Pomoc pro rodiče v tísni: Jakmile se uklidní vztahy mezi dospělými, budou se cítit lépe i děti

Rodiny, které se ocitly v náročné životní situaci, potřebují akutní pomoc. Objednat se k odborníkovi trvá obvykle několik týdnů. Přitom okamžité řešení problému může urychlit „uzdravení“ a zlepšit vztahy.

Pomoc pro rodiče v tísni: Jakmile se uklidní vztahy mezi dospělými, budou se cítit lépe i děti Někdy je potřeba pomoc z jiné strany, třeba od krizové linky. Zdroj: Profimedia.cz.

Děti při domácích konfliktech trpí

Silvie Novotná, metodička poradenství Aperio, vysvětluje: „Když k nám zavolá rodič, který potřebuje pomoc v krizové situaci související s partnerstvím, nejčastěji je to rozvod nebo rozchod, ošetřujeme nejprve rozjitřené emoce volajícího. Důležité je mluvit o problému, snažíme se zjistit, co cítí, uvolnit emoce a poté se podívat na celý problém s větším odstupem a pomoci mu naplánovat další kroky.“ Dodává, že cílem je nasměrovat rodiče a ukázat jim i další možnosti, kam se obrátit. „Vždycky se snažíme především obrátit pozornost rodičů k zájmům dítěte, které při domácích konfliktech velmi trpí,“ říká.

Ilona Kleníková, tisková mluvčí stejné organizace, říká, že rodiče jsou v krizové situaci často bezradní. „Mají jen malé povědomí o tom, jak rozchod nebo rozvod řešit. Na úřadech, které jim mají pomoci, mnohdy dostanou protichůdné informace, které jim vůbec nepomohou,“ vysvětluje. Podle ní v dnešní společnosti chybí význam širší rodiny a tato záchranná síť rodičům chybí. Ti se pak nemají, na koho obrátit, nevědí si rady a nechávají své partnerské problémy zajít příliš daleko.

Rodiče potřebují pomoci hned

Když se v rodině něco děje, je důležité pomoci nejprve rodičům, a tím se uleví i dětem. Pracovníci na bezpečnostní lince mají dostatečné zkušenosti, aby dokázali pomoci a nasměrovali volajícího dál. Výhodou je rychlé řešení ve chvíli, kdy jiskří emoce a je potřeba je hasit. Lidé nemusí nikam jezdit, stačí jen vytočit číslo Linky pro mámy a táty.

Krizi v partnerství a rodině řešíte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Krize ve vztahu. Vydržet nebo to vzdát?

14.1.20 14:49
17

Krize v manželství? Nebo je to konec?

18.2.19 12:00
135

Využili byste v případě potřeby tuto krizovou linku?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...