Na vlně hormonů

Ostatní

Toto psaní není žádným ponaučením, ani žádné dogma. Je to pouze má zkušenost, se kterou se chci podělit.

Poprvé jsem antikoncepci začala užívat v šestnácti letech, a to i přesto, že jsem se sexuálním životem ještě zdaleka nezačala. Moje matka, zkušenostmi otřískaná učitelka na dívčím učilišti, věděla, že i v těchto letech je možné „radovat“ se z potomka. Na gynekologii mě téměř dokopala. Tenkrát byla antikoncepce brána za normální součást dívčího bytí. Nežádoucí účinky nebyly (byly, ale to zatím nikdo nezkoumal), zdraví to neškodilo, neškodilo to vlastně ničemu. Začala jsem tedy zobat. Potají jsem doufala, že mi vyrostou prsa jako mým spolužačkám. Bohužel, nevyrostly.

Po nějaké době planého užívání jsem usoudila, že když tedy beru antikoncepci, měla bych přijít o panenství. Mezi spolužáky se lovit nedalo, byla to pro mě ucha s beďary, a tak jsem ulovila instruktora v tanečních. O dvanáct let staršího. To, že jsem panna, jsem mu úspěšně zatajila a on nic nepoznal (alespoň si to dodnes myslím).

První sexuální zkušenost jsem tedy měla za sebou a třeba mi vůbec nedošlo, že bych měla použít kondom. Ne kvůli otěhotnění, ale kvůli pohlavně přenosné nemoci. Ale brala jsem přeci antikoncepci, tak se mi nemohlo nic stát.

Pak jsem potkala svou první lásku. Ovšem moje tělo začalo protestovat. Menstruaci jsem měla téměř nepřetržitě nebo jsem alespoň špinila. Klid jsem měla tak pět dní v měsíci. Gynekoložka mě vyšetřovala a vyšetřovala a když zjistila, že nic nevyšetří, změnila mi pilule. Ačkoliv s dodatkem, že antikoncepce je v dnešní době téměř dokonalým preparátem, který nemůže ženskému tělu uškodit, právě naopak. Potíže po nějaké době ustaly, cyklus se srovnal a moje první láska mi dala vale.

Roky ubíhaly, vdala jsem se, zrekonstruovali jsme dům a zhodnotili, že je čas mít dítě. Slavnostně jsem dobrala po jedenácti letech nepřetržitého užívání poslední antikoncepční prášek a za rok a půl otěhotněla.

Narodila se nám krásná dcerka. Když jí bylo 10 měsíců, už jsem klusala na gyndu pro recept. Už mi nebylo šestnáct, tudíž jsem věděla, že antikoncepce má vedlejší účinky a že to není až takový zázrak, ale i přes výčet možností alternativní ochrany proti početí mi pořád vycházela jako nejspolehlivější.

Paní gynekoložka, mladá, fundovaná, příjemná mi nabídla supermoderní antikoncepci se sníženým množstvím hormonů, která je šetrná i k životnímu prostředí, potažmo k rybám. A cena? Devět stovek na tři měsíce. No, ty rybičky mě přesvědčily, tak jsem opět začala „mlsat“.

Po nějaké době mě naprosto, ale naprosto přešla chuť k sexu. Přičítala jsem to stresu ze studia, nevyspání a tak dále. Vlastně jsem o tom ani tak moc nepřemýšlela. Prostě nemám chuť, no. S manželem jsme se ale milovali a já hrála, jak je to bezva a že mě to děsně baví. K tomu jsem se ještě potají mazala lubrikačním gelem, aby neměl pocit, že mě nevzrušuje (vím, zní to divně, ale je to prostě chlap). Hrůza.

Následně se mi zhoršily vlasy, tři týdny v měsíci mi na obličeji bydlela vyrážka a některé dny jsem byla tak přecitlivělá, že mě rozbrečelo i manželovo „Ahoj“. Pak se přidaly návaly vzteku. Vytočila mě i úplná kravina a když jsem jednou vzteky rozšlapala žehličku, protože se mi nedařilo vyžehlit košili, začala jsem se záměrně sledovat. Všechno to střídání nálad se dělo přesně ve stejnou dobu v závislosti na cyklu. Když jsem měla čtyřdenní pauzu od braní pilulek, vyrážka mi z obličeje zmizela. Přecitlivělost přicházela ve dny, kdy bych měla mít ovulaci a agresivní stavy těsně před menstruací.

Trvalo to přes rok, než mi to všechno došlo. Opravdu nejhorší byl ten vztek. Chovala jsem se jak zvíře zahnané do kouta a někdy to ventilovala i před svojí dcerou. Pak mě žralo svědomí, že viděla, jak se chovám. Těžko se to popisuje a zároveň se nabízí se otázka, proč jsem se neovládala, ale ono to opravdu nešlo. Abych to ale upřesnila, nekřičela jsem na svou dcerku, ale na věci kolem.

V červnu jsem antikoncepci vysadila a už první týden bez ní se mi neuvěřitelně ulevilo. Vyrážka zmizela, výkyvy nálad taky, vrací se mi chuť k intimnostem a celkově se zase začínám poznávat. A pokud se nám podaří další špunt, bude to bonus navíc.

Za mě, antikoncepci nechci už ani vidět. Nechci, aby mě řídily umělé hormony. Chci být sama zodpovědná za své nálady a za svoje zdraví (jak duševní, tak fyzické). Možná je ještě moc brzy, ale už řeším otázku, jak se budu chránit po dalším dítěti. Deset jich mít nechci a zároveň se chci milovat bez rizika. Ale to už je na jiné psaní…

Děkuji všem za přečtení.

Hodnotilo 20 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 06.08.14 01:35

Prášky never more, ksindl. Já byla v 18 zralá na sebevraždu, než jsem vystopovala, že za tyhle šílené nálady může geniální antikoncepce. Mimoto, když jsem ji brala, vyčuchala jsem si vždycky chlapa k ničemu, míněno tak, že nedobře fungovala chemie, takže sex a i tak chuť byla nějaká…no nebyla jsem to já. Ta masivní reklama, jak je to zdravý, by měla být pokutovaná…ech, to je vlastně vzhledem ke gigantickým ziskům málo. Prostě zakázaná.

 
reedik
Závislačka 2837 příspěvků 06.08.14 06:27

S HA také nemám dobré zkušennosti. Setkala jsem se snad s jednou, která sice nebyla dokonalá, ale nebyla tak „agresivní“. Akné jsem měla v menší míře, ale měla jsem ho a po předchozích variantách jsem byla ochotná dát přes 1.000,– za tři měsíce. Vyzkoušela jsem náplasti. Po těch jsem měla místo brady jeden velký beďar. Po dalších jsem měla deprese a jen brečela. Mastily se mi vlasy, přibrala jsem,… je toho moc a moc. Po HA, které mi způsobily deprese, jsem je vysadila. Přes rok se mi rovnal cyklus. Menstruace jednou za tři měsíce… paráda. Ano, je to spolehlivý prostředek proti početí, ale co to s ženským tělem udělá? SVINSTVO (tedy aspoň za mě)

 
Shelll
Kecalka 220 příspěvků 06.08.14 08:43

Já už bych se k hormonální antikoncepci také nevrátila, po porodu jsem si nechala zavést nehormonální tělísko a jsem spokojená :palec:

 
EliP
Povídálka 37 příspěvků 06.08.14 09:28

Já jsem po vysazení HA (a to jsem jí brala „jen“ 4 roky) neměla 8 měsíců menstruaci. Žádnou. Gynekoložka to řešila dalšíma injekcema syntetických hormonů, po kterých se umělá menstruace dostavila, ale ta přirozená, sama od sebe, ne. Dostala jsem se z toho, až když jsem k ní přestala chodit a dala svému tělu čas se od toho vyčistit. Ale psychicky to bylo šílené. Celou dobu jsem se bála, že nebudu moci mít děti.
Ne všechny ženy na HA takto zareagují, ale zda budete mít potíže zrovna vy, zjistíte, až ji vysadíte. Je mi líto žen, které si naplánují miminko až někdy po 30tce, vysadí HA a nejde to. Štve mě, když v čekárně gynekologů vidím plakátky placené firmami, které HA vyrábí, tvrdící: „Po vysazení můžete hned otěhotnět“. Já dodávám: ano, MUŽETE, ale také nemusíte..
Moje máma mě v braní HA od 18 taky podporovala. Když byla generace našich mám mladá, měla strach z nechtěného otěhotnění, a pak se snažila své dcery ochránit. My řešíme a budeme řešit problém, jak nějaké děti vůbec mít.
Vygooglete si, co o braní HA pubertálních dívek píše Helena Máslová.

 
Olivyia
Kecalka 220 příspěvků 06.08.14 10:18

Dobrý deníček. Já jsem taky brala od šestnácti hormonální antikoncepci. Asi deset let. A nemůžu říct, že bych měla nějaké výrazné problémy a po vysazení jsem také otěhotněla hned. Ale i tak se mi to příčilo takovýto způsob ovlivňování těla. Potom po narození první dcery jsem na doporučení doktorky si nechala předepsat ty nejšetrnější takové ty jednosložkové při kojení. Asi po čtvrtém prášku jsem při přebalování malé s hrůzou zjistila, že má trochu krve v plínce. Přečetla jsem si příbalový leták a ptala se i doktorky - to se prý stává vlivem těch hormonů, ale at se neděsím, že to nic neznamená aže je to jen na začátku, do pár dní se to upraví. Pátý prášek už jsem si nikdy nevzala a i když stále taky řeším antikoncepci, tak už bych to nechtěla. Sice mám už i ten bonus :), ale aspoň do něj nervu hned od mala takový hrůzy. Jinak nechápu všeobecně tady na emiminu, když někdo napíše, že otěhotněl a selhala antikoncepce, sletí se na ni některé jak vrány, že měla brát HA a že je nezodpovědná, když se nechrání stoprocentně… Asi je to stále ještě hodně zažité.

 
wobludka
Extra třída :D 11493 příspěvků 06.08.14 10:25

HA nejsou žádné bonbóny, má řadu úskalí, o kterých je potřeba hovořit, rozhodně není vhodná pro každého - ale nedělala bych z toho kovbojku, normálně Ti nesedla, to co popisuješ nejsou žádné neobvyklé vedlejší účinky, zvolím jiný druh nebo úplně jinou formu antikoncepce, že Ti to secvaklo až po roce prostě není problém HA :kytka: Pořád je to jeden z nejlepších objevů minulého století. Ikdyž rozhodně není dokonalý ;)

 
HanulkaUH
Kecalka 258 příspěvků 06.08.14 12:40

No, já byla po porodu na beton rozhodnutá se k HA nikdy nevrátit, ale… pod čelistí se mi nadělaly děsné boláky, které tam byly celého půl roku a stres z dalšího těhotenství nakonec způsobily to, že jsem se k HA pokorně vrátila. Pleť je v pohodě, prsa se mi zase spravila (po ukončení kojení jsem vážně uvažovala o plastice), menstruace přesná jak hodinky. Ale taky moc nemám chuť na sex a občas mně bolí hlava. Tak čekám, než negativa převáží nad pozitivy a zatím se porozhlížím po jiné metodě ochrany…

 
Anonymní  06.08.14 13:49

Já brala HA 10 let bez přestávky, měla jsem za celou tu dobu 2 druhy. Ke konci mi začali šíleně natěkat nohy a chuť na sex 0. Tehdá už s manželem jsem o tom mluvila, že buď HA přestanu brát a budeme se chránit jinak, nebo že se můžeme pokusit o miminko…Přišlo to o půl roku dřív, než jsme chtěli na miminku začít pracovat, takže byl překvapený. No chránili jsme se a nechránili a druhý měsíc jsem byla těhotná :). Byla jsem překvapená, sama jsem chtěla počkat 3měsíce, abych se vyčistila. Manžel byl rád, že se to povedlo takhle rychle. Měli jsme představy, jak dlouho budem čekat…Ale ta chuť na sex po vysazení, to byla normální bomba, mohla bych furt :). Po narození prvního jsem se k HA nevrátila, teď čekáme druhé a i pak se k HA nechci vrátit, ale další mimi už určitě nechci. Tělísko taky nechci a s kondomem to také není ono, takže :nevim: :nevim: :nevim:.

 
koldy26  06.08.14 14:33

Super deníček :potlesk: Co se týče pilulek, já už se k nim nikdy nevrátím. Měla jsem nepravidelný cyklus už od začátku první menstruace. Potom mi začaly padat vlasy, špinila jsem třeba 3měsíce v kuse. A tak mi DR napsal pilule už ve 13letech. A je pravda, že ty to vyřešily. Ale menstruace po dobrání nebyla vůbec. Tělo se vůbec nesnažilo pracovat bez umělých hormonu. Otěhotnění nakonec trvalo 3dlouhý roky. Druhý těhu bylo téměř hned. Ale to jen díky tomu, že jsem otěhotněla brzy po kojení prvního dítěte. Nevím, jak se budeme chránit po porodu druhého drobka. Ale je pravda, že díky tomu, že jsem žádný pilule už asi 6let nebrala chuť na sex a vše okolo je nesrovnatelná. Po tělísku taky dvakrát netoužím (třeba se pokusíme o třetí mimi, ale časem). No, uvidíme, jak to bude. Však jsou i kondomy, ne? :lol:

 
Iman
Stálice 80 příspěvků 06.08.14 14:55

Došla jsem k úplně stejnému závěru, když jsem se po 10 letech brání antikoncepce 2 roky snažila o dítě :-) po porodu se pak gynekolog automaticky ptal, zda předepiseme další-vždyť to má tolik výhod! :-D tak jsem s úsměvem poděkovala, že ochranu nechám na manželovi a budu si užívat ovulaci i PMS v celé jejich kráse :-) uz si nechci huntovat tělo jen proto, aby chlapi nemuseli řešit svou ochranu, protože co se mi s tělem dělo po vysazení antiny, to mi stačilo! Takže souhlas a v mém okolí kupodivu dochází ke stejnému trendu „nebrání“ a chráněni se jinak..

 
ivulebobule
Kecalka 251 příspěvků 06.08.14 18:12

Diky za denicek! Za me HA take uz nikdy vic! Chut na sex nula, hrozne bolesti hlavy behem menstruace, nevolnosti…Po vysazeni jsem byla bez ovulace 8 mesicu.

 
lisatka
Kecalka 174 příspěvků 06.08.14 19:52

Po antikoncepci jsem behem roku ztloustla o 18 kg a ani po vysazeni jsem je uz nikdy neshodila. Takze za sebe! Uz nikdy!

 
Jorik81
Kecalka 312 příspěvků 06.08.14 21:10

Měla jsem s HA stejný problém, je tak dokonalá, že na sex ani pomyšlení a navíc únava. Dokonce i v pokročilém těhotenství jsem na tom líp než při jejím užívání. Ale v 29 letech diagnóza endometrioza a na výběr od doktora dvě možnosti: 1. otěhotnět a 2. kontinuálně brát HA, aby se to nerozšířilo na kritická místa. 1. varianta nebyla zrovna dostupná, tak jsem zas poslušně „zobala“ a vydržela jsem rok. Pak mi došla trpělivost, moje libido se rovnalo nule. K čemu mi jsou zdravé pohlavní orgány, když k nim chlapa nepustím?! Rok jsem HA nebrala, a jelikož se i chuť na milování vrátila, tak jsem otěhotněla snad na první pokus. K velkému překvapení pana doktora…! Tohle není zrazování od HA, spíš si nenechat nabulíkovat od doktorů kdeco a poslouchat vlastní tělo :)

 
Fíková
Závislačka 4658 příspěvků 07.08.14 08:38

Mně HA po týdnu užívání rozjela panickou poruchu, které jsem se rok zbavovala. Další pokusy jsem už nedělala. :jazyk:

 
karolina.mauw
Kecalka 397 příspěvků 07.08.14 20:48

Jsi dobrá pisatelka :-)

Přes mou sestru „díky“ tomu, že utrpěla v 25 trombózu, doktoři zjistili, že máme v rodině Leidenskou mutaci (porucha krevní srážlivosti). Trombózu jí vyvolala právě HA, kterou do té doby jedla asi 7 let (mohou ji vyvolat i jiné faktory, ale hormony jsou obrovským vyvolávačem). Byla na tom špatně. Nějakou dobu si musela píchat injekce a pak brala dlouho nějaké pilulky. Řada žen touto poruchou trpí (v trombocentru mi řekli, že kolem 5 % české populace) a ani o tom neví. Když pak do sebe cpou hormony, tak jsou v ohrožení života.

 
biancaa
Povídálka 37 příspěvků 13.08.14 12:39

Fajn deníček z reálného života, díky za něj. Já mám s HA podobné zkušenosti. brala jsem jí asi 8 let, posledních pár let jsem neměla vůbec chuť na sex, téměř nikdy jsem neměla orgasmus, měla jsem migény a začaly se mi dělat na břichu a zespodu prsou strie - trochu do krve, opravdu pěkně bolely, hrůza. Stále jsem je něčím mazala, ale nic nepomáhalo. Jediné co zabíralo byla mast s kortikoidy, takže další hnus. Když jsem tenkrát antikoncepci vysadila, strie zmizely. S novým přítelem jsem HA opět nasadila a ty potvory byly zpět, takže se mi to aspoň potvrdilo. Samozřejmě obličej vypadal jako měsíční krajina, ale to se časem celkem upravilo. Teď už jí neberu téměř 3 roky a počítám si dny. samozřejmě žádná metoda není 100% účinná, takže se nám už povedlo mimčo, o které jsme ale záhy přišli. Také uvažuji o tom, jak to budeme praktikovat, až si pořídíme dostatečný počet dětí :) zrovna minulý týden jsme jeli ze Slovenska a u silnice byl obrovský billboard s reklamou na vasektomii :lol:

Příspěvek upraven 13.08.14 v 12:43

 
eli196
Ukecaná baba ;) 2421 příspěvků 14.08.14 16:01

Rozhodně přínosný deníček. Je pravda, že dneska se o HA mluví pouze o pozitivech, ale nikde se neupozorňuje jaká může mít negativa. Já jsem jí brala pouze 4 roky a tak mi rozhodila cyklus, že jsem dva roky normálně nemenstruovala a měla problém otěhotnět. A to prý byla nízkohormonální :roll:. Holky za tím vidí jen snadnou ochranu, což je špatně. Za mě HA už nikdy více :zed:

 
Mecki
Povídálka 33 příspěvků 17.08.14 11:28
kdy se vrátí chuť na sex?

Chtěla bych se zeptat vás všech, co jste měly problémy s chutí na sex, za jak dlouho po vysazení se to zlepšilo?
S prvním přítelem jsem neměla problém, brala jsem HA cca od 15, když mi bylo 22 prasklo mi v hlavě aneurysma a musela jsem na půl roku přestat. V té době jsem si žádných změn nevšímala, i když je fakt, že chuť na sex jsem měla mnohem větší. Každopádně po půl roce sjem zase začala zobat. Později jsem začala přemýšlet o miminku, ale přítel o tom nechtěla ani slyšet, každopádně, já jsem vysadila s myšlenkou, že se pročistím od chemie a to vedlo k rozchodu. Přítel se mnou nechtěla spát kvůli strachu a tak jsme se rozešli. Rok jsem nebrala nic a když jsem potkala nového přítele chuť na sex byla obrovská, po 3 měsících jsem šla od gynekologa opět s receptem. Teď už HA beru skoro rok, ale poslední půl rok nemám vůbec chuť na sex, fakt chuť 0, dost mě to trápí a přítele taky, proto jsme se rozhodli, že se budeme chránit jinak. Je to 14 dni co mi skončila menstruace a já nezačala brát prášky. Bohužel chuť se zatím nijak zvlášť nezlepšila, jen se zvětšil strach a bolesti v podbřišku. Prosím za jak dlouho se to tak může změnit?

 
kathon
Kecalka 453 příspěvků 11.08.15 16:06

@Jorik81 mluví mi z duše a dosavadní mi naději. ha mi dělá velmi zlé. brala jsem ji chvíli před tehotednstvim. Jenže když jsme chtěli druhé, zjistili mi endometriozu a už 3 roky nám to nejde. Jako léčbu mimo laparo, prechodu mi dali nyní ha yadine. A já jsem se rázem proměnila ve zlou hysterickou ženskou, která nenávidí sex!!! Jsem naprosto zoufalá, ptz doktoři mi tvrdí, že jediná moje šance je otěhotnět což už 3 roky nelze ani po jednom ivf. Prý musím celý život brát ha a to si snad radši necham vyndat dělohu.!!!

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Mateřství v praxi

Jak jsem se měla bát porodu


Reklama