Rodiče Češi s dítětem v cizině

37
14.2.21 10:53

Rodice Cesi s ditetem v cizine

Ahoj, s manzelem zijeme v Asii a mame dvoulete dite. Mistni jazyk ovladame oba dva, manzel skvele, ja ted na materske spis jen konverzacne. V zari by dcerka mela nastoupit do mistni skolky a my resime, jak ji zacit ucit jazyk. Cesky mluvi naprosto skvele( tedy na svuj vek) a zacina uz chytat neco i v mistnim jazyce od sousedu, nasich kamaradu a tak. Ostatni rodiny expatu, ktere zname, maji chuvy, takze deti se uci od nich. My chuvu ale nemame a ted vahame, jestli mame malou zacit ucit pomalu doma nebo to neresit a pockat az nastoupi do skolky. Tak se chci zeptat, jak jste to resili vy. Diky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21760
14.2.21 11:08

Děti jsou jako houby, naučí se rychle. Vy doma mluvte česky, jestli chcete češtinu udržet a vrátit se do ČR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29700
14.2.21 11:27

Naucili jsme deti par frazi jako: mam zizen, mam hlad, potrebuju na wc, a poslali je do skolky :nevim: Doma mluvime jen cesky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
977
14.2.21 11:36

Nejsme cesi oba, takze mix jazyku mame vetsi. Nicmene mistni jazyk se uci na hristi a ve skolce. S chuvou by to bylo asi rychlejsi, ale kvuli tomu se obirat o cas s detma, kdy jsou doma.. rozmlouva se pekne i tak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26436
14.2.21 11:38

Doma si zachovat mateřský jazyk, zbytek se naučí v zařízeních. My teď máme naopak problém s češtinou, protože vliv okolí je větší než jazyk doma. Jak pak s ní začněte mluvit jiným jazykem, tak dítě přejde do pro něj lehčího jazyka a čeština bude v háji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2528
14.2.21 11:50

Pokud to není váš mateřský jazyk, neučit, to vám řekne každý logoped. dítě to nasaje přirozeně ve školce, nevadí, že ze začátku nic neumí, dcera šla v Rakousku do školky ve 3 letech a nic neuměla a už po roce plynně mluvila. vy, i když umíte dobře, ten jazyk nemáte jako mateřský, takže dítě mužete učit špatně, přízvuk, vyslovnost, agramatismy, navíc cíleně učit jazyk takto malé dítě není vhodně, ona to opravdu nasaje uplně přirozeně ve školce, kor, když už je rozmluvená v češtině, to je velké plus.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2528
14.2.21 11:51
@pikola píše:
Doma si zachovat mateřský jazyk, zbytek se naučí v zařízeních. My teď máme naopak problém s češtinou, protože vliv okolí je větší než jazyk doma. Jak pak s ní začněte mluvit jiným jazykem, tak dítě přejde do pro něj lehčího jazyka a čeština bude v háji.

ano, taky řeším jak češtinu udržet..dcera pořád ještě dost mixuje, ale zdá se mi, že jazyk ve školce začíná převažovat, nastupem do školy to bude markantnější..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21760
14.2.21 12:07

@pikola Přesně. Mám několik kamarádek žijících v cizině. S nástupem do školky a hlavně do školy šla čeština do háje. Některé se vrátily do Čech a děti mezi sebou trvale mluví jinak než česky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50536
14.2.21 12:14

Až ti začne dítě chodit do školky/školy, tak ten jazyk pochytí rychle. Naopak se to negativně projeví na češtině.
Dítě mi nastupovalo do zahraniční školy (angličtina), neuměl nic. O vánocích už se v pohodě domluvil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1581
14.2.21 12:44

Nech to na skolku. Moje dcera kdyz sla do skolky, do jejich 4 let znala prevazne cestinu, anglictinu mela z TV a okoki. prvni rok ve skolce pry moc nerozumnela. Ucitelka se ptala, ze se ji zda, ze moc nerozumi. Druhy rok ve skolce obrat, rozumnela vsechno. Sama mi ted rika, ze si pamatuje, jak jim vubec nerozumnela ve skolce.
Ted, v 11 letech, cestina hodne polkuhava, anglictina prvni jazyk. Je to i tim, ze jsme v CR kvuli Covidu nebyli uz skoro 2 roky. A je to fakt znat. Dcera par dni v CR se do cestiny zase dostava, pobira novy slovicka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18641
14.2.21 13:53

Vliv okoli je vyraznejsi, jestli nechcete, aby dite prislo o cestinu, mluvte doma jen cesky. Cokoliv jineho opravovat.
Mam deti tri, vsechny sly do skolek bez jakekoliv pripravy. Jedno melo uz tri, kdyz jsme se prestehovaly, davaly jsme do skolky a vim, ze za tyden uz se tam pohyboval v pohode, reagoval, vedel co ma delat. Absolutne zadny stres. On ho teda nemel ani pred tim. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
15.2.21 10:39

Moc diky vsem za odpovedi.
Jinak k nekterym reakcim- urcite jsme neplanovali mluvit doma jinak nez cesky. Tim, ze ji budeme ucit, jsem myslela spis formou knizek s mluvici tuzkou, pisnicek a tak. Nicmene to tedy nebudem hrotit a nechame to do skolky. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1119
16.2.21 11:02

My se budeme do Asie stěhovat příští rok, tak jsem nad tím taky přemýšlela, ale asi půjdeme cestou mezinárodní školky a školy, s tím, že ten domácí jazyk tam taky budou pilovat. Trošku už to umí, máme štěstí, že ten jazyk je gramaticky i výslovností celkem lehký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
16.2.21 15:12

@listento Mezinarodni skola by byla super reseni, ale firma nam to neproplati a castky jsou astronomicky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat