Vojtova metoda

Rodičovství

Vojtova metoda (Vojtův princip) je diagnostický a terapeutický systém, který se stal nezbytnou součástí diagnostiky a terapie hybných poruch hlavně u dětí. Vojtova reflexní terapiese dnes užívá jak u dětí tak u dospělých. Nachází široké uplatnění v neurologii, ortopedii, na jednotkách intenzivní péče, na anesteziologicko resuscitačních odděleních.

Václav Vojta, český neurolog, začal na této metodě pracovat v 1954, kdy přišel na to, že při určité manipulaci s dětmi vyvolává určité reakce na trupu a končetinách. Tyto poznatky později posloužily ke vzniku jedné z vyšetřovacích metod centrální nervové soustavy.

Veškerý náš pohyb, lokomoce, probíhá v tzv. svalových řetězcích. Při každém pohybu se aktivuje více svalů v určité míře a v různé funkci, žádný pohyb nevykonává jeden jediný sval.

Na principu svalových řetězců je založena i Vojtova terapie. Při terapii se tlakem a následně různým směrem tlaku dráždí tzv. spoušťové zóny. Jejich podráždění má za následek aktivaci svalových řetězců ve správném pořadí. Toto „správné pořadí" se podařilo Vojtovi a jeho spolupracovníkům stanovit po nesčetných pozorováních a vyšetřování dětí a jejich přirozené lokomoce. Při mnoha postiženích tyto svalové řetězce „spí", nebo nefungují ve správném sledu a proto je třeba je oživit, upozornit mozek na to, že nepříliš používané svaly zde jsou a je třeba je používat.

U novorozenců, kojenců, batolat hodnotí: =============­========================­====

 • ·kontakt s okolím: vnímání sluchem, čichem, pohledem a hmatem, usmívání, hlasové projevy
 • ·opěrné funkce- schopnost používat horní a dolní končetiny, jejich soulad při pohybu, sed, vstávání, stání
 • ·uchopovací funkce-schopnost uchopit,způsob úcho­pu
 • ·koordinaceruka - ruka, ruka - noha, ruka - oko- noha, uchopovací funkce nohou, umístění těžiště v poloze na zádech - otáčení - ustálení průběhu otáčení z polohy na zádech do polohy na břiše a zpět, jak se při otáčení chovají horní i dolní končetiny, odkud otáčení vychází. Zda je dítě schopno zaujmout polohu na boku a s jistotou přenášet těžiště vpřed a vzad
 • ·pohled-fixace pohledem, pohyb očí izolovaný či spojený s otáčením hlavy
 • ·ústa- sací reflex, hledací reflex, ukousnutí
 • ·polohové reakce -reakce dítěte při různém uchopení fyzioterapeutem- vis hlavou dolů, volné položení na svou dlaň bříškem dolů, zvednutí ve vertikále od podložky, zvednutí od podložky v poloze na boku, při úchopu za stejnostranné končetiny

Samotná terapie je, stejně jako vyšetřování polohových reakcí u menších dětí, spojena s pláčem a křikem.

A proto! Maminky, které Vojtovu metodu užíváte,(maminka je do terapie aktivně zapojována) vydržte!

Děťátku neubližujete, pouze se ho snažíte přimět ke správnému používání svalů. Ono to neumí, může mu to být nepříjemné, a proto dává najevo svou nelibost.**

** Osnova vývoje dítěte

==

Novorozenec

+ **Poloha na břiše - **

převaha flexe, hlava je níž než pánev, vzájemné postavení stehen vůči sobě (90°)

+ Poloha na zádech

abdukční úhel kyčlí, nekontaktuje, tzv. primitivní kopání

4 týdny

=======

 • Poloha na břiše

50% dětí optický kontakt
+ Poloha na zádech

50% kontaktuje

6 týdnů

+ Poloha na břiše

75% dětí optický kontakt
zvedá hlavu nad podložku (asymetricky),
+ Poloha na zádech

motorické vyjádření kontaktu,
povolená pěstička

8 týdnů

+ Poloha na břiše

kontakt 100%, hlavu zvedá od podložky
v poloze na břiše není schopno opory o lokty

+ Poloha na zádech

zdravé dítě je již schopno živou mimikou vyjádřit aktuální postoj ke své matce - a tím přenesení těžiště kaudálně)
spojení horních končetin - kontakt prstů horních končetin,

3 měsíce

+ Poloha na břiše

otvírá pěstičky, dolní končetiny volně v extenzi na podložce
pohyb očí v rozsahu 30°, hlava rotuje v rozsahu 30° ke každé straně

+ Poloha na zádech

chytá i dlaně, zajištění těla ve všech třech rovinách, dolní končetiny nad podložkou v devadesátis­tupňové flexi
pohyb - oči a hlava 30° na každou stranu

4,5 měsíce

 • Poloha na břiše

zkřížený vzor, opora o jeden loket , na té samé straně kyčelní kloub, sahá po hračce
uchopí hračku nacházející se v kvadrantu každé ruky (nabízenou ze středu neuchopí), manipulace s hračkou ve střední rovině oběma rukama

+ Poloha na zádech

zkřížený pohyb - úchop jednou horní končetinou do kvadrantu druhé horní končetiny, začátek otočení
manipulace hračkou pod kontrolou očí, skontakt palců na dolních končetinách (4 měsíce), kontakt vnitřních hran chodidel (4,5 měsíce)
sahá si po těle - v úrovni kyčlí

5 měsíců

+ Poloha na břiše

při kontaktu s hračkou ve střední linii, střídá vzor opory o zápěstí se vzorem plavání (horní i dolní končetiny nad podložku, houpe se na pupku, hlavu zvedá)

+ Poloha na zádech

pokračuje v otočení do polohy na břicho
kontakt dolních končetin - celá chodidla
chytá si po těle - na kolena

6 měsíců

 • Poloha na břiše

opora o rozvinuté dlaně
radiální úchop hrudní dýchání

 • Poloha na zádech

dokončení otočení do polohy na břicho (do polohy na lokty), na obě strany
kontakt horní končetiny + dolní končetiny - chytá prsty dolních končetin, do úst (za 6 měsíců)
dýchání hrudníkem

Spojení polohy na zádech a na břiše

==

7 měsíců

v poloze na zádech prsty dolních končetin do pusy
v poloze na břiše zaujetí polohy na čtyřech

7,5 měsíců

plížení - tah jednou horní končetinou, dolní končetiny se neúčastní šikmý sed - nejprve přes loket, pak na rozvinutou dlaň, vzpřímení trupu do vertikály v rovině frontální
pinzetový úchop

9 měsíců

chůze stranou podle nábytku

10-12 měsíců

první krok do volného prostoru většinou mezi nábytkem
samostatný stoj -zastavení se v chůzi

**

Bližší informace:**

 

http://www.vojta.com/…l/ivg_cz.cgi

http://www.rl-corpus.cz

http://www.volny.cz/…ka/vojta.htm

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 28.01.07 14:09

Ahoj!

Jsem rada, ze jsi zverejnila tento clanek. Asi pred 4.mesici jsem hledala info o Vojtove metode (muj syn trpi hypotonii) a na spouste stranek byly info hodne odborne, coz mne teda nevadi, jsem biolog, ale nevim, jak se tim prokousavaji nezkusenci. Nejvic se mi libila Tvoje poznamka: Maminky svym detem neublizujete, jen se je snazite primet pouzivat svaly. To spousta mamin nevi a mysli si, ze deti cviceni boli a proto Vojtu nechteji cvicit. I kdyz Matysek nema zadne trvale postizeni a jen potrebuje rozhybat svaly, presto bych si netroufla, jako nektere mamky, cviceni flakat, ci vubec necvicit (nam by treba hrozilo shrbeni, nohy do X, naruseni klubu a patere…). My jsme cvicit zacali dost pozde (v 6.mesicich), ale do te doby nedelal Matej  nic, ani nechtel byt na brise. Po mesici cviceni se vzpiral na rucickach, v 8.m se zacal pretacet na brisko a od 10.mesicu se plazi (ted ma 10,5). Cili ja za sebe rikam, cvicit a cvicit. Chce to hlavne trpelivost, vysledky se dostavuji pomalu. Vsem kteri cvici Vojtu drzim pesti, at jsou jejich mimca brzy ok.

Diblik

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 28.01.07 15:27

super článek, taky jsem svého času potřebovala o této metodě něco najít a narazila jsem na podobný problém, jak už tady psala Diblik. Malý měl po narození parezu /ochrnutí/ ramenního pletence na pravé HK. Realita byla taková, že naprosto nehýbal pravou rukou,jenom zlehka prsty a zápěstím.Do pěti měsíců jsem s ním cvičila 4×denně, bylo to celkem utrpení na obou stranách,ale strach mi nedovolil polevit. Viděla jsem totiž děti, s nimiž mamky moc necvičily,nebo cvičily jen sporadicky a u některých dětí ještě v pěti letech to bylo hodně poznat a rozhodla jsem se, že pro mého chlapečka udělám vše, co budu moct. O pěti měsíců jsme cvičili jen 2× denně,jak nám radila rehabka a asi v sedmi měsícíh jsme už nemuseli cvičit vůbec. Ručka byla a je totiž úplně zdravá.Neříkám,že to šlo takhle rychle jen kvůli mému cvičení, ale věřím,že jsem tím poctivým cvičením tomu trochu dopomohla. Pamatuji se,jak jsem ze začátku každé cvičení obrečela a malý jej doslova odhysterizoval, či jak mám popsat obrovský řev, který byl slyšet až venku na chodníku /bydlíme v 6poschodí v paneláku :(..ale vyplatilo se,znám mamky,které přestávaly cvičit,jakmile dítě začalo plakat, ale to je blbost, od toho jsme mamky, abychom něco vydržely,ne? :o)…navíc,dítě to prý opravdu nebolí.Akorát naučit se správně ty cviky, byl pro mě docela oříšek navíc, když mi rehabka řekla, že žádné přesné popisy cviků s obrázky pro rodiče neexistují.To si myslím,že je hodně škoda, protože tehdy by mi to hodně pomohlo a byla bych klidnější, že ten daný cvik provádím správně.Jen víc takových článků :o))
Vendy+Danýsek/16­.měs/

 
Evusha
Stálice 64 příspěvků 31.01.07 10:52

Přidávám se k holkám, jsem moc ráda za takový článek. Také jsem se pokoušela o Vojtovce sehnat co nejvíc informací, ale pro laiky je jich opravdu málo. Já cvičím se synem od 2.měsíce, měl svalovou hypotonii a centrální tonusovou poruchu. Teď mu bude brzy 6 měsíců a výsledky jsou znát, i když v některých věcech je ještě zpožděný. Hlavně při poloze na bříšku špatně drží hlavu a stále má napůl zaťaté pěsti. Rehabka říká, že ničím jiným než Vojtovkou se ty krční a zádové svaly neposílí, ale já bych ráda zkusila najít informace i o nějaké jiné metodě nebo cvičení. Ne že bych chtěla s Vojtovkou přestat, ale doplnit ji… Nemáte s tím někdo zkušenosti nebo alespoň odkazy na nějaké weby nebo knížky?  

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 31.01.07 22:35

evusha:odkazy na knizky ani stranky opravdu nemam,ono to asi bude podobne jako s tou vojtovkou. Vzpominam si,že nase rehebka byla proti tomu,aby se vojtovka cvicila samotna.Takze my jsme cvicili jeste Bobatovu a Kabatovu metodu. Bylo toho fakt kupa cviku :(..dohromady asi tak dvacet :((((, ale zabralo to :)..zkus se poptat rehabky,nebo hledej jinou, ktera cvici i tyhlety dalsi metody.Ale samozrejme nevim, jestli se hodi pro vasi diagnozu.

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 01.02.07 14:23

opravdu zalezi na vasi diagnoze, mela by jsi to probrat s neurologem a rehabkou. Najake metody se pry nemusi dohromady „snaset“. Nam teda na hypotonii rekli jen Vojtovku a popr doplnit cvicenim na balone, ale to je nutne probrat s rehabkou jake cvicky.

 
micka.Silvinka
Povídálka 46 příspěvků 04.11.12 15:38

Ahojik holky narodilo se mi miminko ve 32tt jsme uplně zdravy ae řekni nám že máme cvičit vojtovou metodu co to známená a proč ji máme cvičit když sme zdraví poradtě prosím :,(

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28203 příspěvků 04.11.12 20:25

@micka.Silvinka vidím že nikdo, kdo taky cvičil s předčasně narozeným miminkem, se zatím neozval, tak Tě chci jen uklidnit-dneska se indikuje hodně právě preventivně u nedonošeňátek, aby se jim povedlo snáz nastartovat ten vývoj správným směrem-kamarádka cvičila s dvojčaty (narozenými 34.tt) a další s jednočetem (taky 32.tt), děti byly taky v pořádku, ale prostě pro jistotu. Tak se ničeho neboj :kytka:

 
Markéta34
Kecalka 273 příspěvků 05.11.12 17:36

@micka.Silvinka mám taky nedonošenýho kluka (28tt, 680g), když jsme odcházeli z nemocnice byl po neurologické stránce v pořádku, a přesto nám preventivně doporučili cvičit. Cvičili jsme, než začal lézt, takže do 1 roku.

 
micka.Silvinka
Povídálka 46 příspěvků 05.11.12 20:36

Holky moc vam děkuji za rady fakt jsem se bala že sem nevěděla jestli je to normalni a je to těžke se to naučit???mam z toho strach že se to nenaučím na zpamět:(((je toho namě ted hrozně moc :,(

Vložit nový komentář