Ústní maturita z čj

Anonymní
12.5.18 20:55

Ústní maturita z čj

Maturita za dveřma a já se konečně dokopala k učení. Chtěla bych se zeptat těch, co mají maturitu, na co se prosím nejvíce zaměřit z hlediska rozboru knih? Na co se u zkoušky nejvíce ptají, co je důležité vědět? Dneska jsem se začala učit rozbory a popravdě mi to moc neleze do hlavy a mám docela obavy, že v tom budu mít guláš. Přiznám se, že jsem nečetla a rozbory si vypracovala z internetu.
Zakl. N. :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19829
12.5.18 20:57

No jo no když jsi to nečetla budeš v tom mít guláš, u nás se dost ptali na podrobnosti, ale je fakt že už je to x let, my museli mít načteno ptali se na detaily co nikde nebyli uvedený

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26580
12.5.18 20:58

To je smutný. Pár knížek máte a stejně si to nepřečteš :roll:
Prostě tomu musíš rozumět. Good luck.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13894
12.5.18 20:58

My si ve tride hromadne zvolili stejné knihy a učitelka pak s námi celý čtvrták dělala, rozbory děl, autorů atp., průběžně jsem z toho psali testy. takže se žádná domácí příprava nekonala. z knížek jsem četla tak půlku, ale popravdě většinou si děje knih moc nepamatuju, o svataku jsem se jen vratila k tištěnym vypiskum, ktere nam učitelka kopirovala. to jsem moc neporadila, že..? :-D :-P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1294
12.5.18 21:02

Tak já knihy četla a rozbory jsem si postahovala od minulých maturantu. Takže o čem kniha je jsem věděla a jinak rozbory jsem si neustále četla dokola až se mi dostali do hlavy. Já jsem jim popsala knihu o čem je což bylo šílene když to byly basně které jsem nechtěla, řekla pár slov o spisovateli kdy to bylo napsano v které době doptali se mě na pár otázek a adios. Když vidí že se člověk snaží tak pomohou, kámoška se ale nechytala vůbec takže to neudělala neměla knihu načtenou takže totalně nevěděla nic ani o knize. Což si myslím že aspoň na 4 je důležité vědět něco o ději knihy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159
12.5.18 21:04

Já teda přečetla všechny a pochlubím se tím, :) protože v téhle době nečetl k maturitě snad nikdo. Všechno stáhnou z netu a pak se diví, že nemají přehled o knize. :roll: Jinak teda co mě překvapilo, že se učitelka zeptala ze které části knihy je úryvek-(začátek, prostředek nebo konec knihy.?) No a to z výtahu z netu fakt nepoznáš ;) ;) Jinak teda hlavní postavy, stručně děj, pak např. (v Oliver Twist) která postava kradla a jak se jmenoval jeho otec atd…V podstatě se můžou zeptat na cokoliv. Jo a učila jsem se až o svaťáku, měla jsem teda vlastnoručně vypracované výpisky knih :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
181
12.5.18 21:05

Předpokládám, že máš na mysli státní maturitu. Ústní zkouška tam má pevně danou strukturu, řeší se mj. téma, literární druh a žánr, kompozice, u prózy vypravěč, postavy, u poezie lyrický subjekt, veršová výstavba, dále časoprostor, jazykové prostředky, literárněhistorický kontext díla. Najdi si strukturu ústní zkoušky na webu Novamaturita. Je to tam přesně vymezené a jsou tam i ukázky pracovních listů. Měly by se projet všechny části, boduje se každý zvlášť, ale vzhledem k tomu, jak je zkouška krátká, se to samozřejmě moc nestíhá a je to nutně dost povrchní. Pracuje se s úryvkem, který samozřejmě dopředu neznáš, takže by fakt bylo lepší knížky přečíst a proniknout do jejich ducha a stylu a trénovat si spíš analýzu obecně, to je důležitější než obsah, ten by správně nikoho moc zajímat neměl, ale záleží smaozřejmě na tom, kdo zkouší. Každopádně je obvykle poznat, kdo knihu četl a kdo ne. A bacha, v rozborech na webu jsou taky někdy dost slušné bláboly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19829
12.5.18 21:06
@Celeste97 píše:
Já teda přečetla všechny a pochlubím se tím, :) protože v téhle době nečetl k maturitě snad nikdo. Všechno stáhnou z netu a pak se diví, že nemají přehled o knize. :roll: Jinak teda co mě překvapilo, že se učitelka zeptala ze které části knihy je úryvek-(začátek, prostředek nebo konec knihy.?) No a to z výtahu z netu fakt nepoznáš ;) ;) Jinak teda hlavní postavy, stručně děj, pak např. (v Oliver Twist) která postava kradla a jak se jmenoval jeho otec atd…V podstatě se můžou zeptat na cokoliv. Jo a učila jsem se až o svaťáku, měla jsem teda vlastnoručně vypracované výpisky knih :palec:

přesně tak vysloveně zkoušeli detaily, je fakt že naše učitelka přesně věděla kdo má načteno a kdo je lempl líný a nečte takže když ten co měl načteno zaváhal poradila pomohla ostatní nechala vykoupat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27641
12.5.18 21:07
@Anonymní píše:
Maturita za dveřma a já se konečně dokopala k učení. Chtěla bych se zeptat těch, co mají maturitu, na co se prosím nejvíce zaměřit z hlediska rozboru knih? Na co se u zkoušky nejvíce ptají, co je důležité vědět? Dneska jsem se začala učit rozbory a popravdě mi to moc neleze do hlavy a mám docela obavy, že v tom budu mít guláš. Přiznám se, že jsem nečetla a rozbory si vypracovala z internetu.
Zakl. N. :mavam:

A co jsi dělala celé čtyři roky? Nepřečetla jsi jedinou knihu? To by mi těžko lezly do hlavy rozbory…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
181
12.5.18 21:09
@Celeste97 píše:
Jinak teda co mě překvapilo, že se učitelka zeptala ze které části knihy je úryvek-(začátek, prostředek nebo konec knihy.?) No a to z výtahu z netu fakt nepoznáš ;)

Na to by se správně měli zeptat vždycky. „Zasazení výňatku do kontextu díla“ je jedním z bodů zkoušky, která je normálně veřejně přístupná, rozhodně doporučuju se s tou strukturou před zkouškou obeznámit, jinak bude příprava dost naslepo. Správně by i ty úryvky měly být vybrané tak, aby bylo poznat odkud jsou, bývají tam zlomové dějové momenty a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.5.18 21:10

Zejména ten dej je pro mě problém se naučit, to ostatní se dá. Rozbor uměleckého a neuměleckého jsme zkoušeli párkrát ve škole, takže jakž takž vím, co tam lze očekávat. No a z jaké části úryvek bude, si holt tipnu…

• Citovat
  • Nahlásit
181
12.5.18 21:12
@Anonymní píše:
Dneska jsem se začala učit rozbory a popravdě mi to moc neleze do hlavy a mám docela obavy, že v tom budu mít guláš.

Ono totiž učit se rozbory není zrovna dobrá strategie. Lepší je knihy přečíst. A vedle toho trénovat si jednotlivé věci, které se rozebírají, klidně na jakémkoli textu, na který narazíš, tím tréninkem se ti to zautomatizuje aspoň natolik, aby ses trochu orientovala v tom, co se rozebírá, a byla schopna reagovat na text, který dostaneš. Ale to je asi nevyžádaná rada ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159

@heia mě to teda překvapilo a docela sem se na tom sekla i když jsem četla. Ale přiznám se že zrovna tu co jsem si vytáhla jsem trochu přeskakovala :oops: bytostně mě Oliver Twist nebavil :oops: :lol: Naštěstí mě učitelka trochu postrčila :lol: protože věděla že jsem fakt četla a dala sem si záležet na tom :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19829
@Anonymní píše:
Zejména ten dej je pro mě problém se naučit, to ostatní se dá. Rozbor uměleckého a neuměleckého jsme zkoušeli párkrát ve škole, takže jakž takž vím, co tam lze očekávat. No a z jaké části úryvek bude, si holt tipnu…

kdyby jsi si to přečetla tak se žádný děj učit nemusíš :nevim:
ona po vás učitelka za ty čtyři roky nechtěla ani jednou co máte přečteno? Nezkoušela z toho?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159
12.5.18 21:13
@Anonymní píše:
Zejména ten dej je pro mě problém se naučit, to ostatní se dá. Rozbor uměleckého a neuměleckého jsme zkoušeli párkrát ve škole, takže jakž takž vím, co tam lze očekávat. No a z jaké části úryvek bude, si holt tipnu…

Tak když si to nečetla nediv se že si nepamatuješ děj :nevim: Já mám teda dobrou paměť ale abych si přečetla třeba vzadu na knížce děj a věděla o něm za týden vyprávět to asi ne :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama