Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Když už je to moc tak ho taky plácnu přes ruce nebo na zadek, ale musím důrazně, když ho plácnu jen letmo, tak mi to vrací a ještě se u toho směje
Ale včera jsem ho plácla na zadek trochu víc, řval jak tur,(jako ne bolestí, ale vztekem)ale potom se uklidnil, vysvětlila jsem mu, proč jsem ho potrestala a už to bylo lepší. Taky potom natahuje ruce, ale tož ho pochovám a pomazlíme se.Ale nějaké věci ještě nechápe a pořád skouší, ale časem to snad bude lepší, ještě nemá ani dva roky.
@Špuntice1986 No jako upřímně, s druhým už je to vysvětlování trochu horší…Toto také dělám, že hodně mluvím a vysvětluji, co a jak a proč a zabírá to (občas
)
Poslední dny jsem - i díky této diskuzi- pochopila, že chyba byla dost i ve mně. S příchodem miminka se Ti najednou zdá ten starší tak strááášně veliký (do porodu byl můj malý chlapeček), ale prostě v kontrastu s miminem je obrovský. A tak nějak automaticky jsem začala očekávat, že už je veliký a měl by se podle toho chovat (ne úmyslně, nějak mi to tak naskočilo…).Měla jsem asi vyšší nároky, než je schopný zvládat. DO toho začátek s mimčem byl krušný.
Teď se to tak nějak uklidnilo. Malému se blíží 3 měsíce, začal lépe spávat a já jsem pochopila, že i velký je ještě pořád malý.
Některé věci jsem brala, že dělá z rozmaru, neviděla jsem tam ten „hlubší“ smysl… Takže tak. Včera jsme měli úžasný den
Začala jsem ho víc chápat.
Jsem blbá no.
@Ráchelia tak jak válčíte?
pokud jsme na hřišti mezi cizími, tak je to dobrý, ale pohořela jsem u kamarádek, mají o půl roku mladší děti, které ještě tolik nekomunikují a když k nám přijdou, je pro ně normální je vypustit a nechat je, ať si hrají, ten náš to samozřejmě tak nenechá a nelíbí se mu to, že mu berou hračky
snažila jsem se to citlivě vysvětlit alespoň jedné z nich a narazila jsem! její dítě ostatní nebouchá, je slušnost půjčovat hračky (ať to vysvětlí malému dítěti
), ale k nim chodit nemůžeme, páč mají malé prostory
dnes u mě byla kamarádka druhá a to samé, a ještě vedla komentáře, aby mi naznačila, že ví, co je za problém a také s tím nesouhlasí, že už si to mezi sebou řekly…
no tak já nevím ![]()
všichni chodí k nám, všichni chtějí půjčovat hračky a náš syn, který je starší se samozřejmě předvádí když je návštěva u nás a k tomu nepůjčuje hračky a…takže to úplně vypadá, že děti jsou hodné, jen ten náš ne… ![]()
dneska je mi z toho vážně do breku…asi i tím počasím ![]()
Ahoj, tak to máme fakt podobné… U nás už delší dobu mladší děti=hrůza. Vrhnou se mu na hračky a on běhá od jednoho k druhému a bere jim to a nestíhá… Některé to chápaly. ALe Takové návštěvy už moc nemíváme, trochu se tomu vyhýbám, nestíhala bych mimčo a k tomu rvát staršího od dětí a vysvětlovat. Zkusili jsme kdysi před návštěvou nachystat hračky určené pro ně(které syna tolik neberou). Jenomže nebraly ani ty cizí děti a vrhly se mu na jeho a bylo to… V podstatě od té doby to nepraktikujeme. SVede se to na mimčo
Osvědčilo se mi hraní bez hraček. Když už u nás a s cizíma dětma tak na zahradě na trampolíně nebo někde jdeme. Krásně si hráli. Jakmile jsem vytáhla balon, každému jeden!!! i tak bylo zle. Balony jsem schovala a zase bylo dobře…
Doma to občas bylo fakt peklo. I na návštěvě u nich. Prostě mě i mu je líp, když tyto návštěvy nepraktikujeme. No a co
JInak si hezky hraje se staršíma dětma, těm to náš vysvětlí, domluví se s nima… Nemá rád jak se ty malé po všem vrhají, a já mu rozumím
Na brášku je hodný, tomu občas něco půjčí (jen jako, do kočárku nebo tak), ale pomalu počítám s tím, že některé oblíbené hračky budou dvakrát, až budou oba kluci velcí…
JInak ty kamarádky - kdo to nezažil, nepochopí. I já mám v okolí takové. ALe my, ani to dítě, za to přece nemůžeme… Nic si z toho nedělej.
A jinak teda u nás teď trochu klid, zavedla jsem „tvé“ metody, máme „návštěvovou“ hračku. (pro velké, babičky, tety)
A snažím se o větší pochopení, taktiku z mé strany.
Omlouvám se, že píšu na přeskáčku, ale děti do mě furt vrtají a vracím se k psaní poněkolikáté ![]()
@Špuntice1986
Potřebuji se vypsat, měla jsem těžký den. Strašně těžký, kdy obě děti zlobily, ještě ke všemu vinou jejich otce, který po nás chtěl, abychom někam jeli, děti pak šli mimo režim, podvečer doma už tedy byly unavené a podráždene, já taky. Dělala jsem synovi večeři na plotně byla horká voda, začala brečet mladší dcera, a tak jsem si ji dala prsu. Slyším, jak si syn přitahuje židli ke sporáku a volá, ptá se, co tam dělám. Jsou mu 3. Volám na něj, ať tam nechodí, že je to horké, několikrát a nic, slyším jak leze nahoru. Dala jsem si malou od prsa a běžím do kuchyne. Strašně mě naštval, že neposlechnul, tak jsem mu to začala docela hodně rázně vysvětlovat. A on na mě udělal takovej jakoby hnusnej zvuk. Jakoby GRRREEE .nebo jak bych to popsala..... No, hrozně mě to v tu chvíli naštvalo a jednu jsem mu vlepila. Teď mě to děsně mrzí. Šel si sám lehnout do postýlky a usnul, přes to že ho normálně ukladam a čtu. Děsně moc mě to štve. Nejradši bych ho vzbudila a moc se mu omlouvala.....
Ted uz to nevratis a nevracela bych se k tomu. Ráno bych ho hezky vzbudila a pomazlila se s ním. Jsme lidi a ne stroje
Vždyť si mohl strašně ublížit. Jsou okamžiky, kdy dítě poslechnout prostě musí! Kdyby udělalo tohle moje dítě, taky mu nařežu a litovat nebudu. Třeba si na to příště vzpomene a poslechne.
Omluv se mu a poleze tam příště znova. Nejsem úplně pro bití dětí, ale taky úplně ne proti. Zvláště v případě, kdy jde o zdraví a život. Moje mamka nás učila tak, že když jsme chtěli sáhnout na hrnek s horkým čajem na lince a neposlechli, že to pálí, tak nám vzala ruku a na vteřinu ji na horký hrnek přiložila. Nespálili jsme se, ale už jsme věděli, co to znamená NE, PÁLÍ… Ruku na vařící hrnec mu nedáš, ale musíš být natolik důrazná aby věděl, že to myslíš vážně, což jsi asi byla a je to vpořádku. Malý šel uražený spát, místo toho aby se proletěl vrtulníkem na popáleninové. Jsi dobrá matka. Hezký večer. ![]()
Tak já jsem docela odpůrce bití, syna biju velmi málo, dostal za 3 roky asi 2×, jednou nezastavil na přechodu a málem vjel pod auto a podruhé si chtěl sundat čaj z linky což nesmí pac tam jsou horké věci a vylil ho naštěstí na zem a ne na sebe, v obou případech dostal a nelituji toho. Už ani jednu z těch věcí neudělal. Za todle co udělal tvůj syn, by dostal také a já to teda dělám ještě tak, když už dostal tak jsem mu řádně vysvětlila za co to má. Tak být tebou klid a ráno normálně fungovat, hlavně se neomlouvat a nedávat na jevo momentální slabost, za todle si fakt zasloužil. Nevracela bych se k tomu.
Myslim že reakce byla adekvatni a to Jsem ešte dite vic neplacla (2,5).Pri tvem popisu Jsem ho chtela placnout taky(a manžela hneď po nem
)
@Terezxx píše:
Vždyť si mohl strašně ublížit. Jsou okamžiky, kdy dítě poslechnout prostě musí! Kdyby udělalo tohle moje dítě, taky mu nařežu a litovat nebudu. Třeba si na to příště vzpomene a poslechne.
Přesně tak, mohlo to dopadnout hodně špatně. Kamarádce na noze úplně chyběl pigment, protože jako mrne na sebe prevrhla fritak s vroucim olejem…