Můj první porod

Porod

S odstupem času jsem se rozhodla i já sepsat deníček a tím si trochu utřídit vzpomínky na můj porod a na to, jaký vlastně byl.

Moje těhotenství bylo i přes nadváhu a léčené hypertenzi celkem bezproblémové. Měla jsem takové ty klasické těhotenské potíže, ale žádné větší komplikace.

Zhruba v 34. týdnu mi malá hodně sestoupila dolů, tak jsem dostala na dva týdny magnesium, aby to trochu zbrzdilo, pak už od každé kontroly mi doktorka předpovídala brzký porod. Ten se stále nekonal a už jsem z toho začínala bláznit. Skoro celý ten měsíc jsem měla menstruační bolesti. Některý dny i v intervalech, ale někdy se nerozjely na míň jak po pěti minutách. Hlenová zátka odešla 3 týdny před. Den po termínu jsem se konečně dočkala. :)

Začátek porodu byl skvělěj. Přijela jsem na kontrolu, tlak byl vyšší a ozvy na hraně, pak následovala kontrola u primáře, který mi sdělil, že jsem otevřená na 5 cm :) a že by si mě tam chtěl nechat a mohla bych dnes porodit.

Stále jsem byla ještě vysmátá, měla jsem jen klasické menstruační bolesti, na které už jsem byla tak nějak zvyklá. V 11 hodin mi praskly vodu, kontrakce stále žádný, tak mi doporučili oxytocin, i když jsem se trochu bála, jak bude působit. Ale nejsem typ, co odporuje doktorům.

Po oxytocinu nastoupili bolesti docela rychle a zhruba za hodinu už jsem měla šílený bolesti - vždy půl minuty a půl minuty pauza. Díky blbě tekoucí kapačce jsem musela jen ležet a nemohla s rukou moc hýbat. Bolesti mě rychle vysilovaly, naštěstí jsem se i rychle otevírala a po půl třetí mohla tlačit, i když sil už moc nebylo.

Bohužel tlačení moc nešlo, mezi tlačením jsem zjistila, že mezi nohama vidím těch doktorů najednou nějak moc, ani nevím, kdy přišli. Malýmu začaly padat ozvy a primář vytáhnul kleště. Naštěstí mu tam nešly, tak jsem dostala ještě šanci tlačit sama a pak se to nějak povedlo. Malej (mimochodem podle utz jsme čekali holčičku) měl velkou hlavičku a rozhodl se vylézt ještě s ručkou u hlavy. Díky vyčerpání jsem ho pak na břiše moc nezvládla držet a snažila se mít otevřené oči - tak malýho držel muž.

Pak ještě šla špatně ven placenta a ztratila jsem plno krve - to bylo furt: „ještě tlačte“, pak to najednou plesklo a všichni byly od krve. Ale mlhavě si pamatuju, že jsme se tomu smáli. :) Díky vyčerpání a ztrátě krve jsem nebyla schopná vstát z porodního křesla a ještě další den ani z postele. Malýho mi nosili jen na kojení, což jsem težce nesla, že se nezvládnu o něj postarat.

Naštěstí se to časem zlepšilo a mohla jsem se naplno vrhnout do role MÁMA a na bolest začít zapomínat. :)

Hodnotilo 28 lidí. Score 3.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 21.01.15 00:42

Teda byla jsem zmatená, že jsem nejdřív rozklikla fotku a tam pindík a pak píšeš o malé :)

mně to přijde jako další zpackaný porod :cert: krásně jsi to měla rozběhlé a bezbolestné a oni tě nutně museli narvat chemií, to je na odstřel :pocitac: v některých porodnicích by měli vrátit diplom. Není pravidlem, že porod musí nesnesitelně bolet a kontrakce nemusí být v celém břiše. Já jsem toho zdárným příkladem.

U obou dětí jsem měla jen bolesti v podbřišku, při měření kontrakcí mi nevěřili, že rodím, na monitoru ani kopeček. Ale dali na mé pocity a naštěstí to ani jednou nepodcenili, jinak bych rodila asi doma. Normálně jsem porodila i s bolestmi v podbřišku, kontrakce do celého břicha jsem měla jen v konečné fázi. Věřím, že kdyby ti nepraskali vodu a nedávali oxytocin, tak porodíš v klídečku bez kleští.

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 21.01.15 01:20

Gratuluji k chlapečkovi :kytka:

S dovolením jsem se koukla na profil (byla mi nějak povědomá ta fotka ze sálu) a jak jsi psala, že jste měli mít holčičku a narodil se chlapeček (což si zase pamatuju z rubriky Právě jsme se narodili, protože to tam je psáno opravdu málokdy) a zjistila jsem, že tě znám od vidění :lol:

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 21.01.15 01:26

@LadyTommy u nás v porodce to bohužel tak chodí, všechno honem honem, ideál je rupnout vodu a narvat oxytocin… :zed: pan primář je sice odborník(při problémech dokáže správně a rychle reagovat), ale moc uchvátanej :pocitac:
já chci ještě jedno dítko a už teď vím, že jedu do vedlejšího města, protože moje porody - vyvolání po termínu - tableta-rupnout vodu-oxytocin byly fakt mazec. jeden 25h a druhej 12h :?
Naštěstí u mě to dopadlo dobře :)

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 21.01.15 02:13

@atominnka když člověk čte tady deníčky, tak je to pořád ještě běžná praxe. Ale tady mi to fakt bilo do očí. Fakt to nechápu. Žena přijde bez příznaků, přirozeně se otevírající a oni do toho nutně musí rýpnout. Proč? Podle mě jen proto, že by je obtěžovalo rodičku ubytovat a pozorovat, hlídat. Tak co to nerozjet hned a mít za pár hodin odrozeno :cert:

 
troubinka
Povídálka 12 příspěvků 21.01.15 05:27

Postup lékařů mi přijde úplně stejný, jako u mého porodu. Běžná kontrola - otevřená na 3cm bez bolestivých kontrakcí- kapačka oxitocinu a násilně píchlá voda - malá nestihla dorotovat, takže nešla vytlačit a z toho měla pohmožděnou hlavičku :-( Nerodila jste náhodou v Domažlické porodnici? Přijde mi, že tam ani jiný postup neumí.

 
Hanka_S_V
Echt Kelišová 8227 příspěvků 21.01.15 06:58

@troubinka Ano v Domažlicích :)
když oni to navrhnou s úsměvem, jako že to je to nejlepší a prvorodičku pak ani nenapadne protestovat. Měla jsem štěstí že to bylo aspoň rychlý, co tady čtu, tak to mohlo být mnohem horší.
@atominnka koukám že nás tu je hodně z Domažlicka :)

 
Bakera
Ukecaná baba ;) 1884 příspěvků 1 inzerát 21.01.15 07:15

Takže jste měla nachystáno na holčičku? :). To muselo být celkem překvapení, když vám řekli, že je to chlapeček :D. My to vědět nechtěli a je to hodně praktické, vše jsme měli neutrální :D. Jinak gratuluji k chlapečkovi, i u nás to bylo s těma lékama a prasklou vodou podobné. Nakonec jsem ale po to všem skončila na akutním císaři :(. Užívejte si naplno roli MÁMA, je to ta nejkrásnější role v životě ženy :).

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 21.01.15 07:33

Uf, tak to by mě mrzelo, velká škoda, proč takový spech…

to muselo být překvápko, ze to je kluk :)

 
Zabatko
Závislačka 3384 příspěvků 21.01.15 08:58

Bože, to je zase hrůza, nechápu PROČ vyvolali porod oxytocinem, já bych asi odklapala domů a počkala, až to začne samo, nebo tam zůstala, ale jedině za předpokladu, že do mě nebudou rvát žádné vyvolávačky. Toho sjem si užila dost a dost a ze 4 porodů 2 vyvolávalé byly fakt dost otřesné. :zed:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 21.01.15 09:14

Ahoj maminko, gratuluji k chlapečkovi. To muselo být opravdu překvápko na sále :D já se po porodu vždy hned ujišťovala, jestli je miminko zdravé a taky, že čekané pohlaví se potvrdilo :) taky mi bohužel přijde, že zásah byl zbytečný, vstupovat do toho při 5 cm :think: jako prvorodička jsem na sobě taky nechala pomalu dříví štípat. U dalších porodů jsem si vše ohlídala a vše se dělo vyloženě na dohodě. Oxytocin jsem odmítla. Následně i po porodu mi neustále chodili nabízet dokrm malého kvůli váze 4850 g, že mu moje mm nemůže stačit. Vyprovodila jsem je asi desetkrát!!Nakonec jsme odcházeli z porodnice po 70 hodinách s váhou 4820 g, tak jen kroutili hlavou, že malý nic neshodil, že mám snad místo mm smetanu. Takže tak. Kdybych na ně dala, možná mi pokazí kojení. Hlavně ale, že je miminko v pořádku. :mavam:

 
4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 21.01.15 09:32

Ono je lepší doktorům odporovat v těchto případech. Stačilo pouhé nechat to přírodě, mohla jsi mít méně bolestí, méně stresu, miminko by stačilo dát ručku tam, kam patří… a mohla jsi být po porodu úplně v pohodě. Takhle ohrozili na životě Vás oba, aby Vás pak zachránili. To jsou borci teda. Mohla jsi se krásně bezbolestně pomalu otvírat, třeba 12 hodin a pak jít rodit. Měla jsem to vždy tak těch cca 12 hodin od první kontrakce a téměř bezbolestně. Ne vždy se spěchat vyplatí.

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 21.01.15 10:16

@Hanka_S_V To máš pravdu, našla jsem tu kamarádku z gymplu a poznala další 2kamarádky, se kterýma se pravidelně stýkám. Plus vím o dalších asi pěti :mrgreen: a to nepočítám Kdyni a okolí :-D

@Hanka_S_V si piš, že to mohlo být horší - můj první porod začal zátěžovým testem, rozjely se kontrakce, pak hned tableta a pokus o prasknutí vody (což jim nešlo), bolesti jsem měla od 9ti ráno po 3-4minutách, dost silné. Večer v 9první oxytocin, celkem byly 3 - to už bolesti byly po 1-2minutách, nesnesitelné - nemohla jsem sedět, ležet, chodit, nic. celý den mi nedali jíst, od půlnoci mi nechtěli dát ani pít… porodila jsem v 10ráno druhého dne, malá měla kefalhematom a zlomenou klíční kost, já velkou krevní ztrátu (ale teda ne jako ty).. ale i tak si myslím, že jsme dopadly s malou dobře…

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 21.01.15 10:19

@Hanka_S_V Jo a to jsem opomněla, jak mi 3týdny před termíne jeden dr (známe se od prvního porodu) nabízel vyvolání v den termínu - jen tak, prý nějaký med. důvod by si tam vymysleli, jen abych stihla porodit u nich - protože 4dyn po mém TP se porodnice na týden zavírala :zed: No odmítla jsem a stejně jsem tam 3dny poTP skončila :mrgreen: Mám tu někde deníčky, jestli chceš ;)

 
Hanka_S_V
Echt Kelišová 8227 příspěvků 21.01.15 10:43

Příště budu chytřejší :) je fakt že mi do ničeho nenutili, jen mi to nabídli jako že se jim to tak jeví správně a já to odkejvala, byla to spíš moje blbost no.

No s tim pohlavím, tak on/ona naštěstí roztáhl nohy až v 34. týdnu, takže většinu oblečení i kočár jsme měli neutrál. Holt ho dobře maskoval :D sranda byla jak měli na sále nachystanou růžovou jmenovku Eliška a zavinovačku a pak nevěděli co dělat :D já byla po porodu tak hotová, že mi to ani nezaskočilo a taťka byl nadšenej, že má kluka :D akorát nám to pak v telefonu nikdo nevěřil :D

 
pe-terka
Extra třída :D 11235 příspěvků 21.01.15 12:48

@Hanka_S_V
Tak to je mazec s tím pohlavím :lol:. Přitom podle fotky není Petřík žádnej podměrečnej chudáček :lol:. Taky mě to zarazilo - píšeš malá a na fotce pořádnej pytlík.
Gratuluji k prckovi - no a příště už víš. Pokud nepůjde o život, tak v sobě nenechat vrtat, at jde vše samo tak jak má. příroda nejlíp ví, co dělá. Pokud bys měla obavy, že při kontrakcích nebudeš mít sílu si prosadit své, tak si to sepiš do porodního plánu - to je oficiální dokument a měli by ho respektovat. Já jsem po zkušenostech měla Porodní plán taky, i když si na nějaké sepisování nepotrpím. Byl stručný, jasný, žádná majda kolem - co chci a co ne. Vyplatilo se mi to, byla jsem spokojená :palec:.

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 21.01.15 14:11

Gratuluju k malému, parádní překvápko s tím pohlavím :D :palec:
Průběh porodu radši komentovat nebudu :zed:

 
medunka23
Kelišová 5768 příspěvků 21.01.15 14:16

@Hanka_S_V no pěknej mazec, naprosto chápu že jsi stím souhlasila, páč taky si myslím že u mého porodu šlo spousty věcí udělat lépe, ikdyž asi vzhledem k tlaku by se strjně jelo na CS tak jako se jelo, ale to co tam dělali semnou předtím, tak bych si asi dneska vydupala jinak ato jsem byla celkem spokojená…
Spíš jsem posléze byla na prášky z dětského a to si taky myslím že u druhého si to člověk dokáže tak nějak vydupat lépe, u prvního je člověk přeci jen vykulený a říká si oni přeci musí vědět co dělaj a nic špatného by mi neudělali…

 
verulicek  21.01.15 15:15

Takhle zprzněný porod jsem dloooouho nečetla. Škoda, že se neumíš doktorům ozvat. Celé to pokazili tím prasknutím vody :zed: pak už se to vezlo…chemie, tudíž nepřirozený signál pro tělo, zmateně začnou kontrakce, přitom tělo neví, co se děje, pak jsi nemohla tlačit (jasně, ani se nedivím) a malému padaly ozvy…prostě měl ještě pár hodin čas se na to nachystat :zed: jen asi doktoři měli napilno…honem do večera ať je to z krku :roll: a ještě ta placenta…nepocho­pím, proč mají doktoři při normálně postupujícím porodu praskat vodu (dřív než na 9cm) :evil:

 
bmimino
Zasloužilá kecalka 811 příspěvků 21.01.15 16:50

Pěkné překvapení :) gratulace a hodně veselý a šťastný život :)

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 21.01.15 19:18

@Hanka_S_V příště už budeš vědět, do čeho jdeš :-) :kytka:

 
Dracunculus
Ukecaná baba ;) 1736 příspěvků 21.01.15 19:49

@LadyTommy Jj, souhlas. Měla bych porod zcela bezbolestný, kontrakce jsem necítila vůbec. Až po protržení zbytku vody to začlo bolet, sice ne nesnesitelně a do vypuzení syna jen cca 2 hodiny, ale… Přitom jsem se otvírala v pohodě. U druhého porodu už to nedovolím.

 
Ondrovka
Kecalka 432 příspěvků 21.01.15 22:24

Hlavně ze je prcek i ty v pořádku a ja moc dobre vím, ze uz si vše naplno užíváte.. :) inspirující, taky to asi sepisu ;) vůbec jsem teda nevěděla, ze si ztratila tolik krve.. A ty kleště.. Ještě ze si to nakonec zvládla bez nich :palec:

 
Hanka_S_V
Echt Kelišová 8227 příspěvků 21.01.15 22:56

@Ondrovka taky jsem ráda, že to šlo bez nich, děsilo mě když je začal vybalovat. Krev už je snad obnovená, nejhorší byly první dny po porodu, to jsem nezvládala ani jít s kočárem, ale jsem taky ráda že se to obešlo bez transfuze.
Teď se zrovna snažím vysvětlit malýmu, že v 11 by už moh jít spát, ale on pořád kouká a kope nohama jak o závod :D
Sepiš to taky, je to na „památku“ než to člověk zapomene :)

Příspěvek upraven 21.01.15 v 22:58

 
pavlinka77
Zasloužilá kecalka 868 příspěvků 21.01.15 23:10

Často si říkám, jestli nemaj porodnice peníze od farma firem za používání oxytocinu.
Místo, aby to nechali na přírodě, tak si prostě budou hrát s chemií, už by konečně měli pochopit, že ženská je lidskej tvor a né jejich hračka nebo pokusný králík. :zed:

Jinak velká gratulace, pro mě by to byl šok. Sice mi bylo jedno co to bude, ale i tak bych doslova čuměla.

Jinak já chodila otevřená na 3cm několik dní a nikoho teda nenapadlo do mě nic cpát( já jsem si teda pak sama řekla o ham. hmat a porod byla rychlovka a téměř bez bolestí) a vodu mi prdnuli až když jsem byla na 10cm a měla jsem začít tlačit.

 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 22.01.15 00:16

Tedy taky nechápu proč vám do toho zasahovali, věřím, že jinak by jste porodila mnohem snadněji.. Je to hrozné jak ti doktoři prostě spěchají, všechno urychlují a pak zachraňují na poslední chvíli :/

jako prvorodička jsem měla vyvolávaný porod… přenášela jsem, vysoký tlak a velké mimčo, první tabletka nic, druhá tabletka po hodině nic a doktor přišel s tím, že mi píchne plodovou vodu :-o Tak jsem to odmítla, že nemám žádné kontrakce, tak nevím proč by mi ji měl píchat, očividně se ještě porod nerozjel.. Byl naštvaný, že mu do toho kecám a nakonec tedy že počkáme /nic jiného mu ani nezbývalo/..

Jen co jsem došla na normální pokoj začaly mi kontrakce :-) Moje spolubydlící z toho byla nervózní, tak mě pořád posílala ať jdu na sál na monitor.. Nakonec jsem tam šla, na monitoru prdlajs a já už měla krásné kontrakce, tak jsem nakonec na to píchnutí plodovky přistoupila, potom se mi to rozjelo úplně, silné bolesti.. za necelé tři hoďky byl syn na světě.. Naštěstí ven šel dobře.. Na dorotování jsem ležela před tlačením na boku, myslím, že jsem měla štěstí, prcek už byl nachystaný..

S placentou jsem měla taky problém, měla jsem ji přirostlou, ztráta krve též, ale psychicky jsem to teda nesla fakt blbě.. Že jsem si nemohla prcka pořádně pochovat, hned se o něj starat, kojení se nezdařilo atd.

Podruhé budu rodit jinde a kéž by se mi ten porod rozjel sám..

 
Tindy
Povídálka 25 příspěvků 22.01.15 00:33

Hezky jste to zvládli :) držím palce.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama