Vztek - chyba dítěte nebo otce?

634
22.4.17 22:26

Vztek - chyba dítěte nebo otce

Ahoj holky, prosím o radu nebo názor na věc. Moje dvouletá holčička je ve své podstatě strašně hodný dítě, na které si nemůžu stěžovat. Ale to jen do doby než jde s tatínkem do obchodu. V ten moment tam vždycky udělá scénu jak hrom, protože ji nechceme dat pamlsek hned v obchodě. Začne se vztekat, válet po zemi, kopat, ječet. Včera jsem jí vyvedla z obchodu, kde se pak asi deset minut ještě válela po zemi. Dělá to jen v případě, že jde s náma manžel, mě samé tuhle scénu nikdy neudělala. Co dělat, aby přestala manželovi dělat takové scény? Chyba bude asi v tom, že jak on sám říká, je to jeho holčička a špatně se mu říká ne. Ale sám už vidí, že to je už moc. Dá se s tím teď ještě něco dělat, když si jí tak pěkně naučil?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3761
22.4.17 22:39

Máme něco podobného, akorát jde o nošení na koni (za krkem)..

u mě nemá šanci, protože by mě chytla záda a stačí říct jednou ne, ale u manžela řvala a natahovala ruce a byla scéna, sice se neválela po zemi, ale řvala jak tur a i slzy vykouzlila, manžel měkkoň samozřejmě nevydržel a pak už to byl začarovaný kruh

u nás stačilo párkrát říct ne a zase se to srovnalo, ale člověk musí být důsledný nebo někdy pomůže slíbit dítěti kompromis - vezmu tě na koně, ale až za chvíli teď nesu nákup a mám plný ruce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
22.4.17 22:43

Vždycky se dá něco dělat, jen převýchova zlozvyků je ještě náročnější na důslednost než jejich nevytvoreni, tak nevím, jak to pan otec zvládne. Musí s ní nutne do toho obchodu chodit? A chodí tam s ní často? Protože kdyby tam šli spolu dvakrát třikrát měsíčně, tak bych nad tím mavla rukou a řekla, ať ji klidně koupi nějakou drobnost typu lipicka či malinké balení gumidku.
Pokud spolu ale razi nakupovat obden, tak holt trpělivě vysvětlovat, že nic kupovat nebudem a nepovolit, dítě časem pochopí, že si nic nevyřve.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12557
22.4.17 22:48

Tohle je chyba tatínka. Dítko zkoušelo, vyšlo mu to a teď už to jede. Je potřeba tohle začít trénovat doma. Tatínek musí říct občas NE a hlavně na tom trvat. Dcerka si postupně zvykne, že nedostane všechno co chce a pak budete zvládat i ty obchody. Ještě je čas na výchovu. Pokud byste to nechali takhle, představ si, co by následovalo za pár let…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 00:06

Naše dvouletá to taky párkrát zkusila. Válela se po zemi sice jen jednou, jak se šlo z hřiště. Zvedla jsem jí z té země a nasekala na zadek. A bylo mi totálně jedno kolik je kolem lidí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4246
23.4.17 05:53

Je malá, ale rozhodně pochopila, že tímto chováním dosáhne svého. Jsou to lumpíci, ti prckové.
Možná by bylo fajn ještě předtím, než do obchodu půjdete, domluvit se s dcerkou, že pokud nestropí scénu, tak dostane odměnu. Něco co má moc ráda - a nemusí to být právě sladkost, pokud by to chození do obchodu s tatínkem bylo časté. Jakmile by se i přesto v obchodě vztekala, tak jí tu odměnu po vyjítí z obchodu ukázat a říct, že ji nedostane a vysvětlit proč. A třeba další den to zkusit znovu. Postupně, po zvládnutí tohoto, přejít na odměnu za X nákupů bez scény (každou odměnit třebas smajlíkem a za 5- 10 smajlíků odměna).
Možná to bude připadat zvláštní, ale píšu ze zkušenosti se svou dcerou a také s „jinými“ dětmi - a i ty to časem tímto způsobem pochopí. Prosstě důslednost, ale pozitivní přístup.
Ne plácat po zadku za „chybu“, ale odměnit správné chování - to si děti zapamatují lépe a nebudou mít z rodiče strach. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9845
23.4.17 07:08

@nonina System smajliku jsme meli taky :lol:

@Kajak18 Ma teprve 2 roky. To deti zkouseji leccos. Nech ji vyvztekat, ale tim padem koupenou sladkost nedostane vubec. Ona z toho vyroste, ted jeste nechape, proc to nejde hned v obchode. Nehledala bych chybu ani v dceri ani v tatinkovi. Kazde dite je jine a zkousi na rodice co je napadne :mrgreen:
Me se to pise, kdyz uz mame toto obdobi za sebou, ze? :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1903
23.4.17 07:17

Mám také dvouleťáka a na něj nějaké domlouvání, vysvětlování nebo uplácení taky neplatí. Zaprvé zatím moc nemluví, a za druhé nerozumí složitým větám. „Chceš papat, podej hrneček, pohladiš brášku“, ví co znamená, ale kdybych na něj spustila něco ve smyslu, „pokud budeš hodnej, dostaneš doma bombon“ vůbec by nechápal.

Ja, když si syn začne něco vyrvavat, řeknu 3× ne a pokud nepřestane, dostane na zadek nebo ho ignoruju, záleží na situaci. Na mě opravdu tohle neplatí. A že bych běžela hned pro sladké, kdykoliv si pipne? Ani náhodou. Dostává za odměnu, ne scény.

Na vašem místě bych se bála, co malá předvede za pár let. 5 letou už těžko čapnete a vyvlecete z obchodu. Je třeba tohle dítě naučit, když je malé.

Bohužel znám 2 děti, které dostali vždy co chtěli a ikdyž jsou to ještě prtata na základní škole, rodičům pěkně zatápějí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
634
23.4.17 08:01

@Conulka Tak to si mě potěšila, že takovýho taťku má i někdo jiný :).

@Helileli No naštěstí spolu jdou tak jednou týdně, ale pak to stojí za to. Mě by ani nevadilo, že jí něco koupí, ale ty scény kolem toho, kdy jsem pak já ta zlá, která řekne, že to stejně nedostane.

No asi budu muset nejdřív vycvičit​ taťku, aby nedal na ty její očka. :D

Holky dík za rady.

@nonina :palec: smajlíky vyzkoušíme. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3078
23.4.17 08:09

@Kajak18 dala bych jí ten pamlsek už tam a mas klid :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30569
23.4.17 08:17

Já mám vzteklou skoro dvouletacku a nějaké vysvětlování nehrozí, u syna fungovalo tak od tří let, kdy chápal, co je to odměna a co trest

Prostě si řve, je v košíku a ja. Ji tona nedám…ono to přejde, jen opravdu vytrvat na tom ze ne…A až se uklidní, zkusit to vysvětlit

My třeba se starším máme dohodu, ze se může vybrat v obchodě jednu menší věc - lizatko, piticko, zmrzlinu a tím tokonci, zvykl si na to a víc věcí zkouší jen na babičky :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
634
23.4.17 08:50

@axelina Nemám, druhý kolo začne u pokladny, kdy jí to berem kvůli namarkovani. :D
On ji to právě taťka párkrát dal a pak měl co dělat, aby jí to vzal :D. Takže jsme se domluvili, že v obchodě nic dostávat nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2923
23.4.17 09:01

Take to muze byt jenom obdobi, ktere prejde az jeste povyroste a bude nad zim premyslet zase jinak.My nikdy nemeli problem, vzdy jsem rekla ze ne, ze ma napr. auticek doma dost a on sel beze sluvka dal a uz se k tomu nevracel..Pak najednou zacal delat sceny, kdyz jsem mu nechtela neco koupit, no byla jsem z toho na prasky, delal vylomeniny i v obchode-pobihal, neposlouchal..a pak se to zase nejak zlomilo a musim zatukat ze ted na 3 letech dobry..joo obcas se mu neco libi a oplace to slovy:maminko nemam, pritom toho ma tolik :D Ale co maly dela je to, ze kdyz je pritel v praci a ja doma s malym, tak cely den je hodny, hrajeme si apod..a pak prijde pritel(tata maleho) z prace a maly je roztekany, zlobi, kolikrat na nej skoci nebo ho uhodi, vubec ho pak nepoznavam..nevim jestli jenom neumi vyjadrit radost z jeho prichodu, nebo co za tim je…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3781
23.4.17 09:19

Dítě prostě zkouší a naprosto přesně odhadne, kdo mu na to skočí ;-) bít ho za to, že je mazaný je zbytečný, stačí, když tatínek párkrát nevyměkne, nebo dá dítku vybrat z nějakých věcí, které by chtěl stejně koupit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2303
23.4.17 10:52

No rozhodně bych dítko nebila za to, že se vzteká. Ale prostě bych sladkost nedala, počkala bych až si zpracuje ty svoje emoce (i když by to mělo znamenat, že si je zpracuje válejíce se po zemi) a šla bych normálně nakoupit. Ještě se mi nestalo, že by se mi dítě válelo po zemi do zavíračky :mrgreen: Naopak se samo po chvíli zvedne a jakoby se nic nestalo cupitá vedle mě. Je to o důvěře a schopnosti rodiče nenechat se tím vytočit. Dítko okamžitě vycítí, že jsme nesví z toho, že se vzteká a najednou už není rodič pánem situace, ale dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama