Filutové z Chytrálková - náhradní zvířecí deníček od Ro

Rodičovství

Milí Filuťáci i nakukovatelé, dnešní deníček je náhražkový a tudíž ne stoprocentně lidský, alébrž zvířátkový. V jednom z posledních komentářů nastolila Andrea problém, se kterým se občas také potýkáme: jak dělají která zvířátka např. ještěrky, jezevci, králíci, zebry, velbloudi, brontosauři atp. Určitě víte, o jakém problému mluvím, takže se rovnou pusťme do řešení. Myslím, že nejlepší bude forma seznámku a káždá budete moci doplnit, co vás ještě napadne:

Zvířátka domácí:
PEJSEK štěká a vrčí - haf, haf , vrrrr (baf, bau); KOČIČKA mňouká - mňau (miau, mou), smí i prskat; PRASÁTKO chrochtá a kvíká - chro chro (vyslovené nebo zachrochtané), uííííí (vyslovené nebo napodobenina); KRAVIČKA (i telátko, i býk či vůl) bučí - bůůůů; KOZIČKA mečí - méééé; OVEČKA (beránek i jehňátko) bečí - bééééé; KŮŇ řehtá a frká - íhahá nebo napodobenina, prrrrrchch vyslovit prudce až se nafouknou tváře a kmitají rty; OSEL hýká - vdechem vyslovit íííííááááá
A přecházíme na drůbež, ta už je složitější:
SLEPICE kdáká - kokodák nebo napodobeninu, KOHOUT kokrhá - kykyryký (fascinuje mě anglické cookedoodledoo a i různé skřeky imitátorů), KUŘÁTKO pípá jako ptáčci - píp, píp.
KACHNA kváká - kač káč; HUSA kejhá - ga ga ga; KÁČÁTKA a HOUSÁTKA jsou jako malí ptáčci, takže také pípají - píp, píp, někdy uštipují travičku, takže pípštíp. KROCAN i KRUTA hudrují - hudry hudry, co dělají krocaňátka - to vážně nevím; HOLOUBEK vrká - vrků; HRDLIČKA cukruje - cukrů. Ještě jsme neřešili HUSOKACHNU, já ji totiž zažila jen v mražáku marketů, takže vážně nevím, jak dělá. :-); To je snad z drůbeže vše.
No a narážíme na první opravdu těžký problém: Jak dělá KRÁLÍK? Tohle domácí zvířátko nám motalo hlavu, ale už vím: Králík dupe dup dup a kýchá naprázdno, když se mu dostane travička do nosu. V případě plného nosu to nedoporučuju - kdo má furt ty nudle utírat, to pak používáme citoslovce „mic, mic“. Stejné používáme i u ZAJÍCŮ.
No a tím jsme se přesmekli k divoké české zvěři:
LIŠKA štěká jako pejsek, jen jemněji, vrčí a vyje jako vlk, ale jemněji, VLK si sice může zaštěkat i zavrčet, ale hlavně krásně vyje - vijůůůůůůů je jeho doména. Dotazovaný JEZEVEC umí prý krátce poštěkávat, vrčet a prskat a používá hluboké töny, takže chrčivé hluboké haf nebo baf je na místě. KUNY a LASIČKY jemně mňoukají až hvízdají, před lidmi ovšem nejčastěji prskají až syčejí jako vzteklá malá kočka, jejich zvuky nedoporučuji napodobovat - je to o zánět hlasivek.
SRNEC, SRNKA a i JELEN nebo LAŇ většinou bekají - takže kašlavé bek bek by to mohlo spravit, ještě je možné používat hlasné chrčivé tráááááá u jelena v říji. Možná bych tím spláchla i ohradové MUFLONY a DAŇKY, ale tady se klidně nechám nějakým myslivcem opravit. RYS mňouká jako kočka, ale přepisuje se to miiiau, protože je to kvílivější. MEDVĚD samozřejmě bručí své oblíbené brum brum brum, jak se vede medvědům.
Z českého ptactvazmíním jen nejoblibenější, v komentářích se můžeme dostat k ptačím říkačkám: VLAŠTOVKY i JIŘIČKY čiřikají - čiři čirííí; VRABCI čimčarají - čimčarára čim; SÝKORKY švitořej - např. tydli šmidli, ostatní malí ptáčci típají nebo pípají.
HAVRAN i VRÁNA krákají své krááá krááá; KŘEPELKA volá pět peněz, SOJKA je hlídačka lesa, takže může například volat zlodějíííí zdlodějííí; STRAKA je zlodějka, ale když ji někdo vyruší při loupeži, tak křičí jako ukrákané vrány. DATEL je oblíbený ptáček logopedů, protože tak dlouho dělá do stromu ťukdukťukduk,tdtdtdtd­td až je z toho trrrrrrrrr, za kamarády má STRAKAPOUDA i ŽLUVU, ale ti nemají tu jeho rychlost..
No a zbývají ČÁP, u kterého jen vím, že dělá „klapy klap, já jsem čáp"; houkající SOVA, VÝR, SÝČEK a jejich oblíbené hůůůů; a nesmíme zapomenout na KUKAČKU a její kukání; ledňáčky, jeřábky, poštolky, orli a jiné ptactvo ponechám vaší fantazii.
A přecházíme do ZOO na exotiku, i když nejprv vezmu exotiku domácí:
MORČATA zcela jistě hvízdají, to mám prověřeno - lze napodobít ústy i hvízdáním, andulky a papoušky si vyřiďte sami, podle toho, co ti vaši provádějí, MYŠI, PLŠI, KŘEČÍCI i KŘEČCI velmi tence pižďuší, takže lze použít všeobecně známé myšší písk.
A jdeme na ty větší exoty:
OPICE všeho druhu umějí chraplavé skřeky ueee, ŠIMPANZI a GORILY přidávají kromě skřeků i oblíbené podrbávání na kštici a pod bradou a hu hu hu s vysunutou bradou. PAVIÁNI a jejich skřeky jsou nejoblíbenější, ale nelze je přepsat, prostě když správně žensky zavřísknete, jste pavián. SLONI troubějí - trůůůů, trůůů, krom toho se mává jednou rukou prostrčenou mezi druhou rukou, která drží nos - jinak chobot neplatí. TYGŘI řvou hodně chraplavé Uááááááá, LVI taktéž a taky hodně nahlas zívají. Z dobrého zdroje (od Missorky) vím, že NOSOROŽEC troubí - trááááááááá (skoro jak slon) a HROCH prý děsně funí, problém máme u TUČŇÁKŮ , MROŽŮ a LVOUNŮ - zkuste dodat nějaké ty zvuky
No a k naznačení, jak dělá KROKODÝL, používám synovy botky z tělocviku, pomocí tam vytvořených žraloků naznačuju chramst, chramst. ŽRALOCI a VELRYBY u nás krom chramst nedělají nijak, protože jsou ve vodě, kde se mluvit nedá. Jen občas si můžem zaskřehotat jako DELFÍN podle Merleho: Až delfín promluví - a následného filmu.
VELBLOUD tzv. řehtohýká hlubším hlasem - ale Filip doporučil pro nematení dětí využít velbloudova prskání-frkání, jako u koní. ZEBRY dělají jako koně, protože u nás jsou to pruhovaní koňové.
Průšvih je u ŽIRAF, protože jak nemají hlasivky, tak jsou uváděny jako typický živočich nevydávající zvuky, což naši slečnu irituje, ovšem nedonutila mě k podvodu, takže žirafa „mičí“ - tedy mlčí. Když koukáme na webkamery v zoo (doporučuju, je to sranda: http://www.zoopraha.cz/cam_02.php ) tak Joko na žirafy křičí „Mičí, mičí“ :-)
Zbytek exotiky vyxloženě improvizuji, máte-li zaružený návod - sem s ním.
A na závěr zkusím probrat hmyz: MOUCHY bzíkají bzzzz, VČELY bzučí bžžžžž, ČMELÁCI bručí: břžřžřžřž. VOSY bzučí sice jako mouchy, ale silněji a krom toho dělají píchy pích. Sršni jsou vrtulníky, takže dělají spíše vrrrrrr vrrrrr.
Kdysi jsem slyšela, že MOTÝLI dělají křídly muf, muf, ale po uvedení Mufa na televizní obrazovky jsem toto citoslovce přestala používat, u Mufa je oblíbené ďob ďobnutí.
Ostatní:
SLIMÁKY napodobujeme silným srkáním, naznačujem tak pohyb šneka po dlaždičce.
Někam se mi zatoulaly oblíbené ŽÁBY kvákající kváky kvák nebo melodičtější kuňk.
UŽOVKA u nás doma cituje z knihy Ježourek jde do světa: ssss sssss, ty jezku sssisatá, ty mě budessss kousssssat do ocásku? Mássss sssstěssstí, ze jssssem uzzzzzovka a né zzzzmije. Ále pockej, já ssssi tě umacccckám a pak tě ssssezzzeru! JEŽEK z téže knížky dělá nejčastěji krch krch, ale taky rád dupe jako králík.
No a protože Filip chodí do oddílu spadajícího pod Hnutí Brontosaurus, tak prohlásil, že momentálně nejoblíbenější hláška BRONTOSAURŮ je „To bys mi neudělal…“ :-)))))) Jo a ještě „Jahody se šlehačkou - mlask, mlask“ - to prý často říkají ti jeho Brontosauři :-))))
Ovšem v případě tyranosaura rexíka používám stejný řev, jako u tygra či lva.
Na celý závěr nesmím zapomenout na KRTKA, často dotazovaný tvor podle nejspolehlivějšího zdroje (Z. Miler) dělá Hele, Haló, Jůůů, Jéééé a Tady, tady. A zkuste se s dětmi hádat, že ne.

Omlouvám se za deníček, který je tentokrát spíše sběratelský než informativní. A zároveň prosím o doplnění, protože toto téma je v naší momentální situaci ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ!!!!

Použité zdroje: syn Filip, vlastní zkušenost, zdejší deníčky a zdejší chat
Mějte se hezky a doufejte, že se v komentářích dozvíte něco normálního :-))))
Romana a Johanka (31 měsíců)

Váš příspěvek
Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.05 07:44

Ro, šikulko,

jsem první!!!

A tohle je tak krásný deníček, že si ho snad stáhnu a uložím (ač to jinak na emiminu nedělám)!!! :-) Krásně jsi to vypsala, úplně odborně - dokonce bych řekla, že na to máš nějakej titul? Nebo je to jen dlouhodobá a opakovaná zkušenost? Každopádně jsem se po ránu chechtala na celej prázdnej byt a kočky se divily a dělaly MŇAU MŇAU MŇAU!

Zvířatům zdar!

Peta a spol.

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 14.03.05 15:20

Ahojky Romano,

klobouk dolů, moc hezký deníček, který valná většina e-mimina jisto jistě využije. Díky moc. Celou dobu jsem si myslela, že jsi snad musela použít nějakou odbornou literaturu. Jsi třída. A dovoluji si nesouhlasit s Peťou, tento deniček nestačí stáhnout a uložit, ale vytisknout a všude nosit sebou, např. na návštěvu Zoo.

Jana a Karolínka (právě se tu snaží zneškodnit koberec modelínou)

Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 14.03.05 17:06

Ahoj holky,
jsem nakukovatelka z letňátek . Dovolila jsem si váš deníček stáhnout a mám dotaz - nevíte, jak dělá tuleň ??? Máme ho v knížce a už se připravujeme na dobu, až bude Adélka větší.

Předem děkuji za odpověď

Lenka + Adélka (7 m)

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.05 18:16

Leni,

no rozhodně TULI TULI, ne? :-)

Nic lepšího mě nenapadá! :-)

Peta

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 14.03.05 20:12

ahoj Leni
já už si vzpomněla i na ty mrože a lvouny.
Takže v Zoo se TULENI plazili po ploutvičkách a krátce ostře poštěkávali - synek to nazval kvakoštěkáním - právě se mi to podařilo napodobit krátkým „Kach“ zahýkaným jako u osla, tedy při nádechu.
Jinak se obávám, že LACHTANI na tom se zvuky nebudou o moc lépe.
MROŽI štěkají mnohem hlouběji a déle, i frkají a snad i občas až zatroubí - to nevím, to jsem neslyšela
A Lvouni a Siňuchy přeci houkají, Řekové si je pletli ze Sirénama - kde ovšem na tom tuku s hroší kůží viděly krásu těla a na tom hýkání kouzlo hlasu, které udolalo Odysea, to vážně nechápu. Já bych jejich zvuk připodobnila spíš zkoušce sirén pro evakuaci obyvatelstvá :-))))
tak snad jsem nic nepopletla
 Romana

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 15.03.05 08:40

Souhlas s Missorkou, bylo to první, co mě napadlo, tuleň dělá tuli tuli, pro začátek to bude asi lepší, než se pokoušet o nějaké štěkací zvuky, které by mohly některé dětičky spíše vyděsit :-))).
 Katka

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 15.03.05 09:43

Romano,

úžasný deníček, já jsem Ti říkala, že máš spisovatelské střevo :-).

Tedy na doplnění, myslím, že malá krůťátka také dělají píp píp, přeci jenom to je malá drůbež :-). Pamatuju si, že když měla babička malý krůty (teda na výkrm a následnou konzumaci), tak jsem si s nima povídala, pípaly jsme na sebe, teda já jsem spíš tak nějak kníkala a ony mi odpovídaly :-).
Králík - my neděláme žádné citoslovce, ale jen hýbeme nosem nahoru a dolů (jak to jde) a mírně sešpulíme rtíky (aby to byla malá králičí tlamička). Žirafy nemají hlasivky? No to jsem nevěděla, je skvělé, jak si můžu s malými dětmi doplnit vědomosti!
A ta užovka, to je super jak hezky sssycccí a zzzicccí.

No tak nic jiného mě nenapadá, myslím, že to bylo dostatečně vyčerpávající.

A jestli se můžu přimluvit, tak více takových deníčků :-)))!

Ahoj Katka a Kuba (a někde se šmrdolící Tobík)

Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 15.03.05 09:54

Ahojky vsem,

no samozrejme ze tulen dela „TULI, TULI“ … to by ti vysvetlila i nase Nika:-))) A nejlepe, kdyz ti to tuli, tuli i ukazuje … ja te totiz desne rada tulim se svou holcickou:-), takze mne obejme kolem krku a prituli se.
A tucnak u nas dela „TUCI, TUCI“ u toho se nase Nika toci ze strany na stranu jako tucnak kdyz chodi:-)))

No neni to vedecke, ale zase roztomile :-)))

Papa

Sulanek a Nika 25.5M

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 15.03.05 13:21

No holky, já vám věřím, že tuli tuli je úžasné. Ale u nás doma moc ne, protože probíhá skoro furt a nepřetržitě a je tudíž velmi fyzicky náročné :-)))))
Na druhou stranu jsem si včera zkoušela tulenní výkřiky, aby popis tvorby zvuku byl co nejpřesnější. No a měly jste vidět Johanu, jak se chechtala mamce natahující krk a bradu dopředu a krátce hýkající - měly jsme srandu na dvě hodiny, protože to samozřejmě pak hned zkoušela po mně.
A když to budete zkoušet v leže s podporou rukou složených do ploutviček, tak se můžete i odhlásit z fitnes centra.
Manžel tuto polohu a zvuky označil za eroticky inspirující :-)))))))
Ale klidně si ponechte tradiční tuli, tuli, já budu radši hýkat ležmo
 Romana

Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 15.03.05 13:53

Romi,

hi-hi, u vas musela byt legrace, jenom predstava jak hykas a lezis s pidirucickami mne dostava … brani mi smani se nahlas pouze to, ze jsem v pracovnim procesu a asi by se hoooodne divili, co to tady delam a cemu se chechtam!:-)))
U TULI TULI zustat musime, probiraly jsme to v denicku tak pred 1 a 1/4 rokem a na tomhle jsme se musely shodnout vcetne TUCI TUCI s tucnakem.

Holt ucite vse tak jak mate … dokonale:-))) Nekdy prijdeme na zkusenou:-)))

Papa

Sulda

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 15.03.05 19:10

Romčo,

tisíceré díky!!!! Deníček už mám vytištěný…a můžu jít trénovat tuleně…(vůbec se nedivím tvému manžílkovi…určitě jsi vypadala zcela neodolatelně o:)))

Králíka děláme stejně jako Smokie, zebra je u nás taky pruhovaný kůň a krokodýla předvádím pomocí rukou..„má veelikánskou pusu a Ondráška spapá..“ a končí to tulením.. napadá mě ještě třeba zubr nebo bizon, kterého řešíme tím, že má rohy..no asi taky bude dělat „bek bek“.
Veškerý hmyz (včetně berušky a motýla) podle Ondry dělá „bzzz pich“ (a při tom se píchne prstem do bříška).

Ondra to dnes zalomil podezřele brzo..(snad nám jarní počasí nepřineslo nějakého hnusného bacila..)..tak jdu relaxovat k manžílkovi o:)) a popřemýšlet, jak dělá mořský koník o:)

Zatím ahoj Andrea a Ondra

ps: Zdravíme Filipa a ostatní Brontosaury..„Ja­hody se šlehačkou-mlask mlask“- Ondru určitě uspokojí o:))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.05 20:46

No já bych řekla, že BIZON a ZUBR jsou vlastně takový přerostlý zarostlý krávy, takže bych je klidně nechala bučet - bizona hezky po americku múúúúúú, a pro zubra bych volila třeba polskou variantu - ovšem jak se bučí v Polsku, to vážně nevím. Kdo poradí.
Ještě jsem se chtěla zeptat, myslíte, že KLOKANI dělají klok, klok? Já si jen pamatuju jednoho klokana sklerotika, kterého předváděl J. Dvořák, ten dělal Hop, hop, kde mám kapsu, hop, hop, kde mám kapsu.
Jo a další problém - PŠTROS - jak to vyřešit, když není poblíž pískoviště? Mám strkat hlavu do květináče? Nebo umí nějaký hezký zvuk?
No možná dáme tu zvěřenu dohromady

Jinak držím palečky, aby šlo o jarní únavu a nikoli o chorobu. A nezapomeň poreferovat, jak se dělaj malá mořská hříbátka - předpokládám, že jarní tulení se neobejde bez následků :-)))))))
ahoj
 Romana

Jirina
Neúnavná pisatelka 15329 příspěvků 15.03.05 21:47

Ahoj Romčo,
děkuji za průvodce živočišnou říší. U nás to sice není až tak aktuální (vysvětlím za chvíli), ale stejně jsem se náramně pobavila a poučila zároveň - u některých zvířat jsem vůbec neměla ponětí. Zvlášť ten králík „mic mic" by mě nenapadlo a přijde mi to docela přijatelné.
Jíra totiž - od té doby, co pořádně mluví, tj. tak od 2 let - se moc nezajímá, jak zvířátka dělají, ale spíš se ptá JAK SE JMENUJE. Takže věřte, že je jednodušší říct, že 15 koček dělá pořád mňau mňau, ale vyjmenujte je a ještě si to pamatujte, že :o)))
Haničce zase stačí pár základních (domácích) zvířátek. Už je docela hezky umí, ale jelikož neumí říct hlásku „k" nahrazuje ji „t", čili kohout, slepice a kachna (v tomto pořadí) dle ní dělají tytyjí,t-ttát a tátáč :o) Králíka jsme u ní vyřešili tím, že prostě říká „tajít" = králík. Jíru jsem učila, že králík hýbe nosánkem, ovšem reprodukováno to vždy bylo jako hrozné funění :o)) Jo a myšku jsem vymyslela jinak - nedělá zvuk, ale rukou tak jako zašmátrám po obrázku - já to vůbec nedokážu popsat, ale děti to chápou a umí to :o)
Díky žes nás zařadila do českého ptactva, tímto potvrzujeme, že i Vrabčáci dělají čimčarara čim :o))

Chci se zeptat, jak to bude s deníčkem dál? Já už vlastně vůbec nevím, kdy jsem na řadě. Napadlo mě napsat o velikonočních zvycích (v naší rodině), tak ať to není s křížkem po funuse :o)) Romčo a nechceš se zařadit mezi psavce pravidelně? Tušila jsem, že budeš HVĚZDA (to myslím v dobrém). Pak bychom se střídaly po 4 týdnech a pořadí by se změnilo - Romana, Jiřina, Jana, Stáňa a já bych vzala hned nadcházející deníček - jestli tedy všichni souhlasíte. Případně by se Romča mohla střídat s ostatními (Evča, Bublina) talentovaných je vás tu dost.

To bude vše co mě k tématu napadá, mějte se fajn. Mimochodem, dnes byla robátka vzhůru v 6 ráno! Nejdřív Háňa a brzy křikem probudila i Jíru a celý den byli na ránu - miláčci :o))
Ahoj Jiřina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.05 22:18

No já jen zaskočila za dost těžce marodnou Anaj, která sice slíbila, že se přijde mrknout, ale nechce utrácet maminčiny penízky za připojení. Jinak jí vůbec, ale vůbec nebylo dobře, nemůže moc mluvit, protože místo řeči kašle. Už by měla mít za sebou rentgen a vědět, jak je tedy na tom. Snad už se to začlo zlepšovat. O děcka se stará Hynek a dědeček, možná už jsou na horách. Deníček měla Jana nachystaný, ale neměla jak ho poslat.
Protože se pořadí docela pomotalo, tak se zase holky domluvte, kdo je po kom. Nás ostatní bych nechala jako náhražky, když některá z vás nebude moct, ať v tom nemáme bordel. :-)))) Ale jinak se budu na Jírovy zážitky z dynovačky těšit, konečně chlap poreferuje, jak to má probíhat :-)
Jo a deníček jsem psala vlastně pro Joko, Ondru, Davídka a další méně výřečné exoty, zcela chápu že zdejší povídálky muselo téma skoro až urazit, ale zase mají možnost přidat své zkušenosti. Filipa téma vysloveně zaujalo a neustále mi tu chodí s dalšími a dalšími pazvuky.
Jo a víš jak dělá patnáctiletý puboš? No přeci Buhehehe čau Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 15.03.05 22:24

sakra, teprve teď jsem si všimla, že jsem celý den anonymní, ale kupodivu to funguje v pohodě. Tak nevím, co se zase dělo
 Ro

sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 15.03.05 22:29

Ahojky,
já jen tak lehce poinformuju o ségře. Mluvit už může, víc než dobře:-))), není to sice ten kulomet co normálně, ale dobrý. Říkala, že už se cítí dobře, akorát odpoledne už je utahaná. A na rtg se v pondělí už ani ten zápal plic neukázal, jenom průdušky a dutiny. Takže snad nebude tak zle.
Bohužel já jsem jako pomoc s dětma na prd, protože Ondra soplí první ligu a v noci kašle a na mě leze nějakej virus.
Ale tuším, že ve středu Jana přijede domů, takže se určitě ozve sama.
RO - deníček super, taky si ho asi uložím. U nás dělá zajíc mic mic plus ty ksichty :-))) A puberťák? No asi každý jinak, ale vždycky dost nahlas :-)))

Mějte se

Sylva od Špuntíků (sestra Anaj)

Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 15.03.05 23:03

Ahoj všichni,

mně taky napadlo, že tuleň dělá tuli, tuli, ale když to Romana pojala tak vědecky, tak jsem se cítila zahanbeně a chtěla jsem slyšet vědecký výklad :o)))
Děkuji samozřejmě všem, kteří mi odpověděli. Budu tedy nevědecky dále používat tuli, tuli, ale pro jistotu jsem si poznačila i odbornou verzi (budu trénovat).
Všem vám přeji mnoho krásných chvil s vašimi drobečky a mnoho krásných deníčků.

Lenka + Adélka z letních miminek

David1
Kecalka 287 příspěvků 16.03.05 16:54

Ahoj Romano a ostatní

Deníček je úplně super!!! Naprosto vyčerpávající i odborné informace. Nám se to s Davídkem bude hodit i když zatím ho třeba Brontosaurus nebere:)) Ale kdoví o co se časem bude zajímat. Jinak David rád studuje bráškovo knížku pro předškoláky a tam se zajímá o všechny zvířátka. Jsou tam ty klasické domácí, zvířátka z lesa a Zoo. Mimo nich i třeba nejznámější ptactvo, to je všechno zatím jen „pipí“ ale posledně chtěl jmenovat všechny druhy ryb:o)
Do Zoo zajdeme někdy o víkendu, čekáme až se ještě trochu víc oteplí. Jinak dnes už je tam hezky, sluníčko už jsme potřebovali.

Jinak s chřipkou už je to dobré. Davídek už jen občas zakašle. Teplota už nás taky opustila, takže řádíme vesele dál. Poslední dny přišel David na novou zábavu a to házení čehokoliv po Filipovi. Někdy to dělá jen tak, jindy zase když ho Filip zlobí. A aby se trefil, tak chodí k Filipovi hezky pěkně z blízka, nejlepší hody jsou na hlavu. A vysvětlování je na nic, to ho vůbec nezajímá:(

Byla jsem s Davídkem na ortopedii kvůli těm nožičkám. Po prohlídce nožiček dr. zjistil, že má David ploché nohy a předepsal nám vložky do bot. Ty by měly také usměrnit ty nožičky. Za půl roku máme přijít na kontrolu. Včera jsme byli pro vložky, dělají je na míru, takže Davídkovi obkreslovaly nožičky. Ten koukal a nechápal proč mu to dělají:) Ty vložky bude mít jenom do botiček a vypadají docela dobře. Nakonec málem odešel se sestřičkou, ta se ho zeptala jestli s ní půjde, nabídla mu ruku a David šel. Došel s ní až k výtahu a celou dobu mlčel i když se ta sestřička pokoušela o konverzaci:o) Pak se s ním rozloučila ale Davídek neřekl ani nashledanou ani neudělal pápá akorát se styděl:o)

Sluníčko se líbí i Davídkovi, při dnešní procházce si chtěl hned odlehčit. Sundaval si nejdřív jenom čepici, pak chtěl i bundu. A jak jsme šli ven, tak hned hlásil, že jdeme koupit „kaku“ (žvýkačku), pak ještě „vajíko“ (Kinder vajíčko) s panem „ujajakem“ (Úžasňákem). Když jsme pak v obchodě, tak nezapomíná ani na brášku a všechno bere rovnou po 2 kusech. U nás je to jako u dvojčat. Když je jedna hračka jen jeden kousek, tak je hned řev, protože tu věc potřebujou zrovna nutně oba dva ve stejnou dobu:o) Pomalu se smiřuju s tím, že to jsou kluci a tak se hold budou o hračky pošťuchovat, hádat ale horší to bude až nastanou pořádný rvačky a budou padat zuby:)))

Janě přejeme brzké uzdravení, snad už je jí lépe. Ostatní jsou snad všichni v pořádku a užívají si přicházejícího jara.
Všem přejeme sluníčkové dny.
Ahoj Eva s Davídkem

Jirina
Neúnavná pisatelka 15329 příspěvků 16.03.05 21:23

Ahoj vespolek,
Romčo, mám reklamaci - zkoušela jsem na Jíru, že králíček dělá „mic mic", ale podíval se na mě, jako že je maminka úplný debil a povídá. Ne, králíček nedělá mic mic, králíček dělá a předvedl to svoje čmuchání. Aspoň se ty nové zvuky nemusím učit :o))) Ale jo, beru to, že deníček nebyl určen přímo pro nás :o)

Ještě z minulého týdne - díky za inspiraci na velikonoříkanky, díky nim jsem si totiž vzpomněla na jednu docela hezkou - napíšu, třeba se vám taky bude líbit:
Hody hody doprovody malovaná vajíčka šla jsem k tetě na koledu potkala jsem zajíčka.
Nesl vejce, nes je v nůši řekla jsem mu koledu
dal mi čtyři nejpěknější budu je mít k obědu.

No ale stejně to není to co říkají chlapečci s pomlázkama, ne? Snad budu muset počkat, až koledníci přijdou a nahrát si to :o))) I když Jíra už slušně válí „hody hody doprovody" tak pro letošek nám to snad bude stačit :o)
Jo a dle vzoru Bubliny jsem vystříhala papírová vejce a pár namalovala sama a několik namaloval Jíra (pár čárek pastelkama, skoro to není vidět), když jsem byla v té euforii, tak jsem ještě vytvořila zajíčka s vejcem v ruce a beránka s vajíčkem (ještě že máme dětské knížky - po paměti bych zvěř nezvládla) a Jíra to docela ocenil. Akorát ještě chce slepičku :o))

Fiip kocour je ve sklepě, jak jsem čekala, povaluje se tam a nechodí ven a má něco ze zadní tlapou, bojíme se, že ji má zlomenou - nenašlapuje na ní a kulhá. Jíra se uklidnil, aspoň něco. Zato my nevíme co s ním - tedy s kocourem. Na nějaké velké zákroky u veterináře nemáme a nevím, jestli ho máme nechat, že se s tím nějak vypořádá sám. No poradím se s mamkou.

Ahoj Jiřina

P.S: Jano, píšeš tedy deníček teď? Já bych vzala ten příští a napíšu o Velikonocích, akorát je hloupý, že budu-li chtít zařadit nějaký nový zvyk, co mi poradíte, už bude pozdě :o(

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 16.03.05 21:27

Romčo,
díky za tip na ty „přerostlý zarostlý krávy“..že mě to nenapadlo.. Klokan u nás dělá hop hop (sklerotika jsem neznala, ale taky dobrý o:)) Už delší dobu se chystáme do ZOO, tak třeba tam odposloucháme i toho pštrosa..možná by Joko uspokojilo, kdybys zaběhla před barák a strčila hlavu do sněhu..teda pokud vám ještě nějaký zbyl..taje to dost rychle..u nás zatím dělá pštros „pipi“ jako většina ostatních ptáků (jiné zvuky zvládáme zatím u drůbeže, sov,kukačky, holuba a vrány&spol). Mořského koníka jsem zatím nevymyslela..snad bude Ondrovi prozatím stačit informace, že u mořských koníků nosí miminka v bříšku tatínek a taky se o ně stará..holt, hezky si to ty mořské klisničky zařídily, že o:))

No, a jak se dělají mořská hříbátka?? Velmi velmi příjemně o:))) Bohužel, u nás to zatím nehrozí..i když myšlenka je to dost lákavá (zvláště Ondra by byl nadšený..). Vzhledem k naší momentální „velmi veselé“ finanční situaci se budu muset alespoň „na chvilku“ vrátit do práce..jedině, že bychom se přidali ke zvířátkům v ZOO a nechali se adoptovat…třeba by se nějaký sponzor našel o:)))

ahoj Andrea

Aja99
Kecalka 208 příspěvků 16.03.05 21:32

Ještě jsem zapomněla, zdá se, že jarní bacil se nám prozatím vyhnul..zato já si dnes připadám, jak by mě někdo těžce bacil..na budíčky ve čtyři ráno už jsem si docela odvykla..naštěstí mi Ondra po hodinovém přemlouvání dal ještě dvě hodinky spánku… A.

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 16.03.05 21:54

Ahojky vám všem!!!!

