Změna jména u adoptovaného dítěte

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
21.11.19 11:56

Změna jména u adoptovaného dítěte

Předem omluva za anonymitu vzhledem k os. údajům. Máme v předadopční péči 7 měsíčního chlapečka se jménem Oldřich. Toto jméno vůbec nepasuje k našemu příjmení kde máme také „ř“ a ještě jako bonus i „r“. Chlapečka pěstouni jménem oslovovali, ale s naším příjmením se jméno opravdu tluče. Přemýšlíme, že chlapečkovi necháme Oldřich jako jeho druhé jméno, aby měl něco po mamince, ale první, že změníme. Není to pozdě v takovém věku? Pěstouni se moc netvářili, ale chlapeček bude chudák, až se jméno i s příjmením „bude učit“ (a my také).

Děkuji za zkušenosti

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2581
21.11.19 11:58

Nechala bych to tak. Pokud to chcete nechat jako druhe jmeno, tak se to stejne bude muset naucit, tak v cem je rozdil? Leda v tom, ze bude pred tim mit jeste dalsi jmeno a bude to delsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7586
21.11.19 11:59

V tomto věku bych ho klidně přejmenovala, zvykne si rychle a jednou zde rád ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5416
21.11.19 12:00

Nevidím v tom v tomto věku problém. Jen chlapečka po adopci důsledně oslovujte jedním vaším vybraným jménem. Pěstounům se to může nelíbit, ale jeho rodiče budete vy, ne oni. Nápad nechat Oldřicha jako druhé křestní jméno mi taky přijde dobrý, znám rodiny, které to tak to vyřešily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5416
21.11.19 12:04
@hani28 píše:
Nechala bych to tak. Pokud to chcete nechat jako druhe jmeno, tak se to stejne bude muset naucit, tak v cem je rozdil? Leda v tom, ze bude pred tim mit jeste dalsi jmeno a bude to delsi.

Bude se to muset učit ve smyslu, že se jednu dozví, že je to jeho druhé jméno, a jednou nebo dvakrát ho vysloví. Ale nebude se jím muset při sebemenší příležitosti představovat. A u půlročního dítěte, které na své jméno ještě nereaguje, protože svoje já si do takové míry neuvědomuje, podle mě úplně jasně převažuje právo rodičů pojmenovat své dítě, jak chtějí oni. Samozřejmě jiné by to bylo, kdyby adoptovanému dítěti nebylo sedm měsíců, ale sedm let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.11.19 12:06

Klidně přejmenujte, jen bych chtěla podotknout, že máme taky Oldřicha, všichni mu říkají Oldo, Olďas nebo Oldíku a s osolováním nikdy problém nebyl, ve škole se klidně podepisuje Olda. Naopak to jméno si všichni (včetně něho) dost chválí, moc Oldů není :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
36657
21.11.19 12:07

Tyjo, nevím.
Kluk není pes z útulku, abyste řekli, že se vám Brok nelíbí a odteď to bude Charlie. :think:

Chápu, že chcete aby byl „váš“ i se jménem. To ř bude asi jen zástupný problém, stejně by všem jako malý říkal, že je Olda. :think:

Nedokážu říct, co vám na to jednou řekne. Ale varianta s druhým jménem není asi špatná, aby mu zůstalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
422
21.11.19 12:12

Mám zkušenost s timto v rodině. Taky prejmenovavali v podobném věku. Začali mu říkat novym jménem hned, dřív než bylo vše vyrizene. Takze treba u doktoru měl nějakou dobu stare jmeno a doktor oslovoval novym.
Druhe jmeno bych nenechala, když zní blbě s příjmením. Ale je to na vas, vy jste rodiče

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5416
21.11.19 12:13
@Bábrdl píše:
Tyjo, nevím.
Kluk není pes z útulku, abyste řekli, že se vám Brok nelíbí a odteď to bude Charlie. :think:

Chápu, že chcete aby byl „váš“ i se jménem. To ř bude asi jen zástupný problém, stejně by všem jako malý říkal, že je Olda. :think:

Nedokážu říct, co vám na to jednou řekne. Ale varianta s druhým jménem není asi špatná, aby mu zůstalo.

A příjmení má dítěti po adopci taky zůstat původní, když to teda není pes? Prostě s adopcí se dítěti chtě nechtě identita mění, to se nedá nic dělat, na tom je postavena adopce. Je vystaven jiný rodný list s jinými rodiči v něm. Změnit dítěti v sedmi měsících jméno je pro něj zhruba takovou změnou, jako mu vyměnit overal za polodupačky s bodyčkem. Jak píšu, v sedmi letech už by to byl zřetelný zásah do práva dítěte, v sedmi měsících to není absolutně žádný problém. A ještě menší problém by to byl, kdyby u nás naplno fungovala předadopční péče už od porodnice a nikdo by dítě jménem, které mu dala biorodina bez zájmu o něj dále pečovat, neoslovoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3921
21.11.19 12:15

Já bych přejmenovala. V tomto věku je to ještě v pohodě. Je jedno, z jakého důvodu. I chápu, když si chtějí adoptivní rodiče dítě pojmenovat podle sebe. Čekají na vytoužené dítě a chtějí si to užít se vším. I s výběrem jména. Ani bio rodičům by se nelíbilo, kdyby jim v porodnici podali dítě a řekli: Tady máte vašeho Bonifáce. - Už jsme vám ho pojmenovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20276
21.11.19 12:21

Primárně to řešte s vaší klíčovou pracovnicí, ne s pěstouny. Varianta druhého jména je docela elegantní řešení, rozhodně lepší než varianta než změnit jméno úplně, aby pak časem zjistil že se jmenoval naprosto jinak.

Změna jména jako taková v 7 měsících je v pohodě, věci to může komplikovat až časem, podle toho jak se podaří dát dohromady identita a propojenost s příběhem biologické i současné rodiny.

Jo a jestli nepočítáte s tím, že byste využívali služeb nějaké organizace okolo náhradního rodičovství, protože v adopci nemusíte, tak to případně ještě promyslete. Fakt to dost usnadňuje situaci - jak při příchodu, tak po vstupu do školy a pak v pubertě - to prostě jsou složitá období i pro děti co žijí v biologické rodině a průvodce se prostě hodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6216
21.11.19 12:24

Rodiče mi změnili jméno v necelých 2 letech, od půl roku mě měli v pěstounské péči, v roce a půl proběhla adopce. Mé původní jméno mi nechat nechtěli kdybych případně ráčkovala, tak mi hned jak to bylo možné jmeno změnili, ale mohli ho změnit až když jsem byla oficiálně osvojena

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3921
21.11.19 12:34
@Ou píše:
Primárně to řešte s vaší klíčovou pracovnicí, ne s pěstouny. Varianta druhého jména je docela elegantní řešení, rozhodně lepší než varianta než změnit jméno úplně, aby pak časem zjistil že se jmenoval naprosto jinak.Změna jména jako taková v 7 měsících je v pohodě, věci to může komplikovat až časem,podle toho jak se podaří dát dohromady identita a propojenost s příběhem biologické i současné rodiny.
Jo a jestli nepočítáte s tím, že byste využívali služeb nějaké organizace okolo náhradního rodičovství, protože v adopci nemusíte, tak to případně ještě promyslete. Fakt to dost usnadňuje situaci - jak při příchodu, tak po vstupu do školy a pak v pubertě - to prostě jsou složitá období i pro děti co žijí v biologické rodině a průvodce se prostě hodí.

Jaká identita? Dítě dostane novou identitu adopcí. O starém jménu ve v podstatě ani nemusí dozvědět. Dítěti musí říct, že je adoptované, ale stará a nová rodina se nijak propojovat nemusí. Mám kamarády s adoptovaným dítětem a jeho původní rodinu s ním neřeší, jméno mu také měnili a dítě o tom ani neví. Biologická rodina ho nezajímá a matce mluví jen jako o paní, co ho porodila, nic víc. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36657
21.11.19 12:36
@SlečnaDahlia píše:
A příjmení má dítěti po adopci taky zůstat původní, když to teda není pes? Prostě s adopcí se dítěti chtě nechtě identita mění, to se nedá nic dělat, na tom je postavena adopce. Je vystaven jiný rodný list s jinými rodiči v něm. Změnit dítěti v sedmi měsících jméno je pro něj zhruba takovou změnou, jako mu vyměnit overal za polodupačky s bodyčkem. Jak píšu, v sedmi letech už by to byl zřetelný zásah do práva dítěte, v sedmi měsících to není absolutně žádný problém. A ještě menší problém by to byl, kdyby u nás naplno fungovala předadopční péče už od porodnice a nikdo by dítě jménem, které mu dala biorodina bez zájmu o něj dále pečovat, neoslovoval.

V sedmi měsících je mu to jedno, ale já myslím do budoucnosti. Co až v tom citlivém věku zjistí, že byl Oldřich, ale rodičům se to nelíbilo a chtěli pro něj víc cool jméno, takže je teď Patrik? Nebude to brát tak, že jim nebyl jako Oldřich dost dobrý? Adopce je nejen o změně identity, ale i o velkém přijetí „cizího“ dítěte. Taky mu nebudou barvit vlasy na blond, protože vždycky chtěli blonďáčka…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36657
21.11.19 12:41
@cverunka píše:
Jaká identita? Dítě dostane novou identitu adopcí. O starém jménu ve v podstatě ani nemusí dozvědět. Dítěti musí říct, že je adoptované, ale stará a nová rodina se nijak propojovat nemusí. Mám kamarády s adoptovaným dítětem a jeho původní rodinu s ním neřeší, jméno mu také měnili a dítě o tom ani neví. Biologická rodina ho nezajímá a matce mluví jen jako o paní, co ho porodila, nic víc. :nevim:

Takhle jednoduché to fakt není.
Jednak podle zákona adoptovanému dítěti o adopci říct musíš, druhak pode mé kamarádky s dlouholetou praxí v OSPOD hledá bio rodinu 100% všech adopťáků (většina ji najde, zažije zklamání, nebo naopak s potěšením zjistí, že jejich adoptiovní rodiče jsou zlatí, a vrátí se do lůna své skutečné (adoptivní) rodiny) Ale hledá prakticky každý, jen aby věděl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat