Tříletý syn je na nás drzý až sprostý

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.19 09:21
Čtyřletý syn je na nás drzý až sprostý

Máme výchovný problém se synem. Začalo to nenápadně při vzteku, kdy v afektu řekl třeba že nás nemá rád, teď o prázdninách to vygradovalo a jakmile se mu něco nelíbí, začne být na nás zlý a i sprostý. Podotýkám, že jsme slušná domácnost, nehádáme se, žijeme spořádaně jako úplná rodina a sprostě se opravdu netitulujeme, s manželem máme k sobě v tomto úctu, ale samozřejmě neříkám že mi výijmečně něco neujelo a také to slyší venku třeba od starších kluků, jednou jsme takto byli na hřišti a tam se přiučil minimálně 5 pěkných slovíček. Jako na potvoru si je okamžitě zapamatuje a ve vhodných chvílích je začne používat. Včera mi řekl, že jsem prase, debilek a pitomeček, babičce říká sorry vole…Manžel se rozhodl začít ho trestat, protože po dobrém to s ním nejde, dát na zadek a zakázat například pohádky nebo něco co má rád, aby si uvědomil. Já jsem toto nikdy nechtěla dělat, tak jsem prý měkká, ale i já sama už cítím, že mi začíná přerůstat přes hlavu a nevím si rady, je mi do pláče z toho. Celkově je ve společnosti známých lidí hrozně nevycválaný, dělá naschvály, škádlí ostatní děti k nepříčetnosti a je drzý…Kolikrát se na nás už známí dívají že máme nevychovance a mě je hanba. Vždy jsem vychovávala srdcem ale asi špatně. Jinak ve školce nebo kdekoliv mimo nás a domov je chválen za vzorné chování, naprostou nekonfliktnost a dobré vychování.

Příspěvek upraven 05.09.19 v 09:28

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Ravedd
Ukecaná baba ;) 1710 příspěvků 05.09.19 09:27
@Anonymní píše:
Máme výchovný problém se synem. Začalo to nenápadně při vzteku, kdy v afektu řekl třeba že nás nemá rád, teď o prázdninách to vygradovalo a jakmile se mu něco nelíbí, začne být na nás zlý a i sprostý. Podotýkám, že jsme slušná domácnost, nehádáme se, žijeme spořádaně jako úplná rodina a sprostě se opravdu netitulujeme, s manželem máme k sobě v tomto úctu, ale samozřejmě neříkám že mi výijmečně něco neujelo a také to slyší venku třeba od starších kluků, jednou jsme takto byli na hřišti a tam se přiučil minimálně 5 pěkných slovíček. Jako na potvoru si je okamžitě zapamatuje a ve vhodných chvílích je začne používat. Včera mi řekl, že jsem prase, debilek a pitomeček, babičce říká sorry vole…Manžel se rozhodl začít ho trestat, protože po dobrém to s ním nejde, dát na zadek a zakázat například pohádky nebo něco co má rád, aby si uvědomil. Já jsem toto nikdy nechtěla dělat, tak jsem prý měkká, ale i já sama už cítím, že mi začíná přerůstat přes hlavu a nevím si rady, je mi do pláče z toho. Celkově je ve společnosti známých lidí hrozně nevycválaný, dělá naschvály, škádlí ostatní děti k nepříčetnosti a je drzý…Kolikrát se na nás už známí dívají že máme nevychovance a mě je hanba. Vždy jsem vychovávala srdcem ale asi špatně. Jinak ve školce nebo kdekoliv mimo nás a domov je chválen za vzorné chování, naprostou nekonfliktnost a dobré vychování.

na mojí dceru fungovalo že jakmile na nás použila sprostý slovo tak jsme jí ignorovali, trvalo jen pár dní než jí došlo že je pro nás vzduch když mluví sprostě. u nás to nebylo tak často ale zkoušela to taky protože přesně jak říkáš odposlouchala to venku

TopSecret
Kelišová 5261 příspěvků 05.09.19 09:29
@Anonymní píše:

Todle si v žádným případě nemůže dovolit. Když jo, dostal by facku. Co udělá příště? Zmlati tě v 10 letech?

Majandra
Stálice 95 příspěvků 05.09.19 09:29

Doporučuji knížku Jak naučit děti pravidlům od Annette Kast-zahn :)

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1599 příspěvků 05.09.19 09:31

Získává tím vaši pozornost a o tu mu jde, takže pokud bude dělat nebo říkat to, co se vám nelíbí, tak ho ignoruje, klidně odejdete do jiné místnosti. A od teď mu začnete věnovat každý den aspoň chvíli plně pozornost.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 05.09.19 09:32

Zkouší, co si může dovolit. Zjevně ví, jak se má správně chovat, takže si doma otvírá pusu a buduje postavení. Manžel ma naprostou pravdu a je třeba velice rychle chlapečka přesvědčit, ze takto se nebude chovat nikde a nikdy. Pro hubu na hubu, se u nás říká. Tady by rychle plácnutí možná někdy pomohlo, já bych ho vykázala z místnosti třeba do předsíně a směl by se připojit, až by se přišel omluvit. A hlavně tak musíte reagovat vždy a všichni v rodině a důsledně!

jahuhudka
Extra třída :D 14972 příspěvků 05.09.19 09:34

Výchova není sprosté slovo. Rodič není kamarád, je to průvodce, člověk co usměrňuje, ukazuje cestu. Někdy je to pro dítě i nepříjemné, nicméně nezbytné.
Dítě bych poučila, že pokud se takto bude chovat, bude potrestán, klidně i fyzicky. (nebo jak dělaly někteří naši předchůdci, špatné slovo je potřeba vymýt mýdlem z pusy :lol: ) Rozhodně bych dítě, co sotva vylezlo z plen nenechala takto mluvit

Popokatepetla
Závislačka 3550 příspěvků 05.09.19 09:35

Myslím, že tady se dočkáš souzení, že jsi na svého syna moc měkká, že by zasloužil pár pohlavků atd. Respektující výchova se na emiminu moc nenosí.
Já říkám, respektující výchova ano, ale je potřeba i nastavit mantinely - na to ale není potřeba násilí vůči dětem.
Větu „už tě vůbec nemám ráda“ jsem jednu dobu od dcery slyšela celkem často (asi tak v podobném věku). Osobně bylo moji reakcí vždy ujištění, že na tohle má právo, ale že ji miluju a budu vždycky. Postupně, jak se učila zvládat své emoce, používala tu větu méně a méně.
Co se sprostých slov týče - fyzické trestání podle mě nepomůže. Ale opět chce to nastavit jasná pravidla. Takže já dětem jednak vysvětluju, že takhle opravdu není pěkné mluvit, když někoho slyšíme venku. I jsme to rozebírali celkem podrobně - která sprostá slova jsou sprostá „jen trochu“ a která jsou opravdu hoooodně ošklivá. A když jsem někdy něco slyšela od nich reagovala jsem slovy, že takhle ať si mluví s kamarády na hřišti, ale u nás doma se mluví slušně. Pochopili to velice rychle. Teď je jim 6 - vím, že zásobu sprostých slov mají už dostatečnou, ale použít ji doma si dovolí fakt jen, když si myslí, že je nikdo z nás neslyší :mrgreen:

Uživatel je onlinechaela
Závislačka 2513 příspěvků 05.09.19 09:35

Teda toto mi říct moje dítě, tak schyta zprava zleva a seřvu ho tak, že ho už nikdy nenapadne něco takovýho vypustit z úst. Normálně děti nebiju, snažím se na ně ani nervat, ale co.je moc, to je moc. Já sama nejsem svatá, sprostě teda nemluvím, ale ve chvíli největšího zoufalství mi taky něco vyklouzlo a kluci to samozřejmě vnímají, ale vysvětlili jsme si, že používat se to prostě nesmí a nebude. Pplid vysvětlí i nestačí, přichází na řadu trest. Pokud ani u vás mírně metody nestačí, asi by měly. nastoupit ty tresty.

Ou
Echt Kelišová 9024 příspěvků 05.09.19 09:37

No - v okamžiku kdy se naučil že tím dosáhne svého, tak to používá. To je u tříletých naprosto normální je to fáze velkého sobectví, protože na složitější vztahy, než prozkoumání co jsem já a co chci a co nechci úplně batolecímu mozku ještě nedozrála kapacita. O empatii a spolupráci a o tom co to je když ti druzí ubližují se začínají učit až po té, co projdou tímhle - právě proto je fajn, když jsou ve školce či dětské skupině (ideálěn různověké), když už na to jsou zralí.

To není o jeho špatném charakteru, ale o nedůslednosti a o tom, že se úplně nepodařilo projít obdobím vzteku tak, aby se ho naučil zvládnout a ještě pořád je v tom věku, kdy se se vztekem učí zacházet.

Skvělé ale je že si toho všímáš dostatečně brzo (jsou rodiče co se začnou divit až po pár letech) - čím kratší doby je takovýhle špatný vzorec zažitý, tím snáze se proměňuje.

Potřebuješ jedni základní věc. Naučit se na jeho záchvaty nereagovat emočně, ale v klidu a věcně. Není to žádné velké selhání, je to prostě jen trocha nedůslednosti, která se nevyplatila, neznamená to, že tě nemá rád- naopak znamená to, že se cítí natolik milován a přijímán, že nevadí že projevuje negativní emoce. To ale neznamená, že se je nemá učit
zvládat tak, aby neubližoval okolí - naopak, to je přesně to, co ho musíte naučit.

Projdi pro základní inspiraci tyhle články a ideálně je v klidu proberte s manželem. Psala je dlouholetá psycholožka z linky bezpečí, zasloužilá matka a mnohnásobná babička.

https://blog.linkabezpeci.cz/…jeho-rodicu/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ekle-batole/
https://blog.linkabezpeci.cz/…u-potrebuje/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3z/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3p/
https://blog.linkabezpeci.cz/…-neposluchy/

Pokud by to bylo málo a nevedlo to k tomu, že se vám bude dařit zvládat složité období prvního vzteku lépe, tak moc šikovná kniha je tohle

https://obchod.portal.cz/…uji-hranice/

A pokud by se ukázalo, že prostě jen si přečíst nějaké rady nefunguje, tak je ideální cesta domluvit si pár setkání s videotréninkem interakcí, který ty složitější vzorce konfliktů umí krásně ukázat a daleko snáze pak najdete dobré řešení.

http://spin-vti.cz/…-vti-trenera

Margit. Tomanova
Zasloužilá kecalka 771 příspěvků 05.09.19 09:39

Připomíná mi to mojí sestru, její syn má ADHD, zjistili mu to asi myslím ve 3-4 letech… Je to podobné, ve vzteku je sprostý, drzí, zlý…

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 05.09.19 09:42
@Popokatepetla píše:
Myslím, že tady se dočkáš souzení, že jsi na svého syna moc měkká, že by zasloužil pár pohlavků atd. Respektující výchova se na emiminu moc nenosí.
Já říkám, respektující výchova ano, ale je potřeba i nastavit mantinely - na to ale není potřeba násilí vůči dětem.
Větu „už tě vůbec nemám ráda“ jsem jednu dobu od dcery slyšela celkem často (asi tak v podobném věku). Osobně bylo moji reakcí vždy ujištění, že na tohle má právo, ale že ji miluju a budu vždycky. Postupně, jak se učila zvládat své emoce, používala tu větu méně a méně.
Co se sprostých slov týče - fyzické trestání podle mě nepomůže. Ale opět chce to nastavit jasná pravidla. Takže já dětem jednak vysvětluju, že takhle opravdu není pěkné mluvit, když někoho slyšíme venku. I jsme to rozebírali celkem podrobně - která sprostá slova jsou sprostá „jen trochu“ a která jsou opravdu hoooodně ošklivá. A když jsem někdy něco slyšela od nich reagovala jsem slovy, že takhle ať si mluví s kamarády na hřišti, ale u nás doma se mluví slušně. Pochopili to velice rychle. Teď je jim 6 - vím, že zásobu sprostých slov mají už dostatečnou, ale použít ji doma si dovolí fakt jen, když si myslí, že je nikdo z nás neslyší :mrgreen:

No to je teda poněkud podivná výchova: doma nesmíš,, ale kamarádům nadávat a sprostě s nimi mluvit můžeš? Hlavně, že my to neslyšíme? To myslíte vážně, ze takto vychovate ze svých deti rovné a morální jedince???

žampion
Závislačka 4093 příspěvků 05.09.19 09:42

8o 8o taky mám veeeeeelmi živého syna, občas na mě také něco zkusí, zvlášť teď po prázdninách, kdy část prázdnin strávil u babičky se starším bratrancem. To mě vytáčí do nepříčetnosti tím svým věčným WTF, neví co to znamená, ale všichni to říkají tak on musí taky. A všechno je easy a on je happy :roll:. Ale aby mě tituloval pitomečku a debílku by si zkusil jen jednou, to by mu přilítla taková, že by si to hodně dobře zapamatoval. Pak mají mít ty děti nějákou úctu k autoritám :cert: :cert:.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 05.09.19 09:43
@jahuhudka píše:
Výchova není sprosté slovo. Rodič není kamarád, je to průvodce, člověk co usměrňuje, ukazuje cestu. Někdy je to pro dítě i nepříjemné, nicméně nezbytné.
Dítě bych poučila, že pokud se takto bude chovat, bude potrestán, klidně i fyzicky. (nebo jak dělaly někteří naši předchůdci, špatné slovo je potřeba vymýt mýdlem z pusy :lol: ) Rozhodně bych dítě, co sotva vylezlo z plen nenechala takto mluvit
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
Zuzaja
Zasloužilá kecalka 653 příspěvků 05.09.19 09:44

Jako kdybych to psala ja. Syn ve skole, skolce vzor, doma to zkousi furt dokola, navic je porad v opozici. Ted uz je mu 7,5. Tresty u nas nepomohly, ale mame to kombinovane s vysokym IQ a nizsim socialnim IQ. Zkus jednou 2× vysvětlit, ze takhle se deti jen předvádí, ze pro dospele to zajímavé a zábavné neni a pak uz ho vsichni v rodine ignorujte. Musíte se domluvit a vydržet to všichni. U nas to prave všichni nezvládli, kombinaci toho všeho, problem s vyjadřováním trvá, naštěstí se to děje hlavně v období zmen. Napr. o prázdninách byl super milý, ted po nástupu do skoly zase des bes.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama