Maceška

Rodičovství

Být nevlastní maminkou nebo tetou dětí svého partnera není vždy lehké. Macešek je mezi námi spousta. Ať už jen víkendových nebo na plný úvazek. Já jsme maceška víkendová a dovolenková a své děti opravdu miluji, přirostly mi k srdci. Je to také ta nejlepší přípravka na ty vlastní.

sledujte ten našený výraz :-)
3 komentářů


1 komentář

Ve svých 22 letech jsem se svým báječným životem a manželstvím s už jednou zklamaným partnerem „vyvdala“ i dvě děti. Drobotinu miluji, mateřské pudy mě ovládají už od puberty a řídím se heslem, že čím více, tím lépe, takže jsem fakt, že mám už částečně odrozeno, přivítala s nadšením.

V manželových vyprávěních byly jeho dětičky dva andílci, jen pozlatit. To, jak o nich můj muž hezky mluvil, co o nich říkal a jak se snažil jim dávat co mohl, mě přesvědčovalo, jak skvělý to je a bude otec, a jak dobře jsem si vybrala pro své budoucí potomky tatínka.

Žijeme od dětí poměrně daleko, takže trvalo téměř rok, než jsem měla možnost se s nimi poprvé setkat. Zatímco s holčičkou, tehdy čtyřletou, jsme se do sebe zamilovaly ihned, s desetiletým Matyáškem trvaly naše námluvy o něco déle. Řeknu vám dámy, že sledovat vnitřní boj malého kluka, kterému přijde jako zrada vlastní mámy projevit náklonost k mámě nevlastní, není nic příjemného. Okamžik, kdy mi dal poprvé sám od sebe pusu, si budu pamatovat stejně silně a dlouho, jako když jsem kdysi dostala tu svoji první.

Vztahy byly hezké až krásné, nad naší víkendovou rodinkou svítilo sluníčko a když přišel můj muž s nápadem na společnou dovolenou, těžko se mi skrývalo nadšení. Měla jsem plnou hlavu plánů, co všechno budeme dělat, kam pojedeme, na co se podíváme, co podnikneme. Měsíc před odjezdem na chatu jsem měla podrobný harmonogram, vymyšlený program pro hezké i ošklivé počasí a pomalu počítala zbývající dny do odjezdu.

Upřímně, po návratu z týdenní dovolené, jsem měla pocit, že potřebuji další týden na zotavenou. Byl to pro mě zážitek nadmíru vyčerpávající. Jsem zvyklá starat s o sebe a dospělého mužského, se kterým to je sice někdy jako s dítětem, ale víceméně jen obrazně. Příjezdem na dovolenou se mi z ničeho nic narodily dvě pětileté a jedenáctileté děti a já se nestačila divit.

Nikdy jsem neuznávala neurotické matky s nasupeným výrazem, kterak hudrují na své děti, které dle mého, samozřejmě zcela správného názoru vůbec nezlobí, a ony na ně i přesto, nevím proč, tak ošklivě ječí. Jak jsem s nimi onen týden soucítila a v duchu se omlouvala všem nebohým ženám, kterým jsem tolik křivdila!

Konečně jsem to pochopila a konečně jsem se i já mohla započítat mezi ty, které nešlěhají po nešťastnicích s tikem zlým pohledem, ale chápavým úsměvem, kterým se je snaží podpořit. Nechápejte mě prosím špatně, ne že by naše ratolesti nebyly skvělé, jsou to hodné, vychované a slušné děti, ale někdy mají i ti největší miláčci okamžiky, kdy se Vám galeje jeví jako docela příjemná varianta utrpení, které Vám Vaši bobečci připravují.

Dětičky dokázaly během několika málo hodin rozprášit můj skvěle sestavený program jako nabožtíka po rozptylové loučce. Jejich a moje názory na zábavu se, jak jsem si nemohla nevšimnout, diametrálně lišily. Zatímco já jsem s dětským nadšením vytahovala ze starých skříní Člověče nezlob se, Žolíky, Kloboučku hop, Loupežníky a kvanta dalších perfektních zábavných her, Matyášek položil na stůl notebook, vedle vysypal hromadu filmových DVD a měřil si mě bojovným pohledem.

Můj muž, do té doby hrdina mého srdce, mi ho zlomil nadvakrát, když zcela bez ohledu na mou touhu si zahrát s dětmi výchovné kvarteto, jim povolil koukat se na film. V hlavě jsem listovala všemi příručkami o autoritě, osobnosti dětí a vymýšlela ten správný způsob, jak rodince vysvětlit, že když jsme spolu 1× do roka na dovolené, bylo by moc pěkné, kdybychom ten čast trávili pokud možno spolu a ne jen vedle sebe. Vášnivým, ale ne hlučným nočním rozhovorem na verandě chaty jsme nad druhou lahví vína pozdě v noci s manželem dospěli ke kompromisu zábavy pro naše dětičky. Režim jednoho filmu denně děti přijaly s kyselými obličeji, ale přijaly.

Rozhodla jsem se také zcela ignorovat ksichty našeho chlapečka, které vrhal při slovech výlet, procházka a sousloví „jdeme na houby“. Odpozorovala jsem, že ho zejména poslední činnost bavila mnohem víc, pokud nacházel dostatečné množství hub. Za vykřikování: „podívej se semhle, jestli tady nerostou“, jsem ho „nenápadně“ navigovala k místům, kde jsem já i přes svoji slepotu nějakou tu houbičku našla a spokojeně pozorovala, jak nechuť Máťu opouští a v očích se mu objevuje nadšení z úspěchu. Valinku jsem motivovat nemusela. Jednak o houby zakopávala a jednak jí ještě stále připadaly výlety s dospělými jako skvělá zábava. Za poučnou návštěvu zámku stačilo zařadit příslib cukrárny a bylo vyřešenou. Nebylo to asi moc zdravé, ale účinné - děti se celou dobu chovaly vzorově.

Jako další kámen úrazu se ukázaly rozdílné stravovací návyky. Matesek nejedl (a dodnes nejí) meloun, jahody, maliny, jablka, hrušky, banány, většinu nečokoládových sušenek, mléčných výrobků, buchet, zeleninu, prostě témeř všechno, co neprolezlo friťákem nebo aspoň pekáčem. Marně jsem ho přesvědčovala o chutnosti malinových muffinů, lahodnosti Coleslawu a blahodárných účinků jablek na jeho trávící trakt. Když viděla stávkujícícho bratra Valinka, obložila štítivě buchtu a s tichým „mně to taky nechutná“ se připojila ke svému bratrovi. Za hodinu bylo po buchtě, u Valdy hlad zvítězil.

Matýskovu hladovku jsem vydržela čtyři dny. Pak, zmožena krutými výčitkami svědomí, jsem obalila řízky, nakrájela domácí hranolky a rezignovaně pozorovala, jak si Matesek přidává třetí plátek masa. Domluvila jsem se sama se sebou, že tedy teorii „jez co je, nic jiného nedostaneš“ budu moci aplikovat až na vlastních dětech, protože u těchhle se mi to už očividně nepovede.

Rodiné dovolené s dětmi mi každý rok znova ukazují, jak obdivuhodné ženy jsou matky a také, že to s trochou cviku, mazanosti a ocelovými nervy jde i bez křiku, ale ne bez neurotických tiků.

Děkuji všem, které četly až do konce a přeji Vám krásný poslední letní týden.

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
1aktak1  20.09.11 07:33

Opravdu nadherny denicek :) skvele napsany :) na svuj vek si me velmi pozitivne prekvapila a zhostila se role macesky skvele :)

 
1aktak1  20.09.11 07:33

Opravdu nadherny denicek :) skvele napsany :) na svuj vek si me velmi pozitivne prekvapila a zhostila se role macesky skvele :)

 
1aktak1  20.09.11 07:33

Opravdu nadherny denicek :) skvele napsany :) na svuj vek si me velmi pozitivne prekvapila a zhostila se role macesky skvele :)

 
Magda 75
Závislačka 3707 příspěvků 20.09.11 08:16

Krásně napsaný deníček,četl se mi moc hezky, držím pěsti, ať vám všechno vychází a třeba si zase někdy něco hezkého od vás přečteme :palec: :potlesk:

 
Sindarela  20.09.11 09:00

To je pěkný deníček. Jsi fakt dobrá. V Tvým věku bych to asi nezvládla. V té době jsem byla ve fázi randění, o to víc před Tebou smekám.
Asi děti nepředěláš, ale milovat je můžeš jaké jsou. V podstatě se na nich učíš a u svojich to budeš mít už trochu zažité. Samozřejmě miminko pro Tebe bude asi něčím novým, ale to hravě zvládneš, protože jsi, jak jsem pochopila radostná a adaptabilní, zkrátka optimistická.

 
Sindarela  20.09.11 09:03

Přei hodně štěstí. :palec:

 
helbell
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 20.09.11 09:35

Skvělé, skvělé, skvělé :palec: . Moc jsem se pobavila protože mám doma téměř to samé v podání mojí výkendové holčičky. Máme sabotáže jinde než s jídlem a zábavou, i tak je to někdy o nervy. Ale jak píšeš za tu lásku od nevlastňátek to stojí.

 
didinky
Zasloužilá kecalka 732 příspěvků 20.09.11 09:49

Super napsané, držím Ti palce aby si ty raubíře zvládala :palec:

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 20.09.11 10:25

Krásně napsaný deníček :palec:. Přeji hodně štěstí při zvládání dětiček :palec:

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 20.09.11 10:45

:palec: :palec: přeji pevné nervy

 
ha-ne-le
Kecalka 271 příspěvků 20.09.11 11:00

Taktéž pevné nervy… Vím o čem mluvíš… Já ve 23 vyvdala 3letou dcerunku. Manžel ji vozil na víkendy už asi od roku, takže opravdu jako moje… JEn si teď už uvědomuje, že u táty má volnější režim (díky tatínkovi) a je to s ní někdy k nevydržení. Ale když se mi jen tak z ničeho nic vrhne kolem krku a dává pusinky… Je to princezna. Teď už máme i svého chlapečka, půl ročního, a jak jsem se divila, jak najednou začala být starostlivá, aby Matýsek tohle a tamto, vozí mu hračky, hraje si s ním, hledá ho, neustále kde je Matýsek atd… Je to prostě moje prdelka!!!

Krásně napsané a zcela chápu tvé pocity :palec:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 20.09.11 11:08

Holky všem Vám moc děkuji za podporu, přesně jak psala ha-ne-le, jsou to moji miláčci, jen my už řešíme věci starších dětí, s prťátky je to v něčem snažší, ale hůř se jim to vysvětluje, velčáci to zase líp chápou ale hůř se s tím smiřují. :nevim: :-D :-D :-D

 
dana59
Zasloužilá kecalka 649 příspěvků 20.09.11 12:24

Krásně napsané, láska k víkendovým dětem z toho přímo čiší. Přeji hodně šťastných společných chvilek. :srdce: :kytka: :srdce:

 
katyca
Závislačka 3376 příspěvků 20.09.11 12:55

Hezky napsané, přeji plno hodně sil a pevné nervy. :kytka:

 
martina.se
Hvězda diskuse 54493 příspěvků 20.09.11 13:42

Krásný, musela jsem se smát.. :-D a přesně v tom vidím sebe. Já mám nevl 9ti letou slečnu, ale naštěstí zatim není v pubertě a musim říct, že dovolená s ní a mým mladým byla úplně super, jen hrozně krátká..

 
andrysecek
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 20.09.11 14:34

Tak to muzu jen zavidet pritel má dceru ted uz je ji 11 let ale je to sileny :zed: :zed: je rozmazlena,dela si co chce a nedokaze pochopit ze nase dcerka ktera ma ted 2,5roku potrebuje vice pozornosti nez nejaka pubertacka a pouze dela naschvaly.SILENOST :pocitac: :pocitac:

 
verpa
Ukecaná baba ;) 1214 příspěvků 20.09.11 14:54

Taky mužu jen tiše závidět…přítel má 10 let dceru a je rozmazlená, absolutne neposlechne, mstiva a delat naschvaly je její…Máme syna 10 měsícu a jakmile mu někdo řekne „Kájíku kde je táta“ a malej řekne tatata tak on vrha vražedné pohledy až se bojím že mu něco udělá…když jsem za rohem v kuchyni a nevidim na maleho, tak to skončí křikem - jeho sestřička mu odsune stul aby spadl, bere mu hračky a dělá zle…takže náš vztah na bodu mrazu a musím říct že jsem ráda když tady není…s přítelem se hádáme že neumí ani pozdravit a samozřejmě za to mužu já že ji to mam naučit atd…hruza děs

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 20.09.11 16:33

Dětičky dokázaly během několika málo hodin rozprášit můj skvěle sestavený program jako nabožtíka po rozptylové loučce!!!!!!
tak tohle mě dostalo !!!!!Jste úžasná !!!!Hodně hezkých chvil s touhle prima partou! :kytka:

 
martext
Ukecaná baba ;) 2182 příspěvků 20.09.11 16:39

fakt hezky napsane, pobavila jsem se :potlesk:
Tak hodne stesti s detickama :mavam: :kytka:

 
markytka7
Kecalka 147 příspěvků 20.09.11 22:57

Moc hezké :-) Bavila jsem se od začátku až do konce. Já sama jsem vyvdala desetiletého kluka, kterého má manžel ve vlastní péči. Už je tomu několik let a já s úsměvem vzpomínám na naše začátky. Bylo to těžké, člověk musí zatnout zuby a hlavně zapomenout na naivní představy, které měl. Je nutné obrnit se trpělivostí a rychle dospět (těch 10 let prostě chybí) Ale dnes můžu říct „stálo to za to“ Je to skvělý kluk. Držím palečky všem „maceškám“, které jsou teprve na počátku - věřte - stojí to za to.

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 21.09.11 07:39

andrysece a verpa: holky to mě moc mrzí :cry: :think: To je strašná škoda, já musím teda říct, že děti jsou vychované opravdu dobře, musím to zaťukat, ale nikdy jsme neměli žádný velký konflikt a ani nebyly nikdy opravdu drzé … od začátku mě brali jako autoritu: co jsem řekla, to platilo. Můžu za to poděkovat mužově bývalé ženě, v tomhle se jí nedá nic vytknout…ale netuším, co se bude dít, až přjdou naše vlastní. Děti jsou na to už připravené, snad to ustojíme, až to příjde :wink:

 
Ilonka007
Kecalka 327 příspěvků 14.10.11 18:59

Klobouk dolů. Fakt moc hezky napsaný deníček. By ses tím vážně mohla živit… :potlesk:

 
K-Black  19.01.14 19:42

Krásný deníček :kytka:

 
Medžika  19.01.14 20:58

Delší… ale moc příjemné čtení, zkltla jsem to jedním dechem :dance:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 19.01.14 21:12

@K-Black děkuji @magicalee já to krátký neumím :-D

 
AngelLilly
Echt Kelišová 8776 příspěvků 19.01.14 23:41

@Kalla1412 zajimalo by mě, jak pokračujete i s vaším přírustkem ;) Doufám, že stále v tom senzačním duchu :kytka:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 20.01.14 08:36

@AngelLilly Je mi to trapné vči těm, co mají s rodinou svého partnera problémy - je to moc fajn…děti si chvilku zvykaly, nemají v okolí žádné mimino, ale ted, čím je syn starší a starší, je to lepší a lepší - Mates je chůva, hlídá, krmí, uspává, letos na dovolené byli oba bezvadní, to Miky ještě nechodil. Ted už je s ním lepší domluva a začíná se angažovat i Valinka, na Vánoce zmizeli v pokojíčku, hodinu tichio…hrála si s ním s autama a barbínama :mrgreen: malej za ní pak běhal jako pejsek, navzájem na sebe nežárlí, je to hezký…uvidíme až přibude poslední miminko :twisted:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama