo od učitelky někdo s kurzem nějak přežvejká, to dítě potřebuje, aby se mu ta učitelka věnovala. v takové chvíli se asistent třeba věnuje zbytku třídy. jenže to taky znamená, že čím víc individuální péče od pedagoga dítě potřebuje, tím méně se ho dostane těm ostatním. podle mého názoru hodně záleží na tom, kolik dětí ve třídě celkem je. jestli učitel vůbec má šanci stíhat.

anebo na vzdělání takového dítěte hodíme bobek a necháme ho v rukou asistenta, specifika nespecifika, koho to zajímá :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Knihy z edice Disney Baby

  • (4.8) + 40 recenzí

Ahoj, tati

  • (5) + 5 recenzí

O Budulínkovi

  • (5) + 5 recenzí

O Červené karkulce

  • (5) + 5 recenzí

Poradna dětského psychologa

Ikona - Václav Mertin

PhDr. Václav Mertin