Brusinčata - 50. díl ? Alergie

Rodičovství

Ahojda maminky a mimísci Brusinkový i jiný!!! Jak už název deníčku napovídá, tak bych se chtěla věnovat takovému strašáku dnešní doby ? ALERGIE. Alergie se začíná stávat pro většinu lidí součástí života, postihuje až čtvrtinu populace. Začíná se rozvíjet už v kojeneckém věku. V dnešní uspěchané době na nás působí příliš mnoho nepříznivých faktorů, špatné životní prostředí, ne příliš dobré stravovací návyky a v neposlední řadě i stres.

Projevy alergie jsou různé ? od rýmy, ekzémů, dýchacích potíží až třeba po průjmy. Mnoho alergických reakcí přichází často až v dospělosti.
Alergie je reakce těla na antigeny, které jiným lidem nevadí. Jako ochranu na tyto podněty, jimiž se organismus brání, uvolňuje imunitní systém látku zvanou histamin, ta v těle vyvolává již zmíněnou alergickou reakci v podobě : například kýchání, svědění a zarudlých puchýřků, bolest hlavy, žaludeční nevolnost, kašel a nebo třeba vodnatý výtok z nosu a očí.
Alergie patří mezi dědičné choroby a tak jsou nejvíce ohroženy děti, jejichž rodiče jsou alergici, ale může se projevit i u dětí, jejichž rodiče jsou relativně zdraví.
Nejčastějším druhem alergie je senná rýma. Může ji vyvolat pyl, zvířecí srst, prach, roztoči, plísně a podobně.
Alergie na potraviny se vyskytuje spíše u dětí než u dospělých. Po 3. roku věku obvykle vymizí. Nejčastějším antigenem pro kojence je bílkovina kravského mléka. Typu reakcí na tuto bílkovinu bývá několik. Nejvíce je to průjem a nebo ekzém. Omezit riziko vystavení organismu dítěte na tuto bílkovinu můžeme dvěma způsoby. Tím, že je dítě co nejdéle kojeno, je kontakt s touto rizikovou bílkovinou téměř nulový. A druhý způsob je ten, že je kojenci, co nemůže být z různých důvodů kojeno, preventivně podáváno umělé HA kojenecké mléko, které má upravenou bílkovinu a obsahuje probiotickou vlákninu, aby bylo co nejvíce napodobeno mateřskému mléku. Upravená bílkovina výrazně snižuje riziko rozvoje alergií a probiotická vláknina, která vychází ze vzoru mateřského mléka, navíc podporuje obranyschopnost organismu dítěte, rozvojem střevní mikroflóry.
Dalším způsobem předcházení alergií je ten, že se vyvarujeme u našich nejmenších, nejčastějších potravin vyvolávajících alergickou reakci. A to například oříšky, vajíčka, již zmiňované mléko, ryby, mořské plody a nebo třeba citrusy, kakao a čokoláda, pozor také na tvrdé a aromatické sýry.

Všem přeji, aby tyto informace byly jen tak pro přečtení a nebyly vůbec třeba, pokud - tak jen jako prevence. A když už se nějaký ten flíček ukáže tak pořádně mazat!

A teď trochu o nás z Pardubic. Michalka se ekzému už snad zbavila, jen občas se ukáže nějaký červený flíček na krku a nebo pod kolínky. To se ale nedá říci o mě. Já po těhotenství jsem samý ekzém. Poslední se mi udělal na krku. Takže stále mažu a mažu.
Jinak naše dovednosti jsem už vypsala v minulém deníčku jako příspěvek tak se nebudu opakovat.
Mějte se krásně a užívejte si živůtku těch našich nejmenších, když už to tak rychle utíká.
Všem miminkům, co je právě čeká premiérová oslava narozenin, přejeme vše nejlepší, hodně zdravíčka, krásnou a čistou pokožku, neucpaný nosík a spoustu dárečků.

Ještě k návštěvě Filípka a Brendy. Jak už se Brendy zmiňovala v předminulém deníčku, naplánovaly jsme si, se poznat lépe než jen po internetu. Filípek byl vzorňáček, předvedl nám lezení, řev, když nechtěl spinkat :o), jak krásně papá a bylo to první miminko, co se nezaleklo Michalky a jejího uvítacího pokřiku (hlasitý jekot na cokoliv, co je veliké jako ona? :o) ). Jen nám nepředvedl ty slibované pusinky. Michalce neuštědřil ani jednu. :o(
Michalka se také předvedla v nejlepším světle, po obědě který celý spapala, šla vzorně spinkat (ani se jí moc nechtělo probouzet), v kočárku se nevztekala, nekňourala a tak?, prostě vše co se na slušnou hostitelku sluší a patří.
S Brendy jsme dobře pokecaly, pojedly a předběžně se domluvily na další návštěvě. Jen doufám, že to dopadne dříve něž bude srazík na Vysočině.
Fotky z tohoto setkání jsou k vidění na rodině.cz.

Darka a Mišutka včera 10 měsíců

Váš příspěvek
kostka
Kecalka 405 příspěvků 22.11.04 21:52

Ahojte, e-kámošky a e-batolata,

ze všeho nejdřív HANIČCE velikou gratulaci a pusu od Pavlíka k zítřejším narozeninám!

A k tématu - u nás trpím alergií a ekzémem naštěstí jen já. Ekzém na rukou se mi prvně udělal při prvním těhotenství, je třeba období, kdy o něm ani nevím, jindy jsou ruce rozpraskané do krve. Alergie mi začala před 5 lety - napřed jsem několik měsíců kašlala a na plicním zjistili alergii na peří, pyl a roztoče. Od té doby jsem chodila na vakcíny a dá se říct, že asi pomohly, protože se kašel nevrátil. Jen jsem letos prvně od jara do konce léta měla ekzém na krku a obličeji - hlavně na čele, kolem uší a tvářích, hrozně svědil. Mazala jsem vším možným kromě kortikoidů, ty jsem léta používala na ruce a mám po nich jen zhoršené jaterní testy a zesláblou kůži. Kožní dr říkal, že je to seborhoická dermatitida, ta by ale asi po pylové sezoně sama nezmizela. Pavlík má už déle suchou kůži na tváři, občas to dost zrudne, občas skoro zmizí. Snad je to jen od slintání.

Posledně jsem zapomněla - máme už 5. zub.

Mějte se pěkně a pište,

Hana a Pavlík, rok a 2 týdny

EvulaI
Kecalka 308 příspěvků 24.11.04 13:14

AHOJ Hani,

nevím jestli se nepletu - Pavlíčkovi začali růst zoubky později, že? A jak to tak vypadá jeden za druhým.
Náš Máťa má pozítří 11 měsíců a na obzoru ještě žádný zub. Asi jsme úplně na ocásku z růstem zoubků. Někdy si říkám, že mu snad už ani nevyraší.

Tak ahoj a pusinku Pavlíkovi - to už je velký chlap když už mu jde na druhý rok!

Evula a Matýsek

kostka
Kecalka 405 příspěvků 24.11.04 14:32

Ahoj Evi,

Pavlík měl první zub v 10m a hned za týden druhý. Synovci začaly růst až po roce, taky jsme se divili.

Měj se hezky a pohlazení Matýskovi.

Hana

Jirina
Neúnavná pisatelka 15239 příspěvků 24.11.04 22:06

Ahoj Darko a ostatní brusinčátka,

dnes toho moc nenapíšu. K alergiím nemám co dodat, NAŠTĚSTÍ nevíme, co to je. O oslavě narozenin taky psát nemůžu, protože o tom bude příští deníček, tak to musíte týden vydržet.
Děkujeme Pavlíkovi za pusinku k narozeninám.
Ahoj Jiřina a Hanička, 1 rok a 1 den

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.04 08:12

Ahoj Brusinčátka a mamminky!!!

Tak tohle téma je pro nás asi nejaktuálnější!! Darko - trefila jsi to!! Nevím, jestli si někdo vzpomenete jak neustále valčíme s průjmy, zvracením a nemocemi - no, tak po roce na můj protest už víme proč a co je příčinou…
Včera nám MUDr.říkala,že dorazily naše výsledky na alergii ohledně mléčné bílkoviny - hádejte jaký byl výsledek - POZITIVNÍ - takže Tomášek celý jeden rok zvrací a má průjmy ne z toho, že by měl rychlý metabolismus, nebo dokonce dvakrát za sebou prodělal velmi těžkou šestou nemoc - prostě je alergický - achichouvej - tak už druhý den hledám nějaké info..hledám všude - zatím úspěšnost nic moc - jen jsme vy:,–(ili Sunar - koupili Nutrilon SOJA, dnes ráno budeme zkoušet sojový jogurt, sháníme kozí mléko a já matně přemýšlím, co ke svačině - je mi z toho úzko - no, možná i trochu něco víc. Možná jsem to mohla čekat, když jsem sama alergička, ale trošku mě to vzalo… Když se na Tomíka teď podívám - nevidím ani jeden faldík - nebo nějaký náznak faldíku - je mi ho líto - no, konec si stěžování - pokud někdo budete něco vědět ohledně našeho jídelníčku - prosím šup sem s nápady!!Díky - mějte se krásně a zatím pá Tomík a Iva

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.04 10:59

Ahojky holky,
tak alergie se zatím týká naštěstí jenom mě. A to ta klasická pylová, u mě to je květen, červen. Zjistila jsme to asi před 4roky, zašla k alergologovi a potvrdilo se, že jsem alergická na pyly. Každý rok byl stejný. Před sezonou pro prášky a kapky, po sezoně na kontrolu. Někde jsem četla, že kdo má pylovou alergii, má celý rok jíst med a tak připravovat tělo na jaro, na pyly. Tak jsem to zkusila a když jsem čekala Markétku, tak jsem ani nic nemusela brát a tohle léto bylo úplně bez problému. Když čtu tady vaše boje tak ta moje alergie je úplně nic proti vám. Ivo, je mi líto Tomíka, ale teď už to bude lepší, když víte proč mu nebylo dobře. Proč ho nevyšetřili na alergii dřív?

Jinak v sobotu jedu do Polska, jsem zvědavá jak pořídim a co koupim a ještě zvědavější jsem jak to manžílek zvládne s hlídáním Markétky. Už to vidím, jak jí šoupne ke tchýni.
Mějte se pěkně
Rendy a Markétka

KADLA
Kecalka 158 příspěvků 25.11.04 20:53

Ahoj,

jmenuji se Klára a mám holčičku Elišku, které jsou 3 měsíce.Dnes jsem si přečetla tenhle deníček a chtěla bych se zeptat, jestli někdo neznáte nějakou dětskou kosmetiku, která je hodně šetrná a vhodná pro děti se sklonem k ekzémům.Nám se objevil flíček na tváři a na ručičce, už to mizí, doktor nás straší, že to možná bude atopický ekzém, věřím, že je jen alergická na JOHNSON, který jsme používaly.
Díky za radu
 Klára

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 26.11.04 21:26

Ahoj holky,

nějak nestíhám. Pořád se vrtám v těch svých stránkách a na emimino mi nějak nezbývá čas. Tak jen telegraficky:

  • alergii naštěstí nemusíme řešit
  • Áňa se už přes 3 měsíce plazí, v sobotu konečně ulezla kousek po 4, ale očividně ji to nijak nenadchlo a pokračuje dál plazmo
  • když dám na její jídelní židličku, nebo na jiný vyšší místo, mobil, postaví se a sápe se po něm
  • když hraje hudba, tancuje jak blázen (samozřejmě v sedě)
  • včera jsme byli v aquaparku a řádila jak malá hastrmanka

To je od nás asi všechno.

IVO, našla jsem tenhle odkaz: http://alergie-mleko.webz.cz
koukni na to, jsou to speciální stránky o Vašem problému, třeba to Tomčovi i Tobě pomůže. Držíme palce, ať to zvládnete.

Mějte se fajn,

Lajka s Áňou (skoro jedenáctiměsíčním plazidlem)

barban
Kecalka 102 příspěvků 28.11.04 00:07

Ahojky mamky a brusinčátka,

píšeme ostudy po dlouhé odmlce do deníčku, ale ukrojila jsem si moc velký krajíc a nějak nestíhám. Prvně k tématu alergie ? u nás na pořadu dne. Já jsem sama alergik, léčící se několik let na alergologii, naštěstí jen nějaké imunodeficity, stálé záněty horních či dolních cest dýchacích + nějaké kožní vyrážky ( myslím, že to není až taková hrůza na to, co mají ostatní kolem), Honzík hodně podědil po mamce, jen na kůžičku může být pyšný má ji jako batole, jen teď má trošku sklon k akné, ale to je způsobené úplně jiným problémem ? však Vám to za pár let nastane taky. No a Kristýnka ? zatím se potýkáme s atopickým ekzémem ? odoláváme, máme jej jen pod kolínky a k ostatním věcem jsem dosti ostražitá, proto jsem opatrná i se stravou i s podáváním příkrmů apod., doteď kojíme a snažíme se většinu možných alergenů nevyhledávat.

A co jinak se událo ve vlčím doupěti ? Kristýnka včera oslavila svůj první rok, který završila dnešní velkou oslavou, kde dostala pár pro ni obrovských dárečků ( asi největší radost ji udělal kartáček na zuby ? běhala s ním skoro celé odpoledne :-) a na milost vzala i kočárek, který nám zakoupila teta Darka ),dort ve tvaru srdce ? klasika( piškoty, zakysaná smetana, trošku oslazena glukopurem a broskve z naší sklizně na zahradě), unavena z těchto dojmů nám usnula po cestě na křest nové knihy ?Něžná náruč rodičů? , na které nemohla chybět, protože byla jednou z aktérek focení spolu s dalšími dětmi z Kenny klubu ?/ konečně spatřilo tohle dílko světlo světa, cesta byla sice o měsíc delší než je těhotenství, ale myslím, že na svět vykouklo dostatečně zralé a úspěšné poprat s konkurencí ( i když o žádné tohoto typu momentálně nevím)/. Nakonec se nám šípková Růženka vzbudila, celý večer řádila jak černá ruka, dělala takové věci ? jako je lezení po lavičce, vylézání na ni, chození na větší vzdálenosti, které normálně doma nedělá, ale nechala se svést tím chumlem dětí v herně. Kniha byla úspěšně pokřtěna, Kristýnka úspěšně odchycena a dovezena domů, kde nechtěla ani spinkat, ale nakonec jsem ji umluvila, jak jinak ? než prsem.

Ještě k událostem dnů předchozích ? sklátila nás nějaká neznámá choroba, snad viróza , kdy měla malá skoro 5 dnů čtyřicítky horečky, trošku kašlala a rýmu, jinak nic závažného paní doktorka nenašla, tak jsme dávali pouze léky na srážení teploty a často jsme sprchovaly. K dovednostem ? jak jsme již psaly, tak chodíme, sice teď po nemoci ještě trošku vratce než zase nabere síly, protože nic nechtěla baštit a vesměs se jen kojila, postavíme komín ? ze tří? kostek a bouráme bráchovi co největší komíny a hrady. Už máme 7 zoubků a co nevidět nám vykoukne osmý. Do poradny jdeme v úterý a pak vám předhodíme aktuální míry a váhy. Nevím ? to je zatím asi všechno, co jsem chtěla napsat neb má hlava je totálně vykojená a vzápětí, co se odpojím z internetu si vzpomenu na milion věcí, které jsem chtěla ? však to znáte.

Přejeme všem brusínkům, kteří oslavili nebo v dohledné době oslaví své první velké jubileum, hodně zdraví, štěstí a moc, moc lásky a taky nějaké hezké hračky. Rodičům přeji dostatek trpělivosti, lásky a pohody s jejich miláčkem ? oni Vám ty neprospané noci vrátí svým úsměvem a postupnými dovednostmi, ve kterých se budou zdokonalovat. Mějte se krásně, doufám, že se nám to počasí umoudří a nastoupí ta důstojná paní zima, aby Ti naši miláčkové okusily něco z kouzla sněhu.

ahojky Bára a Kristýnka 1+1( rok a den)

barban
Kecalka 102 příspěvků 28.11.04 10:17

Ahoj Kláro,

já osobně používám Bübchen - jsem s ním velice spokojená, ale vím, že docela dobré reakce má Weleda nebo Sebamed - ty patří mezi tu lepší a šetrnější kosmetiku, s tím se ale nese jedno negativum, že je dražší než klasické řady, možná se koukni na kosmetiku od Hádka - měla by ji nabízet každá solidní lékárna, ale ta má taky dost vysoké ceny, ale deklarace čistě přírodní kosmetiky - musíš zkoušet, co Vám sedne

s pozdravem Bára

Vložit nový komentář

Všechny deníčky uživatele

Brusinčata - 36. díl - Námluvy