Strach z cizích psů

322
6.6.05 10:36

Strach z cizích psů

Ahoj,
vždycky jsem měla moc ráda pejsky. Teď, co mám děti, se to ale podstatně mění, mám z nich strach. Hlavně mám tedy strach o děti, protože psi zde (Praha 12) nemusí nosit náhubek ani být na vodítku a co já vím, co takový cizí pes kdy udělá. Syn má ze psů pochopitelně rovněz strach, zvlášť když na něj štěknou. Pes se zde pouze nesmí k dítěti přiblížit, protože to je ohrožení, není mi ale jasné, jak to dokazovat, myslím, že je to nepostižitelné. Nedávno se k synovi přiblížil jeden větší pes, majitelka na moji žádost, ať psa lépe hlídá reagovala slovy, že prý pes je na děti zvyklý, tak co chci. Že moje dítě není zvyklé na psy ji už nezajímalo. Minulý týden k nám dokonce přišel vlčák bez náhubku a bez páníčka na dohled až na pískoviště. Velice by mě zajímaly vaše názory a zkušenosti. Jsem jediná, komu to vadí? Můžu něco udělat, aby psi museli mít aspoň náhubek, nebo vodítko? Nebo jsem úplně bezmocná a můžu jen čekat, jestli nás pes pokouše, či nepokouše?
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
6.6.05 10:56

Evo, myslím, že pokud to je na Praze 12 povoleno, pak asi neuděláš nic. Nebudeš zřejmě osamělá bojovnice a připojí se k tobě spousta dalších maminek, pak už by to bylo na hromadnou petici a stížnost na magistrátu. Třeba by to začali řešit. Jen ti chci poradit abys cizí psy nepouštěla k malému a ani obráceně. Já jsem měla ve zvyku brát děcko do náruče, ale to se prý nemá. Dozvěděla jsem se to až v den, kdy na nás zaútočil bulmastif a páníček byl od nás asi 200m vzdálený na druhém konci rozbláceného pole… . Všecko to dopadlo naštěstí dobře, ale byla jsem poučená, že děcko a ni pejska nebrat do náruče, ale postavit se mezi dítě a psa. Snad vás žádný útok nepostihne, chce to předvídavost a dobrý postřeh.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.6.05 10:57

To jsem byla já, Radina, nejde mi to přihlásit.

• Nahlásit
  • Citovat
12466
6.6.05 11:47

Ahoj,
ja to zase musim popsat z „te druhe“ strany. Mam mam syna 11 mesicu a psa labradora, je velky, cerny a silny. Je hrozne hodnej, ale naprosto chapu, ze to vim jenom ja. V zadnem pripade psa nenecham se priblizit ke komukoliv a cizim detem uz vubec ne. Za prve protoze si uvedomuji, ze mit psa je problem muj a nesmim s nim nikoho obtezovat a chapu, ze to, ze by si pes rad hral, pro cizi lidi obtezovani je, a za druhe bohuzel casto jsou dnes deti vychovavany tim stylem " to je ale velkej a zlej pes honem si na nej vem ten klacek" apod. a to si ani ten nejhodnejsi pes nenecha libit…

Chtela jsem jenom napsat, abyste nepodlehali zbytecne hysterii a nevedli deti k tomu, ze pes je jeho hlavni nepritel a problem, protoze kdyz pak chudak dite poslechne tu maminku, co radila si vzit na psa klacek, tak si jenom zvysuje pravdepodobnost, ze se neco stane. Z vlastni zkusenosti vim, ze tech nezodpovednych majitelu, co venci sve pitbully a rotvajlery na detskych hristich , jak casto slysime na Prime a Nove, je fakt minimum nebo spis zadni, aspon ja jeste nikdy zadneho nepotkala a to se mezi „pejskari“ pohybuji denne. Vetsina majitelu psu, co znam jsou zodpovedni lide, ktere maji sve psy naprosto pod kontrolou.
Navic pes je spolecensky tvor a pokud je „normalni“ a ma „normalniho“ majitele, tak ma lidi rad a je temer vylouceno, aby nekoho napadl.

Syn si s nasim psem rozumi a vim, ze i ted v tech 11 mesicich dokaze diky tomu i na ciziho psa reagovat klidne. Snazim se navic ho naucit, ze cizi pes je neco jineho a nema si ho vsimat, coz zatim teda nechape, ale aspon rozezna naseho psa a ciziho psa a za to jsem rada.
Navic si myslim, ze deti, co jsou zvykle byt se zviraty od malicka maji pak lepsi vztah k prirode a lidem a vubec :) Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.6.05 11:57

Jano, to je jasné. Absolutně nejsem proti psům, ale proti nezodpovědným majitelům. Dítě, které má doma psa, se i k cizímu psovi bude chovat úplně jinak než dítko, které tohle zvíře nezná. Já jsem měla několik psů a naštěstí znám jejich reakce a také moc dobře vím, že jako matka bych své dítě k cizímu psovi pouštět neměla. Právě tak jak jsem zodpovědná já za dítě, tak by měl majitel odpovídat za psa a to je bez debaty. A to myslím i včetně sbírání hovínek…!
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
12466
6.6.05 12:04

I hovinka sbiram :)))))) I kdyz v nasem pripade slovo „hovinko“ asi neni na miste :)))) Ja jsem idealni majitel psa ;) Skoda, ze to ten pes neumi ocenit. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12466
6.6.05 12:08

Radino, jeste jednu vec: Skoda, ze nepotkavam same takove maminky jako jsi ty!!! Ja mam asi smulu na matky hysterky jecici…Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
322
6.6.05 12:31

Ahoj,
děkuji za reakce. Radino, proč nemám brát malého do náruče, to nějak toho psa poleká? To je přesně to, co dělám, tak asi dělám chybu. Vůbec nevím, co bych udělala, kdyby na nás pes vážně zaútočil, jsem ráda, že to ve vašem případě dobře dopadlo, máš můj obdiv.

Jano, pokud máš psa pod dozorem, tak Tvůj pohled ani není z druhé strany, hlídaní pejsci mi nevadí :-). Vlastně myslím, že pravděpodobnost, že pes zaútočí je malá, moc často se to nestává. Ale jde mi o to, že ačkoli pes nezaútočí, tak jsme z něj vyděšeni malý i já. Bohužel mám smůlu na nezodpovědné majitele. Ráda bych aby se malý psů nebál, rozhodně mu na ně neradím klacek, ale těžko se mi říká, ať se nebojí, když k němu na píseček přijde vlčák…

Chtěla bych se ještě zeptat na ten zákon, nechápu, poč je to takhle povoleno, copak by někomu to vodítko vadilo? Vy, co máte pejsky, vadilo by vám muset je mít na vodítku? Asi vážně budu kontaktovat místní úřady, sice to asi nepomůže, ale zkusit to můžu. Navíc jsem mluvila se sousedkou, která pejska má a kupodivu i jí psy bez vodítek vadí. Oni se totiž častěji poperou pejsci navzájem, než s lidmi a tak se bojí o svého pejska.
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
6.6.05 12:53

Ahoj, my mame doma prerostleho briarda (to je takovy velky medved), u tchanu boxerku a obcas se dedovi starame o dobrmanku. Jelikoz jsou vsichni tri docela velci, tak me ani v dobach, kdy jsem jeste nemela dite nenapadlo je brat ven bez voditka a nahubku. Vsichni nasi pejsanci jsou velice hodni, ale nehoda se muze stat kdykoliv a jim ten nahubek neublizi. Malou od nich neizoluji, ale kdyz jsou blizko sebe, tak na ni davam vetsi pozor a hodne si vsimam jak se pejsek chova. Boxerka je totiz starsi a trosku zarli (i kdyz nikdy nebyl naznak, ze by male neco udelala). Briard je zase prastene stene, ktery nasi Charlie bere jako sobe rovnou a obcas se snazi do ni strcit tlapou.
Ale zpet k dane problematice. Je fakt, ze naproti nam bydli pitbul, ktery tady uz roztrhal tri dalsi psy a nikdo s tim nic nedela. Jeho majitel jen rekl, ze zapomnel zavrit branku a tim to bylo pro nej vyresene. Nahlasilo se to sice na policii a veterinu, ale pes si tam vesele beha dal a ja jen cekam, kdy zautoci na me dite az vyjdeme na ulici. Obhajoba, ze zere jenom psy se mi zda trosku postavena na hlavu. A to u nas ve meste psi nesmi byt na volno a bez nahubku v zadne casti… Tot moje zkusenosti s pejsky…Terik a Charlie (dnes pulrocak)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
278
6.6.05 12:58

ahoj Evi,
zkus jim napsat email (na jejich stránkách by ho měli mít) www.praha12.cz za zeptání nic nedáš.
U nás je sice podle vyhlášky povinnost mít psy nejen na vodítku ale i s náhubkem (aspoň podle městské policie), bohužel jich denně potkávám spoustu nepřivázaných přímo v parku. Já sama mám zvířata mooc ráda, ale pes blížící se k dětskému hřišti nebo jen k dítěti je pro mě hrozbou. Taky mi strašně vadí chování majitelů, kteří je nechají kálet kdekoliv a málokterý si po psovi uklidí. Bydlíme u Podvinného mlýna, tedy u parku a naposledy mě tady vytočila jedna babča s jorkšírem, který si tam lítal po trávě jako nic, i když je to zakázané a navíc se vyčůral hned u lavičky! Argument, že je malý a nekouše, děti má rád a nikomu vlastně nepřekáží a ta „jedna“ kapička co udělal…to přece nemůže nikomu vadit mě akorát víc nastartoval!
Jani, psy rozhodně neodsuzuju, mám je ráda, ale nezodpovědnost páníčků mě dráždí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12466
6.6.05 13:09

Evo,
nemelo by se dite brat na ruce z toho duvodu, ze pes je zvedavy a tohle zbytecne pouta jeho pozornost a ma tendenci to spis prozkoumat. Navic dite na rukach ma zase vetsi sklon k tomu se chovat hlucneji a delat necakane pohyby a tak.
Priznam se ale, ze kdybych videla, ze se pes chysta zautocit tak maleho do naruce vezmu stoprocentne. Ale na nas si zadnej pes jen tak netroufne , protoze nas pes by nas nedal!!!
Jina vec je pes a voditko…Jsem pro , aby psi meli povinne voditko, ale pouze za predpokladu, ze budou existovat mista, kde se muzou psi probehnout volne, protoze si nedovedu predstavit jak takovy velky pes jako je labrador by stravil zivot na voditku…:(
Pravda taky je, ze pes na voditku se chova „jinak“ protoze mu to narusuje jeho prirozenou komunikaci. Napr. ja kdyz vidim jineho velkeho psa (s rozumnym majitelem) tak vetsinou sveho psa poustim na volno a tim snizim riziko, ze by doslo ke konfliktu na minimum, protoze vetsinou si na volno pusteni psï sebe ani nevsimnou. Zatimco kdyz jsou pripoutani k panickovi tak se citi jistejsi a a zaroven bezpecnejsi, protoze maji pocit, ze ho „drzi“ a tak predvadi takovy to „drzte me nebo ho roztrham“ a u vetsich psu se casto stane , ze se do sebe pusti i pres voditko. Zatimco kdyz je pusten, tak najednou je z nej neviditelny pes :)
Ja musim rict, ze pokud to neni rotvajler a nebo pittbull tak preferuji potkat psa bez voditka nez psa na voditku. A pokud to je ten rotvajler tak zase preferuji psa s nahubkem a bez voditka, nez bez nahubku na voditku. Tolik k voditku. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
132
6.6.05 13:19

Ahoj, mám malého syna a malého psa (hodného). Trochu mě překvapují tvé reakce, nezlob se chápu tvé obavy, ale možná jsou přehnané ??? Samozřejmě si člověk musí dát pozor, ale zvedat dítě pokud vidíš v dohledu psa ??? No nevim, aby jsi v něm nevypěstovala přehnaný strach. Já jako majitelka psa hlídám, aby nikoho neobtěžoval, ale aby chodil s náhubkem to ne, to mi připadá jako týrání, ale asi mi budeš oponovat, že to je věc názoru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
322
6.6.05 14:27

Ahoj Beruno,
díky za reakci, jsem ráda, že chápeš moje obavy. No, možná jsou přehnané, doufám, že jsou zbytečné a žádný pes na mé děti nezaútočí. Nezvedám dítě kdykoli je pes v dohledu, to by opravdu bylo přehnané. Zvedám ho, pokud blízko k němu jde pes bez náhubku a vodítka, který se mi zdá nebezpečný (obvykle proto, že je velký a že nemá v blízkosti majitele).
Nevím, jestli je náhubek týrání, myslím, že to záleží na psovi, pro některé asi může být stresující. Bohužel, pro malé dítě je také stresující, když k němu přeběhne velký štěkající pes. Myslím, že by pes měl mít náhubek, nebo být na vodítku (nemusí obojí) a pochopitelně nemám nic proti tomu, aby na vyhrazených plochách běhal volně a bez náhubku (ale opravdu ne na pískoviště).
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3417
6.6.05 14:55

Psi ve městě to mají docela těžký. Souhlasím s názorem Janat, že pes na vodítku je často horší než pes volně puštěný. Třeba toho našeho na vodítku mít nelze, jak je volně puštěný je naprosto v klidu. Pes na hřiště nepatří a platilo to vždycky, bohužel vždycky to poruší majitel, kterému je to putna. Ale vyčůrání se vedle lavičky? To už by snad vážně nemohli nic.
Další věc je, že i děti se od malička musí učit, že na cizí psy se nešahá, nejlepší je si jich vůbec nevšímat. Cizí pes nemusí být zvědavý na to, aby na něj kdokoliv šahal a mluvil na něj. Dokonce jsem četla, že když se na psa někdo cizí zasměje a ukáže při tom zuby, pes si to může vyložit jako výhrůžku. A docela bych tomu věřila.
Máme psy už po několik generací a tady u nás nikdy dřív nebylo nutné, aby byli uvázáni na vodítku. Nepamatuju si, že by se někdy něco stalo. Jenže se nějak mění doba a mění se majitelé, kteří si psa pletou s ochrankou. To považuju za obrovskej problém, přesto ale většina majitelů a psů je podle mě relativně normální.
Takže navrhuju psů se nebát, ale respektovat je. Nevšímat si jich a učit to děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12466
6.6.05 15:10

Pimpo, musim napsat, ze se ti podarilo tak uzasne jednoduse, strucne a pritom vystizne napsat vsechno, co jsem chtela ja svyma predchozima 4 prispevky a nepodarilo se mi to. Uplne super jsou ty posledni dve vety, fakt mi mluvis z duse :) Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama