Můj porod s epiduralem

Porod

Vzhledem k tomu, že přítel měl už 3 týdny dovolené čekání na porod, tak jsem se rozhodla to trochu urychlit (přítel je řidič kamionu). Moje diagnoza byla preeklampsie, tudíž mi bylo sděleno, že nesmím přenášet. Tak jsem se rozhodla tomu malinko dopomoct.

Ve středu 26.2. jsem si zajela do nemocnice na rizikové s tím, že jsem znovu začala šíleně opuchat (opuchlá jsem byla i před tím),. Během dvou dní jsem přibrala 2 kg a začala se mi točit hlava (to jsem si trošku vymyslela). Doufala jsem, že tentokrát už mě tam nechá a porod vyvolají, i když první termín porodu byl vlastně až v neděli 2.3.

Jak jsem doufala, tak se i stalo. Navíc k tomu dopomohl i znovu zvýšený TK 150/100. Tak jsem zavolala příteli, ať se nějak dostane do nemocnice, protože auto jsem měla já a doveze mi tašku, že na druhý den mi to vyvolají.

Ještě ten den večer mi zavedli nějaké 2 trubičky na změkčení porodních cest. Ráno v 5 hodin mi udělaly klystýr (nemožné v sobě držet aspoň 5 minut :D ). V 7 hodin mi byla zavedena první tabletka. Chvilku poté dorazil už i přítel. Po hodině čekání mi zavedli druhou tabletku a pak to začalo.

Ze začátku celkem mírné a zvládající kontrakce. Kolem 11 hodin mi praskla voda a potom se to rozjelo na plno. Začaly ty pravé porodní bolesti. Něco jako když máte MS nebo křeče v břiše, ale dost silné. Hodně mi pomohla vana, tam jsem se uvolnila a i bolesti byly snesitelnější. Jenže netrvalo dlouho a já pomalu začala zažívat šílené bolesti. Myslela jsem si, že už to horší být nemůže - jak jsem se mýlila.

Kolem 15. hodiny jsem si řekla o epidural a naivně jsem si myslela, jak mi to pomůže. Do teď to mám živě v paměti a když si na to vzpomenu, tak se mi chce brečet. Když mi to píchli, tak jsem myslela že opravdu umírám. Nedokážu slovy ani popsat, co to bylo za bolest. Přirovnala bych to asi tak k tomu, jak kdyby vám někdo řezal kosti v celých zádech a nohou. Do teď se za sebe stydím, co jsem tam vyváděla, ale ta bolest byla něco, na co v životě nezapomenu. Bylo to horší, než celý porod dohromady. Teď, když to beru zpátky a ptám se druhých rodiček, co si taky nechaly píchnout epidural, si myslím, že to tam nějak slušně řečeno pokazili. Žádná, se kterou jsem se bavila, se nezmínila, že by to nějak pocítila.

Po asi 10 minutách jsem cítila účinek té zakleté injekce a bolesti trochu povolily. Ale možná i zpomalily porod. Strašně pomalu jsem se otevírala. Když už mi po 10 hodinách konečně řekli, že už můžu tlačit, tak se vyskytla komplikace. Já jsem tak nějak tušila, že není něco v pořádku, ale PA mě vůbec neposlouchala a stále si mlela to svoje, že já špatně tlačím a musím se na to víc soustředit. Ale jak se máte na něco takového soustředit, když jste na pokraji svých sil.

Najednou bylo kolem mě snad 5 lidí. Ani nevím, kdo to všechno byl, mám tak nějak okno. Jen jsem zaslechla, jak nějaký mužský hlas říká, proč mi dávno nebyl udělán císařský řez, že malý je už dlouho bez vody a nemá už moc kyslíku. Přestal sestupovat do pánve, i když jsem byla na 10 cm a už několikrát tlačila. V ten moment začal šílený fofr. Já se měla postavit a dojít na sál. Už jsem jen odpočítávala minuty, kdy mě uspí a já už se nebudu trápit. Nedokážu ani popsat tu úlevu, když mi na ústa dali takovou tu věc, která vás uspí. Sotva jsem se 2× nadechla a spala jak omámená.

Hned po zákroku mi malého dali vedle mě na postel. Ani si to nepamtuju, ale první, co bylo, tak jsem se ptala, jestli je to chlapeček a jestli je v pořádku. To mi říkal přítel. Vůbec o tom nevím. Adámek se tedy narodil 27.2.2014 17:28, 3250 g, 50 cm.

Vím, že některé rodičky rodily i víc jak já (10,5 hodiny), ale i přesto to jsem si zažila strašné bolesti hlavně kvůli tomu epiduralu. Nějaké konečné kontrakce se nedají srovnat. Příště bych se velmi rozmýšlela, jestli si dám něco píchnout, i když kdo ví, jestli nějaké příště bude. Po tomto zážitku mám velké obavy z toho, že tohle bylo moje první a poslední. Uvidím časem.

Ale i přes všechno to trápení a bolest mám krásného zdravého a hodného syna. A velký dík patří i studentce, která se mnou byla po celou dobu mého porodu a pomáhala mi, jak to jen šlo. Škoda, že jsem se pak už k ní nedostala, chtěla jsem jí moc poděkovat. Stejně tak i mému příteli, který byl statečný a snažil se mě uklidňovat a podporovat, co to šlo.

Hodnotilo 18 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 14.03.14 07:13

Tak hlavne ze vsechno dobre dopadlo… ja chtela taky neco na bolest, ale vzdycky az presla kontr.tak jsem chlapa zastavila, at nikam nechodi, ze to zvladnu :lol: epiduralu jsem se bala jak cert krize, i kdyz trvat porod dyl takkdo vi :think:

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 14.03.14 07:27

Gratuluji k narození Adámka :kytka:,hlavně že jste oba v pořádku!! :palec:
No užilala sis, já měla taky epidural u druhého porodu a musím, říct že napíchnutí nebolelo-jen takový veliký tlak, teda dost velký, bylo to nepříjemné, ale nebolelo to a navíc porod mi to naprosto urychlilo, za 40 minut jsem byla otevřená ze 3 cm na 10cm-ikdyž tento porod byl zrovna hodně dramatický-našeho Adámka museli resuscitovat, měl utaženou pupeční šnuru kolem krčku a při tlačení už přestalo tukat srdíčko, AS měl jen 3-6-7,ale naštěstí je v uplném pořádku
Mám 3 děníčky o porodech bez epiduralu, další s epiduralem a další jsem epidural chtěla a anedali mi ho..ale všechny moje sluníčka stali za to :srdce:

 
Run
Generální žvanilka 20185 příspěvků 14.03.14 07:38

To mě mrzí, moje zkušenost je naprosto opačná, bolesti jedna za druhou, začala jsem zmatkovat, stále otevřená na čtyři.. Po epidurálu úleva, konečně pocit, že je to zvládnutelné (v těch křečích předtím bych nebyla schopná tlačit) a hlavně okamžitě na osm centimetrů a začaly tlaky na konečník. Pak už to šlo ráz na ráz. Prostě u mě to bylo ukázkové, u tebe bohužel typický vyvolávaný porod na prd.

 
renatkau
Kecalka 307 příspěvků 3 inzeráty 14.03.14 08:33

No potěž pánbůh, že tohle dokáže epidurál?? Gratuluji k malému. :kytka:

 
Pyrana
Povídálka 43 příspěvků 14.03.14 08:37

Hlavne, ze mate zdrave ditko, bohuzel epidural neni vse:( Ikdyz me uklidnovali, ze se mi nemuze nic stat a vyvijeli lekari natlak..typu, vy asi mate rada bolest, jsem podlehla a epidural si nechala pichnout. v mem pripade pichali na 3× a az naposled, kdyz se trefili jsem do minuty po epiduralu uplne cela ochrnula a miminko v brisku prestavalo bit srdicko, takze jsem zazila to co ve filmech, kdyz vas vezou rychle po chodbach a vnimate jen zari svetel. Nemohla jsem mluvit ani dychat. po druhe jsem si ho pichnout nenechala a delala vse proto, abych nemusela na cisare znovu. A lekare dusledne upozornovala, ze epidural nikdy vice.

 
monča531
Kecalka 322 příspěvků 14.03.14 09:43

Mě to píchali na 2×, když poprvé to nešlo tak jsem jim řekla že už to nechci ale stejně mě ukecaly že to bude lepší ale teda že by mě to nějak pomohlo to se říct nedá…mám bohužel špatný zážitek s tím a bojím se že už nikdy nebudu chtít druhé dítko :(

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 14.03.14 12:14

Gratuluju k chlapeckovi :kytka:

 
TerezkaaD
Kecalka 107 příspěvků 14.03.14 13:49

Museli to blbě píchnout, také jsem necítila bolest jen tlak a kontrakce pak vůbec nebolely, myslela jsem, že nerodím, sestra mi musela ukázat na monitoru, že všechno pokračuje jak má :lol:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 14.03.14 14:03

Já mám s epi zkušenosti z prvního porodu a jne ty bejlepší, po 15 hodinách bolestí, kdy už do mě kapali kde co, jsem ybla na 1 cm. doporučili mi epidurál, ketrej jsem vůbec nechtěla, ale svolila.. no a za hodinu bylo odrodíno. krásně jsem si odpočinula, uvolnila se, nebyla v křeči a za chvilku tlak, myslela jsem, že je to ještě po klystýru :P :P jasě jsem cítila, kdy mám kontrakci, ale nebolela mě, jen jsem cítila ten stah… no ana porod samotnej to akorát přestalo působit, takže paráda..

 
astrulinka
Kecalka 121 příspěvků 14.03.14 14:09

Gratuluju k miminku, jsi úžasná a statečná, že jsi to zvládla. Bud na sebe i mimi pyšná a netrap se tím, určitě budeš mít další a ten porod bude úplně jiný - pohodový. :) :kytka:

 
PetraPiranha
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 14.03.14 14:45

Já na tom byla stejně, taky malej nesestupoval a ani jsem se neotvírala, byla jsem bez plodovky víc jak 24h, což by být nemělo a malýmu hrozilo udušení, ještě jsem musela počkat, až udělaj císaře paní, co měla dvojčata (v tu chvíli mi to už bylo jedno, protože jsem byla na sále od rána a hlavně zbytečně mi dávali oxytocin abych měla kontrakce), pak mi chtěli dát epidural, ale to už bylo stejně dlouho, takže jsem taky dostala celkovou narkózu (sice mi po ní bylo špatně a prozvracela jsem celou noc a druhý den ráno ale kvůli tomu mimču to za to stálo :-))a udělali císaře. Naštěstí bylo vše v pořádku, ani do inkubátoru nemusel a letos oslaví tři roky :-). Teď v dubnu čekáme druhé, tak jsem zvědavá, jak to dopadne teď :-).

 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 14.03.14 14:47

Je mi moc lito s tim epiduralem. Je to vzacne, ale bohuzel se muze stat, ze je pichnut spatne. Znam osobu, ktera po porodu s epiduralem zustala na trvalo o holi. :nevim:
Ale co, hlavne, ze je prcek v poradku a hodne zdravi do zivota vam obema :kytka:

 
marketa-mouchova
Povídálka 46 příspěvků 14.03.14 19:57

Moc Ti gratuluji k miminku ;) Já tedy měla také porod hrozný (vyvolávaný)… Během porodu jsem si říkala, že už další nechci, ale po té, co jsem viděla syna, tak vím, že další chci… :) Nakonec jsem šla císařem, bohužel jsem se otevřela na 1cm a konec, takže jsem si užila pěkně bolesti při porodu a pak ještě po císaři, ale stálo mi to za to :)

 
szbarca
Povídálka 20 příspěvků 14.03.14 20:14
Epidural

Ahoj…chtěla jsem se zeptat na kurzu porodní asistentka říkala ze epidural a veškeré ta letky na uleveni zpomalují porodila. A tady čtu jak bylo vše rychlejší. taky jsem proti epiduralu ale asi mě to přejde, jsem prvorodička termín mám za měsíc a čím dal víc se bojim :( teď mám sem tam bodave bolesti - jakoze to hodně zaboli. tak nechci vědet co bude u porodu :( asi budu za epidural rada

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 14.03.14 22:02

Ja jsem mela 2 porody a 2× epidural, vubec to teda nebolelo :think: asi spatny anesteziolog

 
Verylka
Kelišová 5347 příspěvků 14.03.14 23:49

Soucitim ale dulezite je ze jste oba v poradku a na bolest brzy zapomenes… taky mi ted u druhyho porodu zkonili EPI… napchnul ho malo a proto mi vubec nezabral a do toho me DR rucne otevirala pac jsem se zasekla na 3cm a vic ani prd ale dojem z porodu mi to nezkazilo jsem rada ze to bylo takove jake bylo pac mam dalsi zkusenost do zivota a vim ze me malo ktera bolest rozhodi ;-) a mmchd klidne bych si sla zarodit znovu pac tomu pocitu, potom co mi dali deti na brisko, se nic nevyrovna ;-)

Příspěvek upraven 14.03.14 v 23:50

 
monča531
Kecalka 322 příspěvků 15.03.14 09:35

Taky jsem se bála abych nezůstala nějak ochrnutá protože se mě stále ptali zda cítím nohy a at s nimi stále hýbám :| naštěstí to dobře dopadlo ale zážitek budu mít na celý život a nic to nevymaže :( třeba časem budu chtít druhé mimčo ale ted na to nemám teda žádné myšlenky vůbec ale čas rány zahojí snad :nevim: :|

 
KodTer
Ukecaná baba ;) 2014 příspěvků 15.03.14 11:01

Taky gratuluju k narození Adámka :-) Taktéž jsem rodila s epiduralem. Na bolesti pomohl. to si na to nestěžuju, ale za to mi asi zastavil porod. Takže po 10h jsem šla na císaře ve spinální anestezii. Honzík měl 4,040g a 54 cm. Držel se u mně jak klíště. Protože jak ho vytahovali, tak jim sjel zpátky do břicha a až pak ho vytáhli…

 
monča531
Kecalka 322 příspěvků 15.03.14 15:08

@KodTer wow tak to byl teda pořádný kus chlapa ;) ten náš malý má 14dní a zatím teda 3200g a 50,5cm :mrgreen: všechno oblečení je nám velké zatím :mrgreen: ale to doroste :srdce:

 
Tunrida
Hvězda diskuse 35495 příspěvků 15.03.14 15:29

Neboj, já tě uklidním. Z epidurálu mám noční můry ještě teď :roll: Nemohla jsem se pro ten vpich ani pořádně ohnout. Děsně mě bolelo už jen to, když mi doktorka prohmatávala. Nemohla se propíchnout do toho správného místa a napíchávala se asi pětkrát. Brrr.. Nakonec se propíchla moc daleko až na okraj míchy a já, abych neměla ptom nějaký potíže, jsem musela celou dobu ležet úplně vodorovně s položenou hlavou. No doktoři se nade mnou smilovali a rozhodlo se pro císaře, protože porod byl i tak pořád na začátku :roll: Trvalo to trochu dýl než 15,5 hodiny :roll: No doktoři zjistili, že bych pak stejně nejspíš jela na císaře akutně, protože malej nesestupoval do pánve, ale tlačil se dozat a byl obličejem nahoru. To jsem byla strašně šťastná, že ho neřízli :?
Další porod? Nevím. Jestli přirozeně, tak úplně, max. s rajským plynem a když císařem, tak jedině v narkóze. Do páteře už při mém vědomí nikdy.

 
Šťopík
Ukecaná baba ;) 1295 příspěvků 15.03.14 23:04

Ty jo…ja porodila včera rano a mužů říct, že epidural je naprostá pecka!! Ja tedy měla opravdu dlouho ukrutny bolesti, ale napichnuti nebolelo vůbec a účinek?? Najednou jsem o nějakých kontrakcich ani nevěděla, do hodiny jsem se rázem otevřela o 5 cm a při tlačeni jsem se veselé usmívala…takže buď to na každého jinak působí anebo Ti to opravdu špatně napichli…každopádně gratuluji k detatku :)

 
daja87  17.03.14 01:45

Já mám po epiduralu doživotní následky v podobě hodně silných migrén kdy třeba 2 dny zvracím a nic mi nepomáhá. Migrény trvají třeba týden v kuse a pak je 3 dny klid pak zase 2 dny migréna 1 den klid atd.Hned po probuzení na pokoji mě šíleně bolela hlava. Snažili se mi udělat krevní zátku 12 vpichů do páteře a stejně k prdu protože se jim to nepovedlo. Hlava mě bolela ještě měsíc po tom. Takže na nějaké užívání s miminkem jsem neměla náladu, no prostě jsem si to vůbec neužila ty první okamžiky a to mě do teď strašně moc mrzí. Epidural bych si už nikdy nedala. Dostala jsem ho ale asi nezabral protože rozřízli za živa všechno jsem cítila takže tohle milé dámy byla ta bolest s velkým B. Museli mě uspat. Za mě - už nikdy víc

 
wercina.w
Stálice 70 příspěvků 18.03.14 13:32

Také nemám s epiduralem moc dobrou zkušenost. Píchli mi ho asi moc, nevím. Nebyla jsem pak schopná postavit se na nohy. Ani jsem necítila, že se mi chce čurat a když mě pak cévkovali, tak byli překvapeni jak mám plný močák. Jo od bolesti mi to ulevilo, ale pak už jsem necítila vůbec nic.
Jen tlak na tlačení, rychle se to snažili rozehnat oxitocinem a nějakou další injekcí na podporu kontrakcí.
Tlačila jsem aniž bych cítila kontrakce a nakonec malýho tahali kleštěma:-(.
Takže já už bych do něj asi znovu nešla:-(..
Jinak dodám, že jsem rodila 30hodin:-(. Proto jsem o následcích epiduralu absolutně nepřemýšlela a řekla hned, že ho chci…

Příspěvek upraven 18.03.14 v 13:33

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 23.03.14 17:30

Tak epidural jsem měla taky :D i když né přímo u porodu, ale asi 5hodin před ním a pro mě to bylo do chvíle porodu to nejhorší co jsem kdy zažila :D ale ještě téhož dne jsem postupně zjišťovala, že může být vždy hůře :D

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 23.03.14 19:13

Tak mi epidural zavedli.. ale v době porodu mi nestihli už nic podat :/ takže jsem si odtrpěla úplně všechno a ještě to mělo špatný konec, ale doufám v lepší časy a snad budeme mít také šťastný konec jako vy ;) Držím palce pro druhé mimi ;))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama