Zavádění příkrmů před 6. měsícem

10.6.15 12:44

Zavádění příkrmů před 6. měsícem

Ahoj holky,

chci se poradit s příkrmy. Malá má 4,5 měsíce, zatím plně kojím, ale paní doktorka říkala že je veliká jako půl roční (7,7kg, 65cm) a že je možné že jí kojení nebude stačit a můžu začít s příkrmy. Chtěla jsem to zvládnout 6 měsíců pouze kojit, ale poslední dobou se mi zdá že jí to už opravdu nestačí :-( často se mi stává že mi vypije obě prsa a ještě křičí, z toho ale třeba nechce 4 hodiny vůbec papat ať ji přikládám jak chci a je nervozní a křičí hlady, ale nevezme si. Poraďte prosím kdo jste výhradně kojily, začaly jste s příkrmy dřív než od 6. měsíce?
Také se chci zeptat. Četla jsem že je lepší dávat kupované hotové, kvůli tomu, že zelenina co koupím je uměle hnojená a stříkaná kdečím chemickým. Dívala jsem se tedy na diskuze které jsou nejlepší a prý Babylove a Alnatura. Byla jsem tedy v DM, tam ale mají jen mrkev, mrkev s bramborem a potom ještě jeden cuketový a víc druhů zeleninových tam nemají. Chci se tedy zeptat jak jste to dělaly vy? Nebo je to jen u nás v DM že mají menší nabídku a jinak se vyrábějí i jiné druhy?
Děkuji za radu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1367
10.6.15 12:52
@Verunka9 píše:
Ahoj holky,chci se poradit s příkrmy. Malá má 4,5 měsíce, zatím plně kojím, ale paní doktorka říkala že je veliká jako půl roční (7,7kg, 65cm) a že je možné že jí kojení nebude stačit a můžu začít s příkrmy. Chtěla jsem to zvládnout 6 měsíců pouze kojit, ale poslední dobou se mi zdá že jí to už opravdu nestačí :-( často se mi stává že mi vypije obě prsa a ještě křičí, z toho ale třeba nechce 4 hodiny vůbec papat ať ji přikládám jak chci a je nervozní a křičí hlady, ale nevezme si. Poraďte prosím kdo jste výhradně kojily, začaly jste s příkrmy dřív než od 6. měsíce?
Také se chci zeptat. Četla jsem že je lepší dávat kupované hotové, kvůli tomu, že zelenina co koupím je uměle hnojená a stříkaná kdečím chemickým. Dívala jsem se tedy na diskuze které jsou nejlepší a prý Babylove a Alnatura. Byla jsem tedy v DM, tam ale mají jen mrkev, mrkev s bramborem a potom ještě jeden cuketový a víc druhů zeleninových tam nemají. Chci se tedy zeptat jak jste to dělaly vy? Nebo je to jen u nás v DM že mají menší nabídku a jinak se vyrábějí i jiné druhy?
Děkuji za radu :-)

Ano, jsem pro, aby se přikrmovalo dle potřeb dítěte, i kolem 4 měsíce, ač kojené či na UM. Ale tisíc hlav, tisíc rad. Každý si to musí podle sebe. Já kupovala Hami, Hipp (internetové lékárny) a následně jsem po 6 měsíci i vařila své (ušetřila jsem). Jinak je to ze začátku boj - přijmutí lžičenky, něčeho nového, nové chutě, vše špinavé :mrgreen:. Ale naučí se to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
10.6.15 12:53

@Verunka9 moje zkušenost - mám dítko ještě krapet větší, než Ty, ale kojila jsem plně do 6,5 m. KUpované příkrmy jsem nedávala - stačí si najít vhodnou zeleniny - takové ty big bosy nebrat, brát menší zeleninu - buď bio nebo prostě od místních - teď už je toho všude dost. Osobně - první příkrm dýně, pak dýně s hráškem atd.. vařím doma - kluk baští, takže asi v klidu :think: POkud chceš začít, neboj se uvařit doma. Jinak příkrmů jsou všude mraky, ale mi třeba některé smrdí, zkoušela jsem kupované, kluk je zcela odmítl. Navíc mi vadí, že ve spoustě z nich je třeba celer :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28838
10.6.15 12:57

Moje nejmenší má 4,5 měsíce, je plně kojená a má 7,5 kg/66 cm.
Syn měl ve 4,5 měsících už 8 kg/69 cm, byl plně kojený. Další dvě děti jsem měla drobnější, všechny plně kojené do půl roku(i u té nejmenší to tak plánuju).

Předně ne vždy dítě křičí hlady. V této době dochází k rychlému psychomotorickému vývoji, mozek to nemusí stihnout zpracovat, i to může být příčinou větší dráždivosti, uplakanosti, případně nočnímu buzení. Dále dítě sliní, pomalu se chystá prořezávání zubů, další důvod, proč může být nervozní a ukřičené.

Samozřejmě musíš používat svůj instinkt, u kojeného dítěte to ani jinak nejde, nejde přesně změřit a vypočítat, kolik má vypít(mateřské mléko má individuální složení).Určitým vodítkem může být váhový přírůstek.
Ale jen abys nezačala přikrmovat proto, že doktorka říkala, že k vůli váze jí MM už nemusí stačit. To je prostě blbos. Můj nejstarší syn byl ještě větší, v půlroce vypadal jako některé děti v roce(měl 8,9 kg),dítě kamarádky, plně kojené, mělo v půlroce necelých 10 kg. Oproti tomu znám půlroční děti kamarádek, které neměly ani 6 kg.
Konstituce dítěte je do určité míry dána geneticky, nejde ovlivnit.Moje děti jsou taky každé jiné.

Pokud jí nic nechybí, klidně počkej až do toho půl roku, bude sezona v plném proudu, koupíš kvalitnější na slunci vyzrálou zeleninu a ovoce v trzích, od místních pěstitelů, nebudeš muset nakupovat urychlovanou zeleninu v supermarketech.
Co se týče skleniček, ano, taky budu na střídačku používat. Nestydím se za to. Mám víc dětí a tím víc povinností, starší děti mi nesolenou stravu určenou pro mimino jíst nebudou a my si chceme užít prázdniny jinak, než patláním příkrmů. Budu používat skleničky Hami, jak u starších dětí. Dále jsme vyzkoušeli Hipp, Rossman, DM Alnatura, ale nic nechutnalo tak dobře, jak Hami. Nejsme alergici.

V první řadě si ale srovnej v hlavě, jestli chceš kojit do půl roku, jestli Tvoje holčička skutečně jeví známky, že by jí to už nestačilo, nebo jestli Tě „nenalomila“ doktorka. Protože v tom případě si můžeš hlady vysvětlovat každý pláč. Moje malá má taky období, kdy chce pít často a někdy naopak vydrží i 3 hodiny v kuse přes den bez kojení(v noci se většinou budí jednou, někdy spí celou noc, spí dobře, kdyby se najednou začala budit, hladem to pravděpodobně nebude).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1367
10.6.15 13:00
@martina.se píše:
@Verunka9 moje zkušenost - mám dítko ještě krapet větší, než Ty, ale kojila jsem plně do 6,5 m. KUpované příkrmy jsem nedávala - stačí si najít vhodnou zeleniny - takové ty big bosy nebrat, brát menší zeleninu - buď bio nebo prostě od místních - teď už je toho všude dost. Osobně - první příkrm dýně, pak dýně s hráškem atd.. vařím doma - kluk baští, takže asi v klidu :think: POkud chceš začít, neboj se uvařit doma. Jinak příkrmů jsou všude mraky, ale mi třeba některé smrdí, zkoušela jsem kupované, kluk je zcela odmítl. Navíc mi vadí, že ve spoustě z nich je třeba celer :think:

Ano, dcerka po příkrmech někdy ublinkávala (ale my stejně měli reflux), po mých krásně říhala a prděla :mrgreen:. Dala jsem třeba vařit zeleninku, špetulinku kmínu, rozmixovala s bramborema a paráda. Až se naučila přijímat, třeba jsem uvařila vaječné vrtulky - těstoviny, bokem opražila na másle trochu kuřecího masa s nahrubo nastrouhanou mrkví, špetku osolila (já jsem pro - zadržuje to vodu v těle, samozřejmě v normě vzhledem k věku dítěte), uvařila, zahustila trochu poctivou jíškou (máslo, mouka), přihodila těstoviny a rozmixovala. To byla bašta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1368
10.6.15 13:01

Maly mel 1.6. 5.mesicu ma teda 70 cm a 7 kg, plne kojeny a zaciname pomalu s prikrmy, ale ja mam vse ze zahradky, lzicku znal uz driv, davala jsem laktobacily. Kupovane mu davat nechci, jsem technolog potravin a neverim sklenickam.Zkus si nekde sehnat domaci nebo bio, ted toho bude vsude mraky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28838
10.6.15 13:02

Já jsem četla studie, že MM má tolik kalorií, že by uživilo dospělého člověka, kdyby v extrémních podmínkách nic jiného k jídlu nebylo.Je to už déle, odkazy asi nedohledám. Tím ale netvrdím, že je vhodné svým složením jako výživa pro dospělé, ale kdyby např. někde v horách zůstala kojicí žena a na ni odkázaný jiný člověk, tak prostě přežije, hlady nezemře.

Mě hlavně vytáčí ta blbost, že čím těžší dítě, tím dřív potřebuje příkrmy :cert: Jinak razím zlatou střední cestu, kolem půl roku už dítě potřebuje doplnit železo a ostatní látky i z jiných zdrojů, ale pokud je půlroční dítě ještě plně kojeno nebo jinou stravu nějakou dobu odmítá(nic netrvá věčně, jednou se to zlomí),tak se nic neděje.
Další blbost, kterou jsem v poslední době slyšela, že dítě, které je dřív přikrmované, ty příkrmy lépe přijímá a v budoucnu není vybíravé, lépe jí..U nás to taky neplatilo, všechny jsem kojila do půl roku, syn byl „plně kojený“ skoro do roku, příkrmu do té doby jen tak „lízl“,holky se rozjedly velmi rychle, MM se brzy stalo jen doplňkem(přesto jsem ale kojila průměrně dva roky každé dítě).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1816
10.6.15 13:03

Já jsem kojila výhradně do půl roku, s příkrmem jsem začala dva dny před ukončeným 6. měsícem, malý vážil 8,2 kg. Už to fakt potřeboval, tak týden až dva před tím na něm bylo vidět, že už by si dal, ale řekla jsem si, že to už vydržíme do poradny na „oficiální pokyny“ [nadsázka].

Pokud ti vydrží i čtyři hodiny bez jídla a nechce, i když jí nabídneš, tak nejspíš hlad mít nebude, ale pokud máš pocit, že by příkrm potřebovala, tak jí ho dej, je to tvoje dítě a ty ji znáš nejlíp.
Hotové příkrmy beru jako „cestovní“, když jdeme na výlet nebo tak, doma vařím. Když jsem se dívala v Globusu, tak tam měli velký výběr Alnatury.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39045
10.6.15 13:11

S příkrmem jsem začala, když dítě chtělo. Neřídíla jsem se tabulkama ale potřebama svého dítěte. Takže si sám v 5 měsících sebral jablko :D dávala jsem domácí, vymyšlo nám to hezky na konec května, kdy už bylo dost čerstvého ovoce a zeleniny. Konzervy (skleničky) jsem dávala jenom výjimečně. Sama moc konzervy nejím, taknechápu, proč tím cpát dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1473
10.6.15 13:20

U syna jsem původně chtěla nechat přikrmování na později, ale nakonec jsme začali v 5 měsících. „Mrňous“ měl v té době cca 8,5kg. Jako úplně malinký pil jen 5× denně (a připral třeba 1kg za 14 dní ;), takže mu to zjevně stačilo), po nějaké době jsme přešli na 6 kojení za den, pak 7 a to už jsem se cítila dost vyfluslá, takže jsme po ukončeném 5. měsíci začali se zeleninou v poledne, ale měla to být spíš kaše, protože po samotné zelenině měl hlad ještě větší :jazyk:. Jinak začala jsem skleničkami (Alnatura, Babylove, Babydream, Hami - samotná zalenina), protože byl začátek března a čekala jsem na čerstvou zeleninu a ovoce. Teď dávám ještě často skleničky + kupuju bio zeleninu a něco budeme mít od prarodičů nebo z vlastní zahrádky. Takže to budu kombinovat a cca od roka plánuju jen vařit. Je to i z časových důvodů, protože pořád pracuju (z domova), takže čas je vzácný. Postupně už bude jíst skoro to samé, co my ostatní (jen málo kořeněné, solené atd.), takže nebudu už muset vařit zvlášť. U dcery to bylo jiné, narodila se dřív a měla jen 2kg, takže tu jsem výlučně kojila skoro do ukončeného 6. měsíce, i když poslední dny jsem jí večer trochu zahušťovala odstříkané mlíko kaší, taky bylo znát, že už to jen kojením neutáhneme (hrozně rychle dotahovala ten váhový deficit při narození). Jinak u nás máme 2 obchody DM a mají tam od Babylove a Alnatury mnohem víc druhů (ale v každém trochu něco jiného), než píšeš ty + chodím do Rossmanna pro Babydream (taky v bio kvalitě a za slušnou cenu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1473
10.6.15 13:36

Jinak skleničky nejsou konzervy, proboha 8o A jejich obsah je snad :?: hlídaný. Já si zase nedovedu představit, že bych kupovala v lednu vyhnanou zeleninu a ovoce v supermarketu. V bio kvalitě toho moc není, nebo alespoň ne všude a za dostupnou cenu. Ledaže bych měla zamrazeno nebo zavařeno z léta a vařila z toho. Popřípadě ze zamražené zeleniny z obchodu, ale když vidím v pytlíku hrudky ledu, tak je mi jasné, že už to na cestě někde rozmrzlo a znova zmrzlo, takže to raději taky nee. Přílohy jako jáhly, pohanka, rýže atd. se pořídí kvalitní snadno, nebo i maso se sežene, ale tu zeleninu v zimně prostě raději pořídím ve skleničce a kombinuju to s vařenou přílohou, ověřeným masem nebo domácími vajíčky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2291
10.6.15 13:44

@Verunka9 Ahoj, mě taky MUDr. říkal, že už mám začít s příkrmy od 4.měsíce. Malej je kojenej a spokojenej, tak jsem se rozhodla, že to zkusim až od 5. měsíce a to mu bude za pár dní. Taky jsem si koupila na začátek skleničky v DM na to ochutnávání nemá cenu ani vařit, když si vezme třeba jen jednu lžičku. Mám koupenou brokolici, pastinák a dýni, mrkev si seženu v BIO a není tak drahá, tak uvařím a pak uvidím

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1473
10.6.15 13:46
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1368
10.6.15 14:24

@Pinďulka Ja se tady nechci s nikym hadat ani nikoho presvedcovat, je to hezke ze je tam pouze ovoce a voda, ale jak to ovoce vypadalo? Urcite ne tak jak na obrazku. A i v zime si muzu udelat zasoby do mrazaku, nebo zavarit a ted je plno malych soukromych zemedelcu, bydlime v panelaku a taky jsem malemu sehnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1367
10.6.15 17:08

Holky, stejně budou mít za deset let umaštěné huby od klobásek.(naše už je mají teď) Takže éčka béčka céčka déčka neřešte, pokud má hlad, pěkně ať lžička bagruje v dobrém jídle. Jinak jedné kamarádky roční dcerka neustále jedla štěrk, písek a kadila šutráky z hřiště, vitamínové přípravky viděla jen na letáku a je zdravá jak řepa. Druhá valila Imunoglukany, probiotika apod. ve velkém a děti má stále „na hromadě“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama