O školkové džungli

Rodičovství

Kam s ním? Otázka, kterou si položí většina maminek v okamžiku, kdy stát přestane financovat naši „báječnou“ několikaletou dovolenou (u mě bohužel pracovní). Blíží se třetí rok naší dokonalé ratolesti a stejně jako všechny maminky tříleťáků řešíme zásadní tuto otázku.

Na první pohled si můžeme vybrat

Jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi uvažováním mužským a ženským je touha po detailech. Muži jsou povětšinou (ten můj naprosto stoprocentně) realističtí, praktičtí, čili se vším hned hotoví a nevidí všechny „ty“ problémy. My ženy (já tedy určitě) jsme perfekcionalistky, potřebujeme znát širší úhel pohled, čili „hrabeme“ se v detailech a vymýšlíme podrobný plán. Tato situace v naší poklidné domácnosti nastala v okamžiku, kdy bylo jasné, že Kryštof potřebuje děti a řád, což mu poskytne vzdělávací proces v některé z okolních školek. Můj drahý muž prokázal nebývalý důvtip a již někdy v říjnu se začal zajímat, kdy se zápis do školky odehrává. Odpověď, že je to během měsíce února či března ho plně uspokojila a problém pokládal za vyřešený. Což ovšem, milé dámy, všechny víme, vůbec nebyl.

Pro mě touto skutečností nastalo neskutečné martyrium zkoumání okolního terénu. Protože je náš dům součástí jedné z největších pražských panelákových džunglí, školek je v okolí požehnaně. Čekalo mě tedy studium materiálů, internetových diskuzí i stránek školek, abych vybrala pro našeho syna nejlepší vzdělávací ústav a ne pouze úschovnu dětí. Po dvou měsících jsem se cítila dostatečně kvalifikovaná k tomu, abych se mohla zodpovědně rozhodnout. Tímto faktem jsem šokovala manžela, protože ten od začátku věděl, že malý bude do školky chodit u nás v ulici. Je pravda, že tato školka se dostala i do mého nejužšího výběru, ale rozhodně ne ze stejných důvodů jako u mé drahé polovičky. Já jsem věděla o vybavení školky, denním řádu, složení jídelníčku, kroužcích a spokojenosti maminek s jednotlivými učitelkami, můj muž věděl, že je to tři a půl minuty pěšky svižnou chůzí a 6 minut, když se bude Kryštof loudat a koukat, kde co lítá, což on dělá moc rád.

Ale jak ho tam dostaneme?

Tato otázka padla jako druhá. Položila jsem ji jednoho chladného prosincového večera já. Můj drahý si asi myslel, že mi pokročilý stupeň těhotenství zatemnil mozek, stejně jako když hledám telefon, ze kterého právě telefonuji, a tudíž ho držím v ruce nebo klíče od auta, již dávno umístěné v zapalování. Proto mi po lopatě odpověděl, že pěšky a nenechal se rušit od výkonu Tigera Woodse, který se snažil vyhrabat golfový míček z písku (pro golfisty přihrát z bunkeru). Vím, že pokoušet se o komunikaci v takto vypjatých situacích (stále nechápu, co je na tom napínavé), je zbytečné. Ale jsem nepoučitelná a taková odpověď mě dokáže neskutečně nazvednout. V tu chvíli bylo jasné, že i když by Tiger vyhrál, což jsem nepředpokládala (neměl sezónu), večer mého muže nebude patřit k nejlepším.

„Jistě“ odpověděla jsem, „to chápu, ale jak ho tam dostaneme v situaci, kdy školky praskají ve švech a obrat dětí jako smetí je nevýslovně pravdivý.“ „Do háje“, odvětil můj muž, nikoliv však na krutou pravdu o obsazenosti předškolních zařízení v naší čtvrti nýbrž nad nepovedeným zásahem jamky (pro golfisty puttem) svého golfového guru.

„A co s tím budeme dělat?“, melu si nadále svou. „S tím se nedá dělat nic, to je osud.“ Pokračuje nadále pán tvorstva o koze, zcela popírajíc existenci mého vozu. „Jdu spát.“

V noci mě těhotenské hormony donutily plakat do polštáře nad faktem, že můj muž je omezený sobec, kterému je osud našeho jediného syna zcela lhostejný.

Mám protekci

Touto větou začal manžel telefonický hovor druhý den odpoledne, když si uvědomil, že nejen z golfu živ je člověk a on by rád k večeři milovaný rýžový nákyp, který jsem mu samozřejmě, zcela uspokojená faktem, že mám zpět mého pana dokonalého, celé odpoledne patlala. Prozradil, že jeho klient (začínající golfista), kterému už nějakou dobu pomáhá zlepšit odpal, zařídil kontakt na ředitelku nejmenované mateřské školy v našem okolí (fakt o zásluze golfu na získání tohoto kontaktu mi několikrát zopakoval). Po telefonickém rozhovoru s ní mému drahému přislíbila místo v jejich školce. A pak že se protekce sehnat nedá. No není on vlastně geniální?

Nakoukneme pod pokličku

Vzhledem k tomu, že naše „protekční“ školka nevycházela podle mých kritérií v hodnocení zcela nejlépe, rozhodla jsem se vydat na den otevřených dveří. Přece se nedám strhnout nadšení z jistého místa na úkor kvality vzdělání mého (ne)dokonalého synka. Doma jsem nechala manžela, syna i čerstvě narozenou dceru, kteří zrovna společně objevovali kouzlo neštovic. V okamžiku, kdy jsem vstoupila do jedné ze tříd a viděla děti ostatních maminek, jak si pokojně hrají s hračkami a maximálně (velmi zřídka) pár metrů popoběhnou, byla jsem neštovicím za návštěvu našeho domova poprvé vděčná. Jsem přesvědčená, že kdyby paní učitelky viděly to šídlo, které by obrátilo třídu vzhůru nohama dřív, než bych si zula boty, skončili bychom na černé listině a ani sebelepší konexe by nám nepomohly. Takhle jsem mohla v klidu podrobit učitelku křížovému výslechu a dozvědět se vše potřebné.

Na základě této návštěvy jsem se rozhodla k riskantnímu kroku. Jedna přihláška poputuje do naší „domluvené“ školky a druhá do té u nás v ulici. Člověk nikdy neví a jistota je jistota (později se ukázalo, jak moc umím být naivní).

I s protekcí se to musí umět

První zápis proběhl ve školce s jakousi „protekcí“. Pokud jste se byli v poslední době registrovat v podolské porodnici, věřte, že je to proti frontě k zápisu procházka růžovým sadem. Před námi bylo asi 40 maminek a přibližně stejný počet více či méně skotačivých dětí. Teploměr ukazoval k nule a nálada byla pod bodem mrazu. Všechny jsme si bytostně uvědomovaly, že na cca 30 míst je nás tady poněkud více a to je teprve půl druhé (vyzvedávání přihlášek trvá do pěti) a je už druhý den. Na řadu jsem se dostala po třech hodinách a dvaceti minutách (v Podolí jsem byla vyřízená za slabé tři hodiny a měla jsem jistotu, že to klapne).

V kanceláři jsem paní ředitelce, přesně jak mě nabádal manžel, připomněla, že spolu mluvili po telefonu a že se domluvili na tom, že nám pomůže. Strašně jsem se styděla, klopila oči a mluvila tichým hlasem. Nikdy jsem o něco takového nežádala, ale co člověk pro dítě neudělá. Ještě o mnoho trapněji mi bylo, když si příjemná padesátnice na tento fakt nemohla vzpomenout. Nakonec se přeci jen upamatovala, nebo to spíš předstírala, udělala si ke jménu syna poznámku a vydala mi přihlášku. Nebudu to protahovat, u samotného zápisu měla úplně nový seznam, samozřejmě bez poznámek, a bylo vidět, že si není vědoma toho, že jsme spolu někdy mluvili. Natolik odvážná, abych se jí znovu vnucovala, nejsem a nechám to osudu. Alespoň si nemusím vyčítat, že jsme o místo připravili někoho, kdo ho potřeboval víc než my. Navíc mám v záloze tu druhou školku u nás v ulici.

Kde nic není ani smrt nebere

Na zápis do mateřinky přímo pod nosem jsem se vypravila v mnohem povznesenější náladě a bez pocitu viny. Tento zápis byl také o poznání kratší, svižnější, a navíc byl o mnoho zábavnější. Školka mě nadchla. Nachází se totiž v novém objektu a je celá krásná, útulná a voňavá, prostě milá. Milá byla i paní ředitelka, alespoň do té doby, než nám všem maminkám najednou oznámila, že ve školce budou pro příští rok maximálně dvě místa, neboť nemají žádné předškoláky a loni brali 54 tříletých dětí. Tudíž nám prý přihlášku samozřejmě přijme, dítě ale pravděpodobně nikoliv. Přiznám se, že jsem byla připravená na ledacos, ale informace o dvou dětech mi vzala dech i slova. Byla jsem asi jedna z mála, protože takový řev, který to vyvolalo u několika dalších maminek, jsem dlouho nezažila. A paní ředitelce zmrzl úsměv, protože k tolika domácím zvířatům, netvorům a příšerám ji asi nikdo za celý život nepřirovnal. Přihlášku do této školky nosím dodnes v kabelce a lituji tu příjemnou bytost, která to odnesla za starostu, primátora, ministra, poslance, senátory, prezidenta i neuvážené matky, které do této „přeplněné“ doby rodí další a další děti a pak je chtějí zcela neuváženě podrobit předškolnímu vzdělávání.

Všude dobře, doma nejlíp

Jestli čekáte, že má tento příběh dobrý konec, čekáte marně. Výsledky zápisu totiž ještě nejsou známy. Můj manžel je optimista, je totiž skálopevně přesvědčen, že to výborně domluvil. Informaci, že si paní ředitelka na nic nepamatovala, shodil ze stolu. Podle něj totiž určitě žertovala. Na někoho tak charismatického se přeci jen tak zapomenout nedá.

Nu což, Kryštofovi se do školky stejně moc nechce, neumí si sám obout boty ani se najíst příborem, na odpolední spaní potřebuje plínu a mluví jako cizinec po měsíčním pobytu v Českých zemích. Když jsem mu tedy sdělila, že nebude ani školka, ani děti, nádherně se na mě usmál a řekl. „Neci kolka, ci máma dům.“ Když ho tedy do školky nevezmou, alespoň si neudělám ostudu. Za rok mi totiž určitě už krásně řekne: „Maminko, mně se do školky nechce. Doma s tebou je mi přece nejlíp.“ A já se jednou pro vždy vzdám snů o hvězdné kariéře, přestanu po nocích koukat do počítače nad prací a stanu se mámou na plný úvazek, pořídím si další kupu dětí a radostně budu pobírat směšné mateřské příspěvky. Alespoň do té doby, než budou chodit v Praze do školky nejen předškoláci a děti těch rodičů, kteří na rozdíl od nás mají nehorázné štěstí nebo v tom „umí chodit“.

Hodnotilo 25 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
monatkaa
Ukecaná baba ;) 1812 příspěvků 27.03.12 07:06

Tak já zatím toto řešit nemusím, neb jsem zatím v očekávání, ale přeju moc štěstí, ať se místečko najde a ve školce se vám líbí… :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

 
monatkaa
Ukecaná baba ;) 1812 příspěvků 27.03.12 07:11

Mj. spletla jsem si Tě s RYbanou a ty jsi rybanna, což je dost matoucí :think: :think: :think: :think:

 
vlastovka385
Zasloužilá kecalka 699 příspěvků 27.03.12 08:26

V Brně je to podobné, měla jsem zálusk na školku, která je hned za domem mojí mamky, i já jsem tam chodila, takže ideální, bohužel brali 40 dětí a my jsme byli v pořadí 118. Takže už jsem podala přihlášku do soukromé, kde se platí 7 500 korun měsíčně, a i tam mi řekli, že neví, jestli budou mít místo… Takže v nejhorším budeme praktikovat dosavadní model, miniškolka na 4 hodiny denně a maminka bude pořád pracovat po nocích no :-D

 
Katrinka
Závislačka 3011 příspěvků 27.03.12 09:03

Výborný deníček, čte se jedna báseň ;) Opravdu, už dlouho jsem nečetla tak krásně napsaný deníček, máš nadání :palec:
Doufám, že bude mít deníček pokračování a dozvíme se, jak to dopadlo :hug:

 
veverik
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 27.03.12 09:05

To je síla. My teprve o víkendu oslavíme první narozeniny, ale už ted mám hrůzu, jak tohle budeme zachvíli řešit. Ty máš ještě „vyhodu“, že máš druhé dítko, takže si můžeš synka nechat doma, ale co kdyby nebylo?
Asi začnu podávat přihlašky už ted, možna se na nás za rok a pul řada dostane :D

Moc hezky deníček :-)

 
me2dova
Závislačka 3140 příspěvků 27.03.12 09:18

Myslím, že ve školkách na pražských sídlištích je takový přetlak a těch několik málo míst je sledováno ostřížím zrakem zoufalých matek, které potřebují nastoupit do práce, že si málokterá ředitelka dovolí obcházet pořadník a zajišťovat někomu protekci. Protože až se začnou matky proti rozhodnutí odvolávat, ba dokonce na sebe navzájem práskat (a že se to děje) bude si ta ředitelka muset každé své rozhodnutí obhájit. Takže aby jí to stálo za to, tak to byste museli být opravdu blízcí známí/příbuzní, nebo jí šoupnout nějakou tučnou obálku. To, že jí zavolá známý známého asi není úplně dobrá motivace k tomu, aby se přetrhla…což už jste jistě také zjistili:)
Je to boj…také čekám na výsledek přijímacího řízení…

 
Emilie
Generální žvanilka 20458 příspěvků 27.03.12 09:32

Bydlím na malé vsi, kde jsem si říkala, nebudu mít takový problém jako maminky ve městech. Chyba lávky! Přestože bych měla nastoupit příští školní rok do práce, děti mi prostě nevzali …

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 27.03.12 09:37

Moc pěkný deníček :D U nás na vesnici moc výběr ve školkách nebyl - je tu jen jedna. Naštěstí minulý rok nově zvolený pan starosta zařídil rozšíření školky o jednu třídu, tak se dostaly všechny tříleté děti, i my. Letos už to zase bude děs běs.

 
Ywett
Závislačka 4120 příspěvků 27.03.12 09:56

Úžasně napsáno :potlesk:
Ale být tebou, ty neštovice bych neoslavovala, jsem totiž přesvědčená, že mého syna paní ředitelka přijala jen díky tomu, jaký jí tam předvedl rodeo :pankac:

 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 27.03.12 10:21

rybanno pěkný deníček! Také čekáme na výsledky přijetí/nepřijetí možná zrovna do stejné školky 8) A dávala jsi potvrzení, že pracuješ? To by ti přece Kryštofa vzali, i když máš druhé mimi ne? Dvěma kamarádkám tu takhle vzali bez problémů.
Já teda trpělivě vyčkávám - Emičku vzali až když jí bylo 4 a třičtvrtě. Tomík půjde teď asi ve 3 a třičtvrtě. Jsem na neplaceném volnu, kvůli nepřijetí do školky, ale jsem ráda - oba jdou podle mě ve správné chvíli, kdy na to jsou připraveni :D

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9024 příspěvků 27.03.12 11:37

Popravdě řečeno, napsané to bylo dobře, ale jinak mě deníček moc nepobavil.

  • Je dost děsné, že se lidi veřejně přiznávají, že si chtěli zařídit protekci. My, kteří doufáme, že protekce (a korupce) nejsou správná věc, tedy máme dva roky na to, abychom svůj postoj přehodnotili a vymysleli, jaké konexe a peníze si napískáme.
  • Samozřejmě by bylo pěkné, kdyby všechny tříleté děti měly možnost se socializovat, ale na druhou stranu, pokud je maminka na mateřské s druhým dítětem, myslím, že by měla být při zápisu do školky na ZCELA POSLEDNÍM místě (ergo prakticky bez šance). Maminky, které musejí do práce (a nemůžou dělat v noci atd.), totiž na rozdíl od autorky žádnou volbu nemají, a pokud jim nějaká protekční mamina na mateřské zabere místo ve veřejné školce, musejí platit tisíce za soukromou.

Takže já přeju příjemnou mateřskou a rozhodně neroním slzu nad tím, jak to máš těžké.

 
janisska
Závislačka 3021 příspěvků 27.03.12 12:13

Hezký deníček, ale souhlasím s Karolinou ;)

 
radusa
Zasloužilá kecalka 853 příspěvků 27.03.12 12:34

rybanno, krásně napsaný deníček :palec: :D Nás to brzy také čeká, už se děsím /a tajně doufám/ že mi malou vezmou…ale…kdo ví… :nevim:

 
Alichi
Kelišová 5617 příspěvků 27.03.12 12:40

V rámci zjišťování informací o školkách ti asi unikla základní info a to, že je školka nová, takže minulý rok přijaté děti jaksi ve školce setrvají. Mně na tom nepřijde nic divného. :nevim:
Jinak je situace opravdu nezáviděníhodná. Máme to za sebou v loňském roce. Ač jsem z jiného města, vypadalo to úplně stejně. Akorát jsem dcerku registrovala první den zápisu asi hodinu po začátku a už pod číslem 49 konečný počet žadatelů se zastavil někde na stovce :roll: ). Paní ředitelka nám sdělila, že přijímají asi 13 dětí, protože snad 15 předškoláků mělo odklad… Na tento popud jsem dala přihlášku ještě do další školky (počet uchazečů o místo ve školce velmi obdobný). Dceru nepřijali nikam a já už viděla, jak dávám výpověď v práci, protože už jen překlenout období do září bylo vysilující… Nakonec se to vytříbilo a dcerka od září do školky chodí. Jsem ráda, ale dosud jsem systém přijetí/nepřijetí do MŠ nepochopila.
No - a upřímně - podání odvolání nemá cenu, u nás se odvolání podávalo sice na krajský úřad, ale přes ředitelku a ona zdůvodňovala, proč dítě nepřijala (nesplnilo kritéria). A tam udá pravdivé údaje, že. Že přijala mladší děti, děti maminek na mateřské atd. nikdo nezkoumá a ona to tam neuvádí, pokud opravdu dotyčnou školku (= pí ředitelku) či maminku jmenovitě nepráskneš. :nevim: Pak by jí asi bylo ouvej. Což je hnusné a pod úroveň (alespoň moji, neříkám, že se to neděje).

 
lenkabu
Extra třída :D 13741 příspěvků 27.03.12 12:44

Moc pěkně napsané ;) Mě zase štve že by měly být děti trestané za to že mají sourozence :nevim: Na školkové vzdělání má právo každé tříleté dítě,nejen ty děti pracujících maminek. A pak je tu další věc,kterou píše i autorka..spousta z nás pracuje i na RD a to nikoho nezajímá. Já pobírám rodičovský příspěvek,starší dceru jsem nakonec dala do církevní školky protože ve státní by neměla šanci..ale pracuji, ne úplně málo a je obrovský rozdíl,jesti zařizuji hlídání pro jedno nebo pro dvě děti.

 
madlicka
Kelišová 6474 příspěvků 27.03.12 13:07

pokud člověk pracuje v podstatě na plný úvazek, jen doma v noci a nikoli v kanceláři, tak to není stejných osm hodin denně? Uznávám, že někdo pracovat v noci nemůže, třeba potřebuje ke své profesi drahé vybavení ve firmě atp. Ale na druhou stranu to už přeci vím, když si to povolání vybírám. Já jsem mnoho let hlavně učila, teď se překvalifikovávám na překládání. Nezdá se mi fér, aby mě školka odmítla kvůli pracovní době - pokud jako OSVČ platím daně a odvody.

 
26Petra26
Kecalka 480 příspěvků 27.03.12 13:21

Naprosto souhlasím s Karolínou.A po­zor,já měla problém umístit předškoláka a to nejsme nijak velké město.A taky jsem se setkala s ředitelkou která mi do očí řekla,že mají a dávají přednost pracujícím matkám,já byla tehdy bohužel na riz.těhu a argument,že je syn předškolák ji vůbec nezajímal.Do slova a písmene mi řekla,že pokud jsem doma mohu tam mít i toho předškoláka

 
oggyaozzy
Závislačka 4765 příspěvků 27.03.12 13:21

Souhlasím s lenkoubu, taky při rodičáku pracuju a hodně a to tříleté dítko už prostě mezi děti musí. My měli kliku, v našem městě se dostavěla nová školka a dost dětiček šlo tam, moc odmítnutých nebylo… A hlavně, pokud si vzpomínám, se už vloni řešilo ve sdělovacích prostředcích, že na školku má nárok tříleté dítě, nezávisle na tom, jestli maminka pracuje nebo je doma s druhým mimčem… :nevim: Toto kritérium by se při podávání přihlášek už ani nemělo řešit…

 
rybkabezvody
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 27.03.12 13:54

Krásně napsaný deníček :potlesk: Myslím si, že hvězdné kariéry by jsi se vzdávat nemusela, jistě ti tvůj malý dokonalý génius co chce být „máma dům“ přinese plno podmětů ke krásnému psaní :palec: :lol: Těším se na další!!! :potlesk:

 
fusa
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 27.03.12 14:08

Také jsme teď podávali přihlášku a čekáme, ačkoli naděje máme takřka nulové, malé v září nebudou ještě 3 roky. Ale aspoň jsme si omrkli situaci a snad se nám to podaří příští rok. Do práce zatím nejdu, mám ještě mladší dítko a nevim proč by starší měla být znevýhodněná a nemohla do kolektivu, jenom proto, že jsem doma s mladší. Na soukromou nemám, když mám rodičák 7600, kdybych chodila do práce, asi bych zkusila tu soukromou. Naštěstí u nás už potvrzení o zaměstnání nechtějí, aspoň ofiko ne, neofiko je to ale velký plus.

 
lys
Kelišová 6155 příspěvků 27.03.12 14:16

bezvadně se to čte, klobouk dolů nad tvým písemným projevem.
Naše dítě je na tom co se dovedností týče tak nějak podobně, nepatří mezi ultrašikovné a ultranapřed děti, cizí děti potkáváme celkem zřídka, neb malá ves :nevim: jak to bude jednou se školkou, to teď asi nemá cenu řešit.
Líbí se mi, žes to napsala tak, jak o tom doopravdy smýšlíš, že to vše bereš s nadhledem a že je ti tím pádem určitě jedno, kdo má jaký názor na umisťování dětí druhomatek a zda-li se veřejně přiznat k protekci či dělat, že taková skutečnost se ti z hloubi srdce příčí.
Vážně jsem se pobavila a fandím ti ;)

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 27.03.12 14:32

Nebydlím v Praze, ale v mestečku s 30 000 obyvateli. Rok co rok poslouchám jak ve školkách nejsou místa. Vyhrůzené matky si podávají dvě tři přihlášky a výsledek je ten, že ředitelka každé školky musí obvolávat všechny školky ve městě, jestli je tam přihlášeno dítě, které se hlásí k ní. Tímto chaosem vzniká dojem, že místa ve školkách nejsou.
A já pak vidím matky na mateřské jak vodí svoje děti do MŠ (já jsem byla jedna z nich), vidím děti, které jsou přijaté v září, ale do školky nastupují jako čerstvě tříleté v březnu atd. Podle mě místa jsou, minimálně pro pracující matky a zbytečně se šíří panika. Maminkám se ale vůbec nedivím, že si podávají více přihlášek, pokud nechtějí přijít o místo :nevim:

 
suchoš
Stálice 87 příspěvků 27.03.12 15:06

Krásný deníček!Také jsem řešila tuto situaci.Dcera měla v říjnu 4roky a ve státní školce nebylo místo :( .Aby přišla do kontaktu i s jinými dětmi a trochu se otrkala(jelikož bydlíme na vesnici a ani obchod tu nemáme,natož MŠ),tak jsem jí přihlásila do soukromé školky.Teď jí každý den vozím 6km do Havířova což jsou čtyři jízdy (odvézt,vrátit se domů a pak znovu pro ni zajet),ale vůbec toho nelituji,když vidím jak je spokojená :D .Takže co vyzkoušet nějakou soukromou školku??? :mavam:

Příspěvek upraven 27.03.12 v 15:07

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 27.03.12 15:43

Teda, kdybyste nebydleli tak daleko, začala bych svého muže podezírat, že vede dvojí život a bydlí s váma. To je jak přes kopírák, naprosto přesné fráze :lol: :lol: :lol:

 
komteska
Echt Kelišová 9815 příspěvků 4 inzeráty 27.03.12 15:55

už název deníčku mě zaujal a připomněl mi minulý rok s tím rozdílem, že já jsem od září nastupovala zpátky do práce, taky bydlíme v panelákově jen na druhém konci Prahy, loni otvírali nový pavilon školky hned u domu a stejně nás nevzali do tří školek kam jsme se hlásili a to synovi byli v květnu 3, podávali jsme odvolání a všude nám bylo sděleno, že pro nedostatek kapacity neměl šanci, bylo i jednání u starosty jak je to možné a pak se člověk dozví, že vzali x matek na mateřský s mladšími dětmi, po nás chtěli i poptvrzení od otce jestli pracují oba rodiče, trvalý pobyt asi taky nehrál roli, do školky chodí x dětí z okolních vesnic apod. a to loni brali v té konkrétní školce 44 dětí a v ostatních míň ale né málo a letos......berou 10 a v ostatních taky 10 a 20.....fakt těm maminkám nezávidím :zed: :zed:
nám se nakonec podařilo dostat do školky, od které jsme se ani nehlásili…měli v podmínkách, že berou děti až od čtyř let, uvolnilo se jim místo a jiná maminka nám dala echo, takže jsme 31. srpna naklusali k ředitelce a 1. září nastoupil.....po těch všech nervech…měli jsme obrovský štěstí :dance: :dance:

Příspěvek upraven 27.03.12 v 15:59

 
peteris
Kelišová 5407 příspěvků 27.03.12 16:23

rybannko Opět jsem se bavila… :potlesk: :potlesk: :potlesk: Né nad tvým problémem, ale tvým psaním :palec: :palec: :palec: :palec: Nemusím ti opakovat, že od tebe bych zvládla i knížku, že né :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
majkakoc
Stálice 73 příspěvků 27.03.12 16:44

Tak to jste mě článkem pobavila, ale zároveň vyděsila. Před pár týdny jsem tvrdla u registrace do Podolí a říkala si, že nic horšího neexistuje. Také mám pocit, že náš dvou a půl letý Kryštof potřebuje mezi děti, no asi nepotřebuje. Asi zůstane ještě chvíli se mnou a s miminkem doma, jak to tak vidím.

 
andreama
Kecalka 145 příspěvků 27.03.12 17:40

Tak já také čekám na ortel, přihlášek 30, míst 15. Loni to neklaplo, rodičák už mi skončil, takže jsem bez práce a to mě posunulo dozadu. Psaly jste některá odvolání? Uvažuji o tom.

 
andreama
Kecalka 145 příspěvků 27.03.12 17:43

Když to tedy nevyjde! :D :D

 
Girly
Kecalka 316 příspěvků 27.03.12 17:54

Bezva deníček, coby máma osmiměsíčního raubíře jsem se ještě i zasmála :lol: :lol: Být mu tři, asi by mi zmrzl úsměv na rtech. No u nás je každopádně řešení jasné, sousedka přes ulici je ředitelkou mateřské školky, takže jak jsem to tak četla výše, asi začnu se „švestičkami z naší zahrádky“ radši zavčasu.

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 27.03.12 17:56

Moc hezky napsané :palec: Jako kariéristka jsem vždy chtěla dvě děti rychle po sobě a šup zpátky do práce, tyto představy se rozplynuly po pochopení našeho sociálního systému. Výsledek je ten, že mi nezbývá než válet si nejlepší roky doma šunky (tímto se omlouvám všem nevyspalým a vystresovaným matkám - mám hodné dítě) než mi dítě vezmou do školky, nastoupit zpět do státní správy na pár týdnů a nechat se přivést do jiného stavu, který strávím v nemocnici a celé si to zopáknout. Pracovat se mi nevyplatí, nebylo by to efektivní, navíc je skvělé být vyživovanou manželkou (pozor všem, kteří mají při RP částečný úvazek, z čeho se vypočítá další PPM). Upřímně lituju všech, kteří mě ze svých daní platí - zřídit pro nás nějaké to místečko ve školce by vyšlo nejen levněji, ale i ziskově, protože já bych pracovala ráda a ze svých daní ho bez problémů pokryla, jen to jaksi ještě příslušní úředníci nepochopili :kytka: :kytka:

 
komteska
Echt Kelišová 9815 příspěvků 4 inzeráty 27.03.12 18:31

@andreama my jak píšu výše do všech školek, každé bylo jiné, napadali jsme jejich diskriminační požadavky a preference a bylo to celé k ničemu těch nocí co jsme to vymýšleli aby to aspoň k něčemu bylo :zed: :zed: ale čím víc rodičů to podá snad se chytnou za nos, hodně rodičů to právě odradí ty peripetie okolo

Příspěvek upraven 27.03.12 v 18:31

 
suchoš
Stálice 87 příspěvků 27.03.12 18:46

Odvolání jsem psala rovnou na krajský úřad,aby se to zbytečně neprotahovalo,aspoň tak mi to poradila jedna milá paní učitelka z MŠ.Na kraji zjistili,že paní ředitelka udělala chybu a výběr se bude opakovat (musí rodičům zdělit kolikáté jejich díte skončilo pod čarou)a jaké byly důvody pro nepřijetí..
Výběr se opakoval,ale stejně nás nevzali :nevim: :nevim:

PS:jestli skončíte těsně pod čarou,tak je ještě náděj,že se dítko dostane,protože některé přijaté dítě prostě nenastoupí a pak se ozvou těm rodičům co jsou na řadě pod tou čarou.Nám se to po 1,5 měsíci stalo :mavam: :mavam: .

 
rybanna
Kecalka 396 příspěvků 27.03.12 19:22

Dámy, rozhodně jsem se nechtěla nikoho dotknout. Jistě jsou mezi námi takové, které by protekci ve školce odmítly a také jiné, které by to nikdy nepřiznaly.
Jak říkám, zaměstnaná budu jen co mi skončí mateřská, s tím, že ale pracuju jen tehdy, kdy mi děti dovolí. V záři tedy budu z domova pracovat na plný úvazek. Věřte, že spím v průměru 3 - 4 hodiny denně :)))
Předpokládám, že kdyby Kryštof chodil do školky, což by mu také hodně pomohlo, mohla bych pracovat třeba i chvíli přes den, což je u jiných lidí poměrně běžné.
Odvádím daně i v době kdy jsem na rodičovské dovolené, tudíž nechápu, proč by moje dítě nemohlo chodit do státní školky.
Taky přece neodsoudíme všechny matky, co mají babičky v důchodu a neřekneme, že jejich děti ve školce zabírají místo těm, co takové štěstí nemají.
Chtěla jsem se na situaci podívat s nadhledem, doufám, že se to povedlo. Těm co to ocenili děkuji, těm co kritizovali se omlouvám za to, že jsem je rozčílila svou upřímností.

 
lenkabu
Extra třída :D 13741 příspěvků 27.03.12 19:39

wobludečko přesně…žena co si nechce jen „válet šunky“ doma na to ještě doplatí často..

rybanno naprosto souhlasím..to že pobíráme rodičák neznamená že nic neděláme, jen máme tu drzost chtít pro naše starší školkové vzdělání :zed: :zed: fakt mě toto děsně točí :pocitac: :pocitac:

 
suchoš
Stálice 87 příspěvků 27.03.12 19:57

Rybanno,co zkusit dát prcka do soukromé školky :think: :think: ??Ona to bude ale asi dražší záležitost než třeba tady v Havířově,co??
Každopádně ještě jednou díky za skvělé počtení :hug: :hug: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: .

 
brumdinka
Generální žvanilka 23450 příspěvků 27.03.12 20:13

:mrgreen: moc hezký :mrgreen: krásně si to napsala, četlo se to uplně jak román :potlesk:

člověk si říká, díky Bohu že nejsme v Praze :lol: ale i tady u nás je umění dostat dítě do školky a to nejen proto že romové a vietnamci mají přednost 8o

s prvním synem se povedlo jen díky tomu, že jsem nepodávala jen jednu přihlášku jak mi všude tvrdili, že víc nemůžu, ale dala sem rovnou 3 a vzali nás do tý nejlepší …tamní učitelky dodnes na Jiříka i když už je v 2.třídě rádi vzpomínají :srdce: takovýho exota, kterýmu by ze svýho kupovali knihu sudok tam dlouho neměli :D no a s tím mladším uvidíme, jak to půjde, zatím má ještě čas ;-)

Příspěvek upraven 27.03.12 v 20:13

 
brumdinka
Generální žvanilka 23450 příspěvků 27.03.12 20:25

wobludečko - jo tak nějak :lol:

apropo já už mám dlouho v mysli takovej plán, že bych si zařídila soukromou školku, zatím mi teda chybí ta správná odvaha a nějakej základní kapitál, ale snad se časem povede a jak tak koukám o zákazníky nebudu mít nouzi :pankac:

 
koali
Ukecaná baba ;) 1233 příspěvků 27.03.12 20:48

fakt děs, u nás je pouze kritérium věku, nezajímá je ani bydliště ani práce matky či otce, takže matky na MD se starším dítětem měly prědnost. Babičky nemáme, pracuju plně a rok jsme byli v režimu placené chuvy a soukromé školky, teď už zaplaťpánbuh máme státní školku a vybírat jsme si nemohli, jsme závislí na dojížďení ač máme i školku u domu. I tak jsme rádi, že to nakonec DOPADLO. Přeju hodně pevných nervu …

 
petulle
Kecalka 339 příspěvků 27.03.12 20:52

moc hezký deníček, malému sice bude teprve rok, ale už jsem také nad tím přemýšlela (manžel říká, že se to bude řešit až to přijde, tak proč se s tím už teď trápit), jak to bude dál když mi ho nevezmou do školky. Bydlíme na velkém sídlišti máme tady sice 4 školky ale dětí jako „smetí“ tak uvidíme, jinak držím palce aby to vyšlo, i když si paní ředitelka nepamatovala, že s ní manžel mluvil :mrgreen: :mrgreen:

 
Radka75
Extra třída :D 13955 příspěvků 27.03.12 21:15

Moc krásný deníček!!! Výborně napsáno. My jdeme k zápisu letos již po třetí a je dost možné, že se opět nedostaneme. Školka je tu jen jedna, takže martirium výběru jsem podstupovat nemusela :-). Syna jsem dala na 2 dny do soukromé, aby byl v kolektivu. do těch 3,5 let klidně může být doma, ale pak už se začnou nudit a ten kolektiv aspoň na dva dny to chce. Dceru nám zřejmě nevezmou ani jako předškolní, ale stresovat se tím už teď nemá smysl. Třebas se do té doby podaří nějaká přístavba, ikdyž tomu sama nevěřím :-).

Tak hodně štěstí a ať se dostanete!!!

 
LindaKa
Závislačka 3990 příspěvků 27.03.12 21:18

Rybanno - opět skvěle napsané, bavím se. :potlesk: A opět mi mluvíš z duše, protože školkové martyrium taky právě zbytečně absolvujeme. V jedné školce mi přihlášku rovnou odmítli vydat a ve druhé jsme hodinu od začátku vydávání dostali č. 89. Přinutila jsem se hodit do klidu a začnu to řešit v září.

Piš určitě dál! :D

 
rybanna
Kecalka 396 příspěvků 27.03.12 21:34

Díky za pochopení. Kryštůfek do školky (soukromé) chodí dvakrát týdně už teď. Ale popravdě si myslím, že to není uplně ideální prostředí, tedy je hodně odtržené od reality, která ho jednou čeká ve škole. Mají tam strašně svobody, vlastně nemusí nic dělat, do čeho se jim vysloveně nechce a jsou tam tři učitelky na 16 dětí.
Nevím co by se stalo, kdyby z tohoto systému přišel do školy a zjistil, že je všechno uplně jinak. On toho navíc dost zneužívá, takže se mi vrací rozcapený a nechápe, že doma to funguje jinak :)
Prostě v soukromých školkách je priorita, aby děti byli nadšené za každou cenu. Což je fajn, ale někdy trochu kontraproduktivní :))

 
rybanna
Kecalka 396 příspěvků 27.03.12 21:41

@Angua
To je zvláštní. Koukám že máme i skoro nachlup stejně staré děti. :))) Náhody se asi dějí…

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 27.03.12 23:01

@rybanna No jo, fakt… Zajímavé :D To bude jistě výběrem manžela :mrgreen: :mrgreen:

 
rybanna
Kecalka 396 příspěvků 27.03.12 23:06

Vypadá to tak, i to složení pohlaví máme stejně. :))) Je to legrace, že?

 
hofka
Extra třída :D 14701 příspěvků 28.03.12 08:57

Taky nás to čeká za čas, protlačit se tam. Letos aspoň zrušili pravidlo zaměstnanosti matky, protože prý razítko si lze opatřit lehce .. a pak chodilo na maminky udání. Fakt válka mezi ženskýma:-) Ale protože je přetlak i u nás, zaručeně se bude přihlížet i k RD.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 28.03.12 13:38

Super napsane :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Any11
Nadpozemská drbna 29292 příspěvků 28.03.12 14:05

Krásně napsané. :potlesk: :potlesk: :palec: :palec:

 
chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 28.03.12 18:30

Skvěle napsané :palec:
Opravdu bys mohla napsat knihu :D

Sama budu muset za chvilku do práce a fakt nevím, kam strčím dceru, pokud mi ji nevezmou do školky. Asi do mrazáku :zed: :mrgreen:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama