Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@lucad77 ale to je potom věcí střední školy, jak si nastaví přijímačky. jako když nastupovala na střední holka, tak jsem ze zvědavosti koukala na výsledky jejího oboru i na jiných školách (ehm, přišel jí percentil 100 za matiku v jejím oboru, tak jsem koukala, jestli ho špatně nechápu, protože matika není její oblíbený předmět
… ale tedy ono do jejího oboru se zas tolik dětí nehrnulo, takže tím to bylo) a postřehla jsem při té příležitosti třeba i školy, kde na ekonomické lyceum přijímali uchazeče, kteří přijímačky z matiky dali za dva či tři body
jako pokud škola samotná nemá na své uchazeče nějaké alespoň minimální nároky, tak je potom těžké bránit komukoli, aby to na nich zkusil.
@Modesta píše:
Tím dlouhým příspěvkem jsem chtěla jenom napsat, že rodiče postižených dětí jsou systémem nuceni dát dítě do školy. Protože tam je přeci asistent, který se jim bude věnovat.![]()
Ty pro něj děláš podle mě to nejlepší
Pořád ty kecy o socializaci. Nežije ve vakuu, má sourozence, tak co. Nedej se.
@sagina píše:
@lucad77 ale to je potom věcí střední školy, jak si nastaví přijímačky. jako když nastupovala na střední holka, tak jsem ze zvědavosti koukala na výsledky jejího oboru i na jiných školách (ehm, přišel jí percentil 100 za matiku v jejím oboru, tak jsem koukala, jestli ho špatně nechápu, protože matika není její oblíbený předmět… ale tedy ono do jejího oboru se zas tolik dětí nehrnulo, takže tím to bylo) a postřehla jsem při té příležitosti třeba i školy, kde na ekonomické lyceum přijímali uchazeče, kteří přijímačky z matiky dali za dva či tři body
jako pokud škola samotná nemá na své uchazeče nějaké alespoň minimální nároky, tak je potom těžké bránit komukoli, aby to na nich zkusil.
Ano, to máte pravdu. Jenže ve finále to odnese hlavně to dítě no.
@lucad77 píše: Škola má v tomto velice malé pravomoce, to vás ujišťuji. Dokonce i když se „něco“ stane. Měli jsme kluka opakovaně v diagnosťáku a v dětské psychiatrické léčebně a kam si myslíte, že se vracel, když ho pustili? A to jsme škola na to zařízená, přesto se zvládat moc nedal. Ulevilo se všem, až když konečně vyšel. Kdyby byl na běžné ZŠ, vrátí se zase tam, pokud to jeho rodiče budou chtít.
No to je sice hezké, ale co já jako rodič mám dělat, když mi přijde domů s modřinou doslova přes celá záda a ještě sedřený do krve? Kam jsme se to tedy dostaly, když škola nic nemůže. Tento borec se nedostal ani do specky internátní vedle ve městě. Ředitel ho tam nechtěl.
@lucad77 píše:
Ano, to máte pravdu. Jenže ve finále to odnese hlavně to dítě no.
Pokud splnila matiku na 100%, nemůže to být závislé na oboru - vždyť to hodnotí úplně jinde.
Příspěvek upraven 28.09.22 v 12:57
@lucad77 píše:
Nebyly úplně zrušeny, ale jejich počet se dost snížil. Bohužel.
ale podstatu jsem vystihla. U nas uz je jen pro 1. stupen, rusi se. Vsichni doufame, ze se presunou na skolu, ktera patri u teto skupiny k oblibene
@matkabagristy píše:
„zvlastni“ skoly byly zruseny, protoze byly drahe. Z rukou specialnich pedagogu byly ty deti vlozeny do pece ap s kurzem. Ted se ukazuje, ze jsou drahe ap, jejich pocet se redukuje. Ve skolsvi jsou prachy, ale ne pro deti.
