Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé. Jejím dalším štěstím je i to, že může dělat práci, která ji baví a naplňuje. Vytváří totiž pohybové pomůcky, které spojují děti i rodiče. Na mateřské založila vlastní značku Utukutu, která pomáhá dětem i rodičům s pohybem a zábavou.

Gábina se rozhodla vyrábět pohybové pomůcky pro děti. Zdroj: Gabriela Hrdina. Zdroj: utukutu.cz Gábina se rozhodla vyrábět pohybové pomůcky pro děti. Zdroj: Gabriela Hrdina. Zdroj: utukutu.cz

Gábi, jste ukázkou takové té „klasiky“, kdy maminka na mateřské začne podnikat a může dělat to, co ji baví.

Je to tak. Byla jsem na rodičovské s malou Zoe, a ještě jsem na částečný úvazek pracovala pro ministerstvo školství. Hledala jsem zároveň možnost, jak ještě lépe využít svou pracovní morálku a radost z toho, když mi práce dává smysl. Toužila jsem po práci, která mě bude bavit, bude spojena s dětmi a jejich pohybem, kterého zejména ve městech mají stále málo.

A tak přišel nápad. Nejprve to bylo houpací prkno, které mělo být hlavně jako pomůcka pro dceru, aby se více osmělila v pohybové aktivitě a rozvíjela také hrubou motoriku vedle jemné.

Jak začal ten váš podnikatelský příběh?

Houpací prkno jsme pak půjčili do školky, kam Zoe chodila, a stal se z něho doslova hit. Později jej zkusily děti mých kamarádů a opět jsem se setkala s nadšením a pozitivními reakcemi. Nechtěli kupovat běžné velké pohybové pomůcky, které navíc nejsou vhodné pro malé děti. Ale tenhle produkt se stal součástí obýváků, nikdo ho neschovával do dětského pokoje, protože je vlastně i designovým doplňkem.

Od prvního momentu šlo o propojení dětského světa s dospěláckým ještě víc. Aby i hračky měly krásný design, za který se nestydí kdejaký dospělý, a můžou být součástí běžného každodenního života v kuchyni, obýváku i dětském pokoji.

To zní krásně. Takže jste už s malou Zoe pracovala, jen jste hledala možnost vlastního podnikání?

Přesně tak. Utukutu vzniklo postupně a bezpečně. Bylo pro mě důležité se nehonit a pracovat tak, abych vše stihla ladit a nepřipravovala se o čas s dětmi. Na začátku se vše odehrávalo v našem bytě. Tam jsme balila produkty, komunikovala se zákazníky, na kočárku odvážela objednávky k odeslání na poštu s dětmi v nosítku.

Až postupem času, jak děti rostly a mohla jsem si dovolit více pracovat, se Utukutu rozvinulo. Máme vlastní dílnu, kde se každý den všichni setkáváme. V části je truhlářská dílna, pak kompletovací a expediční místo plus tam máme prostor na klidnou a přemýšlivou práci, takový kanclík. To bych před lety ani nevěřila, že se stane.

Pohyb je pro děti důležitý. Gábina se zaměřuje hlavně na ty nejmenší. Zdroj: Gábina Hrdina.Pohyb je pro děti důležitý. Gábina se zaměřuje hlavně na ty nejmenší. Zdroj: Gábina Hrdina.

Popište, podle čeho vybíráte materiál, ze kterého jsou věci vyrobeny.

Jako truhlářská dílna pracujeme převážně se dřevem. To vybíráme dle vlastností jednotlivých druhů. Tak, aby byly stálé, pevné, ale přitom lehké, aby s nimi děti mohly manipulovat samy. Důležitá je bezpečnost materiálů. Takže jsou důležitá i lepidla, barvy a spojovací prvky. Vše si ale necháváme testovat, aby materiály neobsahovaly nežádoucí prvky a byly bezpečné pro nejmenší děti.

Proč právě dřevo? V čem vnímáte jeho největší přednosti?

Protože je krásné a sametové. Ten pocit, když si kus přírody přinesete i domů. A v neposlední řadě je důležitá jeho udržitelnost, bezpečnost, funkčnost a stálost. Dřevo je zkrátka dokonalý materiál.

Kde hledáte inspiraci a nápady?

Nápady jsou všude kolem. Ale hlavně vychází z toho nejbližšího, co máme. Takže teď se hodně radíme s dětmi. Sledujeme, co je zajímá, co potřebují. A stále je to pohybové vyžití. Tím, jak rostou, se mění i produkty a to, kam se chceme s Utukutu dále ubírat. Je to tak, že i u nápadu, který si myslíme, že je výhradně náš, detailní rešerší zjistíme, že už třeba trochu podobná věc existuje na druhém konci zeměkoule. Takže inovujeme, vylepšujeme, propojujeme. Ale hlavně se držíme své filozofie, a tou je pohyb, radost a ladný tvar.

Uvádíte, že spojujete pohyb se hrou. Pojďme tuto myšlenku trochu rozvést, protože v dnešní době dětem pohyb tak zoufale chybí.

Nejen v dnešní době. Když Utukutu vzniklo, nebyl v ČR nikdo, kdo by vyráběl pohybové pomůcky, které by nebyly brány jen jako terapeutické a nebyly by to trampolíny. Povedlo se nám trochu změnit smýšlení lidí, aby dětem spíše než tablety a mobilní telefony pořizovali houpačky, šplhací žebříky, skluzavky. Aby přemýšleli o prostoru, kde tráví nejvíce času, a ten prostor přizpůsobili tak, aby se hýbaly. Aby mohly skákat, blbnout, šplhat. A není potřeba monstrózní stavba. Stačí jeden prvek, jedna hračka, která je multifunkční, nebo se dá kombinovat s další. V tom to je.

Pro jaké děti jsou vaše hračky a pomůcky převážně určeny? Jen pro ty nejmenší, nebo i starší?

Zatím nejvíce myslíme na nejmenší. Takže od chvíle, co se dítě otočí na bříško a začne se trochu pohybovat, píďalkovat. Už v ten moment lze pořídit Utukutu Climbou (žebřík nebo schody) nebo houpací prkno. Jen na ně nesmíme spěchat. Stačí nechat je zkoumat, pečlivě si osahat a pak začít používat. Většina hraček Utukutu má nosnost i pro dospělé. Ale málokterý dospělý v konečném důsledku Utukutu používá. Ale máme také produkty jen pro velké. A to je Swallow – balanceboard a Woudie – XL houpací prkno. Tyto balanční desky si pořizují rodiny sportovců. Pracuje a cvičí na nich pak celá rodina.

Houpací prkno pro nejmenší. Zdroj: Gábina Hrdina.Houpací prkno pro nejmenší. Zdroj: Gábina Hrdina.

Co si myslíte o tom, že mnoho dětí si dnes už ani neumí hrát? Myslím tím hlavně ty starší, které často koukají převážně do mobilu nebo tabletu. Bohužel je k tomu do jisté míry vede i současná doba.

Myslím si, že za to nemůžou děti. To jsme jim dle mého názoru přece předali my velcí. Kdyby dostaly škálu možných aktivit, ale také (a to hlavně) naši pozornost a čas, ve který bychom ty aktivity dělali společně, myslím, že by se toto neodehrávalo v takové míře. Doba k tomu sice vede, ale nesmíme to na ni svádět. Čas strávený s dětmi nebo s rodinou obecně, držení rituálů a pravidel, se odsunuje na další kolej. A vím, že to je obtížné, i pro mě samotnou. Ale je to důležité, vrátit se k sobě, k dění v realitě, občas zpomalit a být jen spolu.

S tím s vámi jako matka plně souhlasím. Pojďme trochu odbočit. Jak by podle vás měla vypadat ideální hračka? Aby dítě rozvíjela, posouvala i bavila?

Hračka je vše, co dítě z podstaty věci používá ke hraní. Musí být hlavně přiměřená věku dítěte a musí být bezpečná. Proto je nutné nastudovat, vymýšlet a vyrábět hračky dle platných norem. Také by měla dítěti přinášet i další vjemy. Nejlépe, kdyby nesloužila jen k jedné, předem dané aktivitě, ale mohla u ní vzniknout otevřená hra s otevřenou myslí.

V cizině se pro to používá pojem Open-Ended play. V ten moment nezkresluje fantazii, dítě v jedné věci vidí mnoho možných podob a k tomu je i využívá. Nás dospělé to většinou dost překvapí, ale to je jen známka, že náš mozek už hodně pracuje jen s jasně daným pohledem na svět. Naše fantazie už má hranice.

Myslím, že v posledním roce rodiče řeší více než kdy jindy, jak zabavit děti. Co byste poradila?

Všichni přemýšlíme, jak teď děti zabavit. Ale já věřím, že se zabaví dost samy. Je fajn občas myslet na sebe a nechat je chvíli nudit se. Dát si denně třeba takovou půlhodinku „nevšímání“, kdy si každý z nás dělá na svém a jeden na druhého nemluví. Ať v téhle době, kdy je z nás maminka, pracující žena, kuchařka, učitelka, uklízečka, hlídací teta, nezešedivíme. A pak záleží na dětech.

U nás je největší hit obyčejná látková houpačka zavěšená mezi futra. Velké polštáře a deky, ze kterých se stává bunkr a pak Utukutu, které buď doplňují jednotlivé stavby nebo je používají právě k pohybu. Hodně čteme a posloucháme audiopohádky. Mít čas společný, ale také každý zvlášť. Jde to i v malém bytě. A je to podle mě potřeba pro zachování klidu, jasné mysli a načerpání energie.

Chystáte nějaké novinky v letošním roce?

Ano. Již dlouho máme rozpracováno několik projektů. Postupně je vždy dotahujeme a uvádíme do života, protože ten proces trvá. Máme vlastní výrobu, kterou nezadáváme externě, ale vše kontrolujeme a nastavujeme sami. Vývoj tak od prvního nápadu vždy klidně celý rok, než vznikne něco nového, co můžeme prezentovat. Letošní rok máme rozpracovaný opravdu veliký projekt propojení všech stávajících hraček, plus takové malé věci, které budou sloužit k rozvíjení jemné motoriky, grafomotoriky, prostorové orientace apod.

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku od UTUKUTU, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt »

Vyhrajte Climbou žebřík přímo z dílny Gábiny a značky UTUKUTU. Zdroj: utukutu.czVyhrajte Climbou žebřík přímo z dílny Gábiny a značky UTUKUTU. Zdroj: utukutu.cz

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také