Dítě v kuchyni: Zapojit, nebo vyhodit?

Dítě v kuchyni: Zapojit, nebo vyhodit?

Jsou dvě skupiny maminek. Ta první se děsí už jen při pomyšlení vrstvy mouky na podlaze a rajčatové omáčky rozpatlané na běloskvoucích kachličkách. Ta druhá nevnímá kuchyň jako „no entry zone“ pro děti. Naopak se snaží svého caparta od malička zapojovat do kulinářských aktivit. Jak jste na tom vy?

Platí každopádně jedno - když je dítě v kuchyni, musíte mít oči na stopkách. Ale jak se říká, všeho s mírou. Děti jsou zvídavé, tak proč jim nesvěřit kousek zodpovědnosti i v tom nejmenším věku? Až vám totiž za pár let malé dítko vítězoslavně naservíruje vlastnoručně připravenou večeři, budete si děkovat.

Malý velký kuchtík


I dvouleťák zvládne nejzákladnější kuchyňské postupy. Navíc ho bude strašně bavit napodobovat maminku.

Začněte něčím jednoduchým – zapojte ho do přípravy a servírování svačin. Skvěle se na to hodí nějaká dobrá pomazánka. Stačí mu jednotlivé ingredience nachystat a nechat ho, ať je smíchá a namaže na pečivo.

Potom zkuste společně třeba upéct bábovku. Uživatelka lynette v diskusi Vaření s dětmi radí: „Připravíš jí suroviny, ona je vítězoslavně naháže všechny do mísy, ty to projedeš robotem, ona mezitím popatlá máslem formu, pak jí slavnostně vysypete moukou a nakonec bude točit formou dokola a ty jí tam budeš vylévat to těsto. Šoupne se to do trouby a hotovo.“

U dalších uživatelek s malými dětmi se osvědčily také zeleninové karbanátky. Jak píše merret: „Dáš jí uvařenou brokolici, ona ji nakrájí (nemusí mít ostrý nůž), přidá vše ostatní, vytvaruje karbanátky na talíř a ty je budeš jen smažit.“

Dítě se takto velmi brzy naučí, jak se jednotlivá jídla připravují. Bude vědět, že brambory vaříme, řízky smažíme, buchtu pečeme a zeleninu krájíme. Zvykne si také na to, že před jídlem je potřeba prostřít stůl a potom po sobě umýt a uklidit nádobí. A to je další velký krok k samostatnosti.

Sehraná dvojka

Chce to trochu cviku a za chvíli z vás bude skvělý tým. Vaše ratolest zanedlouho zvládne míchání, vykrajování tvarů z těsta, zdobení, mazání chleba a časem třeba i strouhání sýra a krájení.

Dítě ale do ničeho nenuťte – společné vaření by pro vás oba měla být hlavně zábava. Taky se obrňte notnou dávkou trpělivosti a připravte se na to, že společná příprava vám zabere mnohem déle. Zbytky jídla pak najdete opravdu úplně všude. Jestli proto někam spěcháte, zaměstnejte dítě raději něčím jiným, ať nejste zbytečně ve stresu.

Vaření přizpůsobte dětem. Pořiďte si bezpečnostní zábrany do kuchyně

Co si připraví, to s chutí spapá


Máte doma vybíravce a nejedlíka? Právě společná příprava jídla by ho mohla trochu srovnat do latě. Přece nepohrdne jídlem, které si sám uvařil.

A kde člověk má brát pořád inspiraci? Tipy na jídla, která dětem budou chutnat a zvládnou je samy uvařit, najdete v sekci Dětské recepty

A jak to vypadá u vás doma? Vaříte s dětmi? Co jim svěřujete za práce v kuchyni?

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7207
24.3.16 19:32

U nás taky holky zapojujeme. Mladší tedy zatím jen hledá co kde sníst, ale je s námi a pozoruje. Obě si posazuji na linku, když něco chystám, aby viděly a mohly třeba hned něco ochutnat. Obě jsou naučené, že se mají chovat tak aby si neublížily. Ale když to uviděl můj otec, málem ho kleplo a svůj strach přenášel na dceru.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Lizzi
24.3.16 17:59

Se synem děláme všechny domácí práce už od malička. už sám ví, co patří do chleba, do buchty, sype mouku, míchá těsto, když uklízíme tak šudlá hadrou nábytek, rosí květiny :) a roční mladší brácha už ho napodobuje a podává nádobí z myčky :mrgreen: a nejraději oba dva spolu dávají prádlo do pračky :lol:

Příspěvek upraven 24.03.16 v 18:00

 • Nahlásit
maminka201
24.3.16 08:53

Taky zapojuji při pečení, vaření. Dcera skoro 4roky ;).Dokonce pomáhá i s uklidem ;)

 • Nahlásit
20402
23.3.16 13:28

Za mě ano. Pouštím je k dělání jídla. Synovi je 6 let, vnukovi 3 roky.
Nejraději cokoli krájejí, prim je cibule s vydatnou ochutnávkou. :mrgreen:
Samozřejmost je u nich míchání těsta, rozklepnutí vajíček, v neposlední řadě i rozklepávání řízků a solení a pepření.
O Vánocích dělají pracičky, vykrajují.

Divím se lidem, kteří to děti nenechají dělat. Potom v dospělosti mají bloky s tím, že mají něco udělat, raději si dojdou do restaurace. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1572
23.3.16 10:32

Sveho maleho /2,5r./ se snazim zapojovat, je to dalsi spolecne traveny cas a nema pocit, kdyz dele pracuji v kuchyni, ze na nej nemam cas. Necham ho treba strouhat s mou pomoci syr (kdyz je syru vetsi kus, tak sam, kdyz uz by si ustrouhl prst, tak s pomoci), na Vanoce vyvalel a vykrajel trochu cukrovi nebo jsme spolu lili na panev livancove testo (opet spolecne a nedavam vrstvu oleje, jen symbolicky potru panev, takze nehrozi vyprsknuti). Kdyz se v kuchyni deje neco „zajimaveho“, zvednu ho a z bezpecne vzdalenosti necham podivat - treba z ceho je a jak se vari polevka, jak a s cim se vari brambory atp. Syn take vyndava nadobi z mycky, zapina mycku, pracku - tlacitka, to musi byt :). Take ma svou nepromokavou zasterku, vi, kde ji ma ulozenou.

Rodice, kteri sve dite vyhaneji v casnem veku od spolecne prace, riskuji, ze se k temto cinnostem nebude mit ani pozdeji doma nebo ve svem budoucim vztahu. Navic ta radost, kterou deti maji ze zdarneho dila :-) Ta trocha neporadku navic nijak nevadi.

Příspěvek upraven 23.03.16 v 10:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
809
22.3.16 19:08

U nás se dnes kromě 3 a půl leté dcery přidal prvně i 13 měsíční pomocníček, dělali se ségrou mrkvovou pomazánku :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
Annapavelkovaml
22.3.16 16:04

Tak za mě určitě ANO já sama sem byla v kuchyni od malička a dcerka (27měsíců) mi taky pomáhá kdy to jde, přidává cukr, mouku lžíci, matla těsto, míchá válí a strašně ji to baví má i svoji zástěrku a hrdě si ji dává na stejné místo jako maminka :) a s tím že mám v kuchyni podestýlku z mouky počítám je to přirozené žádný učený z nebe nespadl, proto mám ráda v kuchyni lino, to se vytře a je klid a vzhledem k tomu že naše dcerka ráda myje nádobí, tak bych koberec pod linkou neviděla moc reálně :lol: :lol: :lol: ale jinak je kouzelná v kuchyni…vždycky ji říká manžel no sem zvědavý jestli tě to bude bavit i v 15 ti :lol:

 • Nahlásit
 • Upravit