Filutové z Chytrálková - náhradní zvířecí deníček od Ro
- Rodičovství
- ro
- 14.03.05
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Milí Filuťáci i nakukovatelé, dnešní deníček je náhražkový a tudíž ne stoprocentně lidský, alébrž zvířátkový. V jednom z posledních komentářů nastolila Andrea problém, se kterým se občas také potýkáme: jak dělají která zvířátka např. ještěrky, jezevci, králíci, zebry, velbloudi, brontosauři atp. Určitě víte, o jakém problému mluvím, takže se rovnou pusťme do řešení. Myslím, že nejlepší bude forma seznámku a káždá budete moci doplnit, co vás ještě napadne:
Zvířátka domácí:
PEJSEK štěká a vrčí - haf, haf , vrrrr (baf, bau); KOČIČKA mňouká - mňau (miau, mou), smí i prskat; PRASÁTKO chrochtá a kvíká - chro chro (vyslovené nebo zachrochtané), uííííí (vyslovené nebo napodobenina); KRAVIČKA (i telátko, i býk či vůl) bučí - bůůůů; KOZIČKA mečí - méééé; OVEČKA (beránek i jehňátko) bečí - bééééé; KŮŇ řehtá a frká - íhahá nebo napodobenina, prrrrrchch vyslovit prudce až se nafouknou tváře a kmitají rty; OSEL hýká - vdechem vyslovit íííííááááá
A přecházíme na drůbež, ta už je složitější:
SLEPICE kdáká - kokodák nebo napodobeninu, KOHOUT kokrhá - kykyryký (fascinuje mě anglické cookedoodledoo a i různé skřeky imitátorů), KUŘÁTKO pípá jako ptáčci - píp, píp.
KACHNA kváká - kač káč; HUSA kejhá - ga ga ga; KÁČÁTKA a HOUSÁTKA jsou jako malí ptáčci, takže také pípají - píp, píp, někdy uštipují travičku, takže pípštíp. KROCAN i KRUTA hudrují - hudry hudry, co dělají krocaňátka - to vážně nevím; HOLOUBEK vrká - vrků; HRDLIČKA cukruje - cukrů. Ještě jsme neřešili HUSOKACHNU, já ji totiž zažila jen v mražáku marketů, takže vážně nevím, jak dělá.
; To je snad z drůbeže vše.
No a narážíme na první opravdu těžký problém: Jak dělá KRÁLÍK? Tohle domácí zvířátko nám motalo hlavu, ale už vím: Králík dupe dup dup a kýchá naprázdno, když se mu dostane travička do nosu. V případě plného nosu to nedoporučuju - kdo má furt ty nudle utírat, to pak používáme citoslovce „mic, mic“. Stejné používáme i u ZAJÍCŮ.
No a tím jsme se přesmekli k divoké české zvěři:
LIŠKA štěká jako pejsek, jen jemněji, vrčí a vyje jako vlk, ale jemněji, VLK si sice může zaštěkat i zavrčet, ale hlavně krásně vyje - vijůůůůůůů je jeho doména. Dotazovaný JEZEVEC umí prý krátce poštěkávat, vrčet a prskat a používá hluboké töny, takže chrčivé hluboké haf nebo baf je na místě. KUNY a LASIČKY jemně mňoukají až hvízdají, před lidmi ovšem nejčastěji prskají až syčejí jako vzteklá malá kočka, jejich zvuky nedoporučuji napodobovat - je to o zánět hlasivek.
SRNEC, SRNKA a i JELEN nebo LAŇ většinou bekají - takže kašlavé bek bek by to mohlo spravit, ještě je možné používat hlasné chrčivé tráááááá u jelena v říji. Možná bych tím spláchla i ohradové MUFLONY a DAŇKY, ale tady se klidně nechám nějakým myslivcem opravit. RYS mňouká jako kočka, ale přepisuje se to miiiau, protože je to kvílivější. MEDVĚD samozřejmě bručí své oblíbené brum brum brum, jak se vede medvědům.
Z českého ptactvazmíním jen nejoblibenější, v komentářích se můžeme dostat k ptačím říkačkám: VLAŠTOVKY i JIŘIČKY čiřikají - čiři čirííí; VRABCI čimčarají - čimčarára čim; SÝKORKY švitořej - např. tydli šmidli, ostatní malí ptáčci típají nebo pípají.
HAVRAN i VRÁNA krákají své krááá krááá; KŘEPELKA volá pět peněz, SOJKA je hlídačka lesa, takže může například volat zlodějíííí zdlodějííí; STRAKA je zlodějka, ale když ji někdo vyruší při loupeži, tak křičí jako ukrákané vrány. DATEL je oblíbený ptáček logopedů, protože tak dlouho dělá do stromu ťukdukťukduk,tdtdtdtdtd až je z toho trrrrrrrrr, za kamarády má STRAKAPOUDA i ŽLUVU, ale ti nemají tu jeho rychlost..
No a zbývají ČÁP, u kterého jen vím, že dělá „klapy klap, já jsem čáp"; houkající SOVA, VÝR, SÝČEK a jejich oblíbené hůůůů; a nesmíme zapomenout na KUKAČKU a její kukání; ledňáčky, jeřábky, poštolky, orli a jiné ptactvo ponechám vaší fantazii.
A přecházíme do ZOO na exotiku, i když nejprv vezmu exotiku domácí:
MORČATA zcela jistě hvízdají, to mám prověřeno - lze napodobít ústy i hvízdáním, andulky a papoušky si vyřiďte sami, podle toho, co ti vaši provádějí, MYŠI, PLŠI, KŘEČÍCI i KŘEČCI velmi tence pižďuší, takže lze použít všeobecně známé myšší písk.
A jdeme na ty větší exoty:
OPICE všeho druhu umějí chraplavé skřeky ueee, ŠIMPANZI a GORILY přidávají kromě skřeků i oblíbené podrbávání na kštici a pod bradou a hu hu hu s vysunutou bradou. PAVIÁNI a jejich skřeky jsou nejoblíbenější, ale nelze je přepsat, prostě když správně žensky zavřísknete, jste pavián. SLONI troubějí - trůůůů, trůůů, krom toho se mává jednou rukou prostrčenou mezi druhou rukou, která drží nos - jinak chobot neplatí. TYGŘI řvou hodně chraplavé Uááááááá, LVI taktéž a taky hodně nahlas zívají. Z dobrého zdroje (od Missorky) vím, že NOSOROŽEC troubí - trááááááááá (skoro jak slon) a HROCH prý děsně funí, problém máme u TUČŇÁKŮ , MROŽŮ a LVOUNŮ - zkuste dodat nějaké ty zvuky
No a k naznačení, jak dělá KROKODÝL, používám synovy botky z tělocviku, pomocí tam vytvořených žraloků naznačuju chramst, chramst. ŽRALOCI a VELRYBY u nás krom chramst nedělají nijak, protože jsou ve vodě, kde se mluvit nedá. Jen občas si můžem zaskřehotat jako DELFÍN podle Merleho: Až delfín promluví - a následného filmu.
VELBLOUD tzv. řehtohýká hlubším hlasem - ale Filip doporučil pro nematení dětí využít velbloudova prskání-frkání, jako u koní. ZEBRY dělají jako koně, protože u nás jsou to pruhovaní koňové.
Průšvih je u ŽIRAF, protože jak nemají hlasivky, tak jsou uváděny jako typický živočich nevydávající zvuky, což naši slečnu irituje, ovšem nedonutila mě k podvodu, takže žirafa „mičí“ - tedy mlčí. Když koukáme na webkamery v zoo (doporučuju, je to sranda: http://www.zoopraha.cz/cam_02.php ) tak Joko na žirafy křičí „Mičí, mičí“ ![]()
Zbytek exotiky vyxloženě improvizuji, máte-li zaružený návod - sem s ním.
A na závěr zkusím probrat hmyz: MOUCHY bzíkají bzzzz, VČELY bzučí bžžžžž, ČMELÁCI bručí: břžřžřžřž. VOSY bzučí sice jako mouchy, ale silněji a krom toho dělají píchy pích. Sršni jsou vrtulníky, takže dělají spíše vrrrrrr vrrrrr.
Kdysi jsem slyšela, že MOTÝLI dělají křídly muf, muf, ale po uvedení Mufa na televizní obrazovky jsem toto citoslovce přestala používat, u Mufa je oblíbené ďob ďobnutí.
Ostatní:
SLIMÁKY napodobujeme silným srkáním, naznačujem tak pohyb šneka po dlaždičce.
Někam se mi zatoulaly oblíbené ŽÁBY kvákající kváky kvák nebo melodičtější kuňk.
UŽOVKA u nás doma cituje z knihy Ježourek jde do světa: ssss sssss, ty jezku sssisatá, ty mě budessss kousssssat do ocásku? Mássss sssstěssstí, ze jssssem uzzzzzovka a né zzzzmije. Ále pockej, já ssssi tě umacccckám a pak tě ssssezzzeru! JEŽEK z téže knížky dělá nejčastěji krch krch, ale taky rád dupe jako králík.
No a protože Filip chodí do oddílu spadajícího pod Hnutí Brontosaurus, tak prohlásil, že momentálně nejoblíbenější hláška BRONTOSAURŮ je „To bys mi neudělal…“
Jo a ještě „Jahody se šlehačkou - mlask, mlask“ - to prý často říkají ti jeho Brontosauři ![]()
Ovšem v případě tyranosaura rexíka používám stejný řev, jako u tygra či lva.
Na celý závěr nesmím zapomenout na KRTKA, často dotazovaný tvor podle nejspolehlivějšího zdroje (Z. Miler) dělá Hele, Haló, Jůůů, Jéééé a Tady, tady. A zkuste se s dětmi hádat, že ne.
Omlouvám se za deníček, který je tentokrát spíše sběratelský než informativní. A zároveň prosím o doplnění, protože toto téma je v naší momentální situaci ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ!!!!
Použité zdroje: syn Filip, vlastní zkušenost, zdejší deníčky a zdejší chat
Mějte se hezky a doufejte, že se v komentářích dozvíte něco normálního ![]()
Romana a Johanka (31 měsíců)
Přečtěte si také
Tchyně nás bere na Maledivy. Radši bych si zlomila nohu, než abych tam jela!
- Anonymní
- 28.06.26
- 2356
Mít bohatou tchyně se může na první pohled zdát jako obrovská životní výhra. Představa, že máte v rodině někoho, kdo topí v penězích a rád své příbuzné obdarovává, zní jako pohádka. Jenže v našem...
K miminku nás nepustí kvůli virům. Na sítích se přitom chlubí fotkami z herny
- Anonymní
- 28.06.26
- 1019
Když se do rodiny narodí nové miminko, většinou je to důvod k obrovské radosti. Všichni se těší, až si uzlíček štěstí pochovají, a těší se na to, jak budou bratranci a sestřenice vyrůstat společně....
Po letech jsem si řekla o přidání. Reakce šéfa mě šokovala
- Anonymní
- 28.06.26
- 1934
Dlouho jsem si říkala, že peníze nejsou všechno a že hlavní je mít práci, která mě baví. Když jsem si ale po několika letech konečně řekla o vyšší plat, čekala jsem všechno možné. Jen ne reakci,...
Po nastěhování do nového domu mám pocit, že v něm nejsme sami
- Anonymní
- 28.06.26
- 827
Když jsme se s manželem a dětmi nastěhovali do vysněného domu, měla jsem pocit, že začínáme novou kapitolu života. Jenže po několika týdnech se začaly dít věci, které si dodnes neumím rozumně...
Manžel si vsadil, že do léta nezhubnu. Tvrdí, že šlo jen o vtip
- Anonymní
- 28.06.26
- 642
Nikdy jsem si nemyslela, že mě něco takového dokáže ranit. Nešlo ani tak o samotnou poznámku, ale o způsob, jakým jsem se ji dozvěděla. Od té chvíle se na svého manžela dívám úplně jinak.
Tchyně nám pomohla s bydlením. Teď má pocit, že jí patří celý náš život
- Anonymní
- 27.06.26
- 3787
Tchyně nám finančně pomohla s bydlením a já jí za to byla opravdu vděčná. Jenže od té doby má pocit, že může rozhodovat o všem: o zařízení bytu, výchově dětí, našich dovolených i o tom, jak...
Švagrová pojmenovala dítě po mé zesnulé dceři. Nikdo nechápe, proč mi to vadí
- Anonymní
- 27.06.26
- 2933
Když moje švagrová porodila dceru, měla jsem z ní upřímnou radost. Ta ale zmizela ve chvíli, kdy oznámila její jméno. Od té doby je mezi námi napětí a část rodiny si myslí, že reaguji přehnaně.
Partner v 55 letech už dítě nechce. Já ho chci, uvažuju, že si to „zařídím“
- Anonymní
- 27.06.26
- 1651
Láska si nevybírá a neptá se na datum narození v občance. Když jsem před čtyřmi měsíci potkala Igora, věkový rozdíl devětadvaceti let jsem vůbec neřešila. Je mi šestadvacet, jemu pětapadesát, ale...
Manžel chce třetí dítě, já už ale nemůžu. Bojím se, že mi to nikdy neodpustí
- Anonymní
- 27.06.26
- 968
Máme dvě děti, domácnost, práci a každodenní kolotoč, který mě vyčerpává víc, než si manžel připouští. On by si přál ještě třetí dítě, protože sní o velké rodině a dalším miminku. Já ale cítím, že...
Chlap v base, 2 děti na krku a rodičák k smíchu. Stát mě hodil přes palubu
- Anonymní
- 27.06.26
- 1193
Včera jsem stála u pokladny v supermarketu, v peněžence poslední dvě stovky a v košíku jenom ty nejlevnější plíny, mléko a pár rohlíků. Když mi prodavačka řekla výslednou částku, udělalo se mi...
Ro, šikulko,
jsem první!!!
A tohle je tak krásný deníček, že si ho snad stáhnu a uložím (ač to jinak na emiminu nedělám)!!!
Krásně jsi to vypsala, úplně odborně - dokonce bych řekla, že na to máš nějakej titul? Nebo je to jen dlouhodobá a opakovaná zkušenost? Každopádně jsem se po ránu chechtala na celej prázdnej byt a kočky se divily a dělaly MŇAU MŇAU MŇAU!
Zvířatům zdar!
Peta a spol.