Přirozený porod po sekci? 1. díl

Porod

Nikdy jsem si nemyslela, že bych i já napsala svůj porodní deníček. Možná i z důvodu, že je jich tu již velké množství. Nakonec jsem se ale o svůj zážitek z druhého porodu rozhodla podělit, protože jsem sama často hledala informace o možnosti rodit přirozeně po předchozí sekci. Je to vůbec reálné?

Na úvod nejprve pár řádků o mém prvním porodu, který byl i přes naprosto bezproblémové těhotenství bohužel zakončen akutní sekcí koncem roku 2010. Možná i proto, že těhotenství bylo takové, jaké bylo (tedy naprosto žádné nevolnosti, komplikace, vše ukázkové), jsem si nepřipouštěla, že by u porodu mohlo dojít k nějakým problémům a těšila se na něj. Vždyť je to něco úplně přirozeného. Bohužel opak byl pravdou.

V jednu hodinu v noci mě probudily jakési bolístky, které jsem začala sledovat a přišly mi pravidelné po pěti minutách. Když jsem pak na pyžamu našla narůžovělou stopu, rozhodla jsem se, jako správná vyplašená prvorodička, vyrazit do porodnice s tím, že to je již určitě „ono“. Zburcovala jsem manžela a v ranních hodinách jsme dorazili do porodnice.

Na monitoru samozřejmě naprostý klid, otevřená na prst a porod prý v úplném začátku. Ale protože jsme to měli daleko a byla jsem již po termínu porodu, rozhodlo se, že tam raději už zůstaneme. Bohužel v tu dobu byly všechny porodní pokoje plné, takže mě zatím šoupli na gynekologické oddělení s tím, že je ještě „nic neděje“. Na pokoji byla jedna těhulka s ještě poměrně malým bříškem a jedna starší paní, takže soukromí prakticky žádné.

No, abych to zkrátila. Bolesti se pomaličku stupňovaly a trošku se i pohnul nález, takže jsem po asi dvou hodinách byla konečně přesunuta na porodní pokoj, kde jsme s manželem měli konečně soukromí. Bohužel mi bylo řečeno, že ač to bolí s prominutím jako prase, tak to nejsou ty pravé otevírací kontrakce. Odpoledne jsem již po probdělé noci byla vyřízená a většinu kontrakcí trávila na posteli v polospánku. Nález se jen velmi pomaličku měnil, skoro neměnil. Poté následovalo píchnutí vody, které pouze zhoršilo bolesti, ale dál jsem se prakticky neotvírala.

Kolem osmé večer se malé začaly horšit ozvy, otevřená jsem byla stále jen na 6 cm a bylo rozhodnuto, že porod bude ukončen císařským řezem. V tu chvíli mi to již bylo úplně jedno. Už se celkem spěchalo, takže jsem musela mít celkovou narkózu a protože dcera šla pro jistotu po porodu na kyslík, viděla jsem ji prvně až druhý den ráno. Už v tu chvíli mi bylo jasné, že takhle už tedy nikdy rodit nechci a že příště to prostě MUSÍ být jinak.

Když jsem prakticky přesně 3 roky po prvním porodu otěhotněla, byla jsem štěstím bez sebe a po krátké době se začala zajímat i o to, zda je po první sekci vůbec možný přirozený porod. V podstatě to mělo být reálné, jen se musí splňovat několik podmínek – poloha hlavičkou dolů, nízký odhad váhy miminka (do 4 kg, v některých porodnicích dokonce do 3,5 kg) a dostatečná tloušťka jizvy, která samozřejmě nesmí ke konci těhotenství a během porodu bolet – aby doktoři vůbec byli ochotni přirozený porod zkoušet. A že i tak je to většinou jen s 40% úspěšností, hlavně u nepostupujících porodů, které se prý rády opakují.

Moc radost jsem z těchto informací neměla, ale zařekla jsem se, nepřipouštět si žádné špatné myšlenky. Nakonec, i kdyby se i mé druhé dítko mělo narodit sekcí, pohled na ten růžový uzlíček by mi opět dal na vše zapomenout.

Čeho jsem se obávala nejvíce bylo, aby se neopakoval scénář z prvního porodu, tedy akutní sekce v celkové narkóze, kdy jsem byla ochuzena o první společné minuty s mou dcerou.

I mé druhé těhotenství probíhalo naprosto bezproblémově, stejně jako to první. Bříško rostlo tak akorát, dle lékařů bylo spíše menší, ale miminko velikostí odpovídalo (tudíž byl předpoklad, že bych se měla vejít do limitu pro přirozený porod) a vody byl také dostatek, takže to ničemu nevadilo. Dokonce jsem podruhé přibrala jen polovinu toho co poprvé, takže jsem se až téměř do konce cítila nesrovnatelně lépe.

Protože jsem do poradny chodila do nemocnice, kde jsem sice měla svou stálou lékařku, ale v případě akutního porodu tam místo ní byl záskok, měla jsem téměř pokaždé „štěstí“ na jiného lékaře či lékařku. Mám pocit, že za dobu těhotenství mě vyšetřoval snad celý gynekologický tým. Pokaždé si jen načetli zprávu, u sekce se zarazili - musela jsem vysvětlit, proč byla. Pak mi byla prohmátnuta jizva a to bylo vše.

Naše malá potvůrka se celkem dlouho nechtěla otočit hlavičkou dolů, až jsem již začala být nervózní, že nakonec zůstane KP. Ale naštěstí kolem 30. tt se přece jen umoudřila a v bříšku zaujala správnou polohu.

První zmínka o možnosti rodit po sekci přirozeně přišla až kolem 37. tt, kdy se sympatický mladý doktor po načtení mé diagnózy zeptal: „A jak chcete rodit tentokrát? Spodem, ne?“ Nadšeně jsem odsouhlasila a podle jeho názoru tomu zatím nic nebránilo.

Z ordinace jsem odcházela plná optimismu a začala se psychicky připravovat na přirozený porod. Nakoupila jsem si předporodní čaj (směs maliníku a jahodníku) a začala ho popíjet, nejprve 2 šálky denně, od 38. tt už konvičku denně. Rovnou s čajem jsem si objednala masážní olejíček k porodu, aby mi manžel mohl masírovat bolavé kříže a stehna (u prvního porodu jsem strašně trpěla na křížové bolesti, které šly až do kolen). V lékárně jsem koupila hroznový cukr, abych ten případně dlouhý porod zvládla, a pro manžela Redbull, aby mi zase u porodu neusínal jako u prvního – tenkrát mě to tak neskutečně vytáčelo.

Má představa o porodu byla jasná. Tentokrát se nebude nikam spěchat, hezky si většinu porodu „odtrpím“ doma, vlezu si do vany nebo do sprchy a s odjezdem do porodnice počkám až na poslední chvíli.

Na kontrole v 39. tt jsem opět narazila na jiného doktora, který také zatím k sekci neshledával důvod, ale postupoval již opatrněji a rozhodl, že si ten den mám ještě raději zajít na jeden detailní ultrazvuk, kde mi udělají biometrii miminka a změří tloušťku jizvy.

Biometrie dopadla na výbornou, odhad malé byl kolem 3,2 kg, ale tloušťka jizvy 2,9 mm. Podle pana doktora na ultrazvuku prý v pořádku, ale co jsem si pak sama vyčetla, tak hodnota nic moc, protože do porodu se ještě může hodně ztenčovat. Každopádně mi bylo řečeno, že mám počkat do další kontroly za týden. Doufala jsem, že k ní třeba ani nedojde a malá se rozhodne vykouknout sama dříve.

Bohužel i další kontrola se konala. To bylo pondělí 21.7., byla jsem již 40. tt a tři dny do termínu porodu podle ultrazvuku. Ten samý sympatický doktor, který mi tak optimisticky radil porod „spodem“ se teď koukl na výsledky biometrie a jizvy a prohlásil, že ta jizva je na přirozený porod celkem tenká.

V tu chvíli mi to bylo tak hrozně líto. Už jsem se začínala těšit na to, že to budu moci alespoň zkusit, že se všechno tak hezky vyvíjí a najednou to vypadá, že přece jen skončím na plánované sekci. Přitom jizva mě celou dobu ani jednou nezabolela, a to jsem si ji i sama občas jemně promačkala, abych měla jistotu, že opravdu není důvod k obavám.

Nicméně doktor vzal ultrazvuk a udělal si ještě jednou vlastní biometrii a kontrolu jizvy. A jeho naměřená hodnota byla 4,6–5,5mm. Jen vrtěl hlavou, že nechápe, kde kolega ty hodnoty vzal. Opět tu byla ta radost, že mě zatím ještě nikdo na císaře nutit nebude. Nicméně tu mi hned vzápětí trošku schladil po vnitřním vyšetření, kdy konstatoval, že nález se od minulého týdne vůbec nezměnil (čípek 1,5 cm a pro prst) a že se spolu ještě za týden určitě uvidíme. No a pokud by se malá nerozhoupala sama, tak rozhodně nemám čekat žádné vyvolávání, ale rovnou sekci.

Tak to tedy ne, milý pane doktore. Zařekla jsem se, že za týden se už určitě neuvidíme, protože do té doby si hodlám hezky přirozeně porodit sama. Ještě ten večer jsme s manželem zkusili trošku neohrabaný sexík po celkem dlouhém půstu, což byl pro mě tak nějak jediný přípustný pokus o „pošťouchnutí“ malé. Rozhodně jsem nechtěla zkoušet nějaké zázračné nápoje, skákaní do schodů a podobně, protože mi bylo jasné, že efekt to stejně mít nebude. Jenom jsem hladila bříško a říkala malé, že to spolu zvládneme, ale potřebuji od ní maličko pomoct.

Druhý den ráno jsem na papíře našla celkem velké množství zátky. Tak fajn, evidentně jsme s mým „nálezem“ trošku hnuli. To se opakovalo i další den ráno, to byla středa a jeden den do vypočteného termínu porodu…

V pokračování deníčku se již konečně dostanu k popisu mého druhého porodu a k tomu, zda se nám to nakonec podařilo zvládnout přirozenou cestou…

Hodnotilo 18 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 12.08.14 00:13

Prý pár řádků o mém prvním porodu a konec druhého v nedohlednu :mrgreen: tak pěkně děkuji, jsem napnutá jak kšandy jak to dopadlo, ale tuším, že dobře, já tedˇbudu za chvíli řešit to samé, tak proto jsem tak nedočkavá :hug:

 
NašeFazolka
Ukecaná baba ;) 2074 příspěvků 1 inzerát 12.08.14 00:53

Tak šup šup :mrgreen: :pankac:

 
sarah18
Stálice 81 příspěvků 12.08.14 07:41

Ahoj, já chci konec :). První dítě jsem „porodila“ plánovanou sekcí a dělám vše pro to, aby to šlo přirozeně. Lékař mi jizvu neproměřoval a doufám, že mi nic nezanedbává. Mám týden do termínu, CS3. Když jsem se v porodnici ptala jestli po sekci vyvolávání, tak prý ano. Budu doufat a také doufám, že u druhého dítka nebyla sekce. Já bych tu určitě strašně obrečela - možná slabý výraz ořvala.

 
Petta29
Ukecaná baba ;) 2447 příspěvků 12.08.14 08:03

Napínavé, jsem zvědavá, jak to dopadne :-) Já měla oba porody sekcí. Druhý jsem chtěla přirozeně, stejně jako ty. Jizva tenka 2,1. Dali mi na výběr a já se rozhodla, že počkáme do termínu a pokud se malé nebude chtít, tak sekce. Malé se bohužel i přes všechny vypuzovací metody ven nechtělo, takže den po termínu přišla plánovaná sekce. Doktor během sekce konstatoval, že jsem se rozhodla správně, jizva byla hodně ztenčená a porod by nemusela vydržet. No a malá měla 3650 g. A navíc mě doma čekalo dítě číslo jedna :-) Jsem ráda, že jsem neriskovala…
Ale nějak tak tuším, že tobě se to přirozeně povedlo :palec:

 
jessikka
Echt Kelišová 9973 příspěvků 12.08.14 09:07

Jsem po sekci kvuli KP a za brzo budu rodit zas. Tentokrat verim prirozene, vse tomu nasvedcuje. A zadny denik me nerozhodi :jazyk:

Nechapu tu modu deniku na pokracovani. Proc, proc? :roll:

Příspěvek upraven 12.08.14 v 09:07

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 12.08.14 09:34

@jessikka Já to měla vkuse, ale bylo mi adminem doporučeno to rozdělit, že by to na jeden deníček bylo moc dlouhé. Tak se omlouvám a prosím o trpělivost. Deníčky jsem vkládala prakticky hned po sobě, tak by to pokračování mělo vyjít v nejbližších dnech.

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 12.08.14 09:34

@belik :mrgreen: Omlouvám se, nějak neumím psát stručně.

 
Althya
Ukecaná baba ;) 1766 příspěvků 1 inzerát 12.08.14 10:38

Tak drzim palce, snad jsi mela druhy porod dle svych predstav :kytka: U me prvni ditko planovana sekce kvuli KP a ted to bude zase sekce a jsem v pohode, na prirozeny porod se necitim, mela jsem problemy s jizvou, tak nechci riskovat

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 12.08.14 11:43

Jsem napnuta jak kšandy :dance: první porod mám taky sekci, vubec jsem se neotvírala, na tablety ani oxytocin nereagovala, bolesti k ničemu, po dvou dnech vyvolávání stale na dvě čísla :roll:. Teď jsem těhotná podruhé a jsem sama zvědavá jak to dopadne tentokrát. Tak doufám, že mi zvedneš náladu pohodovým přirozeným porodem :kytka:

 
booa
Kecalka 114 příspěvků 12.08.14 12:34

Tak honem, už se těším, dala jsi mi trochu naděje, jsem 33tt, po první sekci a také doufám že vše už půjde tak jak má ;)

 
Ivicek121
Povídálka 17 příspěvků 12.08.14 13:46

https://www.emimino.cz/…sekci-11756/ tady uz je druha cast ;)jdu na ni jsmem zvedava jak to dopadlo, doufam ze podle predstav :)

 
majka 4
Echt Kelišová 7757 příspěvků 12.08.14 14:16

No byla jsem napjatá jak kšandy :palec:
Díky @Ivicek121 jsi kouzelnice

 
radana1979
Povídálka 20 příspěvků 12.08.14 14:22

Holky urcite to dopadlo dobre

 
bjetuschka
Závislačka 4171 příspěvků 12.08.14 16:51

No jsem zvědavá, dvojčata jsem rodila císařem a další budoucí mimi bych ráda přirozeně, pokud to půjde… :dance:

 
dendisa
Nováček 6 příspěvků 12.08.14 22:51

Určitě to jde v roce 2007 sekce pro nepostupujici porod a 2013 porod přirozeně! :)

 
Quinn7
Ukecaná baba ;) 1694 příspěvků 5 inzerátů 12.08.14 23:58

Ahoj, moc hezký deníček, ale nějak jsem nepochopila proč tak hrozně lpíš na tom přirozeném porodu? Vždyť je to úplně jedno jak se miminko narodí, budeš ho přece mít ráda úplně stejně ne? Já osobně bych císaře klidně brala.

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 13.08.14 09:55

@Quinn7 Nechtěla jsem, aby to vyznělo vyloženě jako lpění na přirozeném porodu, jen jsem se prostě rozhodla deníček zaměřit spíše na toto téma (než psát klasický porodní deníček), protože vím, že jsem se o to sama před porodem zajímala a určitě nejsem jediná.
A taky jsem si to chtěla jednou za život zažít. Já jsem tu sekci měla opravdu špatnou a dlouho jsem se z toho dostávala. Bylo to na poslední chvíli, dcera už měla problémy, musela na noc do inkubátoru pod kyslík - takže obrovský strach o dceru, prvně jsem ji viděla až druhý den a nějak mi ani nepřišlo, že je to mé miminko. Takže rozdíl to určitě je a obrovský.
A jak jsem psala, plánovaná sekce by mi ani tolik nevadila, být při vědomí, hned mimčo vidět…, ta akutní v celkovce je prostě něco jiného.

 
ladai
Závislačka 3626 příspěvků 13.08.14 15:09

Jasne ze jo---nebo ne?? :kytka:

 
petraa.z7
Generální žvanilka 24281 příspěvků 51 inzerátů 13.08.14 22:55

Nesnasim vsechno na pokracovani :mrgreen: tak sup s koncem :cert: :cert: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

@belik to mi povidej, taky jsem ten samy pripad, tak chci vedet jaka je sance podruhe porodit prirozene :lol:

 
petraa.z7
Generální žvanilka 24281 příspěvků 51 inzerátů 13.08.14 22:57

@Blešík stejne jsem to mela ja, jsem zvedava jaky druhy porod budu mit, dej vedet :palec:

 
evka
Extra třída :D 10983 příspěvků 15.08.14 11:29

Ahoj…jsem taky zvědavá…ale pro ty co je čeká podobný osud něco ode mě…syna jsem se snažila porodit od začátku kontrakcí 42 hod…s tím, že já se otevřela snad jen na 3 cm..píši o tom ve svém deníčku…porod ukončen akutní sekcí…to bylo v roce 2006…a v roce 2010 jsem porodila dceru…úplně přirozeně..v po­rodnici jsem byla asi 2,5 hod…a vše v pohodě…bez nástřihu, šití…prostě super :palec: :palec: :palec:…a to mi ani jizvu neměřili a nic…takže pro všechny čekatelky s verdiktem zda to jde či nejde…za mě jde :palec: :palec:

Tak a honem šup šup díl 2…jsem zvědavá jak to dopadlo u tebe :mavam: :mavam: :mavam:

 
geileenka
Extra třída :D 10138 příspěvků 15.08.14 11:44

@evka Tak to jsi ten druhý porod měla opravdu luxusní, gratuluji :potlesk:. Je to zajímavé, že jednou to nejde a pak to najednou jde, co?
Jinak druhý díl už lze nalézt, nahoře v diskuzi už někdo dával odkaz ;).

Příspěvek upraven 15.08.14 v 11:44

 
evka
Extra třída :D 10983 příspěvků 15.08.14 12:04

Už jsem ho našla a je super, že to taky vyšlo…

A máš pravdu, je to zajímavý…prostě přírodě neporučíš :palec: :palec:

 
helga123
Kecalka 427 příspěvků 17.08.14 08:49
:potlesk: :potlesk: :srdce: :kytka:
Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Přirozený porod po sekci? 2. díl


Reklama