Jj je to jako všude. Já se proto divím, že když už doma vymyslíme způsob, jak nezatěžovat školsky system dalším žákem, který by bez asistenta výuku nedal, tak se to systému nelíbí. Kdyby se ten kluk trápil ve škole, kterou by bez dobrého asistenta prostě nedal, tak na to kálí pes. Hlavně že je v kolektivu.
@Havlova píše:
Pokud splnila matiku na 100%, nemůže to být závislé na oboru - vždyť to hodnotí úplně jinde.
Teď nějak nechápu…
@matkabagristy píše:
ale podstatu jsem vystihla. U nas uz je jen pro 1. stupen, rusi se. Vsichni doufame, ze se presunou na skolu, ktera patri u teto skupiny k oblibene
Který kraj? U nás na jihu tyto školy stále fungují docela dobře, máme jich dokonce několik v okrese. Samozřejmě máme žáků méně, méně tříd, ale pořád tak nějak přežíváme a (zatím) to nevypadá, že by nás chtěli rušit, ťuk, ťuk.
@mamadvou píše:
Ty pro něj děláš podle mě to nejlepšíPořád ty kecy o socializaci. Nežije ve vakuu, má sourozence, tak co. Nedej se.
Já to vím. A s manželem máme odvahu jít svojí cestou, zkusit mu dát šanci. Že chodí na kroužky a s dětmi se potkává i na hřištích a v herničkách zjevně nestačí.
Tady se vedle sebe pokládaji znalosti vs. co nejdelší pobyt v kolektivu stejně starých dětí. A pokud nemůžou být splněny obě části, má dle odborníků navrh kolektiv. Ale já si myslím, že by to měly být znalosti.
Ono je to těžké pro obě strany. Neříkám, že je to tento případ, ale i rodiče takového dítěte mají často omezené možnosti. I já patřím k těm, co mají „specifické dítě“
Je to vysokofunkční autista s poruchou pozornosti, takže nevydrží chvíli v klidu, je emočně a sociálně nezralý. Zatím zvládá MŠ s asistentkou, ale už se děsím, co bude dál. Odborníci a v SPC jasně řekli, že speciálka nepřipadá v úvahu (má nadprůměrný intelekt, od roka zná celou abecedu, od 3 let čte, počítá ve stovkách…). Ale ZŠ se 30 žáky ve třídě podle mně pro něj taky není. Jenže jaké máme možnosti? Byla mně doporučena alternativní škola s menším množstvím žáků, což je sice hezké, ale v okruhu 40 km žádná není… A co teď? Prostě nezbyde než zkusit tu ZŠ… Jako samoživitelka s omezenou možností pracovat si ani delší vožení někam nemohu dovolit ![]()
@alisekR píše:
Ve škole nám řekli, že dokud se něco nestane, nějaký malér, tak to řešit nebudou. Když způsobil za pár let úraz mému mladšímu, protože ho hodil na záchodě do dveří, tak se nic nedělo.
Bohužel. Dnes je b šesté třídě, dcera už se ho moc nebojí, ale až půjde do puberty, tak se děsím. Nabere sílu a oni už ho nezvládnou.
Děti jsou v nebezpečí a nikoho to nezajímá.
Prostě některé děti na ZŠ nepatří. A ti nahoře to nevidí.
@lucad77 píše:
Který kraj? U nás na jihu tyto školy stále fungují docela dobře, máme jich dokonce několik v okrese. Samozřejmě máme žáků méně, méně tříd, ale pořád tak nějak přežíváme a (zatím) to nevypadá, že by nás chtěli rušit, ťuk, ťuk.
smk
@Modesta píše:
Já to vím. A s manželem máme odvahu jít svojí cestou, zkusit mu dát šanci. Že chodí na kroužky a s dětmi se potkává i na hřištích a v herničkách zjevně nestačí.Tady se vedle sebe pokládaji znalosti vs. co nejdelší pobyt v kolektivu stejně starých dětí. A pokud nemůžou být splněny obě části, má dle odborníků navrh kolektiv. Ale já si myslím, že by to měly být znalosti.
Pokud mu zajišťujete dětský kolektiv jinak, je to zcela určitě v pořádku.