Vánoční dáreček

Porod

Rodila jsem podruhé a chtěla jsem zkusit Obilňák, poprvé před 2 lety to bylo na Polní. Měla jsem porodní plán, kde jsem si přála přirozený porod bez léků a urychlování, tlačit spontánně, nechat dotepat pupečník, ošetření na mém těle, neodnášet mi miminko alespoň hodinu, nepíchat Kanavit a nekoupat. Co jsem si hlavně nepřála, bylo řízené tlačení a tlačení na břicho plus poloha vleže, kterou jsem zažila minule a k ničemu dobrému to nevedlo.


2 komentáře


1 komentář


1 komentář

Termín jsem měla 20. 12. Byla jsem přesvědčená, že budu rodit trošku dřív, jako minule, ale nestalo se. Poslíčky byly jen jednou. Holčička asi chtěla být Kozoroh (toho ještě v rodině nemáme.) V sobotu 22. dopoledne jsem byla na kontrole. Lékařka říkala, že je vše připravené, čekáme jen na kontrakce. Další kontrola 24. s tím, že by se naplánovalo vyvolávání. Z toho bych nadšená nebyla.

V sobotu večer jsem v klidu seděla v kuchyni, krmila syna a v tom jsem ucítila, jako by mi někdo kopl zespodu do židle. Syn to být nemohl. Pohla jsem se a odtekla plodová voda (v 19,50 hodin). Syn hned utíkal pro „hadík“ :) Muž zavolal babičce, aby přišla hlídat. Ještě jsem volala kamarádce porodní asistentce, jak moc pospíchat do porodnice (původně mi slíbila, že mě půjde k porodu podpořit, ale byla mimo Brno). Jako druhorodička jsem měla obavy, aby to nešlo kvapem. Říkala, že v klidu, do těch 2 hodin. Žádné stahy nezačaly.

V porodnici jsme byli ve 21,30. Ani jsem nic nemusela říkat a sestra odtušila, že mě přivádí prasklá voda. Byla jsem vysmátá. Napojila mně na monitor a pustila dovnitř i manžela (byla jsem ráda, že to vyšlo takhle na večer a byl tam klid.) Lékařka mně vyšetřila a podivila se, že se přeci jen něco děje a otevírám se. Do ordinace přišla porodní asistentka vyplňovat papíry. Objevila se tam ještě jedna PA a pak jedna mladá studentka. Jen jsem byla zmatená, koho mi pak přidělí. Dostala jsem noční košili. Ještě jsme chvíli čekali v čekárně, protože připravovali porodní pokoj. Tam mi bylo zima, jen v té košili, ale oblékla jsem se a chodila po místnosti. Občas jsem už cítila kontrakci.

Před 23. hodině jsme se s manželem, kufrem a spoustou svršků přesunuli na porodní pokoj. Měla jsem radost, že to byl ten oranžový, ten se mi při prohlídce líbil. Přišla za mnou PA Pavla Nagy, že se o mě bude starat. Působila mile a zkušeně. Vyšetřila mně a byla jsem na 3-4 prsty. A měla jsem ještě jeden vak blan. Ukázala jsem jí porodní plán, přečetla si ho a říkala, že nic z toho není problém. A že vše si budeme průběžně říkat. Donesli mi čaj. Vybalila jsem si potřebné věci, nakapala levandulový olej do vody na topení, dala cd do přehrávače. Zatím se toho moc nedělo, trochu nuda.

Zkoušela jsem se vrtět na balónu, sednout na vak, zkoumala jsem pokoj. Manžel ani nezpozoroval, že už pomalu zapisuji stahy, které byly po 5 minutách. O půlnoci mně přišla PA zkontrolovat, hlásila jsem jí už celkem silné kontrakce. Pokud by mi praskla voda, máme zvonit. Prosila jsem muže, aby mi při kontrakci masíroval záda. Někdy o půl jedné mi studentka přišla zapojit monitor. Moc se jí to nepovedlo, ležela jsem na boku a držela obě sondy, aby to lépe snímalo. Volali jsme je na opravu, ale nepřišli. Myslím, že se v tu dobu vedle porodilo. Pak jsem asi 3krát připomínala, že chci klystýr, aby se to ještě stihlo, než budou kontrakce často.

Po klystýru a sprše, mě přišla zkontrolovat PA Pavla. Bylo to dost nepříjemné, protože čekala na kontrakci a dost do mě dloubala. Při té příležitosti praskla ta druhá voda. Skučela jsem u toho, protože vleže na zádech mě strašně bolely záda. Začala mi třesavka. Prohlásila, že miminko už bude celkem brzo. To bylo asi půl druhé. Hlavně jsem jí říkala, že nechci rodit vleže. S polohou v kleku, že nemá zkušenosti, ale donese porodní stoličku, abych si to zkusila. Poslední hodina byla dost intenzivní, stahy byly často. Měla jsem obavy z tlačení. Ještě jsem se vyptávala, jak to bude s mimi, že jsem ho chtěla na tělo, protože se budu muset přesouvat ze stoličky na lůžko na porod placenty. Ale vertikální poloha byla pro mě důležitější než krátké odloučení od miminka. Vše se nachystalo – podložka pod stoličku, manžel vedle mně, věci na pultu pro mimi.

Seděla jsem na stoličce, držela se „liány“-látky ze stropu a prodýchávala. Někdy kolem druhé hodiny PA řekla, že už od nás nebude odcházet. Trpělivě čekala a drobně mi radila. Když už jsem měla aktivně tlačit, přišla ještě lékařka. To už jsem byla docela hlasitá. Měla jsem zavřené oči a soustředila se do sebe. Hlavička vždy vykoukla a zalezla. Nenaléhali na mě, jen v jednu chvíli říkali, že už bych měla zabrat víc. Kdyby na mně nehartusili tlačit! tlačit!, nevím, jak bych to zvládla. Když procházela ramínka, dost to zabolelo. Trochu jsem čekala, že tělo samo bude víc chtít tlačit. Ve 2,24 se Barborka narodila.

Dostala jsem ji do náruče a cítila velikou úlevu, že je to celé za mnou. Vůbec neplakala. Pupečník dotepat nenechali, protože jsem krvácela. Tak malou přenesli na ošetření na pult a já se pomalu přesunula na lůžko. Vzápětí jsem ji dostala popsanou na hrudník. Chtěla jsem ji nahatou a přikryli jsme jí vlastní přikrývkou a ještě dali čepičku. Tatínek fotil. Dostala jsem injekci oxytocinu, placenta šla celkem rychle. Měla jsem nějaká poranění, takže následovalo nepříjemné šití. Jednou rukou jsem držela dítko a druhou mačkala postel. Když bylo hotovo, snažila jsem se najít pohodlnou polohu. Nešlo mi Barunku naštelovat, abychom na sebe viděly a mohla k prsu, byla taková vláčná a já slabá.

Zvláštní je, že jsem necítila žádný příval štěstí. Skoro přesně po hodině přišla pro malou dětská sestra. Byla zrovna u prsu a musela jsem ji odpojit. Sestra se na nic neptala, tak jsem hlásila, že půjde i tatínek a že nechci píchat Kanavit a nekoupat. Netvářila se chápavě. Lituji, že jsem do plánu nenapsala, ať mi ji neodnáší celé 2 hodiny nebo aby ji manžel mohl donést zpátky. Nechali si ji tam na prohřátí. Manžel mi nahlásil míru a váhu a jak se posílat oznamovací sms. Docela bojoval s mobilem a já už jsem ho chtěla hnát do balení věcí. Když uplynuly nutné 2 hodiny ležení, měla jsem začít pomalu vstávat. Bála jsem se motání hlavy, jako minule. Ale sláva, nekonalo se. Umyla jsem se a nachystala. Dokonce jsem si dokázala skoro normálně sednout. Přišel zmatený starší pán s vozíčkem, nasedla jsem, manžel vzal zavazadla a doprovodil mě na pokoj.

Dostala jsem dvoulůžák. Žádala jsem o nadstandard, to se mělo ještě ukázat, zda bude volný. Vybalila jsem si věci, snažila se nehlučet a nebudit kolegyni. Sice jsem hlásila, že chci miminko přivézt hned, ale nic se nedělo. Po 6 hodině jsem vyrazila na novorozenecké oddělení. Malá ještě čekala na vyšetření lékařkou, tak proto ji nevezli. A navíc krásně spinkala. Sestra říkala, že to už bude do půl hodiny, tak jsem se vrátila na pokoj. Před sedmou mi ji donesla. Vysvětlila co a jak s přebalováním, kojením a bezpečností při spaní. Že miminko když bude u mě v posteli, tak u stěny, aby nespadlo.

Nadstandard se uvolnil po poledni. Moc mně nenadchl – postel uprostřed pokoje, umyvadlo v předsíňce, nad přebalovákem nebyl infrák. Ale co, hlavně že bude klid na spaní. A wc a koupelna jsou pro dva pokoje, ale skoro jsme se nepotkaly. Navíc oproti normálnímu pokoji je tam tv a postel navíc, kdyby chtěl přespat tatínek. Malá v noci spala na posteli u mě, vždy jsem ji za záda dala polštářek. Nikdo to nikdy nekomentoval, že jí mám u sebe. Mně starší vybavení na šestinedělí nevadilo. Je to prostě nemocnice, ne hotel. I když ta přemrštěná cena za nadstandard je síla (1300 na den). Co je nepříjemné, tak to že když nad ránem konečně pořádně usnete, po šesté začnou nakukovat různí lidé, zda něco nepotřebujete (čisté prádlo pro mimi) nebo sestry (napřed jedna a pak druhá), uklízečka, snídaně. Na snídani je málokdy klid, protože začnou chodit vizity.

Na personál si nemůžu stěžovat, všichni byli milí, některé sestry milejší. Jako druhorodička už jsem věděla co a jak. Co nevíte, na to je nutné se ptát! Prsa se mi nalila hodně, šla jsem si půjčit odsávačku a mlíčko nosila na novorozenecké. Baru vypila, kolik potřebovala. Dokonce už třetí den přibrala. Prsa hodně bolela, poradili mi obklady z mokré studené plínky. Což je dost nepraktické. Na sesterně mají v mrazničce modré gelové polštářky. Lepší je si nechat donést ty. Což mi nabídla až jiná sestra druhý den. Já jsem mohla jít domů už 3 den, ale malou nepustili kvůli žloutence, že se musí sledovat. Jen to znamenalo velké zmatky s pokojem.

Propustili mě z šestinedělí a chtěli přesunout do hostinského pokoje. Už jsem byla jen doprovod miminka. To jsem ale nechtěla, proč bych teď měla být bez ní?! Pod světlo nemusí. Než jsem se stihla jít domluvit, jaké jsou možnosti, už mě chtěla sanitárka stěhovat. Říkala jsem, že nene. Za chvíli mě přišla sestra z novorozeneckého uklidnit, že můžu zůstat na stejném pokoji. Jen to znamenalo podepsat jiné papíry.

Pro mimi jsem nějaké své oblečeníčko, které bylo potřeba, a náhradní body či trička. Sice máte jednu košilku navíc, když se ale častěji ublinkne a je to mokré, mít zásobu se hodí. Pak jsem využila ponožky, čepičku a deku. Ještě by se hodila zavinovačka nebo nějaká podložka do postele, když spí mimi s vámi (peřinku a zavinovačku máte v pojízdné postýlce, ale ať to nemusíte předělávat). Ono ten igelit pod prostěradlem není nic moc. A polštářek či dva. Co mi chybělo, byly jednorázové podložky na přebalovák. Dostanete jen jednu. Měla jsem 3 látkové pleny, vezměte si jich více, to se hodí. A vše na přebalování a péči o miminko. Je tam jen líh a mycí gel Johnson. Taky určitě svou náhradní noční košili, když se zpotíte, ať máte něco suchého.

Hodnotilo 16 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 09.01.13 11:20

Právě přemýšlím, jestli jít na Obilňák, tak díky za informace. Ještě bys mohla napsat o těch Milosrdných, jaké to je tam.

 
iggy.piggy
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 09.01.13 12:04

Moc se mi tvůj deníček líbil a gratuluju k Barborce :kytka:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 09.01.13 12:05

Krásný, gratuluji. jen těch 1300 za pokoj to je teda síla, u nás se platí 350kč na noc a je tam lednice, varná konvice, postel, přistýlka, postýlka pro mimi a vana se sprchou a wc

 
Eilaan  09.01.13 15:19

Moc pěkně napsané, gratuluji oběma! ;-) My máme doma 2 kluky, ale stále si ještě myslím na holčičku… Jinak cena za nadstandard děs, ale tady v Praze jsou za tuto cenu ty nejlevnější pokoje, po kterých se okamžitě zapráší. Tím se nemocnici prostě neplatí náklady, je to jejich přivýdělek a holt když se o to matky ještě perou, tak proč nenasadit cenu… :-(

 
blanula19
Závislačka 3557 příspěvků 2 inzeráty 09.01.13 15:24

Gratuluji k krásné holčičce! Teda ale 1300,– za nadstandart bych nedala. Já měla možnost mít zdarma, jako rodinný příslušník zaměstnance nemocnice, ale nakonec jsem ho ani nevyužila. Měla jsem na pokoji bezva paní a co se týká spaní, tak druhou noc už jsem nevěděla o ničem. Mozek prostě úplně vypnul a pustil jen kňourání mého prcka ;-)

 
Těhullle
Kecalka 384 příspěvků 09.01.13 15:27

Ahoj gratuluji k malé, kde jsi rodila?

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 09.01.13 16:21

Gratuluju k malé ;) Ať je zdravá! :hug:

 
katsha
Kelišová 5741 příspěvků 28 inzerátů 09.01.13 19:31

Taky moc gratuluju k malé Barborce. Taky jsem třikrát rodila na Obilňáku (naposledy v září 2012) a byla jsem celkem spokojená. Na nadstandardu jsem nikdy nebyla, ani na hostinském pokoji, ale co, vím, tak i když Tě propustí a miminko ne, přesunou Tě sice na hostinský pokoj a miminko tam je s Tebou, je to prostě jen jiný pokoj, ale jinak to tam vypadá stejně jako na standartním pokoji. Takže to není tak, že bys tam byla bez miminka. Vím to od maminek, které se mnou byly na pokoji a které to tak měly. Ale to už je teď jedno, určitě to takhle bylo lepší, že ses nemusela stěhovat. :) :)

Příspěvek upraven 09.01.13 v 19:32

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 09.01.13 20:10

Gratuluji k Barborce (taky mám toto jméno vybrané), hezký deníček a statečná maminka!

 
pazitka
Závislačka 3975 příspěvků 09.01.13 21:50

Taky moc gratuluju k pěknému porodu a k malé Barborce!
Já jsem se vždycky rozhodovala, jestli Obilnák nebo Milosrdní a nakonec jsem tříkrát rodila u Miloušu, i když jak to čtu, měla jsem jít asi na Obilnák. Porodní plán jsem měla podobný jako ty, i my všechny porody začaly prasklou vodou. Protože jsem vždycky přijela bez kontrakcí, odeslali manžela domů- ten pak druhý porod stihl jen na poslední hodinu a třetí nestihl vůbec:-( Jenže mi furt tvrdili, že porod je v nedohlednu a najednou byly holky na světě:-) Při posledním porodu mi taky aplikovali Prostin (urychlovací tabletu), přestože jsem chtěla přirozený porod bez urychlování. A nadstandard u Miloušů je takměr nemožné dostat, je tam jen jeden a byl vždycky obsazený. Ale jinak si nemůžu skoro na nic stežovat, dr. i sestry se snaží, atmosféra dobrá… Píšu to jen jako srovnání pro nerozhodnuté:-)

 
Alibeli
Stálice 55 příspěvků 09.01.13 22:36

Já bych se nevyspala, když by plakalo jiné dítko nebo bylo v noci světlo. Ty peníze jednou za život oželíme (další dítě není v plánu).

 
Alibeli
Stálice 55 příspěvků 09.01.13 22:39

@blanula19 Já bych se nevyspala, když by plakalo jiné dítko nebo bylo v noci světlo. Ty peníze jednou za život oželíme (další dítě není v plánu).

 
Alibeli
Stálice 55 příspěvků 09.01.13 22:45

@katsha Aha, možná jsem to blbě pochopila že by tam nebyla se mnou.

 
Alibeli
Stálice 55 příspěvků 09.01.13 22:49

:* A děkuju všem za gratulace! Malá krásně roste a je hodná. Sic se mi tu teď vzteká, asi ji bolí bříško :(

 
Alibeli
Stálice 55 příspěvků 09.01.13 22:57

@Cuarentena Mi Obilňák doporučila kamarádka, co tam působí (učí porodní asistentky). U Milosrdných si vlastně nemůžu na nic stěžovat. Kromě toho, že jsem byla prvorodička a nevěděla co jak bude u porodu. Lituju, že jsem nezařvala na tu doktorku, proč mi jako tlačí na břicho. Pokoje na šestinedělí jsou tam příjemnější.

 
Alficek
Kelišová 5542 příspěvků 11.01.13 00:15

Moc pěkný deníček

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Deník šestinedělky


Reklama