Když dítě nemluví

Anonymní
22.4.17 13:58

Když dítě nemluví

Jdu se zeptat na váš názor. Co podle vás znamená, když se řekne, že dítě ve 3 letech nemluví? Nemluví vůbec? Používá pár slov? Počítají se do mluvení citoslovce? Co je vlastně, že mluví ve větách?
Synovi jsou 3 roky a aktivně používá přibližně 12 slov - z toho cizí lidi rozumí tak 5 slovům a cca 30 citoslovcí - zvuky zvířat a podobně a opět větší části rozumím jen já. Od rána do noci mele a mele. Doslova a do písmene pusu nezavře. Má naučených několik frází a ty denně opakuje pořád dokola a chce na ně reakce - např. Dáda ham haf - Dáda nakrmil psa. Tutu auo tam = Táta odjel autem.
Jedná se o mluvící nebo nemluvící dítě? Doma se nejsme schopni shodnout.

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

69734
22.4.17 14:02

Podle mě ve 3 letech o nemluvící… ale je to jen můj pocit, ne nějaká klasifikace ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.4.17 14:03

Máte dítě, které mluví, nemluvící dítě dle mého je dítě, které vůbec nemluví. Vaše krásně povídá a věřím, že s mou 2,5 letou dcerkou by si pokecaly parádně :lol: :mrgreen:
:hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11652
22.4.17 14:04

Nevim, ale asi bych to nazvala „spatne mluvici“ :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1720
22.4.17 14:04

Nevím, zda mluvící nebo nemluvící, ale je rozhodně komunikující a to je základ. Snaha domluvit se a porozumět z obou stran je důležitá. Se svými dětmi jsem se vždy snažila dorozumět úplně od malička a klidně beze slov, nikdy jsem nerozlišovala teď ještě nemluví a teď už ano, vždy to bylo postupné a nenápadné. Ty slova časem přijdou samy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18993
22.4.17 14:06

Na svůj věk nemluví. Tříleté dítě zvládá složitější slova (by´t je komolí a výslovnost může mít daleko dokonalosti a cizí mu moc nerozumí), dělá větné konstrukce, už má podchycenou gramatickou složku řeči časuje/skloňuje, používá zápor,, zvratná slovesa (byť třeba ještě nedokonale).
Pokud Ti dítě ve třech letech mluví, tak jak popisuješ, pádila bych k dr. pro žádanku na logopedii, foniatrii a případně dětskému psychologovi. A to Ti radím jako matka dítěte, které do dvou a půl mluvilo, jako to tvoje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.4.17 14:11
@Adelka951 píše:
Nevím, zda mluvící nebo nemluvící, ale je rozhodně komunikující a to je základ. Snaha domluvit se a porozumět z obou stran je důležitá. Se svými dětmi jsem se vždy snažila dorozumět úplně od malička a klidně beze slov, nikdy jsem nerozlišovala teď ještě nemluví a teď už ano, vždy to bylo postupné a nenápadné. Ty slova časem přijdou samy.

Přesně tak, každý ve svém osobním tempu, bez tlaku okolí jak by to mělo a nemělo vypadat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21899
22.4.17 14:13

Dítě s opožděným vývojem řeči.
Osobně mám doma oba případy.
Ten kdy dítě do 3 let mluvilo podobně, ale krátce poté začal rozvoj a během pár týdnů, měsíců říkal normální slova, věty, souvětí, používal normální slovesa a ve 3,5 se s ním dalo normálně diskutovat a vést rozhovor.
I ten kdy od 3 do 4 nebyl žádný vývoj, od 4 naskočily normální slova, věty, ale dodnes bojujeme s výslovností a má DG vývojová dysfazie. Do 3 let byli ti dva to samé v bledě modrém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
22.4.17 14:15

Jedná se o komunikující ale nemluvící dítě.
Pokud komunikuje, tak buď ráda, to se napraví.
Ale vzhledem k tomu, že to množství a tebou popisovaný styl je docela alarmující, tak bych si okamžitě vyžádala doporučení k logopedovi.
Jak je na tom dítě s jemnou motorikou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5736
22.4.17 14:17

Dle mě hodně špatně mluvící, ale nejsem odborník. Mému synovi je 3 roky a dva měsíce a mluví ve větách, prakticky všechno. Jasně že neumí některé hlásky vyslovit správně. a při záporu si pomáhá různými patvary. Jako dnes mi řekl: Bude k obědu žádná rejžička?? chtěl se ujistit, že nedostane rejži. Nebo místo otázky jestli jde ráno do školky, mi řekne: Nebudu včera chodit do školky?? :mrgreen: Neumí ještě chápat rozdíl mezi včera a dnes, místo toho často používá spojení: Do rána :mrgreen:
Ke zvířátům nepřiřazuje citoslovce vůbec, rovnou říká, že pes štěknul, kočka dělala mňoukání :D
Kluci jsou pomalejší v tom mluvení, zeptala bych se na to doktorky, případně můžeš sama bez doporučení dojít ke klinickému logopedovi a ten ti sám řekne, co už by dítě mělo a nemělo umět a jak moc velký problém to je. případně pozná, jestli se jedná o nějakou opožděnost ve vývoji řeči a nebo něco jiného. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2380
22.4.17 14:19

Ve trech letech mluvi tedy velmi spatne :nevim:
co tomu rika doktorka, nechtela ho poslat na vysetreni?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21899
22.4.17 14:21

Na foniatrii, logopedii apod.je potřeba žádanka od dětského lékaře.
U nás to kolečko foniatrie, logopedie, nakonec i psychologie a neurologie probíhalo právě od 3 let, do 5,5. Teď už víme na čem jsme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14741
22.4.17 14:35

Špatně mluvící..Určitě to ale musíte řešit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3141
22.4.17 14:43

Na tříleté dítě je to opravdu bída, pomalu bych se začala rozhlížet po foniatrovi a logopedovi, vypadá to na dysfázii. Třeba se to ještě upraví samo, ale asi bych se pozajímala, co je za možnosti v okolí, jestli tam třeba nemáte logopedickou školku, apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2042
22.4.17 14:45

Dle mě velmi špatně mluvící, ale rozumící dítě, což je pozitivní :palec:.Ale je to opravdu o úhlu pohledu.Se sestřenicí máme stejně stasré dcery. Bydlí dál a vídáme se málo. Když si telefonujeme, tak ona mi trvdila, že její malá už mluví, že si s ní i popovídá, já byla naopak nešťastná, že dcera nemluví a chtěla žádanku na lo¨go (ale já jsem hysterka-uznávám, která raději reší vše hned, než později), holky měly v té době 2 roky. Když jsme se potkaly, tak to dopadlo tak, že dcera o které jsem tvrdila, že je nemluvící, mluvila tak o 70% líp, než dcera sestřenice…Takže fakt je o o úhlu pohledu a soudnosti rodičů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama