Ideální věkový rozdíl

Rodičovství

Jak to tedy je? Jedno nebo dvě? Ano, jedno dítě, žádné dítě, jedináčci jsou rozmazlení, sourozenci jsou parťáci na celý život, mladší učí starší dělit se a pečovat, starší zase mladší táhne sebou labyrintem dovedností a znalostí a většinou se prcek učí to, co jste do staršího pracně lili, tak nějak za pochodu, sám od sebe a pro vás bez práce. A jak dalo od sebe? Blízko! Dva roztomilí, podobně staří sourozenci si spolu přece tiše a spokojeně hrají v pokoji, maminka peče štrůdl, je vyspaná, usměvavá a spokojená...jo. A teď tu o Červené karkulce.

I moje představa o sourozencích, hlavně těch blízko u sebe, byla naprosto…no prostě úplně. Zidealizované vzpomínky z dětství mi neustále ukazovaly nekonečné hry s o rok mladší sestrou, sdílení tajemství v pubertě, podobné zájmy, stejná vyzrálost na stejné aktivity s rodiči a všechno jsem si pamatovala tak dokonalé, že jsem si řekla, že mě už život nebaví a zkusím to taky.

Když se ve třinácti měsících syna dostavila místo měsíčků jen nervozita, vzteklost a strašná únava, nebyl to premenstruační syndrom, ale rozmilá tříapůlkilová princezna na cestě. Těhotenství bylo, jako když si chcete už už vypít kafe, ale ještě musíte pověsit prádlo, zamést tamten chuchvalec prachu, zajít se vyčůrat.

Stejné to bylo s těhotenstvím. Teď si to začnu užívat, jen se ještě naučí kluk chodit. Tak si to budu užívat už! Jen si ještě najdeme dům, jen se přestěhujeme, vyřídíme hypotéku, vymalujeme, uděláme zahradu, zasadíme semínka, naučíme syna tohle, onohle, on taky ten malej šprček vyžaduje pozornost, tak si ho začnu užívat za malou chvilinku…Užila jsem si prd.

S prvním dítětem mám na těhotenství tolik krásných vzpomínek. A z druhého mám jen rozmazanou šmouhu starostí, zařizovaní, permanentního nedospání a děsně nepohodlného kopání do žeber při řízení auta týden před porodem.

Nakonec jsem si užila, a to bez ironie, aspoň porod. Pobyt v porodnici je pro mě v tu chvíli ve všem tom zmatku a shonu doma, jako pro otřískanou druhorodičku báječný relax. Bez dítěte, vaření, zahrady a rekunstruování jako 4 dny v luxusním hotelu s plnou penzí. Vychutnávám si hnusné polévky, co nemusím vařit sama, směju se na protivnou sanitářku, když stele postele místo mě, a v klidu a vyrovnaně se starám o miminko, bez nervů a paniky prvorodičky. Protože mě u toho nezahlcuje požadavky žádné dvouleté batole v období vzdoru, manžel, co chce vyčistit míchačku, a plevel do pasu.

Jestli se smějete na roztomilé roční batole, které už dobře spí, chodí, jí skoro samo lžičkou, žvatlá a je vám s ním krásně a s prstem v nose si říkáte, že druhý by byl veget na druhou, ještě se budou zabavovat navzájem a vy si budete moct strčit do nosu dva prsty, tak to prrrr.

Jasně, ano, s druhým JE víc práce. JE to náročné. Ale bohužel, nebo spíš pro zachování lidstva bohudík, je tohle zkušenost nepřenositelná a nikdo vám nedokáže říct, jak náročné to bude. Roční rozdíl mezi dětmi mají jen masochistky a totální šílenci, Xeny - princezny válečnice, které s šavlí z kojeneckých lahví a štítem z plen statečně bojují o přežití v miminovské vřavě. Pro tyhle lidi mám jen uznání, obdiv a už si ani neťukám na čelo. To totiž náleží druhé skupině, do které patřím taky. Do sociopatických šílenců, co si řeknou, že ideální rozdíl jsou dva roky.

No, možná, že jsem matka na prd, nebo jsou moje děti nějak jiné či to prostě dělám celé úplně blbě. Protože první rok života mladší byl drsnější než jazyk naší kočky, která se mi, jakožto vykastrovaná, jen škodolibě směje z prosluněného parapetu.

Dvouletý žárlil, a protože miminko za to nemohlo, tak si to vybíjel na mě. Tyto boje o záchranu televize před pádem, počítače před politím, kočky před mučením a bot před zničením se odehrávaly zejména při kojení nebo přebalování pokaděného mimina. Batolecí snaha o pomoc je úplně něco jiného, než když vám asistuje uvědomělý předškolák.

Dávení mimina dudlíkem ve snaze ho utišit, zakrývání celého novorozence včetně hlavy, aby mu nebyla zima, a lezení do jeho postýlky bez ohledu na zalehnutí sourozence byly jen špičkou ledovce rafinovaných praktik našeho Mikuláše, jak se zbavit sestřičky. Do toho se začal učit na nočník, rekonstrukce jsem se konečně mohla účastnit naplno jako již netěhotná (umím krásně namíchat beton i maltu, heč!), půlmetrový plevel se na nějaké to šestinedělí, únavu a stres taky neptá.

Jde totiž o to, že máte najednou tak málo času sama na sebe, na děti, domácnost a na všechno, že se mi stávalo (a děje se to v hodně zlých dnech doteď), že sedím ještě v deset dopoledne u stolu, koukám v pyžamu na bratro a sestrovraždu v peřinách manželské postele a ani se neodvažuju pohnout v obavě, že budu muset začít něco dělat a netuším, kde začít.

Malovat si se starším? Číst si s ním hodinu knížku? Chovat do uspání miminko? Uvařit svíčkovou, vývar a domácí knedlíky? No tak to ani omylem. Nestíhám. Skloubit dvě děti vyžadující velkou pozornost a fungovat v domě, abyste se nebrodili odpadky po kolena není pro každého. Obětujete hodně sebe. Užere vám to spoustu nervů. Skoro jistě nestihnete s dětmi prožít ani polovinu toho, co chcete, prošvihnete to, protože se motáte v kolotoči povinností a najednou je kojenecký mimivěk dcerky pryč a já tu mám chodící mluvící slečnu, co začíná řádit.

A druhé miminko je pryč. Starší dítko se za ten rok naučilo mluvit ve větách, hrát si s dětmi, odmlouvat, malovat a hrát si hodiny sám a je z něj už dítě, žádné mimčo. Je to velký silný kluk, co vám na „Mám tě ráda“ odpoví „Já tebe strašně“ a milujete ho, ale běží to tak rychle a i u něj mám pocit, že jsem to kafíčko jeho dětství spíš jen tak cucala v letu a nedokázala se zastavit a zhluboka se napít.

A co prcci s rozdílem tří let! Kamarádky, co to tak mají, si to chválí. Mimčo se narodí, když jde předškoláček poprvé do mateřinky. Vy máte na kojence tři čtvrtě dne a stíháte víc, než když jsou dva malí dohromady. Velký si sám hraje, obleče se a obuje a už je s ním slušná domluva, kojence terorizuje minimálně, protože ho buď nezajímá nebo odpuzuje a žárlí jinak než visením na noze, což sice vadí taky, ale aspoň můžete chodit. Ale taky lítáte. Pořád lítáte.

Teď mám doma jen miminko - starší je na prázdninách. A já mám takový klid, tak uklizeno a jsem tak psychicky odpočatá jako dlouho ne. A je mi děsně smutno. Ani jedno dítě bych nikomu nedala, nelituju, že jsou tak brzo u sebe, když vidím syna, jak vezme dvě jablka a jedno automaticky dává sestřičce dřív, než si kousne on sám, v horečce ji hladí a zpívá Halí belí, hrajou si spolu (divnou hru, jejímž předmětem je plácání sebou o postel kterou nechápu, ale jsou šťastní) a malá šťastně výská, jen co se starší objeví ve dveřích, naplní mě neurčitý pocit, že sebevražedný krok mít dvě děti brzo u sebe byl tím správným směrem…snad.

Ale kdybych je mohla mít oba zvlášť nebo se rozdvojit, usmívala bych se o něco víc. Nejen na ně, i na život. Když je toho na jednoho moc, radost ze života to nepřidá. Beru to už tak jak to je. Každý den je líp a líp a není to už takový mazec jako před rokem touhle dobou.

Tenhle deníček je psán pro pobavení, s nadsázkou. Berte ho prosím tak a mějte na paměti, že nás všechny dvoj, troj a vícematky obdivuju..Jednomámy obdivuju taky, že mají odvahu na jedináčka, i to je těžké, i když jinak.

Hezké prázdniny a pevné nervy. Mateřství třikrát zdar!