Tak jsme se za vámi dostali zase až po týdnu, prostě nestíhám!!!!!,ale to už je ohraná deska.
Romano, deníček je prostě super a pro nás velmi inspirující, neboť my nejen, že neprohlížíme a nečteme knihy (už jsem to definitivně vzdala),ale se zvířátky jsme se zasekli někde na úrovni vrabčákovic Haničky a více zřejmě Vojtovi netřeba :-( U nás spíš řešíme, jak dělá traktor, popelářské auto, vrtačka a motorová pila, nenašel by se nějaký technik, který by to v tomto směru vzal pěkně od podlahy a napsal technicko - zvukový deníček ?
Ale nějaké zvířecí perly mohu hrdě poskytnout, např. žába u nás dělá „žab žab“, had dělá „já šem hňusnej had“ - hodně hlubokým hlasem, a zatímco kočka mňouká, kocour jedině drápkuje - pro nezasvěcené, když se kočka mazlí, zarývá do vás rozkošně drápky :-)))
A co je u nás nového? Radujeme se,ale zatím hodně hodně potichoučku z jarního počasí, dnes jsme absolvovali mega nákupy, tudíž se mnou náš tatínek nemluví, ale zase máme všichni nové botky a nějaké to oblečeníčko a taky nového berana a dokonce Vojta nové kolo!!! Museli jsme koupit to nejmenší, protože náš pidikluk by jinak nedosáhl na šlapky a přesto, že jsme v obchodě poctivě zkoušeli a šlapali, doma jsem zjistili, že šlapky se točí pouze dozadu :-)))) Tudíž veliký nářek,protože jsme nejezdili, musíme poprosit dědečka, ten jediný je u nás všeho schopný (rozumějte tak, že vše umí opravit) a snad se mu podaří kolo zprovoznit, protože další cesta do nejmenovaného nákupního centra by zřejmě ukončila můj život :-((((
Tak zatím ahoj,snad dřív než za týden, a přejeme brzké uzdravení všem marodům, hlavně tetě Janě!!!!
Stáňa a spol.

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.03.05 13:53

Ahoj všichni,
Tak se zase hlásím, než zase odjedu :-)).
Se zdravím je to pořád stejný, z nejhoršího venku (zápal plic), ale jinak stav setrvalý, už od pondělka neměnný. Takže jsem dneska dostala k antibiotikům i inhalační kortikoidy a mám prý vydržet. Týden, čtrnáct dní…? Vržu jak stará almara.
Konečně jsem se vrátila do Brna a uvidím děti - skoro po týdnu. Už se nemůžu dočkat. Hlavně na Verunku - včera mi totiž do telefonu sdělili, že s ní byla babička u holiče!!!!!!!!! A z Verči je prý kluk. Jsem naštvaná a v šoku a babička má jediný štěstí, že to bylo na Hynkův popud. Jak mi mohli sebrat tu možnost jít se svou dcerou poprvé k holiči? Navíc ji nechali na kluka. S její buclatou tvářičkou (mnohem víc se mi na to hodí anglické „plumpy") teď musí vypadat jak velryba. No, vyfotím a šupnu do albíčka, ať se taky pokocháte.

Deníček jsem poctivě četla, ale neozývala jsem se. Mám totiž děsně zvědavou maminku a ta mi neustále trčela za zadkem a chtěla si to číst. Když jsem jí řekla, že to nesnáším, urazila se, ale ochomejtala se dál. Tak jsem to radši rychle přelítla a zavřela. Fakt to nesnáším. Ať se tam podívá sama, když mi to někdo čte pod rukou, mám pocit, že mi čte soukromý dopis.

JIŘINO, jestli chceš, klidně si vem tento deníček, ať ti žádné zvyky neutečou. Mně je jedno, jestli budu psát teď nebo až za týden. Takže já ho napíšu až příští víkend, jo?

Romy, deníček je super. Měla bych být nemocná častěji, ať je toho víc:-).
Jak je to u nás? Většina zvířátek dělá stejně.
Tuleň dělá tuli-tuli, lachtana jsme si půjčili u Nohavici - lach, lach
Tučňák ťapká svou tučnákovskou chůzí, to umí Verča moc dobře, protože svého času takhle Ondráš chodil a Verča ho s radostí parodovala.
Velbloudi plivou, ale to radši nepředvádíme, a žirafy kopou (před tím nás varovali na safari).

Ahoj Jana, do večera ještě osiřelá

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 18.03.05 12:47

Ahoj holky,
tak uz máme v albícku naseho oskubánka. A to jeste myslím, ze na tech fotkách vypadá o dost líp :-((.

Setkání po týdnu probehlo v pohode, ale Verca se teda neskutecne rozkecala. Prijeli v 7, spát sli v 8.30, mám dojem, ze za tu dobu mohla mít prostoj tak minutu. Jinak jí jela pusina jak o zivot.
I kdyz jsem na nový úces byla nachystaná, byl to sok. Vypadá úplne jinak a mnohem hur. No, Filípek to nastestí hodnotí stejne (ze se mu to vubec nelíbí). Hynek se nás snazí presvedcit, ze je to docela dobrý.

A jeste mám dobrou novinku ke svému zdravotnímu stavu. Zjistila jsem, ze jsem celá osypaná, takze jsem musela vy:,–(it skoro vsechny léky, hlavne ty ATB. Tak jsem zvedavá, jestli se mi to vrátí, nebo ne.

Mejte se
Jana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 18.03.05 18:21

Týjovka, puntíkatá Jana!!!! Ukážeš nám to v albíčku? :-))))) Už si přestaň vymýšlet choroby a koukej se uzdravovat. Co je moc, to je moc. Jaro na tebe vysloveně čeká.
Koukaly jsme s Joko na oškubánka a Verunka se nám moc líbila, přijde mi, že to vůbec není tak strašné, naopak jí to hooodně sluší, vypadá jako malá paní inženýrka.
Ale hlavně, že už jste zase pohromadě, koukej se vykurýrovat, ať si můžeš užít Verunčina sportovního sestřihu.
Pa
Romana a Johanka

Jirina
Neúnavná pisatelka 15329 příspěvků 19.03.05 19:59

Ahoj všichni a hlavně uzdravující se Jani,
nebudu moc psát, protože jdu na ten velikonoční deníček. Tak po neděli pááá
 Jiřina

P.S: tímto bychom se měly vrátit do původního rytmu Jiřina - Jana - Stáňa.

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 20.03.05 16:22

Tak si tu tak užívám nedělního odpoledne, Johanka to dnes mimořádně zabořila už v půl třetí a stále spinká. Maminku jsem dnes vyštvala poprvé spát v nových bytech - ve svém nemůže, tam se netopí, ale zato se tam může koupat, což zase nemůže v prababiččině, kde se i topí a dá se vařit, ale neměl by se zapínat bojler, není tam nastaven správný tarif. Když jsem okoukla domácnosti babiček, tak bych řekla, že jsem za těch 14 dní zvládla přestěhovat cca polovinu věcí, když nepočítám extraštiky pro stěhováky (např. třídílnou skříň z masivu vcelku - nerozmontovatel­nou). Právě jsem si při vyklízení špajzu vyhodila koleno a začíná to fest bolet, asi se zítra na nohu nepostavím, ale asi to budu muset rozchodit :-))))
Johanka má samozřejmě ze stěhování zážiteček, děsně se jí líbily prázdné a hlaholivé byty babiček, dělala tam takový brajgl, že to vypadalo, jako by se stěhoval celý romský rod. Naštěstí ve vedlejších bytech bydlí podobní, takže to snad tolik nevadilo :-(((((((
Děsně jsem se včera lekla, ale vypadá to, že sousedé nebudou problematičtí, tak snad to babičky i se svými předsudky zvládnou.
Jinak se mi v předchozím týdnü prohloubila averze k advokátům a přestože jsme částečně elektrikářská rodina, tak prohlašuji, že „někteří jistí“ elektrikáři jsou zkyslí pribiňáci a přitvrdím až k hovadům. Kvůli jednomu inkriminovanému lítám už přes týden a výsledek v nedohlednu, nainstaloval přímotopy bez povolení energetiků.
Joko vstala, takže zbytek až v novém deníčku
ahoj
Romana a Johanka

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 22.03.05 15:32

Ahoj všici,

pořád číhám na nový deníček, ale už jsem to nevydržela :).

Romano, poklona, takovou encyklopedii zvuků tu ještě nikdo dohromady nedal. U nás už jsou zvuky trošku pasé, teď spíš jedeme v tom, kdo je maminka, kdo tatínek a kdo děťátko (had, hadice, háďátko… apod :).

U nás už je všechno OK, nakonec se ta Viktorčina záhadná viróza prozradila. V sobotu jsme na hory odjeli, Viki nechtěla jíst (potažmo kousat), tak jsem oscilovala mezi dorůstáním stoliček (má je prořezané, ale nedorostlé) a afty (vyloučeno po spokojeném pozření rajčete :). V úterý jsem našla na polštáři krvavo-hnisavý flek, tak jsme mazali k jánskolázeňské zubařce, která po prvním pohledu zkonstatovala „první setkání s virem oparu“. Nevím, jestli to víte (já tedy netušila), ale poprvé se to neprojeví oparem na rtu, ale hnusně rozbolavělými dásněmi a jazykem. Jelikož je to viróza, není žádná specifická léčba, jen snižování teploty a bolesti + vyplachování bylinkama a tekutá strava. Trvá to 7 - 10 dní. Samozřejmě to provázely teploty a protivina nejvyššího stupně. Dítě celý týden žilo na mlíku, jogurtech bez kousků a zmrzlině se šlehačkou. První normální jídlo pozřela až v sobotu v poledne.

Jinak na horách bylo super, konečně jsme si užili i sluníčko a jarní lyžování. Viki splnila tatínkovy ambice ;) a samostatně za ním sjíždí mírné sjezdovky a zatáčí dle pokynů. Zastavovat ji nebaví, radši se nechá chytat :). Ovšem když jí cestu zkřížil další malý lyžař, vyšvihla předpisový vyhýbací manévr, takže když chce, ty prkýnka ovládá zcela s přehledem.

Zítra odjíždíme k babičce péct mazance, a tak zase budeme mít krátkou absenci (a absťák :), takže mi nedá pochlubit se dnešním ranním vejšplechtem. Viki ráno nějak neudržela stoličku, než jsem doběhla pro nočník, a pustila to do plínky. Když jsem ji utírala, povídám „takovej fujtajbl“, na což mi mé dítě s úsměvem odpovědělo: „to není fujtajbl, ale čistejbl“ :DDD.

Tak, víc toho psát nebudu, bůhví, jestli si to ještě někdo přečtete. Kdyby ne, pokud vyjde deníček ještě dnes, ráda to do něj zkopíruju :).

Pozdrav všem uzdravujícím se marodům!

Iva

Vložit nový komentář