Štěstíčka díl 73 aneb Jak jsme začli používat látkové plínky

Rodičovství

Ahoj všem, předem bych chtěla poznamenat, že tento deníček píšu proto, abych se podělila o své informace a zkušenosti s látkovýma plínkama. Není můj cíl vás přesvědčovat o jejich praktičnosti, ekologických výhodách či zdravotních výhodách, to si člověk musí srovnat v hlavě sám bez jakéhokoliv nátlaku stejně tak jak to bylo u mě.

Apolenka i Daisy dá se říct vyrostly na Pamperskách. V době kdy se narodila Polinka jsem toho o látkových plenkách věděla málo - přemálo - snad jen tolik, že při vyslovení látková plena jsem si představila ty, co používaly naše maminky a víc jsem vědět nechtěla - prát, máchat, prát a zase máchat, věšet, pak dlouho do noci žehlit a tak pořád dokola?? Ne děkuju nechci, dejte mi Pampersku !!!! A co na tom, že se bude někde rozkládat 200 až 500 let ? Za tu námahu a čas mi to přece nestojí a navíc, praní přece taky něco „žere“ a není to zrovna ekologické no ne?? A bylo mi blaze - žádný pocit viny !

Tak takovýto byl můj postoj a dost zatvrzelý. S druhým miminkem přišel i druhý hlas a našeptával, že bych to přeci jen měla zkusit.. Možná se ve mě ozvala odpovědnost - odpovědnost za matičku Zem, na které žijeme a svým dětem přenecháváme… No ale i přes veškerý pocit zodpovědnosti mi trvalo 16 měsíců, než jsem se odhodlala zahodit poslední jednorázovku a začla používat slavné látkové plínky !

Napíšu vám několik důvodů, které mě přesvědčily o tom, že dělám dobře a to nejen pro mé dítě, ale hlavně pro naše životní prostředí.

Věděli jste že, během cca dvou let, kdy dítě používá jednorázovky je třeba 4,5 tuny dřeva na jejich výrobu? A při výrobě zbydou 2 tuny odpadů, které někde opět hnijí na skládce.

Věděli jste že na výrobu jedné jednorázové plínky je třeba jeden šálek surové nafty?

Věděli jste že, při výrobě jedné plínky se spotřebuje více vody než při praní jedné várky plínek v automatce??? S energií je to podobné.

Věděli jste, že dítě za dobu od narození do doby, než začne chodit na nočník spotřebuje cca 5000 jednorázových plínek? (Pro zajímavost, ve Velké Británii se denně použije a vyhodí 8 milionů jednorázovek !!!!)

Věděli jste, že jednorázové plínky obsahují chemikálie, z nichž některé nebyly pořád zcela testovány a o jejich bezpečnosti se neustále pochybuje a debatuje?

Možná by nebylo špatné tyto informace přidat na každé balení jednorázovek - tak jako na krabičky cigaret se teď píše o tom, že kouření způsobuje rakovinu a škodí zdraví.
To sice všichni víme, ale jednou jak je to černé na bílém, přinutí nás to přemýšlet.

Nejsem chemik či ekolog a je mi přesto jasné, že i výroba látkových plínek znamená spotřebu energie (pěstování bavlny), jejich distribuce atd. Ale ať to srovnávám jak chci, pořád mi příjde, že ta výroba, spotřeba a posléze rozklad jednorázových plínek definitivně „na stejno“ nevýjde. Jedním velikým rozdílem, když už nechci porovnávat nic jiného je právě to, že látková plínka se nikde cca 500 let rozkládat nebude.

Také je mi jasné, že tím, že budeme používat všichni opět látkové plínky naši Zem a ekologii nezachráníme. Děje se mnohem větší „zlo“ a každý den spotřebujeme tolik materiálu, který se jen tak za pár let nerozloží. Letadlem lítáme, autem jezdíme, parfémy a deodoranty používáme atd atd atd. To bychom museli všichni zpět do lesů, žít v chaloupce ze dřeva, jíst doma vypěstované rostlinky a ochočenou zvířenu ..... :o) No prostě vzdát se všech vymoženosti moderní doby, nad kterými už ani nepřemýšlíme..... a to nejde.
Ale - i to málo - to malinko co každý z nás může udělat, může mít velký dopad. Pokud si všichni řekneme, stejně spějeme do záhuby, tak to co dělám já už to moc neovlivní, tak potom tu naši zhuntovanou Zem opravdu nezachráníme.

Je toho daleko více, co můžeme udělat, kromě používání látkových plínek. Co třeba recyklace papíru, skla a konzerv? Co třeba oprášit kolo a dojít si tam, kam nutně autem nemusím?
Další věc, nad kterou asi málokdo z nás přemýšlí je dovoz potravin ze zahraničí. Nejekologičtější je nakupování „doma“ vypěstovaných surovin. Tudíž pokud nakupujete zeleninu a ovoce na tržnici, je více než pravděpodobné, že byla vypěstována v ČR.
Já když jdu tady do supermarketu a koukám od kud se co „dovezlo“, jdou na mě mrákoty. Rajčata ze Španělska, brambory z Afriky, papriky z Ameriky....... A tyto zásoby v supermarketu se obnovují týdně, takže každý týden, možná i několikrát týdně od někud letí letadlo se zeleninou, kterou je Anglie přece schopna si vypěstovat… tak proč dovážet?
Protože jsme si zvykli na to, že 365 dní v roce máme na výběr vše na co si vzpomeneme. Proto.

Co s tím možno udělat? Tak já např koukám, od kud je co dovezeno. Také uvažuju o tom, že si nechám dovážet týdně zeleninu tady z jedné farmy. Je to v košíku, a většinou to, co zrovna v tom ročním období roste, bez jakýchkoliv pesticidů a chemických postřiků, bez toho aby to bylo pěstováno v nepřirozených skleníkových podmínkách.
To samé vajíčka - kupuju je od známe, co má doma slepice :o)
K narozeninám prý dostanu domácí pekárnu na chleba......

Jsou to maličkosti, někomu můžu připadnout jako blázen a tento deníček se stáčí od plínek k dalším tématům, za což se omlouvám!
Dřív by mě něco takového nenapadlo, ono to přišlo s dětma, mám prostě větší zájem na tom, abychom zbytečně tu naši Zem neznečišťovali. Toť vše…

Zpět k plínkám :o)

O ušetření peněz pokud používaté látkové plínky ani nemluvě. Započítána energie a voda na praní a zakoupení dostatečného množství plínek výjde na cca 400 liber ve srovnání s 1 500 librami za jednorázovky.
Myslím, že ta „korunová“ suma bude taky dost velká.

Je z čeho vybírat. Zapomeňte na skládání a zapínání na zavírací špendlík :o) Dnešní látkové plínky už vypadají zcela jinak a zá:,–(ně nestrávíte půlku dne u máchání, či dokonce žehlení.

Jak je to u nás? Používáme plínky Motherease. http://www.kittykins.co.uk/…/mother-ease
Jsou ve tvaru kalhotek, mají všitý booster (sající vložka) a jsou na cvočky z umělé hmoty. Tato plínka je vhodná pro novorozeně až po nočník - dá se různě měnit její tvar pomoci cvočků, čili vydrží nejen na jedno dítě,ale její životnost s největší pravděpodobností využije ještě další dítě, pokud jej plánujete :o)
Na tyto látkové kalhotky se dají další kalhotky, tentokrát s nepropustnou vrstvou a je to - po troše tréninku to zabere asi 10 sekund na:,–(it. A nikdo (včetně vašeho dítětě) nepozná, že nemá jednorázovku protože objem této plínky rozhodně není o nic větší než u Pampersky a nijak nezabraňuje volnému pohybu.

Plínku měním podle potřeby. Samozřejmě ihned po velkém nadělení, ale jinak tak maximálně 5 x za den. Ono totiž ani ta pročůraná plínka není nijak závažně cítit vlhkem - pokožku má Daisy stále suchou, to pročůrané se jakoby drží naspodu té plínky. Samozřejmě její savost není stejná jako u jednorázovek, ale opruzený zadeček jsme zatím neměli.

No a záleží jakou máte zásobu, já zatím ne moc velkou. Mám 12 plínek, takže peru co druhý den. Plínky hážu do kyblíku s víkem. Ty pokakané samozřejmě nejdříve zbavím hovínek :o) Pokud to je hnačka, tak to trochu propláchnu, ale tvrdé kokino prostě jen hodím do záchoda.
Do kyblíku přidám pár kapek Levandulového oleje, aby to nebyl zase až takový zápach, když jej otevřu. No a nahážu ty plínky do pračky (žádné máchání, není to třeba ! ) a na 60°C je vyperu. Potřeba je pouze jedné velké lžíce NON BIO pracího prášku (dá se sehnat i ekologický prášek). Co plínky zbavuje nečistot a bakterií je hlavně vysoká teplota. Aviváž se nedává, jelikož snižuje savost plínek. Já přidávám do avivážového šuplíku 3 kapky Tee Trea oleje (čajovníkový olej), který má přirozené antibakteriální účinky a navíc celé prádlo krásně provoní.
Na další radu kamarádky nakonec ještě prádlo v pračce jednou přemáchám s trochou vínového octa (neutralizuje jakékoliv zbytky pracího prášku, který může způsobovat na prdelce vyrážku) a nakonec ještě jednou nechám přemáchat v čisté vodě.

10 minut je nechám přejet v sušičce (aby nebyly tvrdé) a zbytek na mírném radiátoru suším až do rána (radiátory ted v zimě puštěné mít musíme, takže nejde ani o zbytečné plítvání tepla :o) ) a v létě plánuju sušit venku.

Toť vše, žehlení opravdu netřeba - dokonce jsem začala i používat prací ubrousky, které si předem namočím, otřu prdelku, přihodím k plínkám a to samé i se sáčkama, ty už nepoužíváme, místo nich jen nepromokavou taštičku, kam ty pokaděné či počůrané plínky dám a pak i tu taštičku přihodím k várce plínek.

Plánuju zvětšení zásoby, abych nemusela prát co druhý den. Na to je třeba zhruba 18 - 20 plínek. Pak budu mít dost na to, abych prala maximálně 2× do týdne.

Nebojte se látkových plínek ! Prosím, už to není co to bývalo a já teď lituju, že mé mylné představy a informace a snad i lenost mi bránily v tom, abych si o látkových plínkách zjistila něco víc. Chápu, že v Anglii je výběr různých plínek asi pestřejší, ale koukala jsem,že hodně jich zasílá i do Evropy.
Možná by nebylo pro některou maminku na mateřské špatné zauvažovat nad tím, jak by mohla z distribuce látkových plínek udělat svou novou kariéru. Či šikovná švadlenka by možná zvládla takové plínky i sama ušít? Pár našich plínek mám právě od takovéto maminky, která začla doma plínky sama vyrábět a jsou opravdu prííííma - http://www.happyclappynappy.co.uk

Dnes už se dají koupit i takové, co jsou 2 v 1. http://www.mothersbliss.co.uk/…es_ultra.asp
Tudíž není třeba dvě vrstvy, ale celá plínka je jakoby jednorázovka, jen se pere. Jsou fajn, obzlvášt na cesty, kdy prostě chcete mít v tašce více místa.
Některé plínky mají suchý zips, některé cvočky, některé se natahují jako kalhotky. Výběr je jen na vás a na vašem dítěti, které mu budou vyhovovat. I já jsem musela vyzkoušet několik druhů, než jsme našly ty, co nám opravdu vyhovují.