Hodnotilo 49 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Lama Lama
Hvězda diskuse 42042 příspěvků 2 inzeráty 13.07.15 00:26

Celou dobu četení jsem si skoro u každého odstavce říkala- u mě přesně naopak. Těhotenství s druhou vcelku paráda, konečně bez stresů, strachů o mimino. Za to porod by proti prvnímu děs běs. A ten první rok byl vcelku u nás v pohodě, mimino bez problémů, starší žárlil minimálně. Masakr nastal po tom roce a trvalo to tak zhruba půl roku - to začlo to pravé žárlení, vztekání, bitky.

 
angellik23
Ukecaná baba ;) 2229 příspěvků 13.07.15 07:37

U nas taky vse obracene, nebyl cas se sledovat v tehotenstvi takze zadny stres, starsi zacala zarlit az ve 2, 5letech a to jen chvilku. Po sestinedeli jsem zacala zase pracovat. Jedine co me mrzi je ze si to druhe uz tolik neuzivam :(.Ale jinak bych vekovy rozdil mezi holkama nemenila, jsou to super partacky a uz ted si spolu krasne vyhraji.

 
Lemonkas
Závislačka 4088 příspěvků 13.07.15 07:37

Hezky napsáno :D mam kluky 20měsíců od sebe a druhý těhu si teda vůbec nepamatuju, ale vím, že to bylo období kdy jsem se naposled hezky vyspala :D starší byl celkem spáč, a za sebe říkám, že pro mě byl tohle ideální rozestup pro nežárlení staršího, neměl z toho ještě žádný rozum, když jsme donesli mimino domů…ale ted když jsou mladšímu 2 je to ten pravej mazec, pořád se honí nebo perou :D a ty rána, ty jsou u mě zabitý mladoch vstává mezi 5-6 takže jsem jak zbitá :D a jen jednoho nemám snad nikdy, ted byli poprvé od doby co jsou dva na víkend u babičky, to byla dovča :) ale babička si je nevezme dřív než za rok :((

 
smutnalucy
Ukecaná baba ;) 1525 příspěvků 13.07.15 07:40

Jako matka prozatím jedinacka ti strasne moc děkuji za tento denicek. Myslím že jsi hrozne fajn a nadto umíš vtipne psat :kytka:

 
Malike
Echt Kelišová 9938 příspěvků 13.07.15 07:47

Moc hezky sespsane…já chtěla vždy az tak po cca 5 letech.Ted možná zůstanou u jednoho…uvidim.

 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 13.07.15 08:06

Píšeš moc hezky, je krásné, že se umíš zastavit a vychutnat si ti prchavé okamžiky štěstí, jako když se děti plácají o postel a smějí se :) díky za deníček :)

 
silvik.sk
Echt Kelišová 9811 příspěvků 13.07.15 08:08

Moc moc moc hezký deníček :palec:
Myslím, že ideální věkový rozdíl neexistuje. Někomu vyhovuje to, někomu ono. Já osobně bych do tak malého rozdílu nikdy nešla, vím, že bych to nezvládla.
Až se nám narodí druhé bude starší už předškoláčka a všichni říkají, jak to bude v pohodě, že už bude pomáhat a tak. No uvidíme, já si to zase tak neidealizuji :lol:
A máš pravdu, že i péče o jedináčka je náročná. Jedináčka je potřeba víc zabavovat, protože nemá u sebe žádné dítě, se kterým by se zabavil a tak se nudí a „otravuje“.
Přeji vám co nejvíc pohodových a šťastných dní a hlavně hodně zdraví Tvojí rodině :kytka:

 
Pája52
Závislačka 2863 příspěvků 13.07.15 08:08

Haha, super denicek :lol: Jsi dobra, jak to davas ;) Ja to taky mela naopak a konflikty mezi nima resim az ted a to nastesti i tak minimalne. Dvouletej rozdil si nemuzu vynachvalit, predstava, ze mam ted pulrocni mimi…myslim, ze by to Betka nesla hur nez tenkrat. Ale kazdy dite je jiny :)

 
Mishka85
Ukecaná baba ;) 1442 příspěvků 13.07.15 08:30

Jsem zatím jednomatka, druhé jsem chtěla tak, aby byl rozdíl dva roky, ale manžel se „šprajcnul“ (ze zdravotních důvodu dcerky) a tak budu ráda, když to druhé vůbec kdy bude, s věkovým rozdílem se budu muset smířit, ať už bude jakýkoli. Jedináčka nechci (nejen kvůli nám, ale hlavně kvůli malé). Fajn shrnutí, moc hezky napsané :kytka:

 
stemi
Kecalka 152 příspěvků 13.07.15 08:37

Bavilo mě to moc! Všechny mámy s malým rozdílem mezi dětmi, máte můj obdiv! Ve svém okolí znám několik sourozenců s odstupem max 2 let a tedy, lítají světelnou rychlostí a spokojeně zatím moc nemluví, snad s odstupem času. Já bych to fakt nedala. Ovšem zatím mám jedináčka a někdy mi ujede takové to „sourozence na tebe“ :lol: Ten přijde v listopadu s tříletým rozdílem. Troufám si říct, že je mé dítě celkem vychované, poslouchající, relativně samostatné a těšící se na sourozence…a v ideálním světě by to platilo i po porodu, ale známe je… 8)

 
Nika079
Zasloužilá kecalka 554 příspěvků 13.07.15 08:46

Krásný deníček. Mám rozdíl 3 roky a zatím naprostá spokojenost.Ale malá je zatim hrozně hodná, takže by asi nevadil ani menší rozdíl. Starší nežárlí (nemá zatím moc na co) a pomáhá a o segru se stará hezky. Tuším, že sourozenecké bitky přijdou později.

 
fragola
Generální žvanilka 24170 příspěvků 13.07.15 08:53

Ideální věkový rozdíl neexistuje. Pro každého je ideál něco jiného, jako je to se vším ;)
Taky jsem si skoro u všeho říkala, že to mám naopak :) 2.těhotenství bylo super, skoro bych nevěděla, že jsme těhotná, vše bez problémů, prostě pohoda. Porod k tomu za odměnu.
Sice si dělám legraci, že si chodím do porodnice odpočinout a aby mi taky konečně někdo uvařil, ale opak je pravdou. Jakmilé můžu, prchám domů k dětem :*

Pravé žárlení jsme zažili až u sedmirozené dcerky. Ale naopak nežárlí na miminka - žárlí na všechny starší sourozence, nedej bože, když si vedle mě sedne někdo jiný než ona :zed: :lol: Jenom mladší bráškové - dvojčata - jí absolutně nevadí ;)

Ať se daří :kytka:

 
Anonymní  13.07.15 08:55

Mile a vtipně napsáno :-).
Všechno má své klady a zápory. Mám tři děti 17, 12, 2 a skoro bych se nebránila ještě přidat. Nejmladší princezna bere brášky jako dospělé a nemá „parťáka“. Ale sourozenci už jsou plnohodnotní pomocníci a když se narodila, byli rádi, že mám spoustu práce, neprudím je a oni můžou být v klidu u :oops:. Říkám si, že se sourozencem by se zabavila a i v dospělosti by měla někoho věkově blízkého. Ale…během rodičovské jsem dostudovala VŠ, nastupuji zpět do práce a říkám si sakra co teď? Budovat konečně kariéru, užívat si nový dům, manžela, cestování a plně se věnovat dětem? Nebo si ještě jednou užít to krásné a rychlé období miminkovství?
Tak to je moje dilema :-)
Omlouvám se za anonym, ale jsem na své soukromí trochu citlivější než bývá zvykem.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 13.07.15 08:56

:mrgreen: jo, vykastrovaná kočka, taky na ni často myslím. Respektive na našeho nevykastrovanýho kocoura, když se vrátí z flámu. :lol: Na pobyt v porodnici s druhým taky vzpomínám jak na dovolenou. :) ale první rok života druhorozeného byla procházka růžovou zahradou.Jak se drohorozenej stal batoletem, tak je to nějaký náročnější :lol: ale četlo se mi to fajn :palec: hodně zdraví Tobě i dětem :kytka:

 
verulicek  13.07.15 09:06

Moc hezky napsaný deníček :-) díky za něj..ale taky doufám, že se objeví komentáře, které vyvrátí onu pravdivost, malé je 16 měsíců a vehementně se budeme snažit o druhé :lol: a pak asi i o třetí. Zakladatelko, on ti asi partner z toho co píšeš moc nepomáhá že? :hug:

 
LolitkaP
Ukecaná baba ;) 2068 příspěvků 13.07.15 09:06

Krásný, milý deníček. :potlesk: Vtipně napsané a ke konci jsem měla i tu slzu na krajíčku :)

 
Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 13.07.15 09:34

Tak ja so dvoulety rozdil nemuzu vynachvalit, bylo to takove na pohodu, porad jsem cekala na ten masakr a ten prisel az tak v roce, kdy se kluci zacali mydlit.
Oproti tomu 1,5rocni rozdil mezi druhym a tretim byl organizacne narocny a mela jsem pocit, ze se nezastavim. Mezi prvnim a tretim mam 3,5r a prvni vzal tretiho hodne spatne, dlouho se s nim smiroval.
Je to hodne o povahach deti, mit jako prvniho toho druhorozeneho, asi by ten dvoulety rozdil nebyl tak v klidu. A to dopredu clovek nevi, co se mu narodi.

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 13.07.15 09:43

Díky za deníček :-) Taky budem mít dvouletý rozdíl, tak doufám, že přežijem :-) Mimina mi nic neříkají, o užívání si miminčího věku nemůže u mě být řeč, tak snad mi ten první rok v tom kolotoči uteče taky rychle :-)

 
Lutonka  13.07.15 09:44

Moc hezky napsané, těším se na další Tvoje deníčky :) Jak už je tu psáno, ideální je pro každou mamku i děti něco jiného. My máme děti s rozdílem 2 roky a osm měsíců a je to zatím super.Ale pravdou je, že starší syn je velkej kliďas a celkově tak nějak vyspělejší na svůj věk, takže se o malou sestřičku krásně stará, nežárlí a těší se až povyroste a bude si s ním hrát. I tak je to občas slušnej blázinec a je mi jasné, že peklo ještě může přijít :lol:

 
catherine100
Nadpozemská drbna 29140 příspěvků 13.07.15 09:51

Mam triletaka a mesicni princeznu a je to mazec :zed:
Mala dost breci, zvraci, boli ji bruch…starsi se snaží pomahat, ale vyznivacto spise jak zaskodnicka cinnost…do toho dost zarli, ale neprojevuje to vuci segre, ale prestal absolutne poslouchat a vyvadi lumparny, nejčastěji kdyz kojim, prebaluju nebo proste nemůžu hned zasahnout :zed:
Takze jestli se to nesrovna skoncim v blazinci :mrgreen:

Takze fakt idealni rozestup neexistuje :think:

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23638 příspěvků 13.07.15 10:13

https://www.emimino.cz/…l/kalla1412/ moc hezký, musela jsem se usmívat, jak jsme se v diskuzi smály, že jedno dítě žádné dítě. Když se narodil Mikulášek a já a pár dalších holek jsme měli už to druhé a vy nám skoro nevěřily :-)
Teď to máš i z té druhé strany a pomalu jako bych četla sebe :-)
Ovšem teď už je to zase celkem pohoda :mrgreen:
Hodně opočinku a méně bitek přeji ;-)

 
Cristyna
Závislačka 3313 příspěvků 1 inzerát 13.07.15 10:28

Za měsíc ze mně bude sociopatický šílenec, jak ty píšeš :mrgreen: rozdíl necelé dva roky…no snad to nebude tak zlé :mrgreen:

 
elot
Ukecaná baba ;) 1713 příspěvků 13.07.15 10:36

Mám děti 6 a 3 a 2 roky. Takže jsem ta masochistka :lol: Začátek po narození posledního byl mazec, ale Dcera aspoň nežárlila. Teď se to u nás začíná uklidňovat, nejmladší začal konečně spát občas celou noc tak se konečně vyspím. Tak, když nejsou nemocní nebo se zrovna nedohadují o hračky tak už se to dá prežít! :mrgreen:
Pěkný deníček :kytka:

 
Sofie2013
Ukecaná baba ;) 1452 příspěvků 4 inzeráty 13.07.15 11:04

Díky za deníček! Malé je 11 měsíců a zrovna začínám manžela ukecávat na druhé, tak si říkám, zda ještě chvíli nepočkat :) Ale zase podle komentářů to vypadá, že to může být i v pohodě :)

 
truelly
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 13.07.15 11:37

@Sofie2013 v pohodě právě jak pro koho…ideálně si představ, co by starší měl zvládat, když se narodí sourozenec, já třeba nechtela dvě děti na plinach, tak jsem si vybrala třílety rozdíl

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 13.07.15 11:42

My máme 2 roky, po návratu z porodnice jsem mohla skály lámat a všechno zvládala levou zadní. Oba kluci jako mimina byli hodně nároční, takže už jsem byla vycvičená na nespánek, neustálé chování, věnování se… po roce začal pěkný kolotoč starší období vzdoru, mladší mu konečně stačil (vždycky ho zlobilo že mu starší dokáže utéct) a začali se mezi sebou mydlit. No polehoučku se to zlepšuje :) teď mají 2 a 4 a jsou to parťáci. Umí hezky sedět a hrát si, umí řádit jako duo a taky se umí od rána jen prát a dohadovat mezi sebou :roll: Kdybych si měla vybrat udělala bych to znovu, ale občas když na ně kouknu jak sedí vedle sebe a ten mladší mi připadá pořád jako mimi, tak si říkám, jestli jsem staršího tak trošku neobrala o to být pořád „malej“. Jak se narodil bráška už to byl velký kluk. Šla bych do toho zas :) jsou to moji mazlíci.. :srdce: :srdce: tak ještě k nim tu hodnou princeznu a budu spokojená :oops: :mrgreen: :mrgreen:

 
koldy26  13.07.15 11:42

Hezký deníček. U nás je rozdíl necelých 21.měsíců…a už od narození druhého mimča říkám, že chci ještě jedno :D Hodně záleží, jak si to člověk udělá. Nedám dopustit na pravidelný režim. Starší dítě je vcelku samostatný, jí samo, čůrá samo, vyhraje si taky sama. Jsou jí 2roky a 2měsíce. Pomáhá mi s mimčem. Dá dudlíka, dá hračku, snaží se utišit, když plače. Co potřebuji, donese:plínu, atd… snažím se jí zapojovat. Uvidíme, jak to bude dál. I když jsou dny, kdy jsem unavená, jsem ráda, že je mám. Jsou to moje lásky. A když je vidím, jak menší reaguje na starší, jak se řechtá… je to nepopsatelný pocit.

 
Zorbas
Ukecaná baba ;) 1507 příspěvků 13.07.15 11:55

Mam deti rok a pul od sebe. Prvni pul rok pohoda, pak rok des. Nyni, kdyz je jim 2 a ctvrt a 3 a 3/4, je to krasny obdobi. Sice tu je porad rev- neustale se rvou, ale umi si krasne hrat, pusinkuji se, objimaji…
Taky jsme se v tehotenstvi druheho stehovali, ale zahradou a rekonstrukci jsem se opravdu zatezovat nemusela. To bylo vse na manzelovi a ja se plne venovala detem. Manzela by ani nenapadlo me timto zamestnavat, kdyz videl, ze nestiham…

Toho, ze jsou blizko sebe opravdu nelituju ;)

 
Cristyna
Závislačka 3313 příspěvků 1 inzerát 13.07.15 11:56

@truelly synovi budou v září 2 roky a je bez plen ;) v srpnu čekáme druhé :) také bych nechtěla přebalovat dvě děti ;)

 
truelly
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 13.07.15 12:17

@Cristyna to u nás nehrozilo, obě děti bez plen až když měly dva a půl roku.

 
Fiialka
Ukecaná baba ;) 2022 příspěvků 13.07.15 13:06

Já mám rozdíl lehce přes dva roky a cítím to doooost podobně :-D Mazec, ale nedala bych je :srdce:

Příspěvek upraven 13.07.15 v 13:07

 
verulicek  13.07.15 13:07

@Cristyna přesně, taky jsem si říkala, že druhé musí být až bude první bez plen..kdybych věděla, že to bude tak rychle, začali bychom možná se snažením dřív :-D

 
Lutonka  13.07.15 13:30

Ano, taky myslim, ze idealni je doba, kdy je uz starsi dite trosku samostatne (nema pleny, samo se naji, zabavi, oblekne, nelita venku jako splasene silnice nesilnice atd).U nekoho to je to rok a pul, u jineho ani tri roky nepomuzou. A pak zalezi na mire masochismu maminky ;) Je fakt, ze my zacali o druhem uvazovat v dobe, kdy jsem konecne mela pocit, ze uz to neni mimino (1,5 roku),zacala jsem chodit castecne do prace a znovu si vic uzivat zivota i mimo materske povinnosti a reknu vam-cekat jeste rok, dva, tak zpohodlnim uplne a do druheho se „nedonutim“ :P a to by byla velka skoda, sourozenecka laska je neco nepopsatelne krasneho :srdce: Momentalne mam v hlave to treti :lol:

 
Cristyna
Závislačka 3313 příspěvků 1 inzerát 13.07.15 15:48

@verulicek :mrgreen: no ja dycky rikam, kdyz se lidi divi ze uz je celkem brzy bez plen, ze musi, ze mu nic jinyho nezbylo :mrgreen: ze dve deti prebalovat nehodlam :mrgreen:

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 13.07.15 16:44

Tak já musím říct, že s příchodem druhého dítěte mi nastala opravdu dovolená, holky jsou od sebe o 14 měsíců a nemůžu si to vynachválit, jo pár krizí bylo, ale nic zásadního. Dost záleží na samotných jedincích, nedávno jsem kecala s maminkou, která měla podobně stará dítka s podobným rozdílem a říkala, že se pořád jenom bijou, křičí a má toho až nad hlavu. Děti mají aktuálně 2 a 3 roky. Za nejhorší období považuju chvíli, kdy začala ta mladší chodit, tj. v roce a starší začínalo období vzdoru.

Asi jediné, s čím souhlasím, je relax v porodnici :-)

Jinak si myslím, že ideální věkový rozdíl neexistuje, mám kamarádky v okolí všech věkových rozdílů. 3 roky jsou zase blbé, že se starší třeba cítí ve školce odstrčené, nechápe, proč miminko má mámu jen pro sebe, mojí kamarádce starší dítko miminko doslova šikanovalo, ve školce šíleně problémové. A zas třeba jedna má rozdíl 8 let a ty děti už jsou zas úplně jinde, že se společně nezabaví. Jiné se narodilo dítko v 6 letech staršího a říkala, že je zase náročné pomáhat dítku se školními povinnostmi a do toho mít novorozence. Všude se něco najde :-)

 
Lutonka  13.07.15 17:52

@LadyTommy Nam syna nevzali do skolky, bude mit 3roky v srpnu, takze odstrcene se rozhodne neciti ;)
Ale clovek muze promyslet sebelip a stejne to pak nemusi klapat.Ja si naplanovala, jak si moji kluci vyhrajou, mladsi podedi obleceni, hracky, zajmy..a narodiila se nam holcicka:)))
My jsme se segrou o 7,5roku, chvalila si to mama i my ;) zadne boje o hracky, spolecna puberta, kluci. A presto spolu nyni jezdime na akce, parit, ona mi hlida deti, supr..

 
mammy
Závislačka 3871 příspěvků 13.07.15 19:28

Tříletý rozdíl mám vyzkoušený, teď čekáme další miminko a rozdíl bude mezi mladší a miminem 21 měsíců a každý mě straší, že to bude hrozné. Tak uvidíme, jaké to bude v praxi, já mám pocit, že se to další už u nás doma ztratí :mrgreen:

 
Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1547 příspěvků 13.07.15 20:26

Jé a já si dvouletý rozdíl nemůžu vynachválit a jsem moc ráda, že jsem se nebála a šla jsem „do lesa“ :) Samozřejmě občas je to masakr, nemám ani jednu použitelnou babičku, ale stejně nelituji a holku jako miminko, jsem si strašně užila, až mě mrzí, že víc než prvorozeného, kdy jsem se zmítala v různých potížích…Tak to jen jako trochu protipól, jinak deníček se mi líbil. :kytka:

 
hantom
Zasloužilá kecalka 731 příspěvků 13.07.15 20:30

Hlavne je jasné ze člověk míní, život mění jako ze často deti se rodí jindy a jinak než si rodiče planovali :mrgreen: ale ja vidím jeden důležitý aspekt. Hodně maminek chce mít období doma s malými detmi co nejkratší tak to nasazi rychle za sebou. A ja to mam přesně naopak. Miminko si chci užit co nejvíc a každé zvlast. Takže mi rozdíl 4 let vyhovuje. Fakt jsem si moc užila druhe těhotenství i porod a miminko si teď užívám. Hodně jsem se bála zarleni a ono kupodivu se nic moc neděje. Nechci tady tvrdit ze je všechno úplně super ale suma sumárum teď zažívam asi nejhezčí období v životě a moc si to uzivam :)

 
Lanna
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 13.07.15 20:36

Idealni vekovy rozdil asi opravdu neexistuje, kazdy to ma jinak. Ja osobne si min jak 3 roky nedokazu predstavit a vzdycky si rikam co k tomu ty matky vede :mrgreen:
Denicek super, krasne a vtipne napsano :potlesk:

 
Kaculatko
Extra třída :D 11745 příspěvků 13.07.15 20:37

Denicek je napsany pekne, ale zkusenost mam jinou. Asi je to hodne o povaze a o stesti, u nas zadny zarleni nebylo. Mela jsem stesti na mimca klidasky, takze prvniho pul roku jsme s prvorozenym o miminku ani nevedeli, nijak nam to zivot nerozhodilo… ted v roce dcery uz nejaky bitky o hracky probihaji, ale zatim stale prevazuje cas, kdy si pekne hraji spolu v pokoji, syna bavi podavat sestricce hracky, pomahat ji se vsim. Skoro triletak mi chodi dva dny v tydnu do skolky, tak mam srovnani, celkove je to narocnejsi bez nej, holka je zvykla na jeho neustalou pozornost, takze se ji musim vic venovat a stiham toho min. Oba jeste pres den spi, da se to i dobre sladit, kdyz se snazim, takze mam pak zhruba dve hodiny kolem poledne klid na sebe nebo domacnost. Nemenila bych, ale toto clovek dopredu nikdy vedet nemuze, jaky bude to druhy dite narocny nebo kam zrovna dospeje to prvni apod. Jedno je jisty, horsi to bude urcite az budou ti dva v puberte :mrgreen:

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 13.07.15 21:06

Moc hezký deníček, máme skoro 2 letý rozdíl a díky pohodovému miminu jsem moc spokojená, jsou dny kdy není vše růžové, ale z většiny je to fajn mít doma oba. Uvidíme až začne malej chodit.

@fragola njde jinak než pogratulovat k dalšímu metříku :kytka: už se tam ta fotbalová jedenáctka pomalu rýsuje :lol:

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 42042 příspěvků 2 inzeráty 13.07.15 21:52

@Kaculatko taky tak. Starsi byl od roka mladsi na 1-2dny dopo ve skolce. Byla to fajn zmena. Na nejake vyrizovani to bylo rychlejsi-strcit ji do satku a byla jsem vsude rychleji, nez se dvema. Ale jinak to na zabavuu bylo naronejsi.ma takove to mavani chrastitky neba. starsi vzdy zabavu mladsi obstaral, ikdyz nebyla primarne urcena pro ni, neco. Delal a ona se bavila. I ty cinnosti se starsim jsou zabavnejsi.sama doma s miminem bych to podruhe uz nedala.

 
fragola
Generální žvanilka 24170 příspěvků 13.07.15 23:50

@Blešík Vtipálku ;) A děkuji :kytka:

 
Tomička
Závislačka 2965 příspěvků 26 inzerátů 13.07.15 23:50

Tiše závidím… O sourozence se snažíme dva roky a zatím nic…prvnímu jsou přitom tři roky za dva dny. Takže pro mě je tvůj příběh jako sen, pohádka,…jen tak dál, a´t vám to vydrží ve stejném duchu!! :andel:

 
Lencaaaa
Závislačka 4150 příspěvků 14.07.15 09:23

Moc hezky denicek, v mnoha věcech jsem že viděla (rekonstrukce, michacka, plevel…) Jen jsem měla obráceně to období klidu do roku mladšího to byla prochazka růžovou zahradou oproti tomu co se děje teď. a já mám děti od sebe 2 roky a 7 měsíců ale taky bych nemenila. Chtěla bych jeste toho 3 cvrcka ale to až později možná pokud ukecam chlapa :-). A s tím úklidem to dělám tak, že se snažím všechno udělat s těma dvěma ulicnikama a pak když mladší spí, tak si udělat čas trochu pro sebe B-).

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 14.07.15 11:45

AHoj ahoj, všem Vám moc děkuju za hezké komentáře a líbí se mi diskuze, kterou rozproudila :-) Já jsem psala, že je to s nadsázkou a jasně že to každný m jinak. Oni jsou hodní, ale já jse mněkdy jak vymačkaný citron co někdo suší v červenci na verandě :-) Všem snažilkám o druhé přeju z celého srdce, at se zaraří, sourozenec je prima věc. @cybermis :hug: @smutnalucy Jeee, to děkuju pěkně, budu se červenat :-)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 14.07.15 12:41

Krásné. V hodně věcech souhlasim a jako bych je psala já. Taky jsem v porodnici všem říkala, že se i po tolika hodinách usmívám proto, že jsem na wellnes pobytu :lol:

 
Anonymní  14.07.15 12:48

Já mám teda jen jedno dítě a další nechci ani za nic. Porod byl pro mě tak šílený, že jsem zmrzačená na celý život. Jinak hezký deníček :)

 
Terrinka93
Ukecaná baba ;) 2007 příspěvků 14.07.15 12:52

Tak teď nevím. :think: ne, že bych byla tak moc ovlivnitelna, ale trošku mi to omlouvá moje uvažování. Rok po porodu syna jsem hlásila, že bude jedináček. Pak když trosku opadlo práce a i díky tomu, že je malej hrozně chytrej a sikovnej, jsem si začala pomýšlet na druhé..všude mimina, hadříky, nový vychytávky nátlak ze všech stran. No naštěstí se mi ještě mozek uvědomil. Na jednu stranu bych druhé chtěla, kvůli mně kvůli malýmu, prostě chtěla..pak ale stačí Když něco nestíhám, když malej nemá svůj den nebo mam depku já, když chlap opět nehne prstem a myslí si v klidu dál, že jsem byla zrozena k tomu mu složit a já vím, že druhý bych nezvládla.. Deptaji mě ale názory typu: Jedno dítě je starost, druhý radost.. (podle mě blbost), nebo že malýmu nemůžu udělat to, že mu kvůli mému pohodlí neporidim sourozence. A co když chci dát všechno jemu? Co Když chci investovat všechen čas do něj? Nechci ho pak odstrcit na druhou kolej. Já vím, kazdej říká, že přece nikoho nikam odstrkavat nemusím, ale prostě je to tak. Mimino potřebuje víc času a starší si musí naučit vystačit sám. Synovi je 17 měsíců, a všichni kolem říkají, že nejlepší rozdíl je 3 roky. já jdu ale studovat až mu budou tři chca nechca musím do práce. A rozdíl šest let už je prý moc, takže to už nemá cenu? Já nechci být ty nejhezčí léta zavřená doma a byt za služku. Chci slušně vychovat syna a začít si s ním užívat život, jezdit po světě ukazovat mu věci bejt tu pro něj a až vyletí tak se chci věnovat spoustě věcím. Je to špatně? Je dneska vůbec společensky přípustné mít jedináčka? :think:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama