Porod kleštěmi

Porod

Asi jako každá prvorodička jsem si neuměla představit, jak takový porod probíhá. Opravdu to tolik bolí? Zvládnu to bez epiduralu? Jak dlouho to bude trvat? Na všechny tyto otázky jsem našla odpověď 14. 3. 2012, kdy se nám narodil syn Martínek.

Užívala jsem si těhotenství, během kterého jsem neměla nějaké větší problémy. Ve 36. týdnu, 11. 3., jsem byla podruhé na kontrole v nemocnici, doktor mi řekl, že je vše v pořádku a porod je ještě daleko. Kdyby jen v tu chvíli věděl, jak hodně se zmýlil :)

13. 3. po sedmé večer jsme šli s manželem popřát jeho babičce, která bydlí v patře pod námi, k svátku. Když jsme tam dorazili, cítila jsem slabé bolesti v břiše (asi jako při menstruaci) a ucítila jsem mokro v kalhotkách. Odešla jsem nahoru a ve chvíli, kdy jsem dorazila na záchod, tak jsem slyšela lupnutí a poté mi ve velkém začala odtékat plodová voda. Zavolala jsem manžela, vzali jsme tašku do porodnice a jelo se.

V porodnici Praha-Vinohrad jsme vyřídili papírování, a pak mě připojili na monitor, kde se už objevily i slabé kontrakce, které mě nějak moc nebolely. Poté mě zkontroloval doktor, který mi řekl, že jsem otevřená asi na jeden centimetr a že to bude ještě chvilku trvat, než porodím. Kolem půl desáté jsem se dostala na pokoj, kde se mě ujaly dvě porodní asistentky. Manžela poslaly domů s tím, že to bude ještě nějakou dobu trvat a před samotným porodem mu zavolám, aby mohl být s námi.

Větší bolesti začaly kolem jedenácté, musela jsem si vždycky sednout, protože vsedě to pro mě bylo příjemnější a trochu snesitelnější. Během večera a noci mi přišli dát třikrát kapačku, jelikož jsem měla pozitivního streptokoka. PA mi řekla, abych se zkusila vyspat, abych nebyla pak tolik unavená, krásná rada, ale spát jsem nedokázala, bolesti byly čím dál tím větší. Nakonec jsem šla do sprchy na míč, abych si trochu ulevila. Intenzita kontrakcí se tím nesnížila, ale bylo to rozhodně příjemnější.

Kolem půl třetí ráno mě přišla prohmatat PA a byla jsem otevřená tak na dva centimetry. Ptala jsem se, jestli můžu dostat epidural, ale řekli mi, že je na něj ještě brzy. Kolem páté ráno, kdy už byly kontrakce opravdu hodně silné a já se na míči pořádně svíjela, mi řekli, že půjdu na přípravu k porodu, následoval klystýr, holení aj. PA mě opět prohmatala a s překvapeným výrazem mi oznámila, že nic z toho nestíháme a jdeme rodit. Ještě jsem stihla zavolat manželovi (naštěstí bydlíme 10 minut od nemocnice), a pak už jsem šla na porodní sál.

Manžel naštěstí porod stihl :) Byl to pro mě děsivý zážitek. Bolesti byly obrovské, a i když jsem asi milionkrát slyšela o tom, jak správně dýchat atd., tak jsem samozřejmě ze začátku tlačila do krku (taky jsem byla druhý den trochu ochraptělá :) Tlačila jsem, co to dalo (alespoň mně to tak připadalo), ale pořád nic. Mladý doktor zavolal na pomoc staršího, já jsem tohle ani moc nevnímala, mezi kontrakcemi jsem dostávala kyslík a zvlhčovali mi rty tamponkem nacucaným vodou.

Manžel se mě snažil povzbuzovat, ale já jsem to ani pořádně nevnímala. Ke konci jsem je už i prosila, aby mi pomohli. Ani jsem pořádně nevnímala, že doktor vzal kleště, PA mi lehká na břicho, já zatlačila, doktor strčil kleště dovnitř a Martínek byl venku v 6:39 ráno. Po porodu mi ho hned dali na břicho, připadal mi strašně maličký, ale nádherný :)

Placenta šla ven krásně, horší bylo zašívání, jakýkoliv dotek mi byl nepříjemný a rady doktora, abych se uvolnila, mi v tu chvíli přišly nesplnitelné. Nohy se mi šíleně klepaly, ale byla jsem šťastná, že to mám za sebou a maličkej je na světě :) Rekonvalescence po porodu u mě trvala trochu déle, ale po 18 dnech po porodu jsem se už začala cítit dobře :) Do té doby mě stehy a rána bolely. Jinak pár dní po porodu jsem se nemohla pořádně posadit, vstávání z postele pro mě byl horor, stejně tak chůze.

Teď už máme doma měsíčního chlapečka, kterého moc miluji a je naprosto v pořádku a porod začíná být už jen vzpomínkou.

Hodnotilo 12 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29742 příspěvků 8 inzerátů 22.04.12 12:01

Blahopřeju k Martínkovi :kytka: Podle tvého deníčku je porod kleštěmi docela v pohodě pro tebe i pro mimino. Já z tohoto měla vždycky strašný strach, zatím mě kleště naštěstí nepotkaly.

 
Jadla
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 22.04.12 12:35

:) Za pár měsíců čekám taky příchod prvního potomka. Jsem moc ráda, že i obtížnějšího porodu se dalo všechno do pořádku a cítíte se i s miminkem dobře. Přeju hodně štěstí a zdraví i nadále! :kytka:

 
strouhalka e
Ukecaná baba ;) 1758 příspěvků 22.04.12 12:35

Ty brdo to byl klestovy porod bez epiduralu?ja ho mela taky,ale s epiduralem a bolest pri strceni klesti dovnitr byla silena.Zasivali me 45 minut.Gratuluji k chlapeckovi. :kytka:

 
Stani1701
Kecalka 379 příspěvků 22.04.12 13:13

ahoj,blahopřeju k Martínkovi. Já mám taky jednoho a taky klešťovýho:-) a taky bez epi :-). Ještě dneska si přesně pamatuju jak mě nasřihli cca 8 cm (a to jsem byla už otevřená na 9),jak mi tam strčil ruce,narovnal mu hlavičku - měl ji bohužel zakloněnou,proto nešel ven a pak už se jen tahalo těma kleštěma. Zimnice jako brno, bolavá rána cca 4 neděle, obklady ledový,kvůli otoku,koupele v hypermanganu,o­tevírající se jizva,před propuštěním mi museli nějaké stehy povolit…Nejhorší ale pro mě byl strach,co s malým bude. Chodili jsme na neurologii - měl na hlavičce velkou bouli, od 3 měsíců jsme cvičili Vojtu, ale od 10 měsíců malý sám běhal a vypadá dobře. Teď je mu 5 a je to živel, jestli na něm ty kleště něco zanechaly se dozvíme až ve škole, neobjeví -li se nějaká disleksie nebo disgrafie. Přeju,aby bylo všechno už jen dobré a malý hodně zdravý. Stani

Příspěvek upraven 22.04.12 v 13:15

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 22.04.12 13:18

Tak ten „děsivý zážitek“ jen tiše závidím, protože po klešťovém porodu jsem se dávala dohromady skoro čtyři měsíce… a pak ještě jizva při druhém porodu praskla a začalo se nanovo. :roll:

Gratuluji k miminku. :kytka:

Příspěvek upraven 22.04.12 v 13:19

 
hofka
Extra třída :D 14708 příspěvků 22.04.12 13:23

@Stani1701 tak malá měla taky zakloněnou hlavu, ale u nás teda došlo k císaři. Co je lepší:-)

 
Hana89
Echt Kelišová 8698 příspěvků 22.04.12 14:29

Ty jo tak mne zamnrazilo jak sem četla ty klešte 8o Ale gratuluji k Martinkovi :kytka: Ja su prvorodička a bojím se jak čert :oops: :oops:

 
Anonymní  22.04.12 14:56

@Stani1701 - zdravím,

také jsem rodila kleštěmi, porod se zkomplikoval, je to 9.měsíců a ještě jsem se s tím nevyrovnala, nikomu jsme to s manželem neřekli, malá neměla žádnou modřinu, nic. Myslím, že každý, když slyší kleště, tak se děsí a přitom následky jsou spíš z důvodu pro které jsou kleště použity (přidušení apod). Nebo se tím alespoň uklidňuji. Malá se jeví naprosto zdravá, měla a.skore 9-10-10, hned plakala, bez modřiny..Myslíte, že i tak se mohou objevit později následky? Jak může porucha učení souviset s porodem? Možná se ptám hloupě, ale nechápu to. Hned po porodu kleštěmi se dělá ultrazvuk hlavičky, když je vše v pořádku to opravdu může porucha učení být následek kleští? Naše dr.vůbec kleště neřeší, nejsme nijak speciálně sledované.

Moc děkuji, pokud mi někdo, kdo již máte starší děťátko po klešťovém porodu, odpoví. A zakladatelce přeji hodně zdraví, veliká gratulace a omlouvám se, že jsem se sem vetřela s dotazem.

 
Kornel
Závislačka 3783 příspěvků 22.04.12 15:17

MOC GRATULUJI A PŘEJI AŤ JSTE ŠTASTNÍ A ZDRAVÍÍÍÍÍÍÍ :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :srdce:

 
e-lili
Echt Kelišová 9309 příspěvků 22.04.12 16:31

Bratanek klestema. Sic ma krivou hlavu ale jinak je a moc chytrej. Asi ve dvou letch umel pocitat a psat sice jen na pc ale itak myslim ze dooost brzo. Ve skole problemy nema. Jen jak vs uz umi tak spatna pozornost a hyperaktivita.
Takze mysto problemu spis genialni dite.
Ikdyz ona teta mela klest spis jen proto ze si nechala epi a vube nevedela kdy tlacit a malej uz nemdl kyslik tak musel kleste - mohla si zato sama no

 
terkamls
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 22.04.12 17:41

Ty kleště už jsem ani nevnímala..horší bylo to zašívání, byla jsem nastřižená v podstatě až na prdeli:) malej nemel zadnou modrinu, vůbec nic…hned brečel. Apgar skóre taky dobry, takže doufám, že to zádný následky mít nebude, ani si tímhle směrem nedovoluju přemýšlet…jinak mně se naštěstí jizva zhojila dobře, ale první noc jsem měla pořád pocit jako bych uvnitř ty kleště cǐtila…no doufám, že můj případný další porod bude vypadat jinak…

 
BáraaÁďa
Stálice 92 příspěvků 22.04.12 19:23

mě sice taky nastřihli až k prdeli :) jak tu píšou holky, ale malá vylítla sama, opravdu vylítla, zprvu jsem se lekla, kde bobek přistála, ale zvládli jsme to :D ale taktéž jsem si tři týdny nesedla a to jsem neměla kleště :(

 
Stani1701
Kecalka 379 příspěvků 22.04.12 19:40
pro anonymní

Já jsem se neuroložky ptala,jestli mu ty kleště mohly nějak ubížit. Říkala,že to přece jen byl dost nápor na tu hlavu a že k nějakému poškození by dojít mohlo.Že to všechno ukáže až čas. Apgar jsme taky měli 9-10-10. Bouli na hlavě měl fakt velikou. Mám pocit,že je možná opravdu víc živý (nechci říct hyperaktivní)než moje ostatní děti. Na druhou stranu je strašně citlivý a milý. Co na něm vidím už teď je, že má dost „těžkou ruku“ a nevím jak bude zvládat psaní…Musím ale říct,že se strašně snaží :-) a má taky problém s výslovností - šlape si po jazyku a to nám logopedka říkala,že může být právě i tím těžkým porodem. :nevim: Víš, mě už je to v celku,jedno, jsou to celkem banality, hlavně,že jsme to oba přežili… Nevím kde jsi rodila, já jsem z Brna a tady děti po kleštích fakt hlídají. UTZ hlavy nám dělali 3×, kontrola očního pozadí, riziková poradna na neurologii.Jsem jim za to vděčná. Vím o holkách z Vyškova a Boskovic co se o ně po kleštích nikdo nestaral :( Což mi přijde škoda. Nevím proč nikomu o kleštích neřeklas, to přeci není ostuda. Spíš by Tě brali jako hrdinku :-). Přeju, aby byla malá ok. My byli do těch 3 měsíců braní jako OK a od 3 měla neuroložka pocit,že je jaksi vláčný a začal ten Vojta. Jeslti chceš tak písni SZ Stani

 
damanka
Nováček 3 příspěvky 22.04.12 19:50

Můj první syn se narodil taky za pomoci kleští, už před 12-ti lety. Teď je v sedmé třídě na gymplu (sekunda), na vysvědčení má stále jen jedničky, je moc šikovný a v rámci možností i hodný (už začíná puberta). Pak jsem rodila ještě 2× a vždycky říkám, že další porody byly za odměnu - rychlé a bez komplikací.

 
Anonymní  22.04.12 22:17

Ahoj, nevím, zda má klešťoví porod vliv na inteligenci nebo vývojové vady. Já jsem posbírala snad všechny vývojové vady co jde a přitom jsem byla porozena normálně. Mamka neměla žádné komplikace a porod byl rychlý. A přesto jsem ve škole prolízala v některých předmětech tak tak. Jinak zbylé sourozence mám nadprůměrně inteligentní.
Pokud nedošlo při klešťovém porodu k poranění mozku a otokům, popřípadě nebylo mimčo přidušeno, tak určitě nebude mít problémy z klešťového porodu. Adgar jsme měli pěkný. Já rodila chvilenku svoji dceru, žádné komplikace a taky jsme měli adgar 9-10-10.

 
anonym 2  22.04.12 22:44

Pro anonymní
Já jsem rodila také kleštěmi před 3 roky. No, trauma jsem z toho měla strašné, o hojení ani nemluvím. Nikomu jsem o tom neřekla, a moc se bála jestli nebude mít dcera následky. Agpar měla 9-10-10, zákrok byl udělán velmi dobře, neměla ani bouli. Po porodu UZT hlavičky, víc se to neřešilo. Dneska moc šikovná, chytrá holka, dokáže soustředěně pracovat, takže žádná hyperaktivita ani nic podobného. Hlavu vzhůru, určitě to bude dobrý :)

 
Obyy  22.04.12 23:28

gratuluju k Martínkovi :)
mě to teprve za pár měsíců čeká, ale mám z toho docela strach :/

 
animula  23.04.12 05:15

Gratuluji k chlapeckovi, preji vse dobre.

Zcela odbocim - jak jsi byla spokojena s Vinohradskou porodnici?

 
terkamls
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 23.04.12 09:04

Byla jsem spokojena…doktoři i sestřičky byli fakt mily a byla jsem na na nadstandartu takže jsem tam byla sama..a jsem fakt rada, protože tam mohl být manžel s nama kdykoliv chtěl a jak dlouho chtěl a to mi hodne pomohlo…takže spokojenost…jinak PA byly hodny, sestřičky na šestinedeli i u miminek taky…jídlo mi chutnalo, bylo toho tolik, že sem měla problémy to sníst:) takže fakt spokojenost…

 
Mišanila  23.04.12 09:23

Tak to gratuluju, že jste oka a oba jste se z toho rychle oklepali ! ¨
Taky jsem měla první porod kleštěma, můj názor je, že kdyby mě nechali změnit polohu z toho pololehu třeba do kleku, tak by možná ani nebyly třeba.
No ale bylo to bez epidurálu, nijak strašně mě to nebolelo, nástřih jsme měla vcelku malý, takže šití krátké a skoro nebolelo. Chvíli jsem seděla na půl zadku, ale rychle to přešlo. Syn měl apgar 10,10,9, žádné otoky ani boule abyl hned fit.

A k těm následkům, někde jsem četla, že může být hyperaktivita, poruchy soustředění apod.
Syn (4,5 roku) má opravdu trochu problém se soustředěním, u ničeho nevydrží a je takový roztěkaný, ale hyperaktivní není. Je sice trochu pomalejší, ale jinak v normě a zdá se mi normální :)
Cvičili jsem i chvílu Vojtovku, protože měl centrální hypotonii, ale vše dohnal, chodí od 16 měsíců.
Jestli je ale tohle následek klešťového porodu to těžko říct, je možné že by to nastalo i bez toho, já si osobně myslím, že kleštěma to není.

 
Anonymní  23.04.12 12:35
Anonymní 1, která se ptala na možné následky

@Stani1701 a ostatní, které napsaly své zkušenosti.

Moc děkuji za informace, zajímalo mě, jestli vám to někomu opravdu řekl lékař (o poruchách učení apod.) nebo se to jen tak traduje.

Rodila jsem v Podolí, ale nechci na ně házet špínu, situci zvládli bravurně, jen lékař poté řekl, že jednou z příčin nutnosti kleští, bylo mé špatné tlačení..proto ty mé výčitky..UTZ hlavičky byl v pořádku, naše dětská dr.vzala informaci o kleštích na vědomí, ale řekla, že žádné další vyšetření není třeba. Tak jsem byla ráda, že jsme v pořádku a teď nevím, jestli naše dr.spíš není trochu laxní, když vidím, jak vás sledují.

Já jsem taky šťastná, že jsme přežily..Komplikace jako porucha učení apod. není nic proti tomu, co všechno se mohlo stát nebýt rychlých kleští (přidušení apod.).Jen jsem si myslela, že hlavička se v porodních cestách zmáčkne vždy, tak jestli ty následky kleští se trochu nezveličují a jak je v anamnéze klešťový porod, tak se vše svede na kleště..ale když vám to říkal lékař, tak asi to opravdu může být klešťovým porodem.

No nic, manžel je dislektik, já chodila dlouho na logopedii, tak když se něco objeví, stejně nebudem vědět, jestli je to kvůli kleštím či dědičně..

děkuji za informace a HODNĚ ZDRAVÍ VŠEM DĚTIČKÁM!!

 
Gabika83
Závislačka 3221 příspěvků 23.04.12 12:50

Velká gratulace maminko :palec: Jsi šikulka :pankac:

 
Jana206
Generální žvanilka 24484 příspěvků 23.04.12 17:35

Tak mám taky za sebou klešťový porod, syn má skoro 6 let. A vidím, že patříme k těm šťastnějším.
Malý neměl žádné modřiny na hlavičce, byl na UTZ mozku..
Od začátku se vyvíjí normálně, nemá žádné problémy se soustředěností, není vzteklý, nijak roztěkaný.
Naopak, vývoj jeho řeči byl vždy nadprůměrný, už ve 2 letech mluvil ve větách a logických souvislostech.
Podle psychotestů je nadprůměrně inteligentní, chodí do výběrové třídy pro šikovné děti, má tam angličtinu(během celého dne v různých situacích), ten výběr dětí do třídy dělá psycholožka.
Koncem června mu bude 6 a jde normálně v termínu bez odkladu do školy.
Pozná písmena, čísla, skládá slabiky, pozná hodiny a spoustu dalších dovedností.

Rodila jsem v Brně, ale preventivně nás nikdo nikam neposlal(neuro­logie, oční atd.). Asi to záleží případ od případu. Věřím tomu, že pediatrička by si u něho jako miminka nějaké nesrovnalosti všimla. A teď už je starší, kdyby nebyl v pořádku, tak neudělá nezávislé psychotesty do výběrové třídy, nevyvíjí se v řeči napřed, není tam, kde dnes je.

Takže ne vždy se „černé“ prognozy musí vyplnit.
Co se týče mě, tak jsem se z klešťového porodu vzpamatovávala asi 3 týdny, kdy jsem si nemohla vůbec sednout, jen na nafukovací kruh.
Ale prý měl zrovna službu lékař, který s tím má bohaté zkušenosti, podle mého gynekologa to šlo vidět i na způsobu zašití(precizní).

Druhý porod byl rychlý a bez komplikací, přestože jsem rodila dítě s podobnou porodní váhou.

Důvod použití kleští u prvního porodu byla počínající hypoxie plodu, ale příčina toho se neví.
Měl větší hlavičku,ale nevím, jestli ji měl zakloněnou nebo ne, to už se mnou nikdo neřešil.
Někde jsem ale četla, že i když je poloha dítěte v děloze ke konci těhotenství podélná hlavičkou, mělo by se kontrolovat, která část naléhá a určité způsoby naléhání by měly být důvodem k primárnímu CS. Ale nevím, jestli a jak to v praxi kontrolují.

Brzy budu rodit potřetí, tak doufám, že to proběhne jako podruhé a nebudou žádné komplikace.

 
Mišanila  23.04.12 18:15

Anonymní
výčitky neměj, oni ti doktoři kolikrát plácají takový nesmysly…tak špatné tlačení hmm . Mně taky syn nešel vytlačit a nikdo mi teda nic takového naštěstí neřekl.

Já jsem teda měla chvíli taky trochu výčitky, ale spíš z toho, že jsem se tak porodu bála a nejela do Vrchlabí, tam by mě nenutili ležet na koze, kde mi najednou zmizely kontrakce a dítě nešlo vytlačit. Když oni pořád tak bazírujou na té poloze, kdy se tlačí do kopce a pak se diví, že to někdy nejde. Kdyby alespoň zkusili někdy změnu polohy, ne v každém případě to pomůže, někdy může za tím být třeba špatně omotaná šňůra, špatně narotované miminko a jiné záležitosti, ale někdy by to pomoci mohlo.

Syn teda taky sledovaný nebyl, kromě UTZ mozku jsme nikde nebyli. Pokud by se ti něco nezdálo, tak se klidně zkus někam objednat sama, ne vždy je nutné doporučení.

 
animula  23.04.12 18:31
dekuji za komentář

Ahojky, děkuji za komentář k porodnici - občas jsem narazila na hororové příběhy online, tak jsem se jen chtěla ujistit, že je to vše lepší… díky moc.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Šilhající očičko


Reklama