Pro inspiraci vám dám odkazy na látkové plínky v Anglii, jak vypadají a že už to opravdu není dva čtverce složit na trojúhelník a pod.
Našla jsem i odkaz na český server, třeba by nebylo špatné na to kouknout?
http://www.plinky.cz
http://plushpants.com/…products.php?…
http://www.tiddlybums.co.uk
http://www.naturalchild.co.uk/…e/index.html?…
(zasílají do Evropy)

Děkuju za pozornost

Zelená Ed :o)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 10:30

Ahoj Ed!!!
Tak to swe ti fakt povedlo! Já sice nemám děti, ale díky tobě teď vím, že jednorázovky používat nebudu. Nevěděla jsem, že jedno dítě má tak obrovskou spotřebu!?Chtěla bych ti říct, že jsi moc šikovná maminka a fandím všem, kteří alespoň něco málo dělají pro přírodu a vedou k tomu i své děti. Bez přírody bysme nebyli, ale ještě spousta lidí si myslí, že si s tím Zem nějak poradí. Nedávno mě hrozně naštval jeden kolega z práce. Byli jsme venku na cigaretu a on k tomu měl kafe v kelímku. Když ho dopil, jal se kelímek hodit za plot a to měl vedle ruky koš!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!Tak jsem se rozčílila, že už se neodvážil ho tam hodit, ale jeho poznámky, že za plotem to přece není naše a tudíž to nemusíme uklízet, mě zvedají adrenalin ještě dnes. A to je to dospělý chlap a má doma děti!!!!!Osmdesát procent lidí naší Země takhle uvažuje a mě to hrozně trápí, jak můžou být tak zabednění. Neříkám, že dělám vše správně, určitě taky škodím živ. prostředí, ale snažím se to nedělat zbytečně.
Tak pa a ať ti děti pěkně rostou a stanou se z nich sluší lidé!!!
Vendelina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 10:39

Ed,
tvuj clanek je skvely! Syn ma 14 mesicu a jsme na pamperskach, ale myslim, ze jsi dala dobry tip. Do klasickych plen bych asi nikdy nesla, ale toto se zda jako dobry kompromis :) Diky!
 Jitka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 12:25

Skvělý deníček,
zrovna větrám bavlněné plínky „po mě“ z šíleného starého puchu a chystám se je prát, ale už teď k nim mám fakt odpor…
Mám je jen pro širší balení a na podložení miminka. Plánuju používat jednorázovky…

Když jsem četla Edin deníček, tak mě nejdřív napadli věci, že přece zase nezačneme používat starý hadry místo vložek při MS jako dřív :-)
A vůbec......

Jenže tady je řeč o něčem jiném, než o kusu hadru mezi nožky dítěte. Začalo se mi to i líbit........ vážně vymakaná technologie. Akorát nevím, jestli v ČR jsou k sehnání…
Každopádně zatím zůstávám u jednorázovek… :-( Pardon.
 Dana

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 13.02.05 12:49

Ahoj holky,
našla jsem další zajímavý odkaz na český server !!!! Tyto plínky jsem taky sama vyzkoušela, ikdyž nám sedly více Motherease, tyto jsou taky skvělé a snad se i ozve někdo, kdo je používá.
To by bylo moc prima, doufám, že některá maminka napíše své zkušenosti s látkovýma plínkama, přeci jen to bude lepší, když já žiju v zahraničí, tak mám trochu jinou představu o tom, co je k dostání.

Takže mrkněte nawww.bambinomio.cz

Vendelino - to je prima, že uvažuješ nad látkovýma !!! Jak já bych si přála vrátit čas a používala ty látkové už u své prvorozené (příští měsíc 4 leté). Našich 5 000 tisíc plínek už bohužel někde hnije. Jenže já fakt měla hrůzu z toho praní a nikde jsem nečetla o těch kalhotkových plínkách…kdyby se mi do ruky dostal alespon leták, vše mohlo být jinak.
Souhlasím s tebou o tom zahazování odpadků a že je to i tom, jak učíme své děti respektovat naše životní prostředí. Všichni nadáváme, kolik je teď nemocí, jak máme příliš horké léta a žádný sníh v zimě, kolik je povodní a živelných katastrof - jenže - můžeme si za to z velké části sami - třeba i tím blbým odhozením plastového kelímku za plot :o/

Já rozhodně své dcery tomuto respektu učit chci a budu, pokud něco hodí za plot, budou si pro to muset skočit :o))))

Jitko- mrkni na ty české odkazy, pokud tě to opravdu zajímá, stojí to za zkoušku. Myslím, že i ty české servery nabízí „trial pack“ - zkouškový vzorek, většinou jedna plínka a nepropustné kalhotky a tak člověk nemusí hned investovat do velkého balíku plen, ale nejdřív otestuje a pak se rozhodne.
A propo - já bych do těch staromodních plínek asi taky nešla - proto mi tak dlouho trvalo se rozhodnout. Když jsem zjistila jak ty moderní látkové plínky vlastně vypadají, zahodila jsem Pamperdy ze dne na den :o)

Dano- určitě to není co to bývalo - čestné slovo :o) Mrkni na ty české odkazy. K sehnání jsou zaručeně značky POPOLINI a BAMBINOMIO. Obě značky znám osobně a mám s něma dobrou zkušenost. Osobně preferuju POPOLINI.
My ty staré čtvercové plínky používáme pouze na utírání odblinknutí - na nic jiného :o)

Holky pište, pište, moc mě zajímají vaše názory a taky hlavně zkušenosti.

Ed

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 13.02.05 13:34

ED prosím tě, nevíš jestli se dělají taky ve větší velikosti??? Myslím pro větší dítě, 25 kilo a výše. Potřebuju pro kluka. Prosím tě, nejsou mi jasné velikosti, můžeš mi to přiblížit? Dík a hořím nedočkavostí.
Stefinka

-eva-
Kecalka 322 příspěvků 13.02.05 13:39

Ahoj Ed,
moc děkuji za báječný článek! Taky poslední dobou uvažuju o látkových plínkách. Zatím zkouším používat úplně normální látkovou plenku + plenkové kalhotky, ale koukám po něčem lepším. Ráda bych se Tě ještě zeptala, jestli dáváš látkovou plenku i na noc. Já v noci nepřebaluju, pamperska vydrží, ale je teda hodně plná. Myslím, že by to asi látková nemohla vydržet?
Eva od Špuntíků

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 13.02.05 13:59

Ahoj všichni,

Ed, to je moc fajn deníček. Byla jsem hrozně zvědavá, co napíšeš, takže jsem ho vyhlížela už od rána. Myslela jsem, že mě na bavlněné pleny nemůže nic nalákat, ale po přečtení tvého deníčku bych do toho skoro šla. Už jsem si projela ty doporučované adresy, docela se mi to líbí. Tento týden v pátek a v sobotu je u Apolináře předváděčka jednoho druhu těch bavlněných plínek,tak uvažuji, že tam skáknu. Jinak mně jednorázovky vyhovují, jediné co mi na nich vždycky vadilo, je právě ta ekologická stránka no a teď trochu i ta finanční - dvě děti mě stojí měsíčně na plínách přes 3000Kč. A netušila jsem, že existují výzkumy o škodlivém vlivu na dítě.
Určitě máš pravdu, že té naší přírodě dáváme zabrat, ono je to těžké. Jsou věci, které samozřejmě dělám automaticky ( třídění odpadu např. ), ale jsou věci, kterých bych se těžko vzdávala, i když vím, že nejsou ekologické. Např. auto - já fakt strašně ráda řídím!
S potravinami to taky asi není jednoznačné. Od té doby, co se narodila Klárka, si vyčítám, jak špatně jíme a nejsem schopná s tím nic udělat - prostě jsem líná se učit něco nového. Zvyk je holt železná košile. V obchodě si taky snažím vybírat zeleninu a ovoce pokud možno české, ale ne vždy je k dispozici. A s bio potravinama je to někdy těžké i kvůli finanční stránce. Pokud je rodinný rozpočet napjatý a člověk počítá. Třeba bio maso je šíleně drahé. Moje kamarádka to řeší tak, že oddělila kus zahrady a má tam kozu, slepice, králíky - skoro celý rok nedá do pusy jiné maso než z vlasního chovu a pijou kozí mléko. Ale já si těžko pořídím do 3+1 kozu :-). Taky mě někdy štve, že si chce člověk něco přečíst o tom, co jíst a jak zdravě vařit a jeden autor uvádí něco, druhý něco jiného a jsou v tom kolikrát zá:,–(ní rozdíly. Tak např. někdo propaguje sójové maso a někdo tvrdí, že je ve větším množství zdraví škodlivé - no blázinec a pak si vyber.
Jinak v diskusích se objevila nová na téma látkové plenky, tak kdyžtak nahlídni.

Ještě bych vám ráda holky poděkovala za povzbudivá slova. Jsem ráda, že když má člověk depku, že se z toho tady může „vypsat“. Manža včera s Klárkou na tu Moravu odjel, zatím mají za sebou čtvrthodinovou usínací scénku v autě, přes den byla prý v pohodě, večer usnula taky jakš takš (sice až v devět - mám zá:,–(u „dítě v osm chrupe), ale vzbudila se v noci a to prý bylo horší. Hodinu křičela máma a plakala a pak odpadla. Tak uvidíme dnes. Stejně si nemyslím, že ji tímto odstavím. Ptala jsem se i lakt. poradkyně a prý jestli ji chci odstavit, tak mě nesmí vidět kojit - což je teda nemožné. Já ji ale nechci za každou cenu odstavit, jenom chci aby pochopila, že když pije Vítek, tak musí počkat. Nejsem si jistá, jestli je to ten její mozeček schopen pochopit. No a představte si, že mi to přišlo tak líto, že odjíždí, že jsem měla co dělat, abych před ní nebulela a dneska mi volal manža, dal mi ji k telefonu, a když jsem ji slyšela říkat "mámo, de si“ (znamená mámo kde jsi) tak jsem brečela jako želva. Je to moje šikovná holčička, snáší to odloučení líp než já.
S mluvením jsme zjistili, že si budeme muset dávat pozor na pusu. Ta naše všetečka už zvládne zopakovat skoro všechno, některá slova se strašnou výslovností - bačiny = vteřiny, kokokak = kokodák, mačko = mlíčko, ale některá jí vysloveně jdou. Před pár dny jsme jeli autem a manžovi tam vlítla ávie, šlápnul na brzdu a se slovy „ty debile“ troubil. A ze zádu se ozvalo naprosto úžasně vyslovené slovo „debile“. A taky už umí říkat hovno a prdel - všechno ji to naučil manža, tím jak si nedává pozor.

Holky, já se musím jít učit, ale ták moc se mi nechce.

Zatím papa a posílám pohlazení mimískům a bříškům.

Kačkač a Vítek (momentálně osamoceni)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 16:08

Ed, tvůj článek je vážně hezký, bohužel pro mnohé maminky, třebaže ekologicky uvažující, je pohled na tránky bambinomio k pláči. Pokud jsem správně pochopila a spočítala, pak jedna testovací látková plenka vyjde na necelých 400,– plus 100,– za poštovné a balné a ještě dvacka za to, že beru jeden kus? Panebože, ne že bych byla tak chudá, ale za pětikilo mám pro své dítě papírovky téměř na dva měsíce a za tuhle cenu bych měla kupovat jednu plínu s kalhotkami? Podle mého skromného názoru se někdo chce pěkně napakovat na blbosti ekologicky smýšlejících lidí. Je mi líto, že se papírovky rozkládají tak dlouho a ničí přírodu, je mi líto že se někdo snaží zbohatnout na zodpovědnosti některých maminek. Je mi líto, že nechávám za svým dítětem tuny odpadu a tím pádem mu dávám do vínku kapet horší podmínky k životu. Bohužel, ač jsem i já ekologicky smýšlející matka a krmím své dítě bio potravinami, nedokážu jinak, než se pozastavovat nad blbostí těch matek, které sponzorují takové kraviny jako jsou tyhle prací superplíny. Ať mne neodsoudíte jako ničitelku přírody - já peru klasické látkové plenky a nenaříkám si. Nikdy jsem je nežehlila ani u jednoho ze svých dětí a ta chvilka než je pověsím, ta mne vážně ještě nezabila. Ed, promiň, nemyslím to jako útok na tebe, ale jako útok na zdravý rozum maminek a všem rozumným držím pěsti při jejich rozhodování. tady už totiž neplatí to krásné: nejsem tak bohatá abych si mohla kupovat levné věci.
 Radka

Kajka22
Kecalka 307 příspěvků 13.02.05 16:54

Ahoj Ed,

skvely clanek, opravdu jsem na pochybach… jestli mam hned vyhodit ty papirove plenky nebo chvili jeste pockat nez koupim ty bavlnene :o) Abych pravdu rekla, hoodne me to nalomilo a musim navstivit vsechny tebou zminovane odkazy. Nedavno se mi dostal do ruky letak ohledne Bambolina latkovych plenek, ale nejak jsem ho zalozila....... Sice si rikam, jestli uz neni trosku pozde, zacit s bavlnenyma plenkama, protoze ta nase prdelka uz si vetsinou rika o „aa“ a nosi si nocnik :o)). Ale samozrejme ven, na noc a na cesty plenky pouzivame, takze si myslim, ze pozde rozhodne neni!!!

Je fakt, ze je treba tu nasi prirodu setrit. Ja jsem se drive o to moc nezajimala, ale kelimky hazim do odpadku - az kdyz se narodila Barunka, tak jsem zacala tridit odpad a premyslet, co je bezpodminecne nutne koupit (myslim saponaty) a co neni treba..... Zeleninu a ovoce mam nastesti ze zahradky od nasich nebo tchanovcu, stejne je to i s vajickama… I kdyz jsem mela k veskeremu zahradniceni vzdycky mensi odpor, letos uz jsem si zajednala nejake zahonky u nasich na zahrade, a budu pestovat :o).

Jeste k tem plenkam..... kdyz jsem v nekterem predminulem denicku psala, ze jsem zkousela bavlnene plenky, a jak jsem u nich nevydrzela… , tak to bylo totiz o tom, ze to byly onen stary zpusob - klasicke kalhotky s knoflickama a do nich plenka… Je fakt ze my jsme na tom vyrostli a nase maminy to taky vydrzely, takze se to da zvladnout… ale ja byla proste leniva..... Ty plenky o kterych pises ty, to uz je proste neco jineho..... Akorat ta jejich cena… uffff. Premyslim, jestli koupim ty drahe bavlnene nebo prekonam svou lenivost a "vratim se k tradici " :o)))

Skvely denicek, posilam ti milion pochval, zase krasne tema pro emimino!!

Kajka a Barunka (16 měs.)

Katia
Stálice 88 příspěvků 13.02.05 17:37

Ahoj Ed… … musím ti pochválit tvůj článek, myslím si, že jsi vybrala vhodné téma.
Jsem sice snažilka, ale ohledně plenek mám jasno. Ano, jednorázové jsou o pohodlnosti a o ekologii už ani nemluvě. U mne vyhrávají pleny látkové a jen v akutních případech šáhnu po jednorázové. Taky je dobře , že jsi načala i téma potravin. Myslím si, že o hodně věcí kolem nás by se dalo debatovat hodně dlouho ať už potraviny, kosmetika, čistící prostředky, doprava, bydlení atd.
Docela se mi zalíbila tvá technika praní s přidáním tea trea oleje.
Je fajn, že k ekologii tak přistupuješ a věřím, že tvé děti půjdou tvou cestou.
Katia od zebřiček

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 17:48

Ahojky děvčata. Příspěvek je pěkný a nadchnul mne. Bohužel jak psala Radka, u nás v Čechách se zatím výrobci chtějí docela pěkně napakovat. Já mám syna 17 let a teď jedno čerstvé mímo. Od začátku jsem byla přesvědčená že budu používat pouze látkové plíny. Přežila jsem to kdysi u staršího syna tak proč to nezvládnout ještě jednou ? Musím se přiznat že v šestinedělí jsem své předsevzetí porušila. Jsem sama se svými dětmi a bylo toho na mne trochu moc a tak jsem skončila u papírových. Dva měsíce mám za sebou a papírové už dávám jenom na noc a doufám že i to brzy přestane. Mám klasické látkové plíny a nemůžu si je vynachválit. Po prvním synovi se dokonce ještě dochovala jedna plenková osuška. Je to jeho nejmilejší osuška a i když už pěkně zašedlá, nesmím mu ji vyhodit. Ty ostatní pleny se během let spotřebovaly na okna, prach a podobně. Když se víckrát operou, výborně sají a nepouštějí chloupky- na okna ideální :-).
Já dávám ty látkové taky do kýblíku s víkem a mám v něm vodu s trochou prášku na praní. Pleny nezapáchají a jsou i po praní na 60 krásně bílé. Osvědčili se mi separační plenky. Jsou to velmi tenké papírové obdélníky které dám na plenku. Izolují tak zadeček od plíny, jsou jemné a neškrábou a plenky tak nemusím žehlit. Navíc když si mímo ukákne tak prostě tu papírovou i s hovínkem spláchnu do záchoda. Na látkovou plenu se dostane pouze tekutý obsah stoličky a ten není ani třeba máchat. Myslím že finanční úspora při používání látkových plenek je velmi vysoká a docela se divím, že je tak málo maminek používá. A přitom pořád slyším nářky jak mají rodiny s dětmi málo peněz a podobně a tady, kde se dá ušetřit tak se plýtvá. Asi to s těmi financemi u těch rodin s dětmi není tak zlé když si mohou dovolit takhle utrácet. I když chápu, je to trocha práce, ale copak je to až tak zlé ? Asi jsem už moc stará na to abych to chápala :-)) ( pozn. je mi už celých 37 :-)))
Látkovým plenkám zdar :-)))

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 13.02.05 19:47

A co se podepsat? Aspon vymyslenym nickem?

Kurna, z tveho prispevku mam pocit, ze te musim poplacat po rameni a jit se strasne stydet, ze jsem strasne lina a ze utracim penize za papirove plinky. :) Tak jo, jsi fakt dobra. :)

Ale ono to vazne neni az tak cernobile - papirovky x latkovky - na vse se da hledet z mnoha ruznych hledisek a pokud clovek zvazi opravdu vsechno, nedostane az tak jednoznacnou odpoved - ver mi, na tohle tema ted chystam cely denicek a az se sama divim, k jakym zaverum jsem dosla.

Vlastne bych rekla, ze je to osobnim rozhodnuti kazde z nas a NIKOMU do jejiho osobniho rozhodnuti nic neni. A odsuzovat nekoho, za to, jak se rozhodl a divit se kde na to bere penize, no to neni podle meho nazoru to prave orechove. To by se spis hodilo na Rodinu, ne sem, tady to zatim byla porad docela pohoda.

Lesina a dracata.

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 13.02.05 20:08

Ahoj Stesticka,

Zitra se chystame na velky Uz do nemocnice, Dr si nas pozval jeste jednou, protze posledne bylo Drace moc malinke (ja se zase objednala podle MS terminu, ale diky memu divnemu cyklu je zase mimco o dva tydny mladsi :D), tak se tesim, ze tu nasi mrnavou potvurku okouknu. Snas budeme mit tohle vysetreni i natocene na kazete. No, uz se kazdopadne moc tesim.

Ed, ani si nedovedes predstavit, jak moc jsi mi kapla do noty s timhle denickem, zrovne ted chytam pro cervencatka denicek o plinkach a tak jsem sedla a konecne vsechno propocitala - a docela se divim, co vsechno mi vyslo :D A zjistila jsem, ze nic neni tak cernobile, jak se na prvni pohled zda. Ale souhlasim, ze latkove plenky v podani, jake licis zneji rozhodne zajimaveji nez ty klasicke, ktere mame doma. Musim dukladne zkouknout ty tve odkazy - i kdyz nektere (ty ceske) uz znam. Muzu te citovat?

Kackac, tak jste samotni? A jak to jde? Urcite se ti strasne moc styska, ze? My tu ted meli na hlidani kamarada s nechodici :,-(rou s klucinou stejne starym jako jsou Stesticka (maminku meli v nemocnici na revizi po zamlklem tehu :( Ach jo.) a starali se o ne - takze si naopak vychutnavam chvile klidu. Jinak byl vikend nadherne flakaci - ten kos na zehleni se tu na me porad nezne usmiva :D Uf.

Holky, Adla cim dal vic rozumi, ale je to cim dal vetsi dablice, co ona nedokaze… Ale to urcite znate, ze? Uz se tesim, az to tu budeme mit duo.

Ale ted uz je treba koupat, tak uz bezim!

Mejte se pristi tyden slunickove i v tom hnusnem pocasi, co ma byt!

Lesina.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.05 20:32

Ahoj holky,

Ed, moc hezkej poučnej deníček. Já se přiznám, že jsem byla 100% přesvědčena, že nikdy používat látkové plíny nebudu, protože jsem pořád slyšela od mamky nebo tchýně, jaká to byla hrůza, že se museli dlouho namáčet, pak prát a žehlit a pořád dokola…ale ten tvůj deníček mě tak „nahlodal“, že se hned mrknu na ty odkazy, cos tam napsala a uvidíme jestli se nepřeorientuju:)

nepřihlášená Marťula

kostka
Kecalka 405 příspěvků 13.02.05 21:18

Ahoj Ed, ahoj všem

díky moc za tenhle deníček, takovéto informace jsou opravdu potřeba.
Mám 15m chlapečka a než se narodil, měla jsem v úmyslu používat jen látkové (klasické) plenky. To mi téměř na 100% vydrželo první 3 měsíce, prali jsme na 60 C a žehlili prvních 6 týdnů. Později převažovaly jednorázovky a to hlavně proto, že jsem nenarazila na svrchní kalhotky, které by neprotékaly, zvlášť když malý začal lézt a pak běhat.
O plenkách Popolini jsem se dozvěděla teprve nedávno, asi před 2 měsíci, objednala si svrchní (PopoWrap), s těmi jsem maximálně spokojená, pak jedny tréninkové a plenky a kalhotky v jednom (EasyFix), ty jsou taky ok. Ale kalhotkové pleny UltraFit Extra jsem posílala zpět, protože mi hned po prvním vyprání sežmolkovatěly.
Tyhle plenky dáváme jen na doma, když někam jdeme, máme jednorázovku. Vědět o nich dříve, koupila bych je místo těch klasických čtvercových, většina mi jich totiž častým praním zdrsněla.

Mimochodem - domácí pekárnu máme od října a zhruba od listopadu jsme neměli kupovaný chleba. Je to výborná věc, jsem s ní moc spokojená:).

Mějte se všechny pěkně

Hana

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 13.02.05 21:51

Ahoj,

tak jsem koukala na ty plíny. Nemám v tom teda úplně jasno, jaký přesně druh pořídit, protože ta nabídka je poměrně velká. Ale přesto jsem se pokusila porovnat ty Bambino… nevím jak dál a Popoliny.
Bambino - 16× plenkové kalhotky 24 plen velikosti I a 24 plen velikosti II - tzv. balík od narození do tří let - cena 5990Kč
Popoliny - počítala jsem stejné množství jako u přechozí značky, měli víc druhů plen tak jsem brala průměrné ceny - 6384Kč.
Je to fakt dost, ale v našem případě by se mi to finančně vrátilo třetí měsíc používání. Tak uvidím, je to teď naráz fakt velké investice.
Jinak, Radko, tebe stojí plenky na 2 měsíce 500Kč??? To mě nestačí ani na jedno dítě na měsíc, natož na ty moje dvě. Ale je fakt, že používám zá:,–(ně ty drahé, po těch levných se mi Klára vždy oprudila.
Tak místo učení zjišťuji plenky, jsem hrozná, ale už jdu na ekonomiku nebo si zase budu nadávat.

Mějte se

Kačkač

ajja
Povídálka 24 příspěvků 13.02.05 21:54

Ahoj Edino,

jenom jsem nahlídla na tvůj zajímavý článek, jsem z podzimního očekávání.

To je super, pořád jsem přemýšlela jak to s těmi plínamy mám udělat. Ale pořád jsem nevěděla - používám pampersky. A najednou vím jak na to. Super.

Diky moc za info a krásný článek.

A jdu na zjištování podrobností.

Anička a Vojtíšek 20t

TailorTailor
Stálice 52 příspěvků 13.02.05 22:14

Ahoj štěstíčka,hlásíme se po velké pauze.Nebyl přístup na net,teda jen úplně minimální,tak jsem si přečetla „jen“ nové deníčky a pak jsem zase musela šupajdit za Kevčou.No konec „výmluv“ a jdu také něco sepsat:)))
KačKač-jsme poslední ostudy,takže moc blahopřejeme k Vitečkově narození.Přejeme mu jen samé hezké miminkovské dny v náruči svých lidiček a do budoucna jen to krásné a příjemné.Hlavně,aby to byl spokojený človíček a nic mu nechybělo.Přečetla jsem jedním dechem průběh vašeho porodu.Jsem ráda,že jste to prožili takto krásně,že jsi tak statečná a hlavně,že jsi měla tolik odvahy a poslechla své tělo a dopřála Vítkovi,tak krásný přechod z bříška do vaší náruče.Doufám,že vám ten okamžik zůstane navždy vepsán do duše,protože jsi fakt udělala maximum.Koukala jsem hned na fotečky a ta s Klárkou v kyblíku mě úplně dostala.Je to fakt nádhera.Jinak si taky myslím,že si potřebuješ trošku odpočinout a je fajn,že manžel vzal malou a jeli k babí.Asi si všichni odpočinete,někdy taky uvítám být chvíli sama,dělat si „svoje“věci,pak se zase na Kevču těším a více si to užíváme.Ale ty potřebuješ hlavně chvíli odpočinku viď,ani se Ti nedivím a myslím,že Klárka to nebude pocitovat jako,že najednou trošku vedle,zase se jí ten čas obohatí o zážitky od babičky a je to něco jiného.Každopádně se musím přiznat,že Ti to všechno moc závidím a hlavně Vám to moc přeju.Teď jste správná čtyřka.A dny máte opravdu naplněné spousty nových zážitků.
Marti -doufám,že jste už v klidu a pořádně si bříško užíváš.Gratulujeme Matýskovi k chození a určitě teď bude spokojeně objevovat nové obzory:)))
Vlastně myslím na všechny štěstíčkové těhulky,čas strašně letí a pamatuji jak jsme si tady psaly,jak se narodili Ti naši lumpíci,jak kojíme a nekojíme,růstové spurty, jak začali papat kašičky,válet sudy,první zoubky,pak to šlo tak strašně rychle.Oplakaly jsme první svíččku na dortě a teď ........Zase krásný bříška,nové očekávání a hlavně spousta štěstí.
Evi- neboj se nic,všechno doženeme a musíme jen počkat na ten správný čas.Až si nás zase někdo vybere:)))Navíc si pamatuju dodnes na ten čas,jak jsme se těšili na ty // a bylo to jedno z nejkrásnějších období.Čekali jsme s Kevinem něco přes rok a byla to prostě radost:))Určitě se brzy dočkáte a bude problém nalít pesanům vodu do misky a zouvat si botky nebo zvedat klíče ze země:)))
Ed- tvůj článek o plínkách mě moc zaujal a tak se taky někde mrknu.Já matka bláhová jsem si myslela,že dělám co se dá,ale ono se dá dělat mnohem víc:)))A abych se přiznala,tak mám ráda vůni vypraného prádla a navíc jsi mě tak nalákala na ty olejíčky(což mě nikdy nenapadlo),že to prostě zkusím.No a když ne hned,tak příště:)) Ta naše malá ostuda totiž nočník i toaletu bojkotuje a plíny u nás frčej pořád.
Tak mám jednu staronovinku.Budeme se běhěm března konečně stěhovat do většího bytu.Ovšem má to i - ,protože už nebudeme mít zahradu s ovocnými stromy,které hlavně krásně kvetou,trávník na hraní, parkoviště,prá­delnu,sušárnu apod,ale vyjdeme z bytu sjedeme výtahem a budeme uprostřed sídlíště.Já vím,že je to asi úplně normální,ale já jsem celej svůj život zvyklá na dům se zahradou:(((( No jak se říká„změna je život“,tak hurá do toho.No a hlavně bude lepší přístup na net.Hurá!!!!
Simunko-trénuj a určitě to zvládneš!!!!!!!!!!! Nebude to sice jako u zápisu,ale musíš to zkusit už kvůli sobě.(Tím nechci zápis do školy nijak zlehčovat).
No píšu 5 přes 9 :)))
No to jsem celá já.Proto bych třeba nemohla žít někde jinde,vždyť já bych zapoměla hned doma doklady a ani bych nikam vycestovat nemohla:)))
Ještě než skončím,tak se musím přiznat,že kilečka která mě opustila před vánoci jsou zpět a jsem jaksi zase nějak kulatější,ale nemám se k tomu,začít něco s tím dělat.Prostě pohodička.No však mě to přejde až vyrazím na nákupy a vše pěkné bude končit velikostí 38 a kalhoty natáhnu pod zadek:)))
Kevča se taky konečně rozjedl,ale narozdíl ode mě mu to není ke škodě.Je to takový šídlo,všechno vyběhá,vyhopsá apod.Ale stejně ho miluju,hlavně když ho navlečeme do kombinězy a zachumláme a jdeme na sníh.To je úplně úžasnej.Asi mi připomíná to malé mimčo,které vloni touhle dobou ještě byl.Nevím co budu říkat až půjde do tanečních.
Teď si pořád něco žvatlá,kombinuje slabiky a objevuje nová slovíčka.Víkendovým hitem je u nás „bingo“,„koru­ka“(korunka),a strašně se mu líbí a občas povede říct „maminko“.No a mě ještě víc:))))))
Budu končit,musím ještě zabalit,zítra zase frčíme domů.
Přeju všem krásného Valentýna a hlavně hodně láský celé naší,vaší velké štěstíčkové rodině. PAPAPAPA a pohlazení všem Tailor

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 13.02.05 22:33

Ahojky !!!

Stefinko - takto velké látkovky se určitě dělají. Vím to, neb naše 4.letá Apolenka na noc plínku má a když jsem se rozhodla přejít na látkové pro Daisy, tak jsem nechtěla své předsevzetí rušit ani u Polly, ikdyž už používala jen tu Pamperdu na noc.
Polinka má cca 22 kg a používáme velikost XXL.
Bohužel nevím, zda se tyto plínky dají zakoupit v ČR.

Jak často by jsi tu plínku měnila? Jelikož peru co dva dny, tak pro Polly jsem potřebovala pořídit ty plínky tři. Asi ale budu potřebovat ještě jednu - pro jistotu až začnu prát co tři dny.

Pokud by jsi chtěla odkaz na anglický server, tak mi ještě napiš. Můžeš okouknout jakou plínku používáme.

S velikostma je to těžké, ono totiž má Daisy 10,2 kg a je na rozhraní. Některé plínky do velikosti Medium nám byli akorát a některé malé.
A stejně je to i s těma většíma velikostma. Naštěstí tu plínku nepoužitou můžeš vrátit a oni jí vymění buď za menší či větší.

Evi - látkovku dáváme i na noc. Sice jsem z toho měla ze začátku strach, ale zatím jsme měli nehodu jen 1× - protože jsem si nedala pozor a špatně na:,–(ila ty nepromokavé kalhotky. Ony totiž musí pěkně obepínat ty plenkové kalhoty, jinak to prostě proteče… no a já jí to špatně zadělala nad prdelkou a bylo to.
JInak je opravdu veliký vyčůránek :o) Když mívala Pamperdu, taky ji měla úplně plnou a tak jsem byla velmi skeptická. Opravdu to i ta látková vydrží, ale dávám jí do plínky na noc pro jistotu ten „booster“ a někdy jí tam složím froté plínku, ta taky krásně saje. Prostě jí tam dám nějakou extra savou vrstvu.
Některé plínky se dělají už extra savé - přímo na noc nebo pro dětičky, které opravdu hodně čůrají. Velký výběr plínek opravdu je, jen bohužel opět nevím, jak to je v ČR.

Kačkač - na tu předváděčku určitě zajdi !!! Kdy že to přesně je? Napiš to, kdyby třeba někdo další chtěl zajít - holky běžte - je fajn ty plínky vidět na vlastní oči !!!!

Moc jsem se nasmála při představě, jak máte na balkoně přivázanou kozu :o)
Je to fakt smůla, že někdy to prostě nejde - já se snažím ty bio potraviny taktéž kupovat, ale kdybych měla vše kupovat bio, tak jsme bez peněz.
Bio maso je tady taky strašně drahé…tak to řeším alespoň hlavně tou zeleninou a vším, co jí hodně - např Apolenka pije jen ředěný jablečný džus, tak jsem začala kupovat bio.
Kdybychom měli zahrádku, určitě pěstuju a určitě bych měla i nějakou tu zvířenu - ale tady to prostě nejde !

S tou sojou je to těžké - ano - konzumace většího množstí sojy (teď nevím jestli mám dobře i/y he he) může způsobovat zdravotní problémy - obzvlášt u holčiček - žen. Četla jsem o tom zajímavý článek, bohužel už je to dávno, a přesně si nepamatuji co se tam psalo. Odradilo mě to ovšem od pití sojového mléka - já ho konzumovala hoooodně a teď už jen občas a občas koupím sojové jogurty.

Pokud by jsi měla zájem, budu se snažit ten článek získat a přeložit.

Držím palce s tím kojením. Vydrž !!! Třeba se ti vrátí Klárka naprosto odpočatá a odstavená :o)
A s tím opakováním to je sranda :o) Jako bych Klárku slyšela říkat „debile“ :o) Fakt jsi mě dnes rozesmála !!!

Radko - bohužel máš pravdu. Testovací vzorek výjde na dost. I já vysolila za vzorek Bambino Mio 10 liber a použila jsem jej 1×.
Bohužel, jako s každým zbožím, které je nové, je i drahé a kolikrát nepřiměřeně.
Navíc POPOLINI a BAMBINO MIO jsou jedny ze „značkových“ plínek a jsou celkem drahé - oproti dalším druhům.

S tím jaksi nevím co dělat, není v mé kompetenci mávnout kouzelným proutkem a zařídit to tak, aby se někteří nesnažili vydělat na ekologicky uvažujících rodičích.

Jediné co můžu opět z vlastní zkušenosti doporučit je : podívat se třeba i po použitých plínkách, či se poptat kamarádek, zda nepoužívají či neznají někoho, kdo tyto kalhotkové plínky používá a zda by ti za pár korun vzorek nepůjčily či dokonce neprodaly.

Já totiž ten náš BAMBINO MIO vzorek taky prodala, sice za 5 liber, poloviční cenu, ale prodala a tudíž zase až tak prodělaná koupě to nebyla.
To samé jsem udělala s dalšíma plínkama, co jsem koupila (buď nové nebo použité). Prostě jsem je prodala dál a některé za stejnou cenu jako jsem koupila.

V Anglii látkové plínky používá čím dál tím více rodičů. Tudíž použitých se dá koupit opravdu hodně, stačí si dát inzerát či kouknout na net, pořizovací použitá :,-(a se dá koupit i za 100 liber (cca 5 000 kč.)
V ČR jsou tyto kalhotkové plínky asi novinka a tudíž taková příležitost kde získat látkovky za příhodnější cenu neexistuje. Fakt nevím.

Věřím, že ta pořizovací cena je opravdu vysoká. Navíc jak tak koukám, vzhledem k platům - člověk by si myslel, že v ČR ta cena bude o něco nižší než v Anglii - není :o( A nebo tedy je, ale jen o malinko.

Možná, časem, až se používání těchto látkových plínek rozšíří, najde se někdo, kdo bude jiné druhy dovážet, či se najde dokonce český výrobce, tak ceny klesnou. V mezičase mě opravdu řešení nenapadá - jen že já bych zájemcům zkusila nějaké plínky sehnat (použité) a tento vzorek by si mohly maminky mezi sebou nechat kolovat? Aby viděli jak vypadá, jak funguje…

Mám přijet v dubnu do ČR. Na dva týdny a mohla bych sebou pár plínkových vzorků přivézt?

Mohli bychom začít u Lesiny :o)

Lesi- jasně že mě můžeš citovat. Na tvůj deníček se budu těšit :o)
Držím palce a zítra dej vědět, jak jsi na UtZ dopadla !

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 13.02.05 23:04

Karolínko - nikdy není pozdě začít :o) V mém případě jsem investovala právě do plínek, které jsou jakoby - jedna velikost od narození až do nočníku. Tudíž ta plínka co teď používá 16 měsíční Daisy může být i pro novorozeně. Ona se dá pomocí cvočků zmenšit - jen budu potřebovat menší nepropustné kalhotky. Ale tyto nepropustné kalhotky postačí většinou maximálně 4 - 5 kusů. Ty nepropustné kalhotky se totiž nemusí měnit při každém počůrání, stačí 1× maximálně 2× za den - pokud se dítě hodně počůrá či pokadíkuje.

Jak já bych teď chtěla nějak získat všechny dostupné plínky co jsou tady a dovézt je do ČR a ukázat vám jak to funguje. Ukázat, že to opravdu je skoro „hračka“ používat a jednou se člověk smíří s tou jednorázovou sumou co musí za látkovky dát, tak je to celé skoro radost :o)

Já dala zatím za plínky co máme cca 120 liber. Balík Pampersek stojí okolo 9 liber (nepočítám ubrousky a sáčky) a kupovala jsem balík Pampersek na týden. Kdyby měla být v plínkách Daisy stejně jako Polly do svých skoro 3 let, tak se mi ty látkové pořád oplatí. Ale já hlavně kupovala tak, aby i další mimi mohlo tyto plínky využít.

Kdybychom další mimi neplánovali, tyto plínky pak prodám - je po nich dost velká poptávka, věřím, že kdybych chtěla to co mám teď doma prodat, tak na nich vydělám nejméně 100 liber. Tudíž člověk opravdu zase tolik neprodělá.

Barunka je šikulka, že si začíná říkat o nočník - u nás o nočník zatím není zájem, ikdyž přebalení po vykajdění si vyžaduje :o)

Katio - přeju ať máš brzy dvě // a posléze máš na kom trénovat látkové plínky :o) Moc fandím tvému rozhodnutí.
Kéž bych byla taky taková - pořád mám pocit, že jsem něco propásla, když jsem začla až teď… ale asi je fakt lepší teď než vůbec.

Kostko - já taky zkusila několik svrchních kalhotek a u některých to prostě nešlo - protekli jsme.

Všechny co jste používaly či používáte klasické látkové plínky máte můj obdiv. Já si to vůbec nedokážu představit !!!

Píšeš o tom žmolkovatění - tak nevím, jestli je to kaz, ale mě všechny kalhotkové plínky po prvním praní zežmolkovatěly a teď už je to v pohodě - po zhruba 10 praních nemáme žmolky vůbec.

Jakou máte domácí pekárnu?? Dej mi tip ! Já se na tu naší už těším, miluju čerstvý chleba a holky taky :o)

Kačkač- 3000 Kč za plínky - to je teda pálka :o)
Je super, že jsi ty látkovky tak propočítala.

Tailor- to je hezké, že jsi se ozvala !!!! Já myslela, že pro nás budeš mít NOVINKU novinku - ikdyž stěhování je taky krásná novina :o)
Ať se vám v novém líbí, ale mě by zahrádka už taky chyběla !

Pááááá já ještě nakouknu, jdu pro hledat nějaké odkazy :o)
Ed x

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 14.02.05 00:18

Ahoj Ed,

už jsem v týdnu četla, že se chystáš napsat článek o přechodu na látkové plínky a fakt jsem netušila, co Tě k tomu v 16 měsících Daisy vedlo. A to si myslím, že jsem poměrně ekologicky a přírodně uvažující člověk.

Tvůj článek mě docela nahlodal a kdyby u nás nebyla spotřeba Pampersek 1 plínka za 2-3 dny (na noc), tak bych o přechodu na látkové plenky uvažovala. Sice je to doopravdy velká suma najednou, ale výsledek stojí za to. Já jsem první 3 měsíce života naší Karolínky používala klasické látkové plenky, ale brzy jsem to vzdala a začala používat látkovou do jednorázové (abych snížila spotřebu). Pravdou je, že to bylo hlavně z ekonomických a ne ekologických důvodů. Ale i přesto, že jsem plínky namáčela, máchala, dokonce vyvářela na kamnech (máme v Čechách starou chalupu s kachlákama a zdálo se mi zbytečné plýtvat energií v pračce), žehlila, se mi to nezdálo až tak moc času. Karolína ležela vedle mě v postýlce a já na ní stačila během žehlení dělat opičky.
V současné době žijeme v Anglii, prosím, napiš mi, jestli Tebou uvedené plínky je možné vidět v některých obchodech (např. Mothercare nebo jinde), docela by mě zajímalo, jak to vypadá. Taky se zkusím zeptat ostatní maminek, co o tom vědí a jestli je někdo nepoužívá, pokud to jazykově zvládnu, stále ještě dost válčím.

Celý den přemýšlím o ekologii. Bohužel musím říct, že v porovnání s ČR je na tom Anglie z mého pohledu ještě hůře. Nevím, zda se tu třídí odpad, ale já jsem nikde nenarazila na kontejnery, kde by bylo možno vyhodit sklo, papír a plasty jako v Čechách. Tam poslední rok třídím i tetrapakové obaly a manžel už si ťuká na hlavu a myslí si, že nejsem normální. Navíc, když tu vidím, jak ve všech obchodech člověk na nákup automaticky dostane plastovou tašku, je to hrůza. A to nemluvím o dalších věcech, které mě tu v tomto případě hodně překvapily. Lidi nechápou, že chodím všude pěšky (ale mám tu i kolo, tak jak dovolí počasí, vyrazím). Možná je to všechno pouze způsobeno tím, že v Anglii žijeme ve městě s 100 000 obyvateli a v Čechách ve vesničce s 1 000 obyvateli.

Někdo tu už nakousnul problém cen bio potravin. To je věc, která mi vadí. Nechápu, proč např. maso a zelenina musí být o tolik dražší, když se nemusí kupovat žádná hnojiva, hnojí se hnojem, který je zadarmo. Prostě lidi jsou schopni vydělávat na všem. Doma na vesnici se občas dostanu k nějakému bio masu, které je i levnější než normální v obchodech, vejce mám od babičky, hodně zeleniny a ovoce z naší zahrádky. Pro mlíko chodíme přímo do hospodářství. Ale v Anglii se ještě stále neumím tolik zorientovat, tak kupuji, co je v obchodech.

Omlouvám se, že jsem se tu tolik rozepsala, prostě mě to téma nakoplo.

Ještě jedno díky moc za hezký článek a tipy (např. Tee Tree olej do máchání).

Hodně štěstí přeje

Jana a Karolínka (od Veroniky a Šulánka)

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.02.05 01:02

Ahoj Jani,

zdravím do Anglie :oD Jak pak jste se tady ocitli? Jste tady jen na přechodnou dobu?
A můžu se tě zeptat kde přímo v Anglii jste?
Jestli to nechceš psát tady veřejně, písni mi to na soukromé zprávy jo?

Tak a teď k tvým otázečkám.
Ano, některé plínky je možno vidět a osahat v obchodě, ale bohužel co vím, tak jen pár.
Kushies jsou k prodeji v Mothercare. To jsou ty 2v1. Jsou super, jednu doma máme, opravdu jsou jako jednorázovka, žádné vycpávání, žádné dvě vrstvy. Na:,–(íš, sundáš, vypereš. Jejich nevýhoda je o něco delší sušení a kratší životnost, vydrží tak na 1 dítě.
Pokud by tě nedchly, lepší varianta jsou Kushies Ultra. Mají větší savost.

Znáš obchod Daisy & Tom?
Tak tam je k dostání Bambino Mio.

No a v Boots je možno shlédnout Cotton Bottoms nappies, ale s těma nemám zkušenost. Od cotton bottoms mám jen prací ubrousky na utírání prdelky.

A pokud máš v okolí Waitrose supermarket, tak ten náš prodává Motherease, což jsou ty, které používáme teď my.
Waitrose je vůbec super, protože má opravdu hodně velký výběr různých potřeb pro miminka, které jsou „zelené“ čili vše přírodní mastičky, šampony a v neposlední řadě i vlhké ubrousky či další potřeby - biogradable, čili přírodně nezávadné a rozložitelné.

No a to je vše co vím.

Já jsem zkontaktovala paní, která bydlí kousek od nás a má svůj business. Má všechny plínky na které si vzpomeneš a tak si můžeš vše osahat, pak od ní pokud chceš i koupit. Její web adresa je www.thenappybiz.co.uk

Já jsem plínky nakonec kupovala přes net, když jsem si našla nejvýhodnější ceny. Pá jsem jich koupila právě i z Waitrose.

Možná něco podobného existuje v tvém okolí?
Víš kde se můžeš zeptat? Na Local council ! Oni budou vědět a určitě ti dají i info, kde a jak recyklovat.
Divím se, že u vás nejsou kontejnery na sklo, papír apod.
U nás jo a dost. Na parkovištích a různě u supermarketů.
A doma recyklujeme papír, sklo a konzervy. Od council jsme dostali plastové krabice a košík a každou druhou středu nám to příjdou odvézt.

Ještě mě napadá, zda máte Healt visitor (paní ke které chodíš na vážení atd). Ta by ti taky mohla poradit na koho se ohledně plínek obrátit. Zeptej se v Toddler group pokud chodíš, nejlepší je se zeptat maminek, určitě tě někdo na někoho může odkázat.

Když si plínky objednáš přes web, tak kupuj od těch, které mají zadarmo P&P a pak když je posíláš zpátky, platíš sice za poštovné, ale nepříjdeš o poštovné, když posílali balík tobě.

Pokud budeš mít zájem, ráda ti napíšu všechny odkazy, které jsem stihla posbírat.Nebo si zadej do počítače do search engine „cloth nappies“ a už ti to samo vyjede spoustu stráneček.
Pokud znáš Ebay.co.uk tak tam je fajn kouknout na nappies. Použité za míň - akorát je to aukce, tak někdy nedostaneš takovou bargain !

Dokud na to myslím. Já v supermarketu používám pokud možno své tašky, takové ty veliké a když mám nějaké igelitky, tak je používám alespoň do odpaďáku.
Viděla jsem, že někteří lidé používají své takové plastové košíky a někteří ty plastové igelitky použijí i tak, že je vezmou zase zpět do obchoďáku. Za každou znova použitou tašku ti strhnou 1p z konečné sumy nákupu, takže i něco ušetříš :o) Je to jejich igelitka a ještě ti dají peníze :o) Teda alespoň Sainsburys. Ať nekecám, že to dělají i další supermarkety !

Sainsburys má ještě i svůj kontejnér na igelitky, tudíž je tam můžeš naházet, myslím, že oni je nějak znova upraví a použijí.

S autem je to horší, bydlíme „in the middle of nowhere“ a tak jezdím a hodně. Ale snažím se i chodit a kolo vytahuju hned jak je to možné. Ovšem souhlasím, že angláni jsou zdechlí a většinou na mě hledí jak na cvoka, že si někde dojdu s kočárkem (pokud je to více jak 2 míle, jsem superžena hehe).

Cena biopotravin - vysoká, protože si tady nikdo nepěstuje na zahrádce.Angličani mají zahrady k jinému užitku, proto je bio zelenina tak vzácná a tím pádem drahá :o/
Ale zjisti si kde je ve vašem okolí nějaký trh. U nás v městečku kažou sobotu jeden je a tam se super nakupuje zelenina. A je mnohem levnější než supermarket, někdy tu cenu můžeš usmlouvat.

Snad jsem ti trochu poradila, neváhej a ptej se !
Ráda odpovím, pokud to bude v mých silách a možnostech

Ed xx

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 14.02.05 01:43

ED,

díky za odpověď, ale dneska už nestíhám reagovat. Napíšu soukromou zprávu, taky mě moc zajímá, kde žiješ.

Ale asi jsme si nerozuměly, já těhotná nejsem, mám pouze 2 letou cácorku bez plín, můj zájem je pouze informativní.

Díky za rady ohledně odpadu, jsem tu pouhé 4 měsíce, tak se moc nechytám. A taky ne jazykově.

Jana a Karolínka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 07:27

Jé Ed, dej mi sem nějaký ten odkaz na velké plíny.
Náš kluk je bude muset asi používat déle, ještě nemá zralý mozek a noční počůrávání bude asi dlouhodobé. Jednorázovky jsou drahé a toho odpadu, už teď máme extra pytel jen na plínky a zatím jsem nad tím zavírala oči. Jinak jsem u kluka jednorázovky používala jen na noc a na cesty, u holky jsem s bavlněnýma skončila jak se začala víc hýbat a musela jsem si převlékat i několikrát denně do čistého. Jenže to mám staré plenky.
Krásný pondělíčko přeje Stefinka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.05 07:41

Ještě bych chtěla odpovědět na těch pár otázek co se mne holky ptaly. Prosím vás, nedivte se, že za papírovky utratím jenom pětistovku za dva měsíce, já mimčo balím většinu dne do látkových plínek, tak proto nemáme takovou spotřebu. Na reakci typu, že debata o financích za Bambolína se hodí na rodinu - na Rodinu nechodím a sem jenom velmi málo, nemám v úmyslu moralizovat a honit vás za starými dobrými obdélníkovými plenkami, jenom mi prostě vyráží dech drzost výrobců počítat si takááákovou sumu za jednu plínu, když jiní výrobci, aby nalákali, posílají vzorky svých výrobků zdarma! teda nechci se pídit po tom proč tomu tak je, ale jako výrobce bych jistě nenabízela vzorek za tak přemrštěnou cenu. proč nefungují jako mucholapka aby nás pěkně nalákali a pak už nepustili? Možná bych se pak ráda nechala aspoň k tomu vzorku přemluvit i já přestože ve mně pořád ještě hlodá červíček obdélníkové konzervativnosti. PS: doufám, že až mi děti přivezou vnoučátka, tak už je dostanu i s balíkem levných látkových plínek =o)))) a o pamperskách si budeme jenom povídat.
 Radka

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.02.05 16:27

Ahoj Stefinko,

Pepča má 25 kg? A kolik mu je let?
Napíšu ti odkaz na plínky, které používám pro Polly a taky na plínky, které mají velmi dobrou pověst.
Ve všech třech případech je cena dost vysoká, ale stejně jako ty - vidím to tak, že na noc Polly ještě nějakou dobu tu plínku mít bude - její mozeček taky jaksi reaguje na to co by měla v jakém věku dělat jinak, takže to ani nelámu přes koleno a holt plenky na noc má a ona se ta cena vrátí za to, že nekupuju jednorázovky.

Takže tyto Motherease Bedwetter Pants najdeš zde:

http://www.thenappylady.co.uk/…tDetails.asp?…

Tyto jsou jako kalhotky, žádné cvočky, žádný suchý zip, jen je natáhneš. Kamarádka si je nemůže vynachválit, takže jedny asi brzy pořídím.
Pokud by jsi potřebovala pomoc s překladem angličtiny, dej mi vědět, ráda pomůžu. U těchto plínek je napsáno, že mají absorbenci 600 ml - což se mi zdá opravdu dost.

Velikost 3 (25 kg - 30 kg) stojí £17.95 liber cca 778 Kč za kus plus skoro £ 6.00 liber poštovné


Dále vypadají zajímavě tyto Nappies by minki - yoyo (jsou úplně dole na stránce, mají hvězdičky). Tyto jsou taky supr, protože jsou vlastně jako nepropustná plínka (má cvočky, ale boky jsou elastické) a tu plínku můžeš „vycpat“ čím se ti zachce. Buť obyčejnou látkovou plínkou, froté plínkou, nastříhnutým ručníkem - cokoliv co saje :o) Můžeš jí vycpat tak, aby byla tenká či tlustá, tak jak vám to bude vyhovovat.
Já jednu podobnou „vycpávací“ plínku doma mám a jsou úžasné.

Tady je odkaz: http://www.kittykins.co.uk/nappies/type/13

Cena je pro velikost 3 roky + £ 12.99 cca 569 Kč a poštovné okolo £ 2.20


NO a tyhle máme my - Mother of Eden? Overnight Undies?
 http://www.freerangekids.co.uk/…uct_info.php?…

My máme pro věk 4 - 6 let a další větší velikost je ještě 6 - 8 let.
Stojí £ 14.95 liber cca 657 Kč a poštovné do zahraničí je jen okolo £ 1.60
Tyto nám opravdu ale vyhovují, byla to taková střední cenová cesta a Polinka je s něma spokojená. Myslím, že Daisy trochu záviděla její „nové“ plínky, tak má teď taky :o) A abych jí to trochu zpestřila, vyšila jsem jí na ně její jméno a květinku či srdíčko. To bylo radosti !!!!!!!!!!

Ceny jsou přepočítávány podle posledního kurzu libry a koruny cca1 libra = 43,8 Kč

Snad jsem ti trošku pomohla. Co jsem tak koukala, tak opravdu skoro všechny anglické servery zasílají do Evropy a poštovné není žádná pálka, záleží taky na velikosti balíku, ale nikdy to nebylo více než 10 liber.

Páááááá
Ed

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.02.05 16:44

Ahoj ještě jednou,

tady je odkaz na slevu plínek, které vypadají moc fajn. Dnes jsem jednu objednala, tak uvidíme. K této plínce bude třeba svrchních nepromokavých kalhotek.
Tato firma zasílá do zahraničí a dost levně cca 219 Kč za plínku plus cca 70 Kč za poštovné.

http://www.freerangekids.co.uk/…uct_info.php?…

*************­************************­*********
Tady najdete Popolino plínku cena £ 8 liber = 350 Kč a opět 70 Kč za poštovné
Tato plínka je od 3 kg až 15 kg - dá se nastavit cvočkama.
 http://www.freerangekids.co.uk/…uct_info.php?…

*************­************************­*********
 http://www.thenappylady.co.uk/…lCatalog.asp

A tady najdete různé plínky a jejich ceny. To je pro srovnání a pokud to někoho opravdu zajímá.

Zatím ahoj
Ed

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 18:07

Ahoj Ed,
Pepča má 6,5 roku je autista a jak jsem se ptala kamarádky s klukem o rok starším co oni, plínky na noc prostě má pořád. Nikdy nemá suchou, náš kluk taky, všechno v noci jde do plínky. Občas tedy i přes den, když se do něčeho zabere, ale to už jsou takové malé nehodičky. Adélka bude mít 3 a taky ty plínky na noc má, přes den to s malýma nehodama zvládáme, jen na cestu musím mít plenky. Pepča mi přes svůj handicap přijde šikovnější. No, Adi se dlouho styděla cokoli dělat na nočník, všechno držela. pak to začlo čůráním a poslední 2 týdny skoro neznám kakací nehodu do kalhotek.
Tak myslím ty trénovací kalhotky by také nebyly marné, ani pro Pepíka ne. Jen aby se mu ve škole nesmáli.
Druhá holka měla LMD a počůrávala se do 10 let hodně často, přes den se stala nehoda taky dost často asi do jejích 8 let. Bylo to dost krušné, protože tím hodně trpěla ve škole. Plenky jsem jí dávala dokud se ty zavazovací Batolka daly zavázat, potom jsem jenom denně převlíkala a prala.
Musím se ještě kouknout jestli píšeš v článku kolik že těch „nočních“ plenek je potřeba koupit.
Kdybych měla problémy s překladem (používám PCTranslator), tak se ozvu.
Musím ti říct, že jsi mě dostala!!! Od tvého článku nedělám nic jiného než že brousím po netu, zatím českém a hledám nové i použité :-D.
Tohle cos mi tady dala mi moc pomohlo. Díky. Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 18:20

Jo už jsem našla, že noční používáš 3.
Zajímá mě tvoje zkušenost s nacpávací plínkou jako je „Nappies by minki“ tu jsem objevila a hoooodně dlouho jsem si ji prohlížela. Pepča má přes boky málo přes 60 cm, je taková dlouhá tkanička. Tak si myslím, že by klidně oblékl i ty plenky 4-6 let.
Do jednorázovek dáváme ročně za Pepču asi 1500, kupujeme levné plenky, a na Adélku 2× tolik. Ono se to moc nezdá, ale ten odpad co se musí pálit nebo skladovat … a tyhle plenky užiju buď na dalšího prcka nebo moje dospělé holky. Vždyť já mám plíny ještě po nich!
No tak jsem už mužovi řekla, že další jednorázovky ať nekupuje. Máme zásobičku na měsíc, do té doby mi dojdou ty látkové … no těším se. Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 18:36

Ještě musím dodat, že Pepča naštěstí dosud oblékl ty batolecí do 25 kil, ale už na dlouho ne. A pak se i s doplatkem při plenách na poukaz vyšplháme počítám jemíň na trojnásobnou částku za rok a to jsou jednorázovky. prostě ať to vezmu z které chci strany, bavlněné plenky v téhle podobě jsou super.
Další dotaz :-) ty tvoje oblíbené, ty nepotřebují další kalhotky? no já se jdu na ně kouknout a uvidím, že jo :-))).
A nedělají se náhodou ještě větší pro postižené nebo je celý svět už jenom opemprskovaný?
Díky moc, asi jsem tě trochu zahltila, doufám to není na úkor holčiček.
Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 18:46

Noooooooooo tak to jsou chlapi!!! právě manžílek přijel z Makra a dovezl Adélce plínky na dva měsíce a ještě k tomu do 18 kil, které už jsou jí těsné, byť má pouhých 15 kil … Stefinka

Kristy
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 14.02.05 19:16

Ahoj Ed i všechny ostatní maminky!

Mám půlroční holčičku a od začátku používáme během dne látkové plínky, a fakt je to naprosto v pohodě!
Musím upozornit, že jsem líná jak veš a bála jsem se jestli to vydržím, když jsem se tak v těhu rozhodla, ale fakt se to dá! Separačky jsou super, takže žádné velké máchání se nekoná!

Naházet plenky do automatky je otázka dvou minut, pak ať maká technika:-) No a pověsit je mě sice moc nebaví:-), ale je to taky docela rychlý a žehlila jsem je jen dokud to bylo potřeba kvůli pupíčku!

Takové plenky jako psala Ed jsem bohužel u nás neviděla, ale ani je asi shánět nebudu. Ono to fakt není žádné zvláštní zlo:-)

Takže děkuji všem maminkám které se snaží alespoň trošku šetřit matičku Zemi, protože ji šetří i pro moji holčičku!

Kristy a Danuška (půl roku) z Letňátek

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.02.05 21:27

Ahoj Stefinko,

no problemos Amigos ! Klidně se ptej :o) Holčinky už spinkají, na jejich úkor to není, jen já brzy odpadnu do postele, takže odpovím a letím :o)

Napíši ti ještě soukromou zprávu, chtěla bych s tebou probrat Pepíkův autismus, jestli teda moc nebudu otravovat.

Nočních plínek budeš potřebovat tolik, kolikrát si myslíš, že je budeš moct prát.
Já peru co dva dny, takže 3 plínky jsou ideál, nikdy se nestane, že nemám suchou už připravenou, ale až budu prát co 3 dny, tak 4 budou určo potřeba.
Té investice se fakt nebojím, jak jsi psala, využije je buď další dítě nebo v tvém případě už i třeba vnoučátka ! :o)

Ptala jsi se na nacpávací plínku - tak mám doma jednu, sice to není Minki, ale je to fakt super design. Hlavně proto, že je strašně měkoučká a nikde ale vůbec nikde netlačí a můžeš jí vycpat fakt čímkoliv, kámošky říkaly, že když nebylo nic jiného po ruce, postačily i obyčejné utěrky :o)
Navíc, jestli doma už nějakou zásobu normoš čtvercových plínek máš, tak i ty by jsi mohla tu Minki vycpat. Jen by jsi stále potřebovala více než jednu, protože celá ta plínka se pak musí prát i s tím s čímž si ji vycpala.

Našla jsi něco podobného na českém trhu?
Psala jsi, že ti mají látkovky přijít - nebo jsi objednávala z toho anglického?

Ty naše plínky pro Polinku už jsou hotová plena 2v1 čili na to už nepotřebuju už žádné jiné kalhotky, ta nepropustná vrstva je všitá. Všechny ty plínky na které jsem dala odkaz už další kalhotky nepotřebují. Ono je to děláno tak, aby si ty starší děti nepřipadali tolik jako v miminkovských plínkách, tudíž to je spíš jako ty kalhotky.

Nevím jestli se dělají i větší např pro postižené, ale ráda se poptám a pokud ano, dám ti vědět.

No a četla jsem si jak tě manža zásobil plenkama na 2 měsíce :o) Asi jste to spolu ještě nestihli probrat hihi, tak začneš když tak o něco pozdějc no :o)

Hodně zdaru a fakt mě neotravuješ, ptej se a já ti ráda vše zjistím.

Zatím ahoj
Ed x

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.02.05 21:36

Zdravím zelenou Kristy :o)

Tvůj nick mi je povědomý - nebyla náhodou Danuška v bříšku „knedlíček“ :o) ?

Máš fakt můj obdiv, že používáš klasické plínky. Mě nejvíce na těch kalhotkových plínkách nalákalo to, že už není třeba nic skládat.
Jsi fakt dobrá, protože já bych z klasickýma plínkama asi dost zápasila :o)

Ahoj a taky ti děkuju za matičku Zem !
Tak jako by ti poděkovalo zhruba 15 % anglické populace, co látkovky používají.

Já jen doufám, že brzy to procento vylítne alespoň na 30 !

Ed x

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 21:52

Ahooooj,
hned jak jsi dávala nějaké odkazy v článku, tak na tu Minki jsem koukala.
Na českých stránkách jsou jen plínky 0-3 roky. Větší jsem v ČR nenašla, leda trénovací kalhotky a o těch pořád ještě uvažuju. Adélka je leňoch, nesmí to plínu připomínat, jinak vesele veškerou potřebu denní vykonává do plínky :-). Dneska jsme „udělali“ už celkem 4 plíny Pepča a Adi dohromady :-(. Nezbývá než ty Adélčiny urychleně vypotřebovat nebo možná by je manžel udal u kolegů, to se uvidí.
Zatím jsem rozhodila inzerátky, ale moc v to nedoufám, takže hodlám objednat ty „vaše plínky“ ve velikosti největší a Minki.
Musím objednávat rychle, protože mám v plánu objednat spešl testy pro Pepču ve Státech a v Německu plus plínky … tak asi vygumuju naše rezervy … je to důležitý a v Česku nic z toho není k mání.
Akorát na tábor budu muset Pepčovi koupit jednorázovky, to nevidím jak by to tam asistentka prala. V Česku se pořádají i letní tábory pro autisty, Pepča byl minulé léto. Bála jsem se, ale spokojenost byla veliká. Doteď vzpomíná.
Těším se na tvůj dopis. Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 21:54

Ty plínky manža nepochopil, že chci stopnout hned :-))) ale co, jinak je skvělý, tak občas může nějakou blbost udělat. aspoň můžu jednou za uherský rok říct - no jó chlap :-))). Stefinka

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.02.05 22:12

V ČR jsem našla pouze kde se šijí na míru plenkové kalhotky gumové pro děti a dospělé ve velikosti přes boky 60-160 cm. Jó a tolik sexshopů jsem ještě neprolezla a stránek o sexplenkové úchylce :-D, to bylo zajímavé počtení. Ale to nevadí, akorát by se člověk u popisu jak skvělé to je čůrat do plenky sám u toho počůral :-). Neodolala jsem a jednu povídku si přečetla.
Stefinka

Kajka22
Kecalka 307 příspěvků 14.02.05 22:51

Ahoj holky!!!!

Hned na zacatek musim napsat, ze me pocatecni nadseni neopadlo, a dneska jsem vytahla plenkove kalhotky, do nich dala bavlnenou plinku… a vesele jsme curali-necurali do bavlny :o))) Ed, skvele jsi me nakopla, a vubec prisla jsi se skvelym tematem, jsem ti mooooc vdecna!!!

Jinak mam vzkazik pro Radku… myslim, ze Edin clanek nebyl o penezich, ale spis o ekologii...... Docela me nastval tvuj prispevek, ale beru ho jako nazor, i kdyz mozna na nevhodnem miste…

Musim vam napsat, jaka jsem trubka trubkovata… :o)))) V sobotu vecer sel manza pryc, uspala jsem Baru a pustila si net...... Podotykam, ze jsem byla sama v byte. Ctu si tak emimino, a najednou se z PC ozvalo chlapskym hlasem „hellou…“, trochu jsem se lekla, ale brzy jsem na to zapomela… Pak se to ozvalo jeste po druhe a potreti… a to uz jsem volala manzovi, jestli mi tu v PC neco nenastavil… premysleli jsme, ICQ jsem pustene nemela...... hovor se nam prerusil, a ja zacinala byt posrana, kdyz se „hellou“ ozvalou poctvrte, tak jsem vypla pocitac a sla si lehnout… Byla jsem uplne zpocena a posrana strachy… pisla jsem manzovi smsku, aby co nejdriv prijel....... uffff, tak jsem si oddechla, kdyz dorazil..... Jeste v noci zkoumal pocitac, ale na nic jsme neprisli.....

Az rano, kdyz jsem si pustila emimino mi to doslo..... Otevrela jsem si totiz chat a takove to okynko, kde je vypsano, kdo zrovna chatuje… a kdyz prijde novy prichozi, tak to takhle rekne „hellou“… jsem to ale jelitko co???? :o)))))))))

Ed, jeste mam dotazek..... prijedes v dubnu i do T. (mesto kde ses narodila??? Nechci tu psat nazev, uz jsem dost proflaknuta :o) Jestli ano, nerada bych te prosvihla :o)) Jinak zitra prileti moje svagrova s neteri a manzelem z Anglie, tak se na ne moooc tesime. Prileti tentokrat do Krakowa, je to tady odsud blize jet do Krakowa nez do Prahy :o))) Jeee, uz jsem na ne taaaak zvedava!!! Musim se svagrovou probrat ty plenky, a projet ty stranecky cos uvedla, moje anglictina neni nic moc, a treba ji zaukoluju, aby mi nejake koupila :o)))

Evi a Jindrisko, kde se flakate????? :o))))

Kackac, tak co Klarka, uz se s tatkou vratili??? Koukala jsem na fotky, jsou uzasni!!!!! Jsou si strasne moc podobni a jak se objimaji, to je strasne mile. Navic Klarka mi pripada strasne jemnounka vuci Vitkovi. Musi to byt zlaticka.....

Lesino, pises skvele denicky pro cervencatka!!!! Ja - ac v nejblizsi dobe neplanuji dalsi mimi - si je tisknu a peclive schovavam, protoze to jsou opravdu uzitecne rady a informace… Ja se totiz bojim, abych ty svoje jeste nezapomela… dekuju moc!!!! Jenom je skoda, ze jsem na neco takoveho nenarazila uz v tehotenstvi :o)))

Jejda, to je zase hodin… letim do postylky…

Jeste musim prasknout na Barunku, ze se ji tedka strasne dari rikat nova slovicka, dneska se naucila rikat LALA (jooo ty Teletubies :o))))

Paaa Karolina a Barunka

Mysak1
Kecalka 157 příspěvků 15.02.05 04:27

Ahoj Ed,
me si teda taky nahlodala!!! A to docela dost. Ziju momentalne v USA a nasla jsem si zde
 http://www.mother-ease.com/…_products.pl?…

plinecky o kterych pises.
Cenove oproti Evrope jsou o hodne levnejsi a vzhledem k tomu ze dam za mesic skoro $60 za pliny (pri pouziti 6-7 za den)se mi zda investice do techto uplne super.

ALe!!!! POtrebuju poradit!!!
Memu klucinovi je ted 15 mesicu. Vazi 10.6 kg (23.5 lb) a tak by me zajimalo jakou velikost plinek mu mam poridit. Jestli od 20-27 lb nebo 27 - 35 lb. Bojim se abych nekoupila zbytecne malou nebo uz zase velkou. Cetla jsem ze tvoje Daisy vazi priblizne stejne tak z tve zkusenosti jake pouzivas ty.
Dale kolik teda celkove tipujes je potreba aby stacilo prat tak 2× tydne. KOlik je potreba tech boosteru a kolik coveru?

Jeste mam jednu otazku mozna pitomou, lze ty plinky prat i s necim jinym v pracce nebo lepe je prat samotne.
Pokud nemame radiator a budu susit v susicce jak dlouho aby neztvrdli jak pises a zaroven aby byly suche.

Moc dekuju za odpovedi ale musim jeste vsechno dukladne propocitat.
Kazdopadne jsem mile prekvapena a dekuju ti za tenhle tip.
Krasny den Misa

Mysak1
Kecalka 157 příspěvků 15.02.05 04:50

ED,
jeste k memu predeslemu dotazu, chci jenom poopravit ze by me zajimala NE velikost plinek (tu bych brala 20-35 lb) ale velikost toho coveru tam jsem na rozpacich! 20-27 lb nebo 27-35 lb.
Diky za odpoved
 Misa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.02.05 08:04

Ahojky berusky :O)

tak jak se vam dari ???

A kdepak jste vsechny ???

Dneska jsem vam chtela poprat Happy Valentine's Day, ale rano jsem vubec nestihala…tak jen dodatecne!!! :O))) Preji vam hoooodne lasky a pohody!! :O)))

Ediku jako vzdy supr clanek :O))) ja ani nic jineho necekala :O))) hi, hi
Jses dobra, ze jsi to zkusila s temi plinkami, ale nejlepsi je to ze se s nami o sve zkusenosti delis!! :O)))) Moc dobry info, a mas naprostou pravdu, ja mam vzhlave „zafixovane“ jen tu dobu „starou“, kdy se plinky vyvarovaly, praly…proste pracna prace…Kdyby clovek vedel to, co ted (diky tvemu prispevku ) asi bych uvazovala trochu jinak a zkusila to…Za zkousku clovek nic neda…No uvidime…Jeste jsem nemela cas obkouknout ty web stranky, ale urcite nahlednu..;O)))
Holcicky jsou sikovne!!!

Berusky vubec jsem nemela cas se za vami poradne podivat…Vikendik jsme meli nabity…:O)))) V pousti jsme nebyly, protoze hrozne prselo, takze by se stejne jezdit nedalo…
V sobotu jsme meli jit na Valentyskou party, a v nedeli navstivit nase kamarady co se vratily z 2 mesicni dovolene z Cech…

Ale predstavte si co se mi stalo!! :O))

V sobotu se chystame, ze pujdeme na tu party…Manza uz byl od rana nejaky nervozni a porad me honil at se jdu s nim podivat do garaze, jak tu svoji ctyrkolku predelal ( objedenal si nejake veci, tak si ji vylepsoval )…Kdyz uz jsem byla nachystana, ze vyrazime, sly jsme se podivat do te garaze…No a co tam nebylo…:O))) MUj darecek k Valentynovi…Moje ctryrkolka!!! On vam mi ji koupil !!! :O)) Cucela jsem na ni jako vyjevena..:O))) Ozdobil ji Valentyskymi balonky…Mam uplne tu stejnou - modrou jen v mensim provedeni - zenskou velikost…:O))) Tak a ted si budu uzivat i ja…:O))) To bude parada…uz se strasne moc tesim az ji poradne provetram,…Tento vikend to asi zase nebude, ma hrozne prset..:O((((
Takze jsme party zrusily, rekla jsem manzovi ze si udelame pekny romanticky vecer, veceri pri svickach, jen my dva ( no vlastne tri, ale ta nase mala „antikoncepce“ uz stejne spala..:O))) hi, hi ) No a vecer se nam krasne vydaril..:O)))

V nedeli jsme vyrazily ke kamaradum, bylo skvele…Dovezly nejake filmy, tak jsme koukaly na ne…nejvice se mi libil film - komedie „DRZ HUBU“, ja se vam tak nasmala…:O)))))
Kubicek byl moc hodny, mel si s kym hrat..Oni maji malou cuvavu, bilou…Jmenuje se Fifinka, ale prezdivku ma „bily teror“…protoze je hrozne aktivni a neda ti chvili pokoj…:O)) To je neco pro Kubu, ten taky neda chvili pokoj, tak se navzajem provokovaly…no sranda..:O)))

Vracely jsme se az vecer..Takze vikendik pekne nabitej…:O)))

Vsechno stiham tak tak…Dneska jsem litala a shanela neco manzovi na Valentyna…Koupila jsem mu novy mobil, protoze ten uz potreboval, a par obleceni…:O)

Holky pristi tyden o vykendu zase jedeme na hory…Chata uz je objednana, tak se mooc tesim az si zase zalyzuju…:O))) U nas ma prset cely tyden, tak to na horach bude furu snehu…JUPI :O)))

Chtela jsem se zeptat kdo ted pise denicek…Na rade je Martina, ze a potom ja ???

Kajko
teda ta prihodicka se zahadnym chlapem, ktery rika Hallo, jsem se moc pobavila…:O))) hi, hi…
Jake je vlastne pocasi u vas ???

tak berusky a letim do postylky…:O)
Mejte se moc krasne…:O)) Jeste vam hodim do galerky nejake fotecky toho meho daracku…:O))) a samo, ze naseho Kubicka taky…Uvidite jake ma paco..:O))) Manza me porad premlouva, at ho nestriham…Ale uz jsem mela na male…kdyz jsme prochazely kolem holicstvi…:O)))

tak papa Evca a Kubicek :O)

Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 15.02.05 09:23

Ahojky holky,

ja jen kraticce.Ed zajimavy denicek a urcite velmi zajimave a uzitecne informace.Hned jsme to s kamoskama probirali.

Evi,teda manzel ti udelal poradny prekvapko!! Ja koukam,jaky maj ti nasi chlapi napady:)) urcite moc potesi,ze na tebe takhle hezky mysli!Mas doma dva skvele chlapiky:) tak jeste k tomu tu holcicku k tobe do party:o (ale vis ze musis pockat na me,aby jsme byli stejne tehulkovaty)

Lesi,jak psala Kajka,tak pises supr seznamky pro miminka.Ja teda kopirku nemam:( ale aspon si to ukladam na moje PC a hrozne se tesim az se mi seznamek bude za chvilicku hodit.Pis pis,ctu ctu:O)

Karolinko,mas teda novy nickname?? Ja na tebe tuhle cekala na chatu(v nedeli),ale nakonec ve mne zvitezila zodpovednost a sla jsem zehlkit kopu pradla.Ale pises,ze mas icq,nechces si vymenit cislo?? Jestli jo,tak mi poslo soukromou zpravu,moc rada pokecam:)

mam tu kamosku s 6mesicni Michaelkou,tak se jim letim venovat
paaa
 Arka

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 15.02.05 11:35

Ahojky,

dnes budu celý den v čoudu, ale večer vám odpovím na to na co jste se mě ptaly - Myšáku, určitě ti poradím co a jak :o)

Stefinko, děkuju za zprávu, večer ti taky ještě napíšu.

Přeju krásný den - tady snad začíná jaro? No raději to šeptám, ať to nezakřiknu, ale bylo by na čase. Depresivního zimního období bylo dost ne?

Páá
Ed

asisnilek
Povídálka 44 příspěvků 15.02.05 11:39

Milá Lesino, nestydím se podepsat. Jenom jsem si nevšimla že nejsem přihlášená a tudíž jsem jako anonym. Mrzí mne že se tě můj příspěvek tak dotknul. Nepotřebuju žádné poplácávání. To já napsala jenom proto aby bylo jasnější proč používám látkové plíny. A taky si trochu potřebuju vylít srdíčko. Proto tady ty stránky snad jsou taky, ne ? :-)
Neodsuzuji nikoho za používání papírovek. Vždyť je taky ještě částečně používám. Jenom jsem se pozastavila nad tím, jak mnoho maminek naříká jak je vše drahé a tam kde šetřit můžou, nešetří.
Já osobně dávám přednost látkovkám. Finanční úspora je opravdu vysoká. Ale na cestování taky raději používám jednorázovky. Myslím, že v dnešní době jde o to udělat rozumný kompromis.
Naďa + Matýsek 8t.

Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 15.02.05 12:43

Ahojky holky!
Tak se zase konečně hlásím. O sobotu jsem připravovala Sofinčinu narozeninovou oslavu, no a v neděli jsme slavili. Jenom rodině, protože ze čtyř kamarádů byli dva na horách a dva nemocní. Sofinka od nás dostala loutkové divadlo, je v něm komplet výbava na Karkulku a Sněhurku, ale zatím s nadšením účinkuje jenom tatínek a zbytek rodiny je za diváky. Taky jsme jí dali takový hlavolam, kterým se učí barvy a jde jí to docela pěkně. Od našich dostala nějaké oblečení a autosedačku na tu svojí BabyBorn, takže teď s námi Anička jezdí už úplně všude. Od bráchy (mého) dostala knížku mezi námi koťaty, taky se jí moc líbila. Dort měla s panenkou, tak byla nadšená. No a v podnělí, na Valentýna, v 7:35 ráno už dostala jenom velikánskou pusu, protože to jí byly přesně tři. Bylo mi z toho trochu smutno, že to tak letí, ale zase je pěkné vidět, jak čím dál tím víc povídá a umí spoustu nových a nových věcí.
Matýsek i Sofinka jsou teď trochu nastydlí, tudíž omezujeme procházky, ale ven chodí, protože jinak bych já musela začít chodit k dr. Chocholouškovi, neby bych z nich byla vážně na cvokhaus.
Pokud jde o látkové pleny, tak mi to přijde jako fajn systém, ale vzhledem k tomu, že už se Matík začíná zajímat o nočník, tak už to doklepeme s těmi papírovými, protože jak přijde jaro hodlám využít jeho zájmu a naučit ho na nočník. No a u Sofinky už pleny nejsou aktuální snad rok a půl přes den a o něco kratší dobu na noc, takže tam není co řešit.
Tak, holčiny, rychle jsem poinformovala, co je u nás nového a zase se vrhnu do nějaké té práce. Mějte se a pište,

Jindra + šelmičky (jedna už tříletá!)

Eva: Tedy, Evo, tu čtyřkolku ti závidím! Já tyhle věci miluju. Já vůbec řídím ráda, takže tohle je potom už taková třešnička na dortu. Pá, pá, Jindra

kostka
Kecalka 405 příspěvků 15.02.05 13:03

Ahoj Ed,

domácí pekárnu máme zn.Profesor, ale není to nic moc, podruhý bych si asi koupila jinou, hned se jí rozbily míchací metly. Používám ji skoro denně - chleba peču pravidelně tak 2× do týdne (obyčejný i celozrnný) a nechávám tam zadělat a vykynout těsto (na buchty, vánočku, housky, knedlíky, pizzu…). Až to bude u Tebe aktuální, ozvi se, písnu Ti recepty.

Jinak obdiv kvůli používání klasických plen není na místě - hodně mi s nima pomáhá manžel, hlavně zpočátku, já snad je nežehlila ani jednou, doted je pravidelně skládá.

Měj se hezky
Hana

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 15.02.05 14:42

Ahoj,
docela jsem vylitla, zejo? Musim se asi trochu omluvit, byla jsem pred tim na rodine.cz a prisla jsem sem na emimco docela napruzena.
Ale stejne - jak jsem uz psala, tak prave na tohle tema pripravuju denicek a podle mych propoctu je pouzivani latkovych plen a papirovek kupodivu obdobne financne nakladne - teda vychazim od sebe, za papirovky dam mesicne kolem 400-500 Kc. Ovsem nelenila jsem a zapocitala vsechno - od vody, pres prasek, elektrinu, opotrebeni pracky a zehlicky az po muj drahy cas.
No, pokud by tu byl system plinek jako ma Ed, asi bych se zlakat nechala, ale jinak - kdyz zvazim to, ze papirovky jdou do spalovny a prasek z prani do cisticky - tak fakticky nevim, co je horsi a co lepsi.
Jo a jeste jedna malickost - 2 t odpadu na jedno dite to bylo, ze? Ale jeste nikdo tu nezminil, ze je to mokry odpad, takze skutecne mnozstvi sucheho odpadu je daleko nizsi. Proste nic neni uplne jednoznacne, a tak se mi nelibi hned nekoho odsoudit za to, ze utraci za papirovky, kdyz muze mit latkove pleny, treba si myslim, ze na vsi, kde odpadni vody nejdou do cisticky je rozhodne setrnejsi pouzivat papirovky… Tedy pokud se odpad svazi do spalovny, ze?
Proste nic neni jednoznacne a zvlast u plin to plati dvojnasob.
 Lesina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.02.05 14:50

Ahooooj holky,

dneska jsme byly s Barou poprve v materskem centru, pribrala nas moje kamaradka autem, protoze to mame pres cele mesto moooc daleko. A bylo to tam moc skvely… Barca nevedela s cim si driv hrat, vytahova vsechny hracky, a hezky si hrala i s detmi, tedy nepostuchovala se, a jenom se usmivala :o) Udelaly jsme si kaficko a s ostatnima maminama skvele pokecaly!!! Myslim, ze tam chodi skvela parte, no proste jsem nadsena a doufam, ze zase brzicko tam zavitame :o))) Jenom skoda, ze to neni blize naseho baraku :o((

Jindrisko, posilame Sofince velikanskou pusinu k narozeninkam, a hlavne prejeme hodne stesticka, zdravicka, lasky a usmev na tvari kazdy den!!!! Jejda, to uz je velka holka!!!!

Arko, ja byla na chatu v sobotu, v nedeli bohuzel ne :o((( Zrovna icq nemam pustene, protoze jsem jaksi zapomela svoje heslo :o((( Ale musim moc popremyslet, a zjistit ho… pisni mi svoje cislo (treba i soukr. zpravou) a jak budu pripojena, tak se ti hned ozvu!!!

Paaa Karolina

Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 15.02.05 19:59

Jejda Jindřiško já mám v kalendáři napsáno ke včerejšímu datu „Sofinka“ a když ty narozky má,tak do kalendáře nejuknu…takže…
MILÁ SOFINKO, BLAHOPŘEJEME TI K TVÝM 3.NAROZENINÁM !!! PŘEJEME TI HODNĚ ZDRAVÍČKA,ŠTĚSTÍČKA A STRÁÁÁÁŠNĚ MOC LÁSKY.

Arka a Šimonek

Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 15.02.05 20:03

Kajko,
materske centrum take mame ve meste a simonkovi se tam moc libi.Ale taky to mame presne na druhem konci mesta,takze jsem tam uz dlouho nebyla.My jsme si s kamoskama udelali MC primo doma.Kazde dopoledne se navstevujeme a ti nasi cipisci si pohraji vzdy u nekoho jineho:)

Poslala jsem ti moje ICQ.Ja myslela chat v sobotu,to jsem se sekla s nedeli:)
pa
 Arka

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »