Spermiogram - můžete mi vysvětlit výsledky?

1315
25.7.13 20:44

Spermiogram - můžete mi vysvětlit výsledky?

Ahoj,

pritel byl dneska na spermiogramu a vysledky jsou nasledujici:

objem 2,5 ml
celkový počet - 5 (x10 na sestou v ml)
motilní - 3 (x 10 na sestou v ml)
nemotilni - 2
motilita- 60%
patologie - 70%
liquifikace +
vzhled - čisté
ph 7.8
nález - oligozoospermie
doporučení - ISCI

neco jsem pochytila, co nam sestra k tomu rikala, ale docela jsme spechali :((

chci to nest jeste k memu gynekologovi, ale chci se zeptat, kdo s tim mate zkusenosti, jak moc spatne to je?:/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
25.7.13 21:03

Tedka jsem koukala na netu a tam se paní ptala, že mají 4 miliony motilních spermií, jestli to stačí na IUI a dr. psal, že na IUI potřebují 7 mil…motilních a tolik jich nemá ani dohromady, jestli to tedy chápu správně, tak pro Vás je až IVF, ale nepanikařila bych, sestra čeká z IVF už druhé miminko na první pokus

• Nahlásit
  • Citovat
8598
25.7.13 21:06

Ahojky, já našla toto: 2)Manipulace se vzorky

V

- Vzhled ejakulátu:

Normální vzorek je šedavě (ledově - „ice“) opalescentní, homogenní a při pokojové teplotě do 60 minut zkapalní. Je třeba zaznamenat průhlednost, nebo naopak příměsi krve, vláken hlenu. V normálním vzorku mohou být gelová zrna, která nezkapalní. Vzorek má být vyšetřen ihned po zkapalnění.

- Objem:

Stanovení objemu se provádí v pipetě, válci, či injekční stříkačce. Norma je 2 až 5 ml.

- Konzistence (viskozita):

Stanovení se provádí jemným protlačením injekční jehlou síly 21 G a sledováním délky tvořícího se vlákna. Normální vzorek odkapává z jehly po kapkách, při zvýšené viskozitě se vytváří vlákna délky více nežli 2 cm. Podobně lze stanovit viskozitu nabráním vzorku na skleněnou tyčinku a sledováním délky vytvořeného vlákna.

- Hodnota pH:

K vyšetření se používá papírek s indikačním rozmezím 6,4 - 8,0. Hodnocení se provádí 30 sekund po natření vzorkem. Normální pH ejakulátu je 7,2 - 7,8. Je -li pH vyšší než 7,8, je nutno myslet na infekci, je-li pH při azoospermii pod 7,0, je nutno vyšetřit chámovod, semenné váčky a nadvarlata, neboť může jít o obstrukci semenného traktu.

Je-li více než 60 % spermií imotilních, je vhodné stanovit proporci živých spermií pomocí supravitálních barvení. Mrtvé buňky s poškozenou plazmatickou membránou přijímají barvivo. Používá se buď eozin na mokrém preparátu, nebo kombinace eozinu a negrozinu na suchém preparátu. Hodnotí se 100 spermií, živé jsou nezbarvené, mrtvé zbarvené. Supravitální barvící techniky umožňují odlišit živé, ale imotilní spermie od mrtvých. Metoda je kontrolou přesnosti hodnocení motility, protože procento živých spermií má mírně převyšovat počet pohyblivých spermií. Větší zastoupení živých, ale nepohyblivých spermií ukazuje na strukturální defekty bičíků spermií

Pomohla jsem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14076
25.7.13 21:08

@Kacatko1986 Oligozoospermie je snížený počet spermií - koncentrace by měla být nad 20 milionů, vy máte nejspíš těch 5.
Pohyblivost nad polovinou, což je v normě (má být aspoň 50% tuším), a patologie jsou nějaké změny, třeba dvě hlavičky a tak.
Ale celkově mi to přijde jako ještě docela dobrý výsledek, beznadějně to nevypadá. Myslím, že je horší mít hodně málo pohyblivých a hodně patologicky změněných, než jen menší objem.
Ovšem ve spermiích se zatím zas tolik neorientuji, tak nechci mystifikovat! :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1315
25.7.13 21:15

Diky vsem.. rekli nam kazdopadne, ze mame za tri tydny prijit na kontrolni spermiogram.. pritel mel ted hodne stresy v praci, kterou bude menit, od zari jde jinam, srpen by mel mit volny.. takze pockame do zari a pak skocime na kontrolni, zda se to trochu nezlepsilo..

kazdopadne jsme z toho smutny, ze prirozene to asi nepujde, ach jo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14076
25.7.13 21:21

Jinak, začala bych zvyšovat/suplementovat vitamin E, C, zinek, selen, kyselinu listovou. Pak se doporučuje L-carnitin. Z čajů kotvičník, ženšen. To by mohlo také dost pomoci. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14076
25.7.13 21:25

@Kacatko1986 3 týdny mi přijde dost málo, rozestup by měl být aspoň 2,5-3 měsíce. :think: Tak možná se chtějí jen přesvědčit, jestli ty testy byly relevantní, nebo nevím. :nevim:
Neházela bych flintu do žita, k oplodnění přece stačí i jedna a příroda je mocná. 8) A pokud to bez umělého nepůjde, tak pokud není problém u tebe, toto není zas tak hrozná procedura, jsou určitě horší a náročnější, tady je docela velká šance, že se povede napoprvé. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3364
25.7.13 21:34

Doporučují metodu ICSI, tak do ní jděte…mám z ní 2 děcka, jinak partnerův spermiogram podobný :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1315
25.7.13 21:39

@ivodička mohla bys mi k te metode napsat treba do zpravy vic? Kolik vas stala a co to obnasi?

Diky..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19096
25.7.13 21:40

Neházela bych flintu do žita, sice je spermií míň než by mělo být, ale i s horšími výsledky se dá otěhotnět ;) Ale pokud se IVF nebráníte, šla bych do něj, ta šance je přeci jen větší…samozřejmě s metodou ICSI.
Vitamíny u nás třeba vůbec nepomohly :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
25.7.13 22:13
@Kacatko1986 píše:
objem 2,5 ml
celkový počet - 5 (x10 na sestou v ml)
motilní - 3 (x 10 na sestou v ml)
nemotilni - 2
motilita- 60%
patologie - 70%
liquifikace +
vzhled - čisté
ph 7.8
nález - oligozoospermie
doporučení - ISCI

zaver je, ze ma malo spermii. Pohyblivých má sice víc jak půlku (nepohyblivé samozřejmě nedoplavou k vajíčku), ale patologie je horší, tzn. že 70% jeho spermií je neschopných oplodnit vajíčko, protože jsou vadné.

Můj manžel měl nález ještě mnohem horší, pohyblivých měl 20% a patologických 99%… ano, pouze 1% oplodnitelných zdravých spermií v ejakulátu. Prvním i druhém kontrolním. Doporučeno ISCI a na první pokus kluk jako buk ;-) My jsme samozrejme s takovým výsledkem flintu do žita hodili, ale šla bych do toho znovu, pokud by mi to lékaři doporučili, i kdyby manžel dopadl o něco líp. Neč čakat několik let na „zázrak“, je třeba mu jít naproti ;-) i když náhoda je blbec, ale na tu já nespoléhám.

Metoda ICSI se priplácí na své triko, je nadstandardní, nás stála 9.900,– Znamená to, že pod citlivým mikroskopem vyberou z ejakulátu zcela zdravé spermie a mikroinjekční stříkačkou je napíchají přímo do tvých zralých vajíček, která si v tobě řízeně pomocí různých léků „vypěstují“ v cca dvouměsíčním cylu, tzv. dlouhém protokolu a která ti odeberou v narkóze. Po třech dnech ti slibná embrya vrátí do dělohy katetrem (při plném vědomí na koze, je to jak gyn. vyšetření) a pak čekáte ;-) mezitím samozřejmě bereš různé lékz a hlavně si pícháš injekce, více méně od začátku do konce protokolu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1315
25.7.13 23:06

Diky za vsechn odpovedi.. no rozhodli jsme se, ze na ten kontrolni pujde na podzim, az bude mimo stres ve stare praci (meni ji) atd.. a uvidime.. a pokud to bude stejne, tak rok pockame, nasetrime nejaky penize a mezitim se nebudeme chranit.. bud se to povede a nebo pristi rok pujdeme do ICSI..
Vzhledem k tomu, ze taky menim praci, tak nechci do toho jit hned, protoze pokud vim, doporucuje se tam PN atd..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14076
26.7.13 07:20

@Kacatko1986 To zní rozumně. Tak ať je vám dobře. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
26.7.13 08:04
@Kacatko1986 píše:
Diky za vsechn odpovedi.. no rozhodli jsme se, ze na ten kontrolni pujde na podzim, az bude mimo stres ve stare praci (meni ji) atd.. a uvidime.. a pokud to bude stejne, tak rok pockame, nasetrime nejaky penize a mezitim se nebudeme chranit.. bud se to povede a nebo pristi rok pujdeme do ICSI..
Vzhledem k tomu, ze taky menim praci, tak nechci do toho jit hned, protoze pokud vim, doporucuje se tam PN atd..

mnozství spermií se vlivem stresu může měnit, ale patologie málo… jestli jsi ale ještě mladá, tak máš určitě čas, mně bylo 30, takže nebylo na co čekat.
PN se doporučuje po transferu embrya zpět do dělohy, cca tři dny bys měla být v absolutním klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1315
26.7.13 08:37

@Clementine no bude mi 27 let, takze jeste je ten rok klidne relativne cas..

Nejdriv to i musime vstrebat, partnera to zasahlo hodne, on si deti moc pral, je velmi rodinny typ a ted realita, ze je mit prirozene asi nikdy nebude ho dost vzala:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama