Průvodce dětským táborem: Jak sbalit a překonat stýskání

Tábory jsou místem, kde děti zažívají ta nejlepší dobrodružství. Jsou současně i pořádnou výzvou pro rodiče – od sbalení všeho potřebného po slzičky u autobusu a vzájemné stýskání. Abyste tohle období zvládli v pohodě, připravili jsme si pro vás podrobného průvodce tábory.

Průvodce dětským táborem: Jak sbalit a překonat stýskání

Co sbalit: Pevné boty i povlak na polštář

Ze společných cest moc dobře víte, bez čeho se vaše dítě neobejde. Samozřejmostí je několik párů pevných bot, dostatek oblečení a oblíbený plyšák, bez kterého vás potomek nedá ani ránu. Táborový život má ale svá specifika. Protože se děti o oblečení zpravidla nestarají tak jako vy, přibalte jim cca o třetinu víc kusů než obvykle. Přibalte i hygienické přípravky, které máte obvykle ve svém zavazadle vy: hlavně opalovací krém a Panthenol. Lékárničku bude mít při ruce vedoucí, většinu hygienických potřeb se ale vyplatí mít vlastních. Hodit se bude i pokrývka hlavy - kromě čepice přibalte i šátek - na krk, na hry i na sezení v trávě.

Nezapomínejte ani na výlety. Na ty přibalte malý batůžek a láhev na pitnou vodu. Nutností jsou psací potřeby, hlavně dopisní známky a papír. Na pohledy, případně obálky už rovnou nadepište svou i zpáteční adresu.

článku zjistíte, jak vybrat tábor a poskládat si prázdniny.

Na tábor se bude hodit i pár vychytávek. Jednou z nich je starší povlak na polštář. Na co, říkáte si? Hodit se bude na špinavé oblečení. Vlhké šaty v neprodyšném igelitovém pytli je po třech týdnech opravdu radost vybalovat. Dítku přibalte také obyčejné gumové šlapky do sprchy. Vyhnete se tak nepříjemným kožním onemocněním.

Před odjezdem dítě vybavte písemným seznamem toho, co má s sebou. Když vše navíc opatříte monogramem, vyhnete se nepříjemným záměnám..

Ať už dítko vezete na tábor autem nebo jede s ostatními dětmi autobusem, nezapomeňte se před odjezdem sejít s vedoucím. Tomu osobně odevzdejte potvrzení od lékaře, potvrzení o bezinfekčnosti, ofocenou kartičku zdravotní pojišťovny a v neposlední řadě léky včetně popisu, jak je dítěti podávat.

Uživatelky radí...

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Co zabalit 7leté dceři s sebou na tábor?

7.6.16 18:12
16

Kufr na tábor

3.7.14 21:46
17

Co s sebou na dětský tábor?

29.7.11 23:06
34

Jak přežít stýskání: „Dětské“ i to vaše

Stesku na táboře předejdete nejlépe prevencí. Je dítě dostatečně zralé na to, aby zvládlo delší odloučení? Navštěvuje kroužky? Zvládá víkend u prarodičů? Projevuje samo zájem o to, aby na tábor jelo? Nesnažte se věci uspěchat. Společně se pomalu osmělujte.

Pokud se dítě těší, ale na poslední chvíli před odjezdem začne couvat, zvažte, co říkáte. Rozhodně se dítě nesnažte k odjezdu motivovat slovy, že je vše zaplacené a domluvené. Naopak ho přesvědčujte, že to na táboře bez problémů zvládne. Vyprávějte mu, kolik dobrodružství zažije.

Pokud je na táboře už delší dobu a stejně se mu na tam nelíbí, kontaktujte vedoucího. Ten vám dá nejen objektivní zpětnou vazbou, ale navíc se pokusí dítě víc zapojit, aby na stýskání „nezbyl čas“. Pokud se bude i dál trápit, pak opravdu zvažte, zda by se nevyplatilo vzít potomka domů.

A co když se dítěti nestýská, píše nadšené dopisy, tábor si užívá, ale vám se stýská přímo strašně? Je s vámi něco špatně? Vůbec ne. V diskusi Stýská se mi po dětech je takových maminek plno. Uživatelka Swami Harashimi radí: Už ses dívala, co hrají v kině, kde je kolem zábava nebo koncert nebo třeba jaké kroužky budou příští rok pro děti v okolí? Co by se dalo teď uklidit nebo předělat v jejich pokojíčkách, co za provozu nejde? Když se zabavíte, nejenže vám to rychleji uteče, ale navíc se i zrelaxujete a budete mít víc energie na čas strávený zase s dětmi pohromadě.

Uživatelky radí...

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Stýská se mi po dětech

24.8.16 10:36
62

Dcera odjela na tábor, nestýská se mi

18.8.15 09:51
49

Chce domů z tábora

14.3.13 14:38
29

Věčné dilema: Mobil, nebo dopis?

O tom, zda má vybavit dítě na tábor mobilem, nebo ne, má mnoho maminek jasno. Tábor má dítě od malé obrazovky odvést, ne naopak. Telefon podle mnohých navíc jen posiluje stýskání. Existuje ale i jiný názor. Jak píše uživatelka Lenka002 v diskusi Zákaz mobilu na táboře píše: Jsou ale děti, kterým stačí ten pocit, že mohou s maminkou kdykoli mluvit a pak těch 10 dní přežijí lépe. Kompromisní řešení je odevzdat mobil vedoucím, který jej vydávají každý večer na hodinu. Nejen, že se omezí stýskání, ale navíc máte záruku, že dítě místo bojovky nebude hrát hry na telefonu.

I klasické dopisy a pohledy mohou dítě spíš „rozstýskat“, než potěšit. Proto v nich nikdy nepište, že se vám stýská nebo naopak děláte něco zábavného, o co váš potomek přichází. V dopisech pište spíš o banálních příhodách všedního dne a raději pozornost směřujte na dítě - ptejte se, jak se mu na táboře líbí a co hezkého prožilo. Pište opravdu pravidelně, nejlépe, aby děti dostávali dopis ob den.

Jaké jsou vaše zkušenosti s letními tábory?

Váš příspěvek

Odesílám...