Do třetice všeho dobrého

Porod

Je to dva měsíce, co jsem potřetí rodila, opět doma, v pohodlí našeho zázemí, s úžasnou asistencí mých dvou porodních asistentek. Chci se s vámi opět podělit o svůj úžasný zážitek, inspirovat a přiblížit, jak se může rodit v cizí zemi, v Kanadě, kde je porod doma legální a ženám, které se tak rozhodnou, je zajištěna profesionální péče porodních asistentek (midwives).

Nejuzasnejsi pocit, kdyz si mama "chyti" vlastni dite.

Jonasek u bazenu.
1 komentář

Prvni momenty. Manicka, midwife Janna, v rohu moje mama, a my.

Koukame se na ten zazrak, Manicka je nadsena ze ma sestricku.

Vsechny holky nasi rodiny.

Své třetí, neplánované, ale vítané těhotenství jsem zjistila v době, kdy mému synovi bylo pouhých 7 měsíců. Zpočátku jsem měla veliké obavy, jak zvládnu těhotenství, současně kojení a návrat do práce. Do práce jsem se musela vrátit, když byl Jonášovi rok. Tady v Kanadě není mateřská automatická, trvá jen rok, a peněžitou mateřskou dostane jen žena, která před požádáním odpracovala 600 hodin práce, za kterou odváděla sociální pojištění. Tedy pro mě šupky hopky zpět do nemocnice, denní, noční směny, abych to stihla. Pracuji jako porodní asistentka/porodní sestra v nemocnici, na soukromou praxi a samostatné vedení porodu musím ještě trochu v budoucnu studovat (Masters program in Midwifery). Naštěstí jsem si do 35. týdne své hodiny stihla odpracovat a pak už hurá na „dovolenou“, která je se 4letou Manou a ročním Jonášem spíš 24hodinová pracovní směna.

Jonáše jsem celé 2 týdny přenášela, a tak jsem počítala s podobným scénářem. Moje máma přiletěla na pomoc 5 dní po termínu, já byla stále těhotná, měla jsem radost, že bude máma u toho, protože její zkušenost s porody je spíše smutná, když rodila mě, směla jen ležet a hekat, nesměla se pohybovat, dostala automaticky klystýr, nastřižení, a mě ji hned po porodu sebrali a nosili na kojení každé tři hodiny. Tudíž mámy názor byl, co prý koumám, vždyť porod je prostě utrpení, nic krásného, a holt si tu hrůzu musíme prožít… Byla jsem tedy moc šťastná, že bude máma se mnou, a že snad budu moci mámě ukázat, že to lze i jinak, a že porod může být úžasný a krásný zážitek pro všechny, včetně dětí.

Deset dní po termínu. Hamiltonův hmat na klinice mých midwives, žádanka na kontrolní ultrazvuk o dva dny později, a doporučení zkusit akupunkturu. Hned jsem se objednala, o akupunktuře jsem četla v souvislosti s vyvoláním porodu, ale nikdy nezkoušela, takže hned ten samý den jsem ležela na lůžku s jehličkami po celém těle a pulzujícími elektrodami. Po proceduře jsem měla trochu bolesti, ale ty večer ustaly.

Druhý den jsem v poledne uspala Jonáše a zdřímla si s ním. Máma a Mana si hrály venku. Zakrátko jsem se ale vzbudila a napadlo mě, zkusit si stimulovat bradavky. Kažých pět minut jsem si je mačkala a když přišly slabé kontrakce, přestala jsem a čekala, co se bude dít. Párkrát kontrakce opět přestaly, ale asi 5 stimulacích už přicházely pěkně po pěti minutách a nutily mě prodýchávaat. V 16.45 přišel z práce manžel, povídám mu: „Možná budeme dneska rodit, ale ještě to není tutovka.“ Poslala jsem mámu s dětmi na procházku a pošlapovala po domě. Kontrakce sílily. V 18.00 jsem zavelela napustit porodní bazén (tentokrát jsem měla profesionální, hluboký, s madly… paráda). Bylo asi 18.30, když jsem měla pocit, že už to pěkně bolí, zkontrolovala jsem se a byla jsem otevřená asi na 6 prstů, zavolali jsme tedy midwives, že už je čas, aby přijely.

Přijely asi v 19.30, zrovna večeřely s manželi v restauraci a laškovaly, kdo z jejich klientek bude dnes rodit. Nadine, midwife, která měla hlavní službu, mě objala a dala mi pusu na rameno, což se mi strašně líbilo, bylo to takové lidské, upřímné. Hekala jsem si a při kontrakcích prosila někoho o protitlak na záda, to mi moc ulevovalo. Máma přišla s dětmi domů, Mana mi hned přispěchala na pomoc a masírovala mi záda a Jonášek nahoře v kuchyni plakal, když mě slyšel hekat, tak ho máma vzala dolů a od té doby byl tiše, jen stál a pozoroval a byl naprosto klidný, jakoby věděl, že je všechno v pohodě. Kolem osmé byl připravený bazén, hupsla jsem do něj, máma mě rukou zvenčí nadnášela při kontrakcích a midwives Nadine a Janna pozorovaly, jak postupuji a vybalovaly si nářadíčko, kdyby bylo cokoliv třeba. Kolem 20.30 jsem se zkontrolovala, protože se mi chtělo lehce tlačit. Byla jsem otevřená na devět centimetrů. Mana mi lila vodu na bříško, Jonáš stál u bazénu a tiše pozoroval, manžel fotil, máma mě hladila, midwives na mě tiše dohlížely. Bylo to krásné, klidné, bez jakýchkoliv rušivých vlivů.

Najednou jsem pocítila tu obrovskou sílu, která do každé ženy vstoupí, když je čas. Jakoby mi celý vesmír proudil energií do břicha, začala jsem tlačit, rukama jsem si přidržovala vaginu a perineum a posléze zachytila hlavičku, která celkem lehce vyklouzla ven. Počkala jsem na další stah, mezitím se hlavička v klidu dorotovala do strany, a pak už jsem pod vodou zachtila svou úžasnou a krásnou dceru Anežku.

Vylovila jsem ji pomalu nad hladinu a ona začala krásně nadávat na celé kolo. Zůstala jsem v bazénu, dokud jsem neporodila placentu. Pupeční šňůru jsme nechali v klidu dotepat (díky za extra červené krvinky, pomohly Anežce v přechodu na svět a kdo ví, možná ji v budoucnu zachrání před leukémií). Po porodu placenty jsem vylezla, abych mohla začít kojit, moje máma slavnostně přestřihla pupeční šňůru a midwives zkontrolovaly stav tam dole a krvácení, vše bylo v pořádku, žádné natržení, bylo mi dobře a Anežka se hned přicucla. Asi za hoďku ji zvážily, změřily (3800 g a 49 cm), všichni jsme se občerstvili a midwives jely po mém souhlasu zpět za manželi s poděkováním, jak snadnou jim jejich práci dělám.

Následující dny mě Nadine přijela každý den zkontrolovat, pomoci s kojením a popovídat si o tom, jak se cítím. Zavolala jsem do práce, že mě tam po porodu opět neuvidí, že vše proběhlo hladce za 4 hodinky doma, že jsem se nemusela nikam štrachat a být nervózní, jestli jedu příliš brzy nebo pozdě, a jestli bude volný porodní pokoj. Kdybych se ale při porodu rozhodla do nemocnice jet nebo kdyby nastaly nějaké komplikace, byly bychom vítány, dostaly bychom porodní box a moje midwife by o mě pečovala, a pokud by byly komplikace, na které nemá kompetence, konzlutovala by situaci s lékařem-porodníkem, protože tady všichni pracují jako tým a naše midwies jsou jeho součástí.

Je krásné žít v zemi, kde má žena právo o sobě a porodu v době těhotenství rozhodovat, kde mají ženy, které se rozhodnou z různých důvodů rodit doma nebo v porodním centru, možnost stejné profesionální péče jako v nemocnici, a kde na ně a na samostatné porodní asistentky není pohlíženo jako na čarodějnice, mají profesní zázemí, vybavení, kliniky a především vstřícnou spolupráci s lékaři a sestrami v nemocnicích a také nemocniční pravomoci, což znamená, že vaše midwives vás mohou bez problémů odrodit v nemocnici (pokud se tak rozhodnete) a nikdo jiný vás nebude „obtěžovat“, pokud nebudou žádné komplikace.

Doufám, že můj deníček bude pro mnohé z vás inspirací. Nikoliv inspirací k porodu doma, to je v Česku zatím riskantní z mnoha důvodů, o kterých se nebudu rozepisovat, ale inspirací k porodům v nemocnicích. Dbejte na to, aby s vámi bylo zacházeno s úctou, informujte personál o tom, co si přejete a co si nepřejete, přemýšlejte nad svým porodem a nad „nutností“ a „nevyhnutelností“ některých procedur a praktik, které jsou v nemocnicích často rutinou, ale možná nejsou nutné.

Přeji všem ženám, které „to“ čeká, aby měly tak krásné a bezproblémové porody, jaké jsem měla já. Jsem vděčná okolnostem a lidem kolem mě, i sama sobě za to, že se moje děti narodily tak krásně, nenásilně a ekologicky.

Mé dva předchozí porodní deníčky jsou tu na webu někde také, pokud máte zájem o porovnání.

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 1 inzerát 28.09.11 12:12

Marjanko to je nádhera! Taky bych chtěla zažít pohodový porod, který si budu řídit já sama a ne vystresovaná PA, která má na starost dalších x maminek.
Miminku přeji hodně zdraví a štěstí… :kytka: :mavam:

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 28.09.11 14:16

Naprosto souhlasím s peggy, už teď se děsím porodu,který mě čeká za 30 týdnů a toho jak se mnou bude zacházeno. Nejraději bych taky rodila do vody a nebo na stoličce, rozhodně ne v leže s nohama nahoře a nástřihem až bůhví kam, nechci ani jedno a nebo zase skončím s císařem :-(

Gratuluji a přeju hodně štěstí a zdraví.

 
martext
Ukecaná baba ;) 2182 příspěvků 28.09.11 15:28

Moc gratuluji k dcerusce, denicek je krasne napsany, ale pro mne naprosto silena vec. Presto respektuji. Ale neuznavam nazor, ze kdyby se neco stalo, coz samozrejme nikdo nemuze vedet, ze je zodpovedna PA. Nekdy o zivote rozhoduji sekundy a proto porod v nemocnici je dulezity pro to, aby dite kdyz bude potrebovat rychly zasah lekare, ho dostalo. Doufam ze jsem mym nazorem nikoho neurazila, ale proste to nejak neumim pochopit. Tak hodne stesti do zivota tobe i tvym detem..

 
monuline
Kelišová 6054 příspěvků 28.09.11 16:33

Krásný deníček, hodně zdravíčka Vám oběma… :kytka:

 
bessy
Ukecaná baba ;) 1133 příspěvků 28.09.11 17:07

Já rodila v nemocnici, naprosto perfektní zážitek :srdce: :srdce: a jsem za to ráda. Rodit doma je pro mě šílená představa a to ze všech hledisek. Deníček je pěkně napsaný.

 
KRML
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 28.09.11 17:11

Marjanko- velká gratulace :kytka:
Krásný, klidný,pohodový porod :potlesk: kéž by každá z nás měla možnost něco takového zažít i v českých porodnicích.Já bych na porod doma neměla odvahu!Ještě by mě zajímalo, co na tvůj porod říkala maminka :-D

 
marjanka1
Stálice 95 příspěvků 28.09.11 17:56

Ahojky! Diky za krasne odezvy! Mama telefonovala s moji sestrou jeste te noci a povida ji: „Nikolo, az budes jednou rodit, jedine doma!“ Byla nadsena, zjistila, ze i presto, ze se porod odehral doma, mel profesionalni zazemi, zjistila, ze midwives jsou zde vyborne vybavene a hlavne dobre vzdelane zvladat nejruznejsi situace, a zjistila, proc ja se o problematiku tolik zajimam a snazim se stat se take samostatnou midwife. Mama take pochopila rozdil v pristupech k porodu. Musim se priznat, ze driv byla hodne skepticka a casto me premlouvala, at „neriskuji“ a jdu do porodnice, ze vzdyt je to preci jedno. Ja jsem ji casto odpovidala tim, ze „co kdyz risk je naopak do te porodnice jit“, protoze naprosta vetsina kompplikaci pri porodu je zpusobena prave zasahy, procedury, a rusenim nemocnicniho personalu, coz mam tisicekrat overene z vlastni praxe. Vzdyt i ja jsem v praci tak casto spise rusitelem pri porodu, prave kvuli vsem vyhlaskam a narizenim, ktere"musim" dodrzet, jako PA.
Az dostuduji, a budu mit za sebou hodne praxe, mam jeste jeden sen. Vratit se domu, do Cech, a pomoct zmenit nas system v porodnicich mimo jine tim, ze bych vyucovala nastavajici porodni asistentky a treba i studenty mediciny o nutnosti respektovat prirozenost porodu a zbytecne nezasahovat. Uz budu starsi dama a zkusena porodni baba, urcite si o splnim!
Zduraznuji, ze muj cil neni presvedcovat lidi o spravnosti domaciho porodu, spis bych si prala, kdyby se v nemocnicich vytvorily takove podminky pro prirozeny porod, aby zeny volbu domaciho porodu nemusely zvazovat! :kytka:

 
Ropuška_M
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 28.09.11 18:38

Gratuluji k dcerce a jen budu doufat, že za pár týdnů budu mít bezproblémový porodek, ikdyž vím, že se bude konat v nemocnici…

Takže ještě jednou velká gratulace :kytka: :kytka: :kytka:

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 28.09.11 19:02

Moc hezký deníček. Gratuluju k Anežce!

 
Scarlett2011  28.09.11 20:03

Moc krasny denicek. Ziju v Anglii a s porody to tu je hodne podobne.
Taky bych chtela druhy porod doma, jenze manzel je zasadne proti. :-(
Ten prvni porod pro neho byl asi moc neprijemny zazitek. Mela jsem spoustu komplikaci.
Tak mozna ten treti se mi podari ho premluvit a pak zaziju taky tak krasny, pohodovy a prirodni zazitek. :kytka:

 
Petulikk
Extra třída :D 10106 příspěvků 28.09.11 22:21

gratuluji k Anežce :-) musí to být nádhera že jste jako první, která drží své miminko v náručí… já mám jeden porod za sebou - vyvolávaný a naprosto bez komplikací, ale jediné co mě mrzí, že v nemocnici, v které jsem rodila není možnost rodit do vody :-( snad se to do mého dalšího porodu změní :-) jinak já osobně, bych byla nervózní z toho, kdyby se něco zkomplikovalo a miminku by se doma nedostalo té potřebné péče… Přeji Vám ať dítka krásně rostou :hug:

 
mmonica  28.09.11 22:50

moc gratuluji :kytka: :kytka: :kytka:
krasne popsany porod
taky jsem mela svuj treti porod uzasny,sice v nemocnici,ale v UK a bylo to jak doma

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 28.09.11 22:55

taky patřím mezi spokojené maminky c rodily v porodnici,ale je to o personálu,já měla perfektní personál ochotný a zřejmě moderní, otázka zdali chci nástřich byla saozdřejmost -já tedy nástřich chtěla,páč jsme věděla,že v sobě nemám žádnýho drobečka.. ještě při tačení se mě mudra ptala jestli nástřich ano,řekla sjem že to nechám na ní ( tlačila jsem s epidurálem tak to byla pohoda) sama řekla že není zastánce nástřihu,ale že u mě raději jo.. dítě jsem měla celou dobu na sále u sebe.. prostě perfektní
Jinak jsme už taky přemýšlela o domácím porodu, jistě by byl bez epiduralu a klidnější,ale tady v ČR je to doopravdy ještě risk. Pa zde nejsou schopny spolupracovat s lékaři, na domácí porod se zde hledí jako na vraždu :nevim: .. Bohužel,domácí porod je zde ještě v plínkách :-( a ještě hodně velký risk - nejsou zde dostatečně kvalifikovaný PA,nemají dostatečně kvalitní přístroje atd. škoda snad se to zlepší

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 30.09.11 18:07

úžasný :palec: veliká gratulace k malé :srdce:

 
chica.p.
Kelišová 5813 příspěvků 02.10.11 16:46

To je nádhera :srdce: Mám pocit,že tady se to bohužel vše bere jako na běžícím páse, a každému tady jde jen o peníze,na všem jen vytřískat co nejvíce a od toho je to odvozeno. Nacpou do rodičky vše možné,aby už si to odbyli a byla ta šichta za nimi :roll: Takový z toho tady mám pocit…ale doufám,že porod bude také v pohodě.A Tobě přeji,ať Ti vyjde vše,co jsi tu psala,a tady se to třeba jednou taky změní i třeba tvou zásluhou :-) Přeji hodně zdravíčka a lásky :hug:

 
Petra2829
Echt Kelišová 7868 příspěvků 12.10.11 18:19

Asi sklamu vás tady všechny,ale po tomto typu porodu netoužím.Mám děti dvě,obě v Čechách obě v nemocnici .nemohu si na nic stěžovat,Obě byli přirozeně,první KP.A oba velice rychle.Každopádně Tobě blahopřeji,pokud se ti to líbilo,což určitě,je to krásné…Každý máme pocity a představy jiné.Hodně štěstí zdraví .Vám všem.. :